Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Trajnice
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Buhač - Chrysanthemum cinerariifolium
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Buhač - Chrysanthemum cinerariifolium

 Odgovori Odgovori Stranica  <1234>
Korisnik
Poruka
Donata View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 21 Ožujak 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2260
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Donata Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Siječanj 2008 u 22:42
Evo mog buhača danas...izgleda da je počeo bacati mlade listove...
baš me iznenadio....


Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Siječanj 2008 u 17:58
smile91 super

znas li gdje se i kako moze nabaviti sadnica buhaca
Na vrh
Donata View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 21 Ožujak 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2260
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Donata Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Siječanj 2008 u 17:59
Originalno poslano od člana natalija natalija napisao:

smile91 super

znas li gdje se i kako moze nabaviti sadnica buhaca


Evo pronašala sam nešto...
http://www.seljaci.org/savjetnik/povrtlarstvo/prvi-grmovi-buhaca-u-slavoniji.html

Sadnice smo kupili u Vitroplantu d.o.o. iz Solina, koji jedini u Hrvatskoj prodaje sadnice buhača, a cijena je 7 kn po komadu. Kolika će, pak, biti otkupna cijena, još ne znamo - priča Vera. Samljeveni i osušeni cvjetovi mogu se koristiti kao prah za zaštitu žitarica, voća i povrća, a u spreju za suzbijanje krpelja, muha, komaraca, žohara, uši i grinja te u veterinarstvu.
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Siječanj 2008 u 16:26
hvala na odgovoru
spominju i zadar iako jos nisam ni cula ni vidjela nista slicno
osim na tvojoj slici

znam za njegova svojstva zato me i zanima

lani je moj stari pookusavao pronaci buhac u prirodi
pa je par puta donio neke biljcice nadajuci se da ce prezivjeti presadnju, ali bez uspjeha

bas bi ga voljela iznenaditi
Na vrh
bergenia View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar
DONATOR

Pridružen: 17 Veljača 2008
Status: Offline
Bodovi: 2776
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bergenia Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Ožujak 2008 u 16:45
nabavila ja sadnicu, posadila ju i vidjet ćemo što će od nje biti.
kupila sam ju u Buzetu, u rasadniku Decora. Tamo imaju suuuuper veliki izbor trajnica.
Na vrh
frida View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 17 Rujan 2007
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 3399
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje frida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Svibanj 2008 u 01:49
 Ja sam nasla buhac u prirodi...cudno je to sto raste samo na jednom mjestu na otoku, a sve sam okolo pregledala...uzela sam par sadnica i donijela u vrt ( pitaric)..sad cu ga malo pratiti u razvoju...
Na vrh
Božikovine View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 28 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 13142
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Božikovine Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Svibanj 2008 u 07:14
Zainteresiran sam za sadnju Buhača pa me zanima kak bi išao uzgoj u kontinentalnom djelu Hrvatske (okolica Karlovca i Zagreba). Nema smisla da nabavim biljku i onda je uništim zbog neznanja.
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Svibanj 2008 u 08:02
Buhač je kao samonikla biljka  -  mali grmić vrlo rasprostranjena u okolici Dbk-a. Još od dana djetinjstva smo brali bijelo-žute glavice za u vazu. Poslije sam saznala da je to prirodni insekticid.
Vrlo ju je lako pronaći, ali ne znam da li se lako prenosi u vrt s obzirom da raste na kamenitom tlu a takve biljke onda imaju jako dugo korijenje....
Prirodno stanište buhača je vapnenačka podloga sa vrlo malo zemlje crvenice, oskudnom vlagom i jakim cjelodnevnim suncem...... Imam namjeru prenijeti je u vrt, pa se čujemo kad to napravim..... i slikam, naravno......
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Svibanj 2008 u 07:22
Evo nešto buhača kojeg sam stavila u pitar, donijela sa jedne kamene čuke...
Ljudi moji, raste u samom kamenu, dizala sam kamenje da mu dođem do
korijena , zemlje ima par grama tu između kamena......
 
 
 
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Svibanj 2008 u 07:24
Za sad lijepo preživljava u pitaru.
Na vrh
nbjelovu View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 30 Srpanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1582
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje nbjelovu Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Svibanj 2008 u 14:14
Nevjerojatno kako u Dalmaciji nitko ne zna kako izgleda buhac. Koga god pitas, svaki ti pokazuje drugu biljku.
 
Imam i ja svoju "varijantu" buhaca... Jednom kad budem isla u botanicki vrt u kojemu radi Ivna Bucan, razjasnit cu stvar.
Inace, ova moja varijanta raste po Hvaru, a i po ostallim djelovima Dalmacije, iako je nema bas previse, pogotove ne u vidu nasada ili polja.
 
 
OPG 159365
http://free-st.t-com.hr/hibiskuskodnine/





Na vrh
iris View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 18 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4502
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje iris Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Svibanj 2008 u 10:57
da li je ovo buhač ?
 
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Svibanj 2008 u 00:27
Ne znam, cvjetovi bi morali biti na dugim stapkama, a listovi prizemni.....iako sam našla podatak da izgled varira od područja do područja pa mogu biti morfološke razlike....
Na vrh
iris View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 18 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4502
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje iris Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Svibanj 2008 u 20:36
a možda ovo ?
 
 
ako nije ni to onda odustajem....sve sam pretražila u okolici Tongue
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Svibanj 2008 u 21:15
Iris, jest,  to je buhač. Pomiriši mu cvjet, ima neki čudan miris  tj.  vonj....
Na vrh
frida View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 17 Rujan 2007
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 3399
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje frida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Svibanj 2008 u 11:46
 Ova druga slika sigurno prikazuje buhac...i stvarno miriši na neke insekticide...i ja sam ga nasla na otoku...
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Svibanj 2008 u 07:31

"Jedna zanimljiva priča o otkriću insekticidnog djelovanja buhača upućuje nas na izvjesnu Dubrovkinju toga doba, koja je očarana ljepotom cvijeta dalmatinskog buhača, ubrala buket cvijetova i držala ih kao ukras u sobi. Nakon što su se cvjetovi posušili, zametnuo joj se suhi buket u nekom zakutku sobe. Kada ga je naša Dubrovkinja nakon nekoliko tjedana pronašla, vidjela je da je bio okružen mnoštvom uginulih insekata. "

 
citat sa interneta smile60
Na vrh
frida View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 17 Rujan 2007
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 3399
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje frida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Travanj 2009 u 13:10
 Moja jedina sadnica buhača je potjerala mlade listiće, a zimi je nestala potpuno, mislila sam zauvijek...slikat cu ovaj vikend...
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Svibanj 2009 u 23:13
Evo buhača iz mog kraja.Raste po sunčanim i kamenitim predjelima (gdje se prije uzgajao):



A ovo mu je list i stabljika:


Nabrala i stavila sušit.Što onda? Kako doći do insekticida:

 
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Svibanj 2009 u 17:31
....Fermina , divna slika cvjetnih glavica....
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1234>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,187 sekundi.