Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Trajnice
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Buhač - Chrysanthemum cinerariifolium
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Buhač - Chrysanthemum cinerariifolium

 Odgovori Odgovori Stranica  123 4>
Korisnik
Poruka
Donata View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 21 Ožujak 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2260
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Donata Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Buhač - Chrysanthemum cinerariifolium
    Objavljeno: 22 Rujan 2007 u 21:49
Danas sam od frendice dobila novu biljčicu....buhač..smile82

Odmah sam je posadila i to izgleda ovako za sada:



Inače sam malo provrtila po internetu....i vrlo zanimljiva biljčica...

www.aromatica.hr

Dalmatinski buhač je ime za biljku, trajnicu, Chrysanthemum cinerariifolium Vis. iz porodice Asteraceae. Ona se uzgaja zbog cvjetnih glavica iz kojih se nakon sušenja ekstrakcijom dobiva kemijska tvar koju nazivamo piretrum. Piretrum se koristi kao prirodni insekticid i stoga je vrlo interesantan. Pradomovina dalmatinskog buhača je Hrvatska. Ovo su ukratko podaci o tome što je to dalmatinski buhač.

U izborniku sa vaše lijeve strane možete slijediti poveznice koje će vas odvesti do stranica sa podacima o povijesti i uporabi dalmatinskog buhača, botaničkim podacima, projektu revitalizacije uzgoja dalmatinskog buhača te "Bioaromatica" proizvodima na bazi buhača.




Projekt revitalizacije uzgoja dalmatinskog buhača u Hrvatskoj

Uvod

Prirodni piretrini (na svjetskom tržištu nalazimo i sintetske piretrine koji pokrivaju 25 % ukupnih svjetskih potreba za insekticidima), koriste se više od 160 godina u suzbijanju štetnih insekata. Stoga, posjeduju provjerenu i najdužu sigurnosnu svjedodžbu u odnosu na druge važnije aktivne formulacije za zaštitu čovjeka, biljaka i životinja od štetnih insekata.

Prirodni piretrini nisu opasni za okoliš jer se u njemu ne akumuliraju zato što se na svjetlu i zraku vrlo brzo razgrađuju u inaktivne spojeve. Piretrinski spojevi se u toplokrvnim bićima uslijed djelovanja enzima metaboliziraju. Iz tih su razloga vrlo interesantni jer uspješno suzbijaju štetne insekte dok za toplokrvna bića nisu toksični.

Zašto projekt "Buhač"?

Hrvatska je pradomovina dalmatinskog buhača, a ujedno je do 1920. godine bila, s proizvodnjom na 2.000 ha, u svjetskim razmjerima važan proizvođač dalmatinskog buhača. Republika Hrvatska sa svojim komparativnim prednostima (nezagađen okoliš i
pedoklimatske prilike) u odnosu na europske zemlje ima veliku mogućnost da se nametne kao europski centar eko-poljoprivrede i eko-turizma. Ova pretpostavka se temelji na strateškim ciljevima razvoja hrvatskoga gospodarstva.



 

Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Donata View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 21 Ožujak 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2260
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Donata Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Rujan 2007 u 21:40
Nitko nema komentara na dalmatinski buhač.......smile183 a ovdje ljudi naveliko razmišljaju o tom biznisu....-eko pesticid....hrvatski proizvod...

Buhač zasađen u vrtu tjera kukce....
Na vrh
TeaK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 12 Rujan 2007
Status: Offline
Bodovi: 3272
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje TeaK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Rujan 2007 u 22:13
Donata ne budi tužna, kad se rascvijeta u tvom vrtu, pa kad pokažeš sličicu onda ćeš vidjeti rekciju. Sad kad je to biljčica tek zasađena, a nema cvijeta izgleda nikome nije privačna.
Na vrh
andrea01 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Svibanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 5238
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje andrea01 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Rujan 2007 u 22:22
Ja ću ove jeseni dobiti taj pelcer!!! Ali, ja ih zovem visoke ivančice!!! Embarrassed ili je to nešto drugo!
Na vrh
kika View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 22 Srpanj 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 969
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kika Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Rujan 2007 u 22:34
Andrea, to je nešto drugo. Veće je od kamilice, a puno manje od visokih ivančica. Kad raste u suhom, kamenitom tlu više mi liči na veliku kamilicu nego na ivančicu.
Na vrh
Donata View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 21 Ožujak 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2260
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Donata Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Rujan 2007 u 22:39
Jako sporo raste, a može doživjeti starost od 12 godina...
Čim bude nekakvih promjena stavit ću sličicu...smile186 
Na vrh
lana2 View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
DONATOR

Pridružen: 21 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 4717
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lana2 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Rujan 2007 u 07:51
Prije se u Dalmaciji sadio buhač za otkup. Morali smo paziti da kod berbe ne stavimo ruke u usta jer je jako gorko. Cvijet je kao margareta.
Na vrh
Donata View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 21 Ožujak 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2260
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Donata Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Rujan 2007 u 11:14
Zanimljiv projekt za nekoga tko misli se baviti prozivodnjom dalmatinskog autohtonog bilja...-začinsko i ljekovito bilje uz buhač...smile216
Na vrh
alkemicar View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 27 Kolovoz 2007
Lokacija: suncani jug :)
Status: Offline
Bodovi: 1384
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje alkemicar Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Rujan 2007 u 11:36
ja sam baš htjela komentirati kako mi liči na moju margaretu (cvijet mislim)
šta mislite gdje bih mogla nabaviti jedan (posebno mi drag ovaj dio da tjera kukce od sebe :)
naš opskrbni centar nije baš prebogat (iako moram priznati nisam pitala može li se naručiti i ono što nemaju u ponudi)
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Rujan 2007 u 20:59
Raste li to i kod nas u kontinentu?
Na vrh
kika View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 22 Srpanj 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 969
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kika Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Rujan 2007 u 21:05
Nisam ga kod nas nikad vidjela.
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Rujan 2007 u 21:07
Pitam zato jer sam ove godine vidjela nešto takvo.Nije ivančica,listove ima slične kamilici, i cvijet isto no malo je veće od kamilice i drugačiji miris ima.
Na vrh
kika View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 22 Srpanj 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 969
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kika Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Rujan 2007 u 21:09
Po opisu odgovara.
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Rujan 2007 u 21:12
Samo mi nije nešto jasno.Gledam ove slike što je Donata stavila i ovu tvoju i listovi mi se ne čine istiErmm
Možda zato jer je ovaj samonikli a Donatin nije?
Na vrh
kika View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 22 Srpanj 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 969
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kika Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Rujan 2007 u 22:01
Ili je razlog škrta zemlja i rast bez njege ili sam ja u krivu jer mislim da je ovo Buhač. Trebali bi nam to odgovoriti naši forumaši iz Dalmacije.
Na vrh
lana2 View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
DONATOR

Pridružen: 21 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 4717
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lana2 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Rujan 2007 u 07:30
Kika ovo tvoje na slici je samonikla kamilica, buhač ima sasvim drugačiji list i puno krupniji cvijet.
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Rujan 2007 u 12:38
Pyrethrum cinerariefolium spada u porodicu Asteraceae. To je višegodišnja biljka koja živi od 6-12 godina. Ima sivkaste listove zbog svilenkastih dlaka kojima su prekriveni. Cveta u 5 mesecu sa belim jezičastim cvetovima, dok su cevasti cvetovi žute boje. Buvač raste na toplim i sunčanim staništima. Odomaćen je duž Jadranske obale (od Velebita do reke Bojane, na istoku do Hercegovine i južne Hrvatske, a prenet je i u Istru). Biljka Buvača u nadzemnom delu, a pogotovo u cvetovima ima estarska jedinjenja (piretrini i cinerini)koja ispoljavaju insekticidna svojstva. Cvet sadrži i smole, voskove... Od ekstrakata buvača pripremaju se insekticidi za vaši, stenice, buve, bubašvabe i dr. insekte. Piretrini i cinerini su nestabilna estarska jedinjenja koja se razlažu pod uticajem svetlosti, vlage, zraka. Sastojci iz Buvača su otrovni, naročito za hladnokrvne organizme.
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
Donata View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 21 Ožujak 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2260
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Donata Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Rujan 2007 u 14:10
Ja sam ovu sadnicu dobila od frendice koja je to dobila u školi kao prezentaciju...programa buhač...
Biljčice se dijeli na kapaljku....i prvi put je vidim...zato je valjda i misle revitalizirati...smile221  
Na vrh
angi View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 02 Travanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1139
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje angi Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Rujan 2007 u 14:24
smile55 za program revitalizacije autohtonog uz to ljekovitog  bilja,
a kao pravom ljubitelju bilja Donata i ti si u tom programu a kao što vidiš ima zainteresiranih još   
Na vrh
kika View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 22 Srpanj 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 969
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kika Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Rujan 2007 u 16:31
Originalno poslano od člana lana2 lana2 napisao:

Kika ovo tvoje na slici je samonikla kamilica, buhač ima sasvim drugačiji list i puno krupniji cvijet.
 
Lana, cvijet na mojoj slici sigurno nije kamilica. Sami cvijet je u promjeru oko 4-5 cm, a kamilica ima puno manji cvijet. Osim cvijeta, niti ne miriše kao kamilica.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123 4>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,235 sekundi.