Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Orhideje i mesožderke
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Mesozderke (muholovka i S. purpurea)
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Mesozderke (muholovka i S. purpurea)

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 56789 10>
Korisnik
Poruka Obrnuti redoslijed
SweetRevenge View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 18 Kolovoz 2009
Status: Offline
Bodovi: 23
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SweetRevenge Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Listopad 2009 u 11:50
Originalno poslano od člana Sanitarac Sanitarac napisao:

Originalno poslano od člana SweetRevenge SweetRevenge napisao:

vulkanskog pijeska i perlita imaš u vrtnom centru tamo kod lesnine. tam ti je rasadnik kao i na kile možeš kupit.. ja sam uzela 2 kg platila sam 20 kn to.. 


Tamo nemaju ničeg jer su zatvorili zbog onih radova kaj su bili tamo...


e oni su imali dugo radove, i zvala sma ih i pitala kad će bit gotovi i reklu su kao uskoro. nakon tog poziva otišla sam tam nakon tjedan dana i radovi su im se produžili al sam uspjela čopit vlasnicu koja je došla u izvidnicu i nagovorit da mi proda Smile
a ako misliš na one druge radove, onaj nadvožnjak kaj se radi il kaj već, za to ne znam.. ja sam se sparkirala baš u lesnini i pješke prošla
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Sanitarac View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 30 Rujan 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Sanitarac Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Listopad 2009 u 01:53
Originalno poslano od člana aleks aleks napisao:

Pozdrav svima! Idemo redom:1. Glede matrijala (perlit & bijeli treset):@Sanitarac & SweetRevenge: pretpostavljam da pričate o Zagrebu & okolici, zar ne ("Kalia" i vrtni centar kod Lesnine)?

Yes! It is true!
Zagreb je grad a najvjerojatnije kako stvari stoje morat ću otić u Samobor, ak nekaj obavim tamo javim se pa da znate.
Kaj se tiče informacija zahvalan sam na tome!

Možda čak u petak odem tamo, imal budem vremena...
Al od toliko vrsta perlita, kaj da uzmem, onaj obični bez oznaka, jel?
Na vrh
Sanitarac View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 30 Rujan 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Sanitarac Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Listopad 2009 u 01:50
Originalno poslano od člana SweetRevenge SweetRevenge napisao:

vulkanskog pijeska i perlita imaš u vrtnom centru tamo kod lesnine. tam ti je rasadnik kao i na kile možeš kupit.. ja sam uzela 2 kg platila sam 20 kn to.. 


Tamo nemaju ničeg jer su zatvorili zbog onih radova kaj su bili tamo...
Na vrh
SweetRevenge View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 18 Kolovoz 2009
Status: Offline
Bodovi: 23
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SweetRevenge Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Listopad 2009 u 14:14
aleks- puno hvala. ma eto sve navedeno znam i stvarno, kak moja mama veli"više skačeš oko tih biljaka nego oko sebe" bit će da im zbilja nekaj sa zemljom ne valja, možda to presađivanje nisam napravila na pravi način, nemam pojma, sad ću čekat do proljeća pa kupiti novu muholovku (par njih) pa sa svakom napravit drugačije, da vidimo kaj im zbilja paše..
Na vrh
arbor View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 01 Listopad 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 25
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje arbor Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Listopad 2009 u 15:59
Sada razmišljam......možda to nije bilo sijeme možda iz podanka.....ili.....znam jako puno o ovim biljkama.....ali opet ne dovoljno...
Na vrh
arbor View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 01 Listopad 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 25
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje arbor Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Listopad 2009 u 15:54
Kada sam ptimijetio da se suši(za to je moja mama kriva-kada bi se klopka zatvorila ona bi je odrezala...nije imala pojma...) mijenjao sam joj vodu iz podloška i nestrpljivo čekao da vidim znakove oporavka......a onda je izrasla mala muholovka(jako sitna......jedva sam je primijetio) i upočetku je nisam ni hranio več je rasla od vode i sunca......e tako 2 godine sve do danas.....
Na vrh
aleks View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 28 Listopad 2008
Status: Offline
Bodovi: 40
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aleks Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Listopad 2009 u 12:19
Pozdrav svima! Idemo redom:

1. Glede matrijala (perlit & bijeli treset):
@Sanitarac & SweetRevenge: pretpostavljam da pričate o Zagrebu & okolici, zar ne ("Kalia" i vrtni centar kod Lesnine)? Jer ja u Osijeku nisam našao ni jedno ni drugo :-(

Obje komponente mi je dopeljao bratić koji živi u Zagrebu. Treset ne znam gdje je nabavio (morat ću ga pitati ponovo), a perlit je kupio u Samoboru (osobno je otišao tamo), u firmi čiji je link svojedobno ovdje ostavila tanarri, a evo ga još jednom: http://www.europerl.hr
Tamo su i tel. brojevi i adresa firme. Morat ću ih osobno nazvati, te pitati šalju li perlit poštom i koja najmanja količina (za ubuduće).

