Početna stranica Početna stranica > Ostalo - Sve i svašta o biljkama i cvijeću > Identifikacija biljaka
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Prepoznajte mi ovo
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Prepoznajte mi ovo

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 151152153154155 243>
Korisnik
Poruka
orhideja4 View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 22 Svibanj 2011
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 134
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje orhideja4 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Listopad 2012 u 16:23
Koje su ovo biljke (ova s papričicama i ova sa bobicama) na slici?



Uploaded with ImageShack.us
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Glikica View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 31 Svibanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 6512
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Glikica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Listopad 2012 u 16:35
Papričice su valjda neka vrsta papričica, predpostