Početna stranica Početna stranica > Drveće, živice, palme ruže i bonsa -Forum o drveću > Grmlje
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Rododendron
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Rododendron

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 1112131415>
Korisnik
Poruka
graphite View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 14 Travanj 2014
Lokacija: Sisak
Status: Offline
Bodovi: 26
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje graphite Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Travanj 2014 u 16:57
Evo mojih gore, uspio sam.
Moon hvala ti!!!  Što se tiče nagriženog lišća, ja bih ga ostavio pa neka samo odumre nagodinu il kasnije, ionako će biti u drugom planu kad naraste povrh njega novo. Bitno je da nema nikakvih gljivica na njemu.
 
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
moon View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2010
Lokacija: Kvarner,Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10501
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje moon Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Travanj 2014 u 17:30
graphite, divni su, lijepo razgranati, cvjetni i zdravi.
Hvala na preporuci. Ostavit ću pa neka prirodno sami odumru. I ja mislim da se neće previše isticati kad novi listovi dosegnu svoj maksimum (ako i te nove ne nagrizu zločeste beštijeLOL) Na svu sreću, nema gljivica.

Ako ti nije problem, napiši s čim ih tretiraš? Kojim fungicidom, insekticidom. I napiši, molim te, da li fungicid ostavlja kakve vidljive tragove korištenja ili je nevidljiv. 
Na vrh
graphite View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 14 Travanj 2014
Lokacija: Sisak
Status: Offline
Bodovi: 26
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje graphite Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Travanj 2014 u 22:08
Moon, hvala ti na komplimentu. Ne znam tocno naziv ni fungicida ni insekticida. Moram sutra pogledat u podrumu na ambalazi pa cu napisati ovdje. Kupio sam insekticid nasumce, ono sto su mi dali u apoteci. Fungicid je bakar i on ostavlja mutno bijele mrlje na listovima ali to ne smeta vizualno puno. S istim preparatima spricam i ruze koje se jos bolje prezentiraju nego rododendroni samo ne znam smijem li u ovom topicu postaviti sliku jedne na koju sam posebno ponosan. Rijec je o sorti Abraham D'Arby.
Na vrh
moon View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2010
Lokacija: Kvarner,Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10501
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje moon Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Travanj 2014 u 22:58
graphite - ne smiješLOL baš sam se od srca nasmijala, rekoh idem napisati. Stvarno, imaš temu o ružama pa odaberi gdje paše tvoja i lijepo ju prezentiraj kao i rodiće. 
Ma i ja sve tretiram onim preventivnim prskanjima i naravno onim potrebnim kad se stvar pojavi, ali me uvijek smetaju te fleke koje ostaju na lišću, mislila sam možda postoji nešto čime bi se biljke tretirale, a da je nevidljivo tako da je taj list lijep, zelen, sjajan
Na vrh
graphite View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 14 Travanj 2014
Lokacija: Sisak
Status: Offline
Bodovi: 26
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje graphite Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Svibanj 2014 u 09:08
Moon, moj fungicid se zove Neoram wg, a insekticid Actara wg. Mislim da kod fungicida nema onih koji ne ostavljaju flekove na liscu. Ali bolje i to nego neka gljivica. Ruzu cu vjerojatno sutra postavit u prostor za ruze. Sad je sunce (gle cuda!) pa moram napravit neku dobru fotku. Pozdrav
Na vrh
moon View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2010
Lokacija: Kvarner,Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10501
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje moon Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Svibanj 2014 u 19:11
graphite, hvala
Na vrh
mimar View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 01 Veljača 2008
Lokacija: Srbija
Status: Offline
Bodovi: 2123
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mimar Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Svibanj 2014 u 13:53
Originalno poslano od člana graphite graphite napisao:

rododendron

E, ovo sam morala ponoviti Clap. Nisam znala da Sisak ima tako dobro, kiselo zemljište  ali ovakav primerak je za divljenje otkudgod da je. Bravo maesto!
Moj se muči zbog alkalne zemlje, rastao je lepo sve dok koren nije otišao preduboko pa mu površinsko zakiseljavanje više ne pomaže. Ove godine samo tri cveta i donela sam odluku da isključivi acidofili više neće u moju baštu.

Osecanje vremena zavisi od intenziteta zivljenja;jedan sadrzajan dan duzi je u secanju od prazne godine i ,sigurno,vredniji od nje
Na vrh
mirna View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 07 Svibanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 231
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mirna Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Svibanj 2014 u 10:12

Graphite, hvala na linku. Malo kasnim sa zahvalom zbog praznika.

 

Btw, pogledala sam i ostale filmiće na youtubu vezane uz orezivanje rodića. Neki su prilično nemilosrdni. Kad bih ja tako orezala, malo bi mi toga ostalo.

 

Inače, mi smo svojima za ovu zimu napravili krović protiv snijega jer su se za prošlogodišnje zime pod teretom snijega neke grane polomile. Pokazalo se da smo dobro učinili jer bi nam se isto desilo i ove godine.

 

Rodići su ti prekrasni!