2. Glede uzgoja & održavanja:
Sve bitne podatke o ovome imate na ovoj odličnoj stranici (još jednom Wink): http://www.mesozderke.com
Za napomenu, čovjek koji održava te stranice nisam ja, nego moj imenjak, koji mi je i osobno odgovarao mejlom na neka pitanja kad sam počinjao, stoga se ne ustručavajte pitati ga što vam nije jasno, čovjek je i više nego susretljiv i spreman pomoći.

U biti, što se mojih biljaka tiče, stvar je (do sad bila) vrlo jednostavna:
a) Presaditi biljku u mješavinu perlita i treseta 50:50
b) Nastaviti zaljevati biljku kišnicom i/ili destiliranom vodom i to od dolje (dakle, u pliticu u kojoj stoji kalj).
- za prskanje po listovima ne znam je li nužno: ja svoje nisam do sad prskao... :-/ ...hmm, možda bih trebao...
c) staviti je na neko sunčano mjesto, preko ljeta vani, preko zime u negrijani prostor (gdje nema smrzavanja, ali nije ni sobna temperatura)
- s tim da ni to ne mora biti sunce cijeli dan - ja svoju držim na istočnom prozoru (nemam južni), tako da ima direktnog sunca samo pola dana i opet uspjeva nadasve dobro!
d) I to je to! Biljka će se već sama pobrinuti za hranu (kukce), ne morate je čak ni "hraniti" (ako već to želite, onda kukac ne smije biti potpuno mrtav, nego se mora makar malo micati, inače ga biljka smatra grančicom ili nečim sličnim što je slučajno palo u klopku i izbaci ga!)

Stoga, na žalost, ne mogu pomoći u slučajevima kad se biljka (bez vidljivog razloga) suši... @SweetRevenge: ako kažeš da svoju zaljevaš redovno i stoje na suncu i (pretpostavljam) ima "hrane" Wink, a svejedno se suše, problem bi mogao biti jedino u zemlji... probaj pitati onog aleksa s mesozderke.com, možda ti da kakav koristan savjet...

@arbor: možeš li podijeliti s nama kakve instrukcije za uzgoj iz sjemena? Ja sam ove godine preskočio taj detalj, tj. odrezao sam cvijet da mi muholovka ima više energije, jer je bila isto tako pred uginućem... i lijepo se oporavila poslije toga... Wink
Ali zato sljedeće proljeće namjeravam pustiti da procvjeta, pa pokušati dobiti sjeme...

@trnna: nema na čemu! Big%20smile

Za kraj, evo mala retrospektiva mojih (trenutnih) ljubimica:

http://picasaweb.google.com/aleks009/Carnivorae?authkey=Gv1sRgCJLX3rOBr_rwTg&feat=directlink
Na vrh
SweetRevenge View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 18 Kolovoz 2009
Status: Offline
Bodovi: 23
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SweetRevenge Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Listopad 2009 u 16:42
vulkanskog pijeska i perlita imaš u vrtnom centru tamo kod lesnine. tam ti je rasadnik kao i na kile možeš kupit.. ja sam uzela 2 kg platila sam 20 kn to.. 
Na vrh
Sanitarac View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 30 Rujan 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Sanitarac Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Listopad 2009 u 14:00
I ja sam u Kaliji kupio zemlju za rododendrone prema savjetu djelatnika Kalia centra s obzirom da mi je rekao da nigdje neću nabavit treset i perlit jer toga u Zagrebu nema! Cry
Znači tebi ide dobro sa tom zemljom?
Jel treba kaj dodavat? Gdje ima tog vulkanskog pijeska za kupit?
Na vrh
SweetRevenge View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 18 Kolovoz 2009
Status: Offline
Bodovi: 23
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SweetRevenge Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Listopad 2009 u 13:23
Originalno poslano od člana aleks aleks napisao:

