Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Sukulenti i kaktusi
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Božićni kaktus - Zygocactus
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Božićni kaktus - Zygocactus

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 1112131415 41>
Korisnik
Poruka
aglaja View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 11 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 561
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aglaja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Prosinac 2007 u 20:40
Frida, zar nisi citala uputstvo? Za koga sam ja to radila, molicu lepo?

Preporucuje se i tri dana, najmanje jedan.

Neka se sada javi i Dina...

Nego, da nastavimo.

Ovo uputstvo je kompilacija dva uputstva. U jednom se kaze da pre sadnje reznica stoji u hladu najmanje 24h. U drugom i do tri dana.

Kika kaze kako reznica moze da stoji i do dva meseca. I kada potpuno dehridira, ne znaci da se nece primiti.

Malo sam razmisljala i dosla do zakljucka da je stvar upravo u tome da reznica dehridira, pa da u kontaktu sa vlaznim supstratom, iz zelje za vlagom (nagona za zivotom), razvije koren.

A ima sigurno veze i s tim da joj se deo clanka gde je otkinuta osusi, kako ne bi doslo do truljenja.
Aglaja
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
dina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Ožujak 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 5073
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Prosinac 2007 u 21:26
evo me   


iskreno kako sam ja onaj svoj veliki zapelcerala
prije 5-6 god
otkinula sam komadic u Bolnici a onda sam ga stavila u vodu i kad je pustio zile ja ga posadila

Voli vjeruj i daj ali pazi

koga ,kome i šta...
Na vrh
aglaja View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 11 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 561
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aglaja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Prosinac 2007 u 21:55
Dina, mogla si to i da precutis!

Jesi li i ove drzala u vodi?
Aglaja
Na vrh
dina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Ožujak 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 5073
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Prosinac 2007 u 19:50
Malo ste me zbunila sa onim "susi se par dana"

na koje mislis da sam drzala u vodi
Voli vjeruj i daj ali pazi

koga ,kome i šta...
Na vrh
frida View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 17 Rujan 2007
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 3399
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje frida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Prosinac 2007 u 23:54
 Ne znam bih li uopće napisala ovo što sam našla u jednoj knjizi - Moje sobno bilje, NOVI KRIŽANCI, Mladinska knjiga, 1991., Ljubljana-Zagreb....
  Ali, molim, ne pucajte u glasnika  

"  Novembarski kaktus u decembru postaje božićnim

   
Najzanimljivije je kod novembarskog kaktusa i božićnog kaktusa da njih zapravo ni nema. Naime , ne postoje dva tipa kaktusa od kojih bi jedan cvjetao u novembru, a drugi o Božiću. Umjesto njih postoji mnoštvo križanaca koji cvjetaju onda kada to odredi uzgajatelj. "

   Dalje se spominje botaničko ime  Schlumbergera hybrida. ( hibrida-križanac)
  Po tome ispada da bismo sami mogli djelovati da Schlumberger procvjeta za Božić, a ne ranije....

   Samo prenosim što sam u literaturi našla....
 
Na vrh
aglaja View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 11 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 561
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aglaja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Prosinac 2007 u 00:36
Originalno poslano od člana dina dina napisao:

Malo ste me zbunila sa onim "susi se par dana"

na koje mislis da sam drzala u vodi


Dina, mislim na posadjene reznice bozicnjaka koje se vide u pozadini fotografije koja prikazuje tvoj 'decembarski Clematis'.
Aglaja
Na vrh
aglaja View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 11 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 561
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aglaja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Prosinac 2007 u 00:44
Frida, ovo je vrlo zanimljivo. Svraticu sutra. Za ovo mi treba bistra glava.

Istina je da postoje krizanci. I sam bozicnjak je krizanac. Na ovakve primedbe sam vec nailazila, a nesto o tome ovde i napisala.

Javicu se sutra! Idem da posaljem samo jos jednu poruku zbog koje sam i dosla na forum.

Poz.


Aglaja
Na vrh
aglaja View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 11 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 561
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aglaja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Prosinac 2007 u 12:57
Na prvom mestu, ja nemam nikakvu tezu koju kanim braniti. Ali, za mene se nesto ipak izdvojilo i u tom pravcu zelim i dalje da se krecem. To je upravo cinjenica da postoje tri vrste 'praznicnih kaktusa'.

Sve sto sam napisala prikazuje put iznalazenja odgovora na odredjena pitanja koja sam vec formulisala i izdvojila, pa ih necu ponavljati.

Zbog toga u mojim porukama vlada haos. Ja nisam dosla sa gotovim znanjem i rezultatima.
Svaka poruka je donosila nesto novo, a cesto se desavalo i da opovrgava nesto od onoga sto je prethodno receno.
Aglaja
Na vrh
aglaja View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 11 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 561
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aglaja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Prosinac 2007 u 13:05
Ako odete na Google i ukucute bilo koju odrednicu, izbacice vam mnostvo materijala s kojim vi ne znate sta da radite. Preostaje vam da ugasite kompjuter. Ili mozete napraviti selekciju. Ja sam napravila selekciju tako sto sam se orijentisala na one radove koji dolaze sa odredjenih univerziteta i instituta.

Kada sam kroz nekoliko tekstova dosla do saznanja da postoje tri tipa ‘praznicnih kaktusa’ ili ovih nasih ‘clankovitih’, a ne samo dva, kako smo verovali, krenula sam prema onim tekstovima koji se bave razlikama, na prvom mestu razlikama novembarskog i bozicnjaka.

