Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Sukulenti i kaktusi
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Adenium obesum - Pustinjska ruža
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Adenium obesum - Pustinjska ruža

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 118119120121122 407>
Korisnik
Poruka
 Ocjena: Ocjena teme: 2 Glasova, Približno 5,00  Tema Pretraga Tema Pretraga  Opcije teme Opcije teme
Tea View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 20 Prosinac 2010
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3658
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Svibanj 2012 u 14:50
 smile227  ljepi su zdraviWink
Hodaj pokraj mene i samo budi moj prijatelj
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
marsha View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 17 Ožujak 2012
Status: Offline
Bodovi: 576
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje marsha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Svibanj 2012 u 15:03
Emilly, prekrasni su ti adeniumi. Zmaj, tvoji također.
Velika je razlika među njima.
 
Na vrh
Tea View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 20 Prosinac 2010
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3658
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Svibanj 2012 u 16:29
Originalno poslano od člana Tea Tea napisao:

Da,probat ću.Ništa drugo nisam promjenila.Samo mi to pada napametConfused

Upravo išla provjeriti što mi je sa malcima.Ubila sam ihCryTrbuščići mekani,mogu se čak i spljoštiti sa prstima a korjena skoro da ni nema,posmeđio..Mislim da se radi o preveć meda jer korjen očito nije imao zraka i zgnjilio.A bili su mi najljepši među braćomCry
Hodaj pokraj mene i samo budi moj prijatelj
Na vrh
stefica.n View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm


Pridružen: 09 Ožujak 2012
Lokacija: Sl.Brod
Status: Offline
Bodovi: 1443
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje stefica.n Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Svibanj 2012 u 16:50
Tako mi je žao tvojih beba Tea
Na vrh
Tea View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 20 Prosinac 2010
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3658
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Svibanj 2012 u 17:09
steficeEmbarrassed,uči se na greškama...samo cijena nije bila malaEmbarrassed
Hodaj pokraj mene i samo budi moj prijatelj
Na vrh
Emilly View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 11 Listopad 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1664
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Emilly Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Svibanj 2012 u 20:09
Ajoj, šteta! Da li ti je ostao koji ili su svi gecrk?
Na vrh
Andina View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
Najljepši vrt pod kišom 2014

Pridružen: 31 Srpanj 2011
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3306
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Andina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Svibanj 2012 u 21:49
Tea, i meni se događa isto. Već su mi tri tako uginula, a ostali stagniraju. Oni najnapredniji više nisu kod mene, ostali su mi samo ovi koje sam sijala u siječnju. Sutra ih presađujem u svježi supstrat.
Čini mi se da im ne paše ovo vrijeme. Mada je nama toplije nego zimi, njima je hladnije jer se u stanu više ne grije. Mojima ni sunce nije pomoglo da krenu.
“Cvijeće su riječi koje čak i malo dijete može razumjeti”.
Artur C. Coxe (američki svećenik i pjesnik)
Na vrh
Tea View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 20 Prosinac 2010
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3658
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Svibanj 2012 u 21:53
Originalno poslano od člana Emilly Emilly napisao:

Ajoj, šteta! Da li ti je ostao koji ili su svi gecrk?

Ne,draga,nisu svi.Troje od onih koje sam presadila u novi supstrat.Bili su među najljepšima i zdravima.Mislila sam da će biti i najizdržljiviji ali očito nisu.
Hodaj pokraj mene i samo budi moj prijatelj
Na vrh
Tea View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 20 Prosinac 2010
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3658
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Svibanj 2012 u 21:59
Originalno poslano od člana Andina Andina napisao:

Tea, i meni se događa isto. Već su mi tri tako uginula, a ostali stagniraju. Oni najnapredniji više nisu kod mene, ostali su mi samo ovi koje sam sijala u siječnju. Sutra ih presađujem u svježi supstrat.
Čini mi se da im ne paše ovo vrijeme. Mada je nama toplije nego zimi, njima je hladnije jer se u stanu više ne grije. Mojima ni sunce nije pomoglo da krenu.

