Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Orhideje i mesožderke
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - orhideja pušta mlade
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


orhideja pušta mlade

 Odgovori Odgovori Stranica  <1234>
Korisnik
Poruka Obrnuti redoslijed
daneejela View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 23 Veljača 2013
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 6
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje daneejela Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Ožujak 2013 u 16:01
Hvala Monna :)

A ne znam nekako je bas zut taj vrh, i kao da se siri prema dolje, pa bi zato mozda skratila stapku, ali ne znam kako se to radi, nasto paziti da je ne unistim...
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Monna View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar
3. Najljepši vrt - Proljeće 2014

Pridružen: 13 Travanj 2008
Lokacija: Pozega
Status: Offline
Bodovi: 2376
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Monna Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Ožujak 2013 u 15:35
daneejela dobro nam dosla!.....lijepa ti je bila orhideja....ja ne bih nista dirala, no ima onih koji se bolje razumiju u orhideje pa ce ti sigurno i odgovoriti....
pozdrav iz Zlatne doline
Na vrh
daneejela View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 23 Veljača 2013
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 6
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje daneejela Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Ožujak 2013 u 13:07
Pozdrav,

vec dugo vas citam i iz ovog foruma sam izvukla hrpu informacija Thumbs%20Up

Sad imam jedno pitanje...ove zime sam dobila orihideju, prekrasnu s dvije stapke i puno rozo-ljubicastih cvjetova.

Nakon nekog vremena cvijetanje je proslo, ali po lijepim, "mesnatim" listovima cini se da je zdrava.

Nazalost, jednom smo se na putu zadrzali malo duze nego smo namjeravali, i orhidejica je jadna ostala malo predugo bez vode...i kad smo se vratili jedan list je pozutio, i jedna stapka pri vrhu ima 1cm zut...

list sam makla, a s obzirom da mi je ovo prva orhideja, ne znam smijem li skratiti stapku, tj. odrezati taj zuti dio?


S obzirom da ne znam kako se zove vrsta, stavljam sliku (ovo je bilo kad je bila u punom cvatu)



Na vrh
TinnčicaM View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 25 Srpanj 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 248
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje TinnčicaM Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Veljača 2013 u 13:32
Pozdrav, lijepe su vam orhideje. Ja ih imam nekoliko, cvjetaju skoro sijelu godinu ali mikako da imaju "bebu". Ne znam u čemu je problem, pretpostavljam da im mjesto odgovar jer inače ne bi cvale....
Na vrh
goran44 View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 18 Listopad 2012
Lokacija: Karlovac
Status: Offline
Bodovi: 128
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje goran44 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Veljača 2013 u 21:10
Odlično, hvala na opširnom odgovoru i pomoći! Napravit ću tako sad slijedeći put kad budem presađivao orhideju.
Na vrh
MermaidDreamer View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 10 Prosinac 2012
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 343
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje MermaidDreamer Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Veljača 2013 u 11:56
Ne znam zašto ti je prva orhideja uvenula kada si ju presađivao. Moje presađujem nakon cvatnje i nema problema.
Pokušaj na ovaj način:
1. lagano primi orhideje ispod lišća jednom rukom, a drugom primi teglicu.
2. nagni orhideju a teglicu lagano zavrti i izvuci biljke van
3. mlakom vodom istuširaj biljke i odreži korijenje koje je suho ili trulo
4. pusti orhideju (u tvojem slučaju obje) neka se u potpunosti posuše.
5. nakon što su suhe možeš ih ponovo (ako imaš) našpricati pripravkom od preslice (za jačanje biljke) i opet pusti da se posuši
6. teglu pripremi, dezinficiraj, posuši...što se tiče da li treba biti veća to ne vidim i ne znam ti preporučiti, napravi po stanju korijenja. Ukoliko stane u postojeću teglu vrati ih u istu ( većinu svojih nakon cvatnje presadim samo radi promijene supstrata, a ne da im dam više mjesta)
7. stavi malo supstrata na dno (1-2cm), lagano, pazi da ne polomiš, vrati korijenje u teglu, drži biljku jednom rukom a drugom stavljaj uokolo korijenja supstrat za orhideje. Svako toliko protresi teglu i nastavi dok ne dođeš do kraja.
8. ne zalijevaj nikako (gledaj kao da ti je dan presađivanja bio dan zalijevanja, pa se po tome ravnaj kada ćeš zaliti sljedeći puta), ali već sljedeći dan možeš prskati lišće i zračno korijenje .
9. Sljedečih mjesec dana ne treba nikakve prihrane stavljati u vodu.