Bitna stvar na koju upozoravaju ovi autori je i da u literaturi vlada jedna konfuzija u pogledu identifikacije ovih kaktusa.

Kaktus Schlumbergera truncata se nekada formalno nazivao Epiphyllum truncatum i Zygocactus truncatus. To ime se onda koristilo u literaturi za bozicnjaka, ali je cesto fotografija i opis kaktusa prikazivala ‘zahvalnog’ ili novembarskog.

Da ne govorim koliko stranica na internetu, prvenstveno onih koji se bave prodajom, koje ‘novembarskog’ nude kao bozicnjaka.

Bozicnjak (Schlumbergera x buckleyi) – nastao je kao rezultat ukrstanja S. truncata i S. russelliana, negde u Engleskoj u XIX veku.

Od tada su proizvedeni mnogi novi hibridi koji imaju karakteristike koje leze na sredini izmedju roditeljevih.

Ali mnogi novi hibridi koji se nazivaju bozicnjakom, izgledaju vise kao novembarski. To se vidi po izrazito ‘zupcastim’ clancima.

Aglaja
Na vrh
aglaja View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 11 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 561
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aglaja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Prosinac 2007 u 13:10
Autor iz Fridine knjige ima u vidu upravo ove krizance koji se nude u nasim cvecarama.

Ali, mislim da nam on zeli reci jos nesto - da ne mozemo pridati jedno takvo ime kaktusu, ime kao sto je bozicnjak (decembar), uskrsnji kaktus, novembarski ('zahvalni') – koje ga fiksira u vremenu cvatnje.

Decembar moze procvetati i u januaru, februaru, ‘zahvalni’ u oktobru, uskrsnji u martu, aprilu, maju.

A procvetace mozda i jedan decembar u avgustu!

Pozdrav!
Aglaja
Na vrh
dina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Ožujak 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 5073
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Prosinac 2007 u 17:30
Originalno poslano od člana aglaja aglaja napisao:

Originalno poslano od člana dina dina napisao:

Malo ste me zbunila sa onim "susi se par dana"

na koje mislis da sam drzala u vodi


Dina, mislim na posadjene reznice bozicnjaka koje se vide u pozadini fotografije koja prikazuje tvoj 'decembarski Clematis'.


nema reznica aglaja on se sam razmnozava slikam sutra pa da vidis
Voli vjeruj i daj ali pazi

koga ,kome i šta...
Na vrh
frida View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 17 Rujan 2007
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 3399
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje frida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Prosinac 2007 u 23:50
 slažem se aglaja s tobom u cijelosti...
Na vrh
alkemicar View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 27 Kolovoz 2007
Lokacija: suncani jug :)
Status: Offline
Bodovi: 1384
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje alkemicar Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Prosinac 2007 u 17:03
ako sam dobro shvatila, ovo je božićni kaktus
 
 
 
a ovo je taj 'uskrsni'
 
 
ili?
 
 
 
Na vrh
dina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Ožujak 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 5073
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Prosinac 2007 u 17:27
alkemicar ja sam shvatila da je
Voli vjeruj i daj ali pazi

koga ,kome i šta...
Na vrh
dina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Ožujak 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 5073
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Prosinac 2007 u 18:13
Voli vjeruj i daj ali pazi

koga ,kome i šta...
Na vrh
dina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Ožujak 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 5073
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Prosinac 2007 u 18:13
slikano prosle godine
inace bio je pun cvjetova
Voli vjeruj i daj ali pazi

koga ,kome i šta...
Na vrh
aglaja View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 11 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 561
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aglaja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Prosinac 2007 u 19:02
Vise ne znam kada se samnom salite, a kada ste ozbiljni.

Alkemicar, onaj prvi je 'novembarski' (Schlumbergera truncata). To se vidi i po cvetu i po clancima koji rastu sa tendencijom 'prema gore' i 'zupcasti' su.

Ovaj drugi izgleda kao bozicnjak, ali izgleda i da nece procvetati ove zime. Koliko vidim, pored toga sto ima jako lepu boju i sjaj, ima i mladih clanaka. Oni jos nisu sposobni za proizvodnju cvetnih pupoljaka. To je zato sto je bio na toplom.

A evo nam i pravog bozicnjaka. Dina ima i uskrsnjeg i bozicnjaka. Ovo je njegov pravi cvet, pa sad uporedjujte!

Ko ne vidi razliku, nista mu ne mogu.

Tamo negde gore postoje i vece fotografije Dininih 'praznicnih'.

Pozdrav.

P.S.

Dina, zanima me sta je ono sto raste pored Clematisa?
I sta tacno mislis kada kazes da se tvoj bozicnjak sam razmnozava?

Poz.



Aglaja
Na vrh
dina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Ožujak 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 5073
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Prosinac 2007 u 19:37
pa iz korjena mu rastu nove mladice
na to sam mislila da se sam razmnozava


ostavim ti poruku kod clematisa
Voli vjeruj i daj ali pazi

koga ,kome i šta...
Na vrh
dina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Ožujak 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 5073
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Prosinac 2007 u 20:02
Voli vjeruj i daj ali pazi

koga ,kome i šta...
Na vrh
dina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Ožujak 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 5073
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Prosinac 2007 u 20:05
aglaja
pokusam ti prikazati slikicom kako se je iz par grancica stvorio citav zbun
sve je nastalo od sasvim malog pelcera (slicnom onome iza clematisa)
Voli vjeruj i daj ali pazi

koga ,kome i šta...
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 1112131415 41>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,250 sekundi.