Baš štetaEmbarrassedSlažem se s tobom.Moguće je da im vrijeme ne paše pa se nisu stigli ni prilagoditi kako spada.Imam još nekoliko malaca ali ovi koji su me napustili su bili najljepši i najveći među braćomCryBaš mi je bilo teško gledati kako propadajuBroken%20Heart

Hodaj pokraj mene i samo budi moj prijatelj
Na vrh
bebolina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Srpanj 2011
Lokacija: Selendra b.b.
Status: Offline
Bodovi: 12672
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bebolina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Svibanj 2012 u 22:08
Nisu ni moji bolje prošli s promjenom vremena. Dva dana su bili na suncu, očito im nije pasalo, jer su listovi požutili i skoro pa sve pupove odbacili.
Tretirala sam ih drinom i stavila u karantenuCry 

Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovara, a fukara se obogati.   I. Andrić
Na vrh
Tea View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 20 Prosinac 2010
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3658
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Svibanj 2012 u 22:12
Ko zna kaj im je došlo.Vlada neko adeniumsko ludilosmile48
Hodaj pokraj mene i samo budi moj prijatelj
Na vrh
zmaj View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 08 Rujan 2010
Status: Offline
Bodovi: 317
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zmaj Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Svibanj 2012 u 22:55
Hvala vam na pohvalama.
Tea žao mi je zbog gubitka, ali veseli se ovima što su ostali. S kojim razlogom si im korjen mazala medom, i da li si mazala cijeli korjen.
Na vrh
bebolina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Srpanj 2011
Lokacija: Selendra b.b.
Status: Offline
Bodovi: 12672
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bebolina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Svibanj 2012 u 22:58

Teu treba ovakosmile232

Med se stavlja samo na mjesto reza kako bi brže i sigurnije rana zacijelila
Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovara, a fukara se obogati.   I. Andrić
Na vrh
Tea View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 20 Prosinac 2010
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3658
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Svibanj 2012 u 23:11
Med sam stavljala zato jer sam dosta korjenčića počupala kad sam ga odvajala od zemlje i bojala sam se da se neće primiti.Očito sam ga stavila previšeConfused
Hodaj pokraj mene i samo budi moj prijatelj
Na vrh
bebolina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Srpanj 2011
Lokacija: Selendra b.b.
Status: Offline
Bodovi: 12672
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bebolina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Svibanj 2012 u 23:14
Originalno poslano od člana Tea Tea napisao:

Med sam stavljala zato jer sam dosta korjenčića počupala kad sam ga odvajala od zemlje i bojala sam se da se neće primiti.Očito sam ga stavila previšeConfused
Trebala si korijenčiće zajedno sa zemljom potopit u vodu na nekoliko minuta da se samo odvoji, ne čupat.
Kako bi bilo da netko tebe počupa??smile155
Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovara, a fukara se obogati.   I. Andrić
Na vrh
Andina View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
Najljepši vrt pod kišom 2014

Pridružen: 31 Srpanj 2011
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3306
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Andina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Svibanj 2012 u 23:20
Tea, ja sam samo jednog namazala medom misleći da će mu to pomoći da se korjenčić oporavi. Uginuo je taj i još dva koje nisam mazala medom. Ne znam što im je bilo, imali su isti tretman kao i ostali. Tako da mislim da nije problem u medu.
“Cvijeće su riječi koje čak i malo dijete može razumjeti”.
Artur C. Coxe (američki svećenik i pjesnik)
Na vrh
zmaj View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 08 Rujan 2010
Status: Offline
Bodovi: 317
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zmaj Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Svibanj 2012 u 23:20
Čuo sam da je medom dobro premazat oštečenja na korjenu, ali to ne prakticiram. Ako primjetim oštečenja ostavim biljku na zraku dovoljno dugo da se oštečenja zasuše i tada ju posadim.
Adeniume sam prije presađivanja zalio i u veću teglu ih premjestio sa svim supstratom koji se držao na korjenju.
Bit mi je bila presadit ih u veću posudu, a ne promjena supstrata.
Sada kad su u vegetaciji gnojivo dobivaju jednom tjedno, i još ih nisam iznio van jer su nočne temperature preniske.
Na vrh
Tea View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 20 Prosinac 2010
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3658
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Svibanj 2012 u 23:23
Andinasmile75 ... na samu pomisao da možda nisam ja kriva mi je malo lakše smile182
Hodaj pokraj mene i samo budi moj prijatelj
Na vrh
Andina View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
Najljepši vrt pod kišom 2014

Pridružen: 31 Srpanj 2011
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3306
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Andina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Svibanj 2012 u 00:34
Nisam neki ekspert za engleski, ali sam pokušala prevesti tekst o uzgoju adeniuma na ovm linku.