Na vrh
moon View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2010
Lokacija: Kvarner,Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10501
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje moon Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Svibanj 2014 u 00:22
Evo ga, procvjetao je prvi cvijet na rodiću Album elegans


Na vrh
graphite View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 14 Travanj 2014
Lokacija: Sisak
Status: Offline
Bodovi: 26
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje graphite Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Svibanj 2014 u 22:52
Hvala vam Mimar i Mirna. Inace, to na slici su dva komada posadjena jedan do drugoga. Posadio sam ih 2008. u proljece i tada su to vec sigurno bile cetverogodisnje biljke. Inace u pocetku su bila tri ali jedan je riknuo pretproslu jesen. Nikad nisam skuzio zasto, jednostavno ga je slagiralo i u 10 dana bio je gotov. Od tada ih redovito tretiram fungicidima i pesticidima. Ovi su upravo ocvali i vec sam im poskidao cvjetove. Vidi se da su umorni jer im lisce pomalo visi, moram ih hitno pognojit. Nije ni kod mene neka idealna zemlja jer susjedima ne uspijevaju bas ali ja sam se zainatio i jako im posvecujem paznju - samo nemam bas puno vremena. Imam ih jos koji se upravo pripremaju za cvat. Fotografirat cu ih pa cu postavit postove. Sve su to otprilike desetogodisnje biljke ali neki su bili prosli gadna ostecenja jer ih je sredio moj pas. Zato su svi na slikama ogradjeni mrezom, inace ne bih imao niti jednoga. Pas mi ih je unistio do temelja preko 10 komada. Inace, najvecu koncentraciju rododendrona sam vidio u Disneylandu u Parizu. Tamo ih ima na tisuce - od malih azalea do stabala visine preko 4 metra. Samo nisam ih vidio u cvatu ( to mora bit spektakl) jer sam bio oko Bozica.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Svibanj 2014 u 23:02
Kako rododendroni podnose vjetar i gorske uvjete?
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
graphite View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 14 Travanj 2014
Lokacija: Sisak
Status: Offline
Bodovi: 26
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje graphite Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Svibanj 2014 u 07:38
S obzirom da dolaze s Himalaya, pasu im gorski uvjeti. Vise im pase hladnoca nego jako toplo vrijeme i direktno sunce. Imaju dosta krhke grane (osjetljive na tezinu snijega - kad pada snijeg i to pogotovo mokar, ja po tri do cetiri puta dnevno tresem grane da ih oslobodim tezine) ali mislim da vjetar ne bi trebao raditi neke vece probleme ( osim mozda podvelebitske bure u zimsko doba)
Na vrh
mirna View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 07 Svibanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 231
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mirna Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Svibanj 2014 u 18:58

Tko o čemu, ja opet o istome.

Moon, slika tvog rodića na str.12, što bi ti sad s njega otkinula, a da mu potakneš bujanje?

Na vrh
moon View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2010
Lokacija: Kvarner,Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10501
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje moon Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Svibanj 2014 u 19:43
mirna, sad ti mladi izdanci (na slici su svijetlo zeleni) tek se formiraju u nove grančice. Ima ih tri, što znači ako ih tako ostavim trebalo bi se tijekom ljeta na sva tri formirati pupoljak koji će nagodinu donijeti cvijet. Znači rodić nosi cvijet samo na novim izdancima. Ako tako ostavim, imat će na svakom tom izdanku po jedan pup, ukupno tri, znači tri cvijeta.
Ako želim da mi se razgrana i da mi se svaki od ta tri izdanka još razgrana pa da imam više novih izdanaka, znači i više pupova pa potom i više cvjetova, ja svaki od ta tri izdanka kad se razviju i imaju po par listića na sebi, a svakako prije no što počne formirati pupoljak jednostavno piniciram. Tako da se taj novi izdanak razgrana na još dvije -tri nove grančice odnosno izdanaka. Svaka od njih će formirati pupoljak. U konačnici rodić će imati više novih izdanaka, što znači koliko izdanaka - toliko pupova - toliko cvjetova. Automatizmom se formira i bogatija i razgranatija krošnja.

Tako možeš odabrati gdje želiš da ti se krošnja razgrana i utjecati na konačni izgled.
Nikako nemoj pinicirati, ako recimimo zakasniš i vidiš da se pupoljak počeo formirati. 
Možeš pinicirati kad ima treći red listića, samo piniciraš - skineš taj treći red listića i to je to.

Ako i ne piniciraš, on će sam širiti krošnju jer će iz jedne grane koja je odcvjetala dati tri nove (to su te tri koje ti dalje možeš pinicirati i potaknuti još više novih izdanaka ili ne pinicirati pa pustiti da rodić samostalno radi svake godine tri po tri nova izdanka.

Nadam se da sam uspjela plastično opisati korak po korak. :)

Na vrh
mirna View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 07 Svibanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 231
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mirna Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Svibanj 2014 u 22:43

Eeeee, sad mi je to ipak puno jasnije! Lijepo si to i potanko objasnila. Puno hvala!

Na vrh
moon View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2010
Lokacija: Kvarner,Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10501
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje moon Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Svibanj 2014 u 23:28
Viiiiii ....samo neka lijepo napreduje :))
Na vrh
graphite View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 14 Travanj 2014
Lokacija: Sisak
Status: Offline
Bodovi: 26
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje graphite Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Svibanj 2014 u 10:52
Ova dva su bula u punom cvatu prije nekoliko dana. Sada su već ocvali.

http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/vrtno_cvijece/rodod1/69759.aspx -
Na vrh
graphite View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 14 Travanj 2014
Lokacija: Sisak
Status: Offline
Bodovi: 26
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje graphite Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Svibanj 2014 u 10:54
Ovaj je skoro dosegao puni cvat sada.

http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/vrtno_cvijece/rodod2/69761.aspx -
Na vrh
graphite View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 14 Travanj 2014
Lokacija: Sisak
Status: Offline
Bodovi: 26
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje graphite Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Svibanj 2014 u 10:57
ovaj se upravo priprema za cvat
http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/vrtno_cvijece/rodod3/69764.aspx -
Na vrh
moon View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2010
Lokacija: Kvarner,Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10501
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje moon Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Svibanj 2014 u 13:12
Krasni su , graphitesmile55
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 1112131415>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,281 sekundi.