Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Začinsko i ljekovito bilje
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Preslica
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Preslica

 Odgovori Odgovori Stranica  <123
Korisnik
Poruka Obrnuti redoslijed
Nickless View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 04 Travanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 159
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Nickless Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Srpanj 2008 u 10:05
Ove preslice sam slikao u deželi na jednom brdu, nema tamo voda koje bi utjecale na rast, a posvuda je i nekakva mala i ta visoka preslica (nju zovu "konjska"!?). Međutim te informacije o neučinkovitosti te visoke su "iz naroda", takve informacije uvijek uzimam s rezervom jer sam od starijih ljudi koji su predajom učili, a nikad čitali knjige znao čuti svašta ... tako da je moguće da to i nije baš istina, zato sam i postavio pitanje ...
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Srpanj 2008 u 23:40
...moram priznati da me itekako zainteresiralo ovo da ona koja naraste oko metar da je beskorisna....inače sam mislila da o zavisi od tla jer na istom mjestu nam zavisno i od suše ili ne nači razliku i do duplo  visini....a možda se tim rastom "razvodne" ljekovite tvari kojih onda nema u dovoljnoj količini u "količini" suhe biljke koja je prepisana kao doza.....??..u svakom slučaju jako, jako zanimljivo!!
...ova vaša mi se čini kao regularis poljska preslica :O))


..evo primjerka otrovne preslice iz g. kotara od prije mj i nešto ...i bila je rasla na taništu potpuno pomješana sa livadskom !!!...no tanašne grančice opravdavam hladnijim vremenom tada..... inače se zna reći da ta močvarna preslica kao znak raspoznavanja ima gračice savinute prema dole...ali vidite da to nije slučaj.... glavni znak je klasić na vrhu....





Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Srpanj 2008 u 23:59
Rekla bih da je prava, Aquisetum arvense.Koliko vidim nema klas na vrhu, ima nježne, tanke listove koji idu prema gore, sliči na božićno drvce...
Jedino ne znam kolika joj je visina.Ali i to umnogome zavisi u kakvim uvjetima raste pa i ona niža u boljim uvjetima  može  porasti.
Volila bih čuti i druga mišljenja.
Na vrh
Nickless View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 04 Travanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 159
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Nickless Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Srpanj 2008 u 12:45
Da li je ova preslica na slici korisna/nekorisna, ljekovita/otrovna?
 
 
Na brdu gdje sam ju slikao rastu kako su mi tamo rekli dvije vrste preslice koje su meni jako slične ako ne i iste, međutim ljudi razlikuju nisku vrstu koja naraste do dvadesetak cm i koju koriste i drugu višu vrstu koja naraste do 1m i za koju kažu da je beskorisna. Koliko sad ima istine u tome? (obje izgledaju otprilike kao ova slikana, zapravo i ne znam je li to na slici "niža vrsta" ili "viša" koja još nije narasla.
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Svibanj 2008 u 10:47
Originalno poslano od člana andrea01 andrea01 napisao:

Uh, sad vidim da je moja koja mi sa novom zemljom došla u vrt otrovna! Confused
Zato smo tu da razmijenjujemo iskustva i znanja.
Tu koja ti je u vrtu ne bi smijela ni stoka previše jesti!
Na vrh
andrea01 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Svibanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 5238
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje andrea01 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Svibanj 2008 u 23:35
Uh, sad vidim da je moja koja mi sa novom zemljom došla u vrt otrovna! Confused
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Svibanj 2008 u 13:06
Preslicu ne bi smijeli brati oni koji nisu sigurni u to koja je ljekovita.A ni kupovati kod kumica na placu
jer pitanje je znaju li one što beru.Najsigurnije je preslicu kupiti u ljekarni!
 