Na vrh
goran44 View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 18 Listopad 2012
Lokacija: Karlovac
Status: Offline
Bodovi: 128
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje goran44 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Veljača 2013 u 21:15
Uh, ima orhideja već dosta godina, imam je još od kad sam živio u stanu, sad sam u kući već 4 godine. Zapravo, zato sam i pitao što bi bilo najbolje raditi jer imao sam sličnu orhideju (moju prvu) koja je tako "bježala" iz tegle pa sam je presadio u veću, no nažalost nije dugo izdržala i uvenula je, ne znam što je bio razlog. Kod ove je problem što ima keiki i počinje cvjetati pa nisam više bio siguran što da napravim. Korjenje u tegli je dobro, zdravo je i koliko vidim nema problema. To je orhideja koja je preživjela i napad vunaste uši, a mislio sam da nema šanse.
Uglavnom, hvala na savjetima! Da li da presadim orhideju u veću teglu?
Na vrh
Jaca123 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 23 Travanj 2012
Lokacija: križevci
Status: Offline
Bodovi: 1482
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Jaca123 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Veljača 2013 u 11:31
I ja sam tako postupila sa svojom orhidejom,poslušaj Mihi i obavezno je presadi.
Na vrh
Mihi View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 05 Prosinac 2012
Status: Offline
Bodovi: 115
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mihi Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Veljača 2013 u 23:27
tvoja orhideja treba presađivanje kad ocvate..vidi se da je starija biljke ali i da je izgubila dosta listova,kolko je stara? keiki ne diraj sad..ja ga uopće nebi dirala..lijepo bi ga s mamom samo posadila u novu koru i ako treba veću teglu..i ja imam tak bebu i mamu skupa u tegli..imala sma i ja tak dva bazna keikija na jednoj deji i kad saam ih odvojila krepala i mam i bebe tak da ne preporučam..ti bazni keikiji se obićno sami odvoje od mame..pa ti lijepo to pričekaj da ne riskiraš smrt oboje..i dosta je suho to zračno korijenje pa lijepo ti to svaki dan poprskaj malo..pogotovo od keikija..kakvo je korijenje u tegli??
Na vrh
goran44 View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 18 Listopad 2012
Lokacija: Karlovac
Status: Offline
Bodovi: 128
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje goran44 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Veljača 2013 u 21:55
Evo i moje orhideje s pomalo velikim keikijem! Bojim ga se odvojiti od biljke sad u zimu, ne znam jel bi uvenula. A opet, biljka pušta cvjetne stapke i bojim se da mi ne iscrpe orhideju i keiki i cvjetne stapke! Jel ima netko kakav prijedlog?
 
 
Na vrh
irenaidani View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 19 Siječanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 817
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje irenaidani Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Studeni 2012 u 18:52
E ,OVO SE DOGADA I KOD MENE,DUGO RAZMISLJAM STO DA UCINIM ALI MISLIM DA CU OSTAVIT KAKO JE-BITI CE ZGODNO ZA VIDJET AKO CE SKUPA CVASTIBig%20smile,BOLJE TAKO NEGO RISKIRAT PA UBIT OBADVIJEEmbarrassed-------------------  keiki raste (i to je već jako velik, gotovo kao i matična biljka) iz same biljke, točnije između dva gornja lista. Isto nema zračnog korijenja, a položaj mu je takav da nema šanse da se može odvojiti od "mame" bez da se uništi glavna biljka - kao sijmski blizanci! Mogu li tako ostaviti i hoće li to utjecati na bilo koju od te dvije sijamske biljke?-------
Na vrh
Belina View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 26 Siječanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 3901
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Belina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Kolovoz 2012 u 08:31
Bebbe,dobro došla u carstvo ovog foruma.
 
 
Sve što te zanima,vrati se na početak i imaš odgovor.
kada se  list smežura,ja ga odrežem,jer spasa mu nema.(jako,jako smežuran)
Moraš promjeniti zemlju,dohranjivati/svakih 15 dana.
Tekuće gnojivo za orhideje NPK6-5-6
 
