Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Trajnice
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Buhač - Chrysanthemum cinerariifolium
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Buhač - Chrysanthemum cinerariifolium

 Odgovori Odgovori Stranica  <1234>
Korisnik
Poruka
frida View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 17 Rujan 2007
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 3399
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje frida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Svibanj 2009 u 21:31
 evo i moja jedina sadnica se rascvjetala


Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
hoya View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 26 Rujan 2008
Lokacija: rijeka
Status: Offline
Bodovi: 6573
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hoya Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Svibanj 2009 u 22:01
Fermina, konačno sam našla. Ovo sam pisala u temi bio-vrt i nikako naći:
 
Sredstvo za prskanje od buhača:
1 kg usitnjenog svjezeg bilja ili 100- 200 gr usitnjenog suhoh bilja, preliti sa 10 lit kipuce vode, te ostaviti pokriveno 20-30 min. Tekucinu procijediti, ostaviti da se ohladi i upotrijebiti.
Biljke koje mozemo upotrijebiti kao biljni pesticid, gnojivo ili kao sredstvo za ljecenje nekih bolesti na biljkama.
 
Prijateljstvo nije velika stvar,nego milion malih stvari. E. HABERT
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Svibanj 2009 u 22:37
Hvala ti Hoya na receptu.Probat ću.

Ali nekako sam skeptična prema njegovom insekticidnom djelovanju.
Naime dok sam ga brala,  usred podne, po cvjetnim glavica su plazili neki insekti i nisu mi djelovali bolesno.Dapače!
Dosta njih sam "pobrala" sa buhačom u vrećicu koju sam zavezala dok dođem kući.Kad sam kod kuće sve izbacila u kartonsku kutiju na sušenje, bubice su i dalje bile žive i zdrave.
Ako je buhač insekticid, kako nisu sradale?smile192

Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Svibanj 2009 u 22:38
Originalno poslano od člana manči manči napisao:

....Fermina , divna slika cvjetnih glavica....


Hvala, Manči.
Ja mogu napraviti dobru fotografiju - samo slučajno.
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Svibanj 2009 u 22:41
Evo napravila eksperiment.Napravila koncentraciju buhača najmanje dvostruko jaču od ove u tvom receptu.Poprskala one sitne mušice na ružinim pupoljcima.bilo ih užasno puno.Ubilo ih izgleda, ali ne baš sve.Nađe se još živih.



A onda poprskala bob koji je pun ne samo onih sitnih crnih mušica nego i velikih, crveno-narančaste boje boje, čudnog oblika.Crne poubijalo ali ove crvene ostale, zdrave i vesele, kao da se ništa nije dogodilo.


Moram napomenuti da nisam buhač usitnila.
Ovdje stare žene kažu da su se glavice buhača sušile, mljele a tek onda davale na otkup.
Mislim da bi se buhač trebao dobro osušiti, samljeti a onda probati s tim prahom zaprašivati ili napraviti dosta koncentriranu otopinu za prskanje.
I to ću probati jer sa ovim rezultatom nisam baš zadovoljna.
Sadržaji o kojima pišem su informativnog karaktera.Za korištenje mojih savjeta i recepata pitajte svog liječnika ili ljekarnika.
Na vrh
hoya View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 26 Rujan 2008
Lokacija: rijeka
Status: Offline
Bodovi: 6573
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hoya Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Svibanj 2009 u 22:48
A joooooj, nebi bila ni ja. Zaista imaš borbu. Za ove crne mušice godinama rješavam problem sa kadifama. Gdje njih zasadim nema ih.
Uvijek mi je oko blitve kadifa.
Prijateljstvo nije velika stvar,nego milion malih stvari. E. HABERT
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Svibanj 2009 u 22:52
...auu, što su se namnožile...kod mene baš nema  buba  i  mušica , ali je počela mača na listovima ruža, boba, kupusa.... 
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Svibanj 2009 u 23:00
Kod mene ove godine, užas.Prošla me volja od vrta.

Na vrh
hoya View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 26 Rujan 2008
Lokacija: rijeka
Status: Offline
Bodovi: 6573
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hoya Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Svibanj 2009 u 13:20
Fermina, jesi li ponavljala špricanje i jesu li još naknadno crkavale te beštije?
Prijateljstvo nije velika stvar,nego milion malih stvari. E. HABERT
Na vrh
Mamaa View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 07 Veljača 2009
Status: Offline
Bodovi: 4461
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mamaa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Svibanj 2009 u 19:30
Da li je ovo buhač???- nahodala sam se ko m..... i ovo je jedino što sam pronašla
za miris me ne pitajte usput sam pobrala prvu alergiju u životu- tak da niš ne osjetim na nos
Kako odgojiti dva mala bića u pristojne muškarce?
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Svibanj 2009 u 23:15
meni to liči na divlje margarete, kako se kod nas zovu.... visoke cca 40-70 cm ( bar one koje sam ja vidjela) i imaju takvo slično lišće....
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Svibanj 2009 u 23:04
....mamaaa, nevjerujem da je to buhač, on raste  na suhim , kamenitim tlima kraj mora....
 
povratakprirodi.blogspot.com
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Svibanj 2009 u 09:49
Originalno poslano od člana hoya hoya napisao:

Fermina, jesi li ponavljala špricanje i jesu li još naknadno crkavale te beštije?
 