Jesi li ih tek kupila, ili ih imaš već dulje vrijeme? Jesi li ih presadila u odgovarajuću mješavinu perlita i bijelog treseta?Zaljevaš li ih običnom vodom ili kišnicom (destiliranom)?


kupila sam ih negdje u 4. mjesecu, jednu sam kupila u 8. mjesecu.. ove koje sam u 8. mjesecu kupila su skroz gotove. zalijevam ih destiliranom isključivo i presadila sam ih u mješavinu zemlje za rododendrone(pH je mislim oko 4) i vulkanskog pijeska. u Kaliji vele da bi t trebalo bit okej jer tak radi i neki čovjek kaj ih uzgaja i dolazi često kupovati. imam nepenthes, sarraceniu hibrida, droseru i muholovke i jedino mi muholovke padaju u depresiju..

i da, stoje na suncu i glumim im kišu pa ih špricam destiliranom.
Na vrh
arbor View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 01 Listopad 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 25
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje arbor Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Listopad 2009 u 08:41
Imao sam jednu koju mi je majka kupila u baumaxu (prije 3 godine) i ta je cvijetala i dobila sijeme, a nakon toga se osušila.....onda sam posadio tu iz sijemena i evo je danas...živi
U Baumaxu sam vidio i mnoge mesožderke, ali nisam razmišljao i eto sada ih očajnički tražim.......a perlit se nađe tu i tamo.....a taj treset ni za ljeka
Na vrh
trnna View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 18 Studeni 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 37
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje trnna Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Listopad 2009 u 23:28
ja sam svoje presadila, zahvaljujući aleksu, smile79  i odlično se drže. imam one dvije na gornjoj slici u srdini, zaljevam ih sa kišnicom, špricam svaku  večer. listovi ove sa tuljcima su prekrasni, ne vene, samo što se tuljci suše, ali to je vjerojatno jer su ostali bez vode u transportu, ali mladi izlaze. a ova desno na slici se širi ko munjena. ja sam prezadovoljna. na prozoru sa južne strane mi stoji.
Na vrh
Sanitarac View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 30 Rujan 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Sanitarac Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Listopad 2009 u 22:08
@ arbor

Ako nije bed da otkriješ čari i tajne "velikih majstora" u održavanju biljčica na životu.
Nisam ni znao da ima u RH ovakav community za ove biljčice... TongueTongueTongue

BTW: ima dosta informacija vezano uz održavanje Dioanea, ali od toliko informacija neznam  koje su istinite a koje nisu jer se razlikuju!

Pa oni koji imaju te svoje "grabežljivice" dugo kao arbor neka opiše svoj način održavanja i zapažanja.

Zahvaljujem unaprijed!

Be well! Wink
Na vrh
arbor View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 01 Listopad 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 25
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje arbor Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Listopad 2009 u 21:46
Bok
ja sam se prijavio na ovaj forum iz jednog razloga imam muholovku 2 godine i znam se briniti o njoj i sve......kupio sam je u osiječkom baumaxu(ja sam iz Osijeka) prošle godine sam je presadio u treset.......a ove nema treseta( perlit užicam) ali taj treset što sa njim.....kako ti alex nabavljaš treset(svijetli- ph 3.4-4.5)
Na vrh
aleks View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 28 Listopad 2008
Status: Offline
Bodovi: 40
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aleks Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Listopad 2009 u 20:58
Jesi li ih tek kupila, ili ih imaš već dulje vrijeme? Jesi li ih presadila u odgovarajuću mješavinu perlita i bijelog treseta?Zaljevaš li ih običnom vodom ili kišnicom (destiliranom)?
Na vrh
SweetRevenge View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 18 Kolovoz 2009
Status: Offline
Bodovi: 23
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SweetRevenge Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Listopad 2009 u 19:15
Zahvaljujemo na linkićima!
ja sam svoje sve u Kaliji kupila, učinile su mi se dosta jeftine, svoje muholovke sam platila 35 kn, 60 one velike s tim da su dvije u teglici.
nepenthesi su po 64 kn, drosere 35... sve sam ih kupila :D
muholovke- ne znam što se s njima događa, brinem se o njima više neg o sebi a sve su počele munjevito crnit, sve klopke su im crne, čak i mali koji izlaze pocrne... :(
Na vrh
Sanitarac View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 30 Rujan 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Sanitarac Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Rujan 2009 u 23:52
Pozdrav svima,

nabavio si i ja male Dionaeae.
Inače 35kn u OBI Varaždin. Vidio sam u Kalia na žitnjaku ali su preskupe, 70kn nešto veće od ovih koje imam. Al bolje 2 male neg jedna veelika. Wink