sretnoSmile
 
"Mića rožica" sa otoka Krka - Omišalj
Na vrh
Bebbe View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 18 Kolovoz 2012
Status: Offline
Bodovi: 1
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Bebbe Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Kolovoz 2012 u 11:43
Pozdrav, Thumbs%20Up već dugo pratim korisne savjete ovog foruma, pa je red da se registriram i priupitam nešto. Dakle većina orhideja mi je ove godine izbacila keikije, no imam dvije specifične situacije.
Jedna ima na grančici keiki, ali nešto joj se dogodilo u zadnjih par dana - listovi na "mami" su praktički preko noći požutjeli, smežurali se i pojavile su se bijele točkice po svuda. Ta orhideja je presađena u nove kore prije nešto više od mjesec dana, fino je reagirala (izbacila je keiki), nije bilo nikakve promjene u ritmu zalijevanja i sl., i onda odjednom prije par dana krenula propadati :( Sad sam ju odvojila od drugih orhideja, čudni su mi simptomi (smežuranje listova i da požute istovremeno, kao da istovremeno ima premalo i previše vode). Keiki nema zračnog korijenja, ali čini mi se da ću ga morati hitno odvojiti jer su se i njegovi listovi počeli mreškati!
Kako da ga odvojim i pokušam spasiti?

Druga situacija, keiki raste (i to je već jako velik, gotovo kao i matična biljka) iz same biljke, točnije između dva gornja lista. Isto nema zračnog korijenja, a položaj mu je takav da nema šanse da se može odvojiti od "mame" bez da se uništi glavna biljka - kao sijmski blizanci! Mogu li tako ostaviti i hoće li to utjecati na bilo koju od te dvije sijamske biljke?

Ako ima tko da mi može pomoći što prije (pogotovo u vezi prvog slučaja), bila bih zahvalna!
Na vrh
ella16 View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 31 Srpanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 46
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ella16 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Ožujak 2012 u 08:14
Ja sam svog osakatila onaj dan, razdvojila keikije i presadila isto tako u male čašice i koru... Sad od jedne biljke imam dvije u čašicama i tri siročića u improviziranom klijaštu.... pa bumo vidli Confused 
Inače je i meni ta mahovina bila skroz čudna.. kad bi ju zalijevala, popila bi svu vodu u sekundi, tak da sam stalno imala osjećaj da je žedna.. mada ja ju zalijevam kao i svo ostale.. svakih tjedan do deset dana.. nekad i duže.. tak da se za sada dobro držala..
Zagreb - zapad
Na vrh
Gordana102 View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao


Pridružen: 06 Studeni 2010
Lokacija: Slatina
Status: Offline
Bodovi: 244
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Gordana102 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Ožujak 2012 u 16:33
Imam i ja mini phalove , bili su takodjer u tim malim cvjetarićima, ali ja sam ih presadila u prozirne čaše one za sokovr i u koru.po meni lakše za zalijevanje,,,,,,,,, jer sam dok su bili u mahovini previše zalila pa se jedan smežurao     nadam se da če mi se oporaviti ipak.
Na vrh
ella16 View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 31 Srpanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 46
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ella16 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Ožujak 2012 u 14:00
Eh, nisam uslikala tu najlonsku kao "teglicu".. nema veze.. vidi se tu dolje malo..
i zanemarite molim prašinu, na slici se jače vidi nego inače, hehe smile39
ovo je malo starija slika, sad je ostao još jedan cvijetić...
Zagreb - zapad
Na vrh
Zvjezdana View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar
DONATOR

Pridružen: 03 Siječanj 2008
Lokacija: Zg i okolica :D
Status: Offline
Bodovi: 2055
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Zvjezdana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Ožujak 2012 u 11:21
daj sliku da vidimo :)
Per aspera ad astra.



Na vrh
ella16 View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 31 Srpanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 46
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ella16 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Ožujak 2012 u 10:50

Imamo jedan mini phal koji sam kupila mami za Božić. Kupila sam ga najviše zbog toga jer sam snimila da dolje sa strane ima tri male bebice smile197

Sad kad je ocvao bi to probala nekako razdvojiti i posaditi svaki posebno... ali neznam kak Confused Stvar je u tome da je to tak malo, zapetljano, puno mahovine da se bojim da neću moći ni raspetljati i odvojiti... Ma budem ja to nekak..
Nego, da li je netko vidio u Zg da ima za kupiti male prozirne teglice za mini orhideje? Znam da u Baumax-u ima u različitim veličinama ali nisam sigurna da sam vidjela i ove skroz maličke Confused Moja čak nije posađena u teglicu nego je u nekakvoj najlonskoj posudici...
Zagreb - zapad
Na vrh
Liliii View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 15 Ožujak 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 7
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Liliii Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Srpanj 2011 u 18:55
a dok ja dočekam odgovor već to uradila....i sad čekam grana raste i pup imam jedan
Na vrh
lana2 View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
DONATOR

Pridružen: 21 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 4717
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lana2 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Srpanj 2011 u 14:27
Treba sačekati dok naraste zračno korijenje barem 2 cm i onda orhideju odvoji od matične biljke i posadi u supstrat.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1234>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,188 sekundi.