Zalijevanje
    Voda može izazvati kronični stres tako da se usporava rast adeniuma, pa je pravilno zalijevanje neophodno za zdrave biljke. Ljeti i klijanci i zrele biljke zahtijevaju puno vode kao da su močvarne tropske biljke, ali zimi im je potrebno lagano zalijevanje jer su sklone truljenju. Kako bi se spriječilo truljenje korijena, važna je drenaža i kvalitetna tegla s rupicama za odvod suvišne vode.

Rasvjeta i temperatura
     Adeniumi zahtijevaju puno svjetla i trebaju biti na suncu barem pola dana, ali u pustinjskim klimatskim uvjetima zahtijevaju laganu popodnevnu sjenu. Nakon što su biljke odrasle, mogu se prilagoditi punom suncu, ali samo Adenium swazicum može podnijeti ekstremne vrućine.
     Zrele biljke rastu i proizvode pupoljke u umjereno vrućem vremenu, ali najbolje s umjerenom do visokom vlažnošću. Međutim, rast i razvoj čini se da se uspori kada temperature ostaju iznad 37 stupnjeva Celzija.

Sprječavanje opeklina
     Važno je držati biljke u loncima okrenute u istom smjeru tijekom cijelog ljeta, jer ako ih okrenemo, strana stabljike koja je bila u hladu može biti teško opečena od intenzivne topline sunca. Ujesen, kada je sunce nisko na nebu, posebno je opasno vrijeme kada mogu nastati opekline na sadnicama adeniuma kao i na odraslim biljkama.
    U vrućim podnebljima mlade sadnice treba štititi od sunca dok ne dosegnu debljinu od 7,5 cm u promjeru. Biljke koje se iznose van nakon što su zimovale u prostoriji, mogu dobiti opekline na lišću, ali to im neće značajno štetiti jer će se ubrzo pojaviti novi listovi.

Prihrana
Adeniumi dobro napreduju uz kontinuiranu i obilnu količinu gnojiva. Sporootpuštajuća gnojiva dodana supstratu mogu se tijekom vegetacije koristiti zajedno s uravnoteženim gnojivom u vodi za zalijevanje. Ispravan tip za korištenje je 20-20-20, s dodatkom mikronutrijenata u koncentraciji od 200 ppm dušika, kako bi se potaknuo rast i cvatnja. Adekvatno gnojenje i zalijevanje je ključ za uspješan uzgoj adeniuma.

Uzgoj u teglama
     Adeniumi dobro rastu u teglama, ali brzo mogu i strunuti. Isprepleteno korijenje više biljaka može ih zaustaviti u rastu te ih zato treba posaditi pojedinačno u teglice. Tijekom rasta treba ih često presađivati dok ne dosegnu svoju punu veličinu. 

Ako sam nešto pogriješila, molim one koji bolje vladaju engleskim da me isprave.
“Cvijeće su riječi koje čak i malo dijete može razumjeti”.
Artur C. Coxe (američki svećenik i pjesnik)
Na vrh
marsha View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 17 Ožujak 2012
Status: Offline
Bodovi: 576
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje marsha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Svibanj 2012 u 08:22
Andina, hvala na prijevodu Smile
Sad me baš zanima dal je ovo za pojedinačnu sadnju istina.
Od Emilly odlično izgledaju ona 2 mala zgurana Thumbs%20Up čini mi se da su plastičnoj čaši. Vidim da i drugi ih imaju tako presađene.
Jedan dio mojih su po 2 u većim teglama.
 
Vidim da ih je većina u plastičnim teglama. Da li je bolje uzet od terakote tegle ili to nema ipak za njih neke veze?
 
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 118119120121122 407>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,422 sekundi.