Probat ću kad ga osušim i sameljem u prah.Onda ću time zaprašiti beštje.Možda to pomogne.
Za sada, buhač je još na sušenju.
Na vrh
teletabis View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 01 Ožujak 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje teletabis Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Ožujak 2011 u 20:17

..................Embarrassed............pozdrav.......dali je BUHAĆ...biljka  koja ce otjerati insekte iz kuce ako ju koristim kao lonćanicu......???????????????.....i gdje ju kupiti..............HITNO!!!!!!!!!!!!.....fala ekipo.....DeadDeadDead

Na vrh
OTOK View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Kreator Cvijet.info enciklopedije

Pridružen: 26 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 13777
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje OTOK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Ožujak 2011 u 20:24
Mislim da buhač kao lončanica neće otjerati insekte.
Iz osušenih cvjetnih glavica ekstrakcijom se dobiva kemijska tvar piretrum, to je prirodni insekticid protiv muha, komaraca, buha ...
Na vrh
Baka Bea View Drop Down
Trajnica
Trajnica


Pridružen: 19 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2451
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Baka Bea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Ožujak 2011 u 06:08
Originalno poslano od člana teletabis teletabis napisao:

..................Embarrassed............pozdrav.......dali je BUHAĆ...biljka  koja ce otjerati insekte iz kuce ako ju koristim kao lonćanicu......???????????????.....i gdje ju kupiti..............HITNO!!!!!!!!!!!!.....fala ekipo.....DeadDeadDead



Neće, ne djeluje na daljinu.
Na vrh
hoya View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 26 Rujan 2008
Lokacija: rijeka
Status: Offline
Bodovi: 6573
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hoya Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Ožujak 2011 u 17:17

Teletabis, meni se tako svidjelo ovo:

...Jedna zanimljiva priča o otkriću insekticidnog djelovanja buhača upućuje nas na izvjesnu Dubrovkinju toga doba, koja je očarana ljepotom cvijeta dalmatinskog buhača, ubrala buket cvijetova i držala ih kao ukras u sobi. Nakon što su se cvjetovi posušili, zametnuo joj se suhi buket u nekom zakutku sobe. Kada ga je naša Dubrovkinja nakon nekoliko tjedana pronašla, vidjela je da je bio okružen mnoštvom uginulih insekata...

Prijateljstvo nije velika stvar,nego milion malih stvari. E. HABERT
Na vrh
Morana View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 22 Kolovoz 2010
Status: Offline
Bodovi: 343
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Morana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Travanj 2011 u 13:35
da li možda netko ima sjemena buhača ili sadnicu? već je dugi niz godina pokušavam nabaviti, neuspješno... a tako jako bih voljela imati buhač, više nego bilo što drugo!

inače, prije su po otocima tipa Brač, Hvar i sl. bile skoro pa plantaže buhača, izvozilo se naveliko, prodavalo. Danas se rijetko gdje može vidjeti koja biljčica, nažalost, jer piretrum koji se nalazi u njima, je prirodni insekticid, na koji se insekti ne navikavaju, a za ljude i životinje nije škodljiv... Koliko se sjećam, danas buhač koji se inače naziva dalmatinski buhač (!!) najviše uzgajaju Kenija i Etiopija i naveliko izvoze
~Cvijeće je zemljin način da se nasmije~
Na vrh
Baka Bea View Drop Down
Trajnica
Trajnica


Pridružen: 19 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2451
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Baka Bea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Travanj 2011 u 20:04
Morana ostala mi jedna sadnica, ako trebaš jednu možemo podijeliti, ako trebaš više mogu ponovno naručiti sjeme. Buhač se koristi u ekološkoj proizvodnji povrća, jer nema rezidua kao kod kemije. Navodno da je piretrin aktivan 4 sata, a onda prestaje njegovo djelovanje. Zbog toga i ne treba paziti na karencu. Nisam provjerila taj podatak, možda netko više o tome zna.
Na vrh
Morana View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 22 Kolovoz 2010
Status: Offline
Bodovi: 343
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Morana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Travanj 2011 u 14:03
ma bit ce dovoljna i jedna, pa cu lako skupiti sjeme i razmnoziti ih slijedece godine... puno Vam hvala!!!

ono sto imam malo napisano o njima, najvise se tice povijesti, manje o kemijskom djelovanju jer je bilo namijenjeno osnovnoškolskom uzrastu... a nazalost, ovdje ni strucnjaci nisu bas upoznati s njim...
~Cvijeće je zemljin način da se nasmije~
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1234>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,297 sekundi.