Probati ću malo pojasniti razliku između otrovne i ljekovite uz pomoć slika sa net-a.
1.Equisetum arvense L. je ljekovita preslica.Stabljika joj je 30-40 cm visoka i
neodoljivo podsjeća na malo božićno drvce.Grane su joj vrhovima okrenute prema gore.
Najbitnije je to da stabljika NEMA klas, ona je sterilna.Klas sa sporama raste na fertilnoj stabljici
 koja se javlja u rano proljeće i nema grana.Nakon što ona iznikne javlja se i sterilna biljka blizu nje.
Za ljekovite svrhe koristi se samo sterilna biljka a nikako fertilna sa klasom!
Evo slike:

 
 
2.Equisetum palustre, otrovna preslica.
   Za razliku od ljekovite ona IMA klas na vrhu, veća je, grane joj padaju.Evo i nje:


 
 
 
Sadržaji o kojima pišem su informativnog karaktera.Za korištenje mojih savjeta i recepata pitajte svog liječnika ili ljekarnika.
Na vrh
Ivan View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar
Autor ljekovitog bilja

Pridružen: 24 Travanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1213
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ivan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Svibanj 2008 u 11:31
ova na slici nije otrovna. Na poslu sam pa ne mogu postaviti sve slike... staviti ću slike otrovnih i neotrovne. U pravu si, močvarna je otrovna.
Na vrh
katruža View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 12 Kolovoz 2007
Status: Offline
Bodovi: 787
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje katruža Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Svibanj 2008 u 11:09
Ivane, koja od preslica je otrovna?
Čula sam da  njivska i livadna nisu otrovne, a ostale jesu. Npr  močvarna je otrovna.
 
Nekad su sa posušenom preslicom "ribali" suđe ,a i čistili zube.
Na vrh
Ivan View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar
Autor ljekovitog bilja

Pridružen: 24 Travanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1213
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ivan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Svibanj 2008 u 10:08
za sada ukratko : preslice ima više vrsta, šumske su zaštićene !  latinski : Equisetum, porodica Equisetaceae, to je porodica nižih stablašica, fosilni ostaci nađeni su iz razdoblja karbona. Rastu u močvarnom okruženju ali  neke vrste na suhom. To su trajne zeleni s razgranjenim podzemnim podankom i člankovitom nadzemnom stabljikom koja je često pršljenasto razgranjena i na koljencima obavijena nazubljenim rukavcima, svaki taj rukavac odgovara zapravo pršljenu malih listova koji su međusobom srasli. Na vrhu stabljike a ponekad i na vrhu ogranka nalazi se klasu sličan skup preobraženih plodnih - fertilnih listova, oni su slični štitu   i s donje strane nose trusnike - sporangije sa truskama - sporama.
Postoji  i neplodna biljka, to je ona koja producira neplodne spore. Spore prokliju u neuglednu tvorevinu, veličine 1 cm.Kod nas su  najpoznatije preslice : E. arvense
E. palustre,
E. ramosissimum.
E. ravense daje drogu koja sadrži do 10 % kremične kiseline i 5% ekvisetina, saponina i organskih kiselina. U pučkoj  medicini upotrebljava se za bolesti mokraćnih organa, kod tuberkuloze ..
Izvor :Enciklopedija Leksikografskog zavoda  Zagreb.
Nastavak po želji slijedi !
 
Na vrh
Ivan View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar
Autor ljekovitog bilja

Pridružen: 24 Travanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1213
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ivan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Svibanj 2008 u 09:44
Na vrh
Šeflera View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Lokacija: Stankovo
Status: Offline
Bodovi: 2274
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Šeflera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Svibanj 2008 u 09:28
Nemam fotku, ali imam nešto kratko za ispripovjedati o njoj.

Naime čaj od preslice (ima za kupiti u ljekarni) se koristi za razbijanje kamenaca u bubrezima.
Osim toga koristi se i kao zaštita biljaka. O tome je Silvek već pisala u temi Bio-vrt.
Sitnog igličastog lišća, vrlo raširena po poljima, samonikla i vrlo se teško iskorjeni jer joj je korjen vrlo dubok.
Nisam ju nikad brala i sušila, a ima je jaaako puno po livadama. Uglavnom sam uvijek kupila gotovu u ljekarni.
Koliko znam ne cvate, ali ako netko zna nešto više molim ispravak.
Ivane!?!?! Wink

Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <123
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,219 sekundi.