Htio sam samo podijeliti sa svima Vama Carnivore-ljupcima 2 knjige koje sam našao na internetu. U *PDF-u su pa evo Vam linkovi za download.
Isplati se pročitat ili barem slikice za pogledat mada je glavnina opisa na http://www.mesozderke.com

Respect adminu!!! ClapClapClap

The Books:

Growing Carnivorous Plants


http://rapidshare.com/files/217059962/GrowingCarnivorous_Plants.rar


Carnivorous Plants Of The World by The Poet

http://rapidshare.com/files/264240092/CarPlaOfTheWor_ThePoet.rar




Na vrh
aleks View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 28 Listopad 2008
Status: Offline
Bodovi: 40
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aleks Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Rujan 2009 u 03:21
Evo da se pohvalim sa još dvije prinove u mojoj rastućoj obitelji carnivora:


Rosika (Drosera). Nisam točno siguran o kojoj se radi, mislim da je u pitanju Južnoafrička rosika (Drosera capensis).

A evo malo i gro-plana:


A ovo je i moja prva saracenija (iliti cijevolovka  po hrvatski):


...i još malo makro-detalja... Smile:


Također nisam siguran o kojoj je vrsti riječ.

Obje kupljene u "Baumaxu" Osijek, 40 kn (39-i-nešto).

Imaju ih još podosta na zalihama (i muholovki i rosiki i saracenija), pa tko je iz ovih predijela, a volio bi imati koju, neka požuri skoknuti do osječkog "Baumaxa" u sljedećih tjedan-dva dana...


Na vrh
aleks View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 28 Listopad 2008
Status: Offline
Bodovi: 40
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aleks Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Rujan 2009 u 03:04
Originalno poslano od člana trnna trnna napisao:

eto, i ja sam kupila muholovku u pevecu u brodu, i to dvije i jednu onu sa prve stranice što ima tuljke i nemam pojma gdje da nabavim bijeli treset i perit. pa ja ću poludit :( .
da li ima netko sa foruma da mi malo proda?? pliz, pliz.

Pozdrav i tebi. Samo bez panike, evo pomoć već stiže... Wink
Daklem, oba glavna rekvizita za naše mezimice je skoro pa nemoguće nabaviti na istoku Hrvatske (ja sam iz Osijeka). Svoje sam prve "doze" za prvu muholovku dobio od jednog člana ovog foruma, na čemu mu se (i opet) zahvaljujem. Sve ostalo sam bio naručivao kasnije od bratića koji živi u Zagrebu. Treseta imam još podosta, pa bih ti to mogao poslati, a za perlit ćeš se morati strpiti dok mi ne stigne nova "tura". Smile Ili probaj naručiti odavdje:
http://www.europerl.hr
(Bila je još jedna adresa i za treset, ali ne radi više...)
Samo mi ostavi adresu (kućnu) na privatni mejl (za treset)...

Originalno poslano od člana trnna trnna napisao:


i imam jedno pitanje, zašto su se tuljci na krajevima osušili? da li je moguće zbog zaljevanja u trgovini?
i da li će se oporavit kad krenem sa destiliranom vodom?

Na ovim stranicama http://www.mesozderke.com/
imaš podosta informacija o (skoro) svim mesožderkama. Ne znam zašto se baš kod saracenija suše tuljci (je li to možda prirodan proces ili ne), no recimo kod muholovki ti svaka klopka može uhvatiti (i probaviti) plijen samo 3-4 puta, nakon čega će se klopkice (i cijeli list na kojem su) osušiti. Zato biljka tijekom cijelog života stvara nove i nove listove s klopkicama (odnosno, ovisno o učestalosti "ulova"...)
Na vrh
trnna View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 18 Studeni 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 37
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje trnna Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Rujan 2009 u 01:34
eto, i ja sam kupila muholovku u pevecu u brodu, i to dvije i jednu onu sa prve stranice što ima tuljke i nemam pojma gdje da nabavim bijeli treset i perit. pa ja ću poludit :( .
da li ima netko sa foruma da mi malo proda?? pliz, pliz.
i imam jedno pitanje, zašto su se tuljci na krajevima osušili? da li je moguće zbog zaljevanja u trgovini?
i da li će se oporavit kad krenem sa destiliranom vodom?
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 56789 10>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,172 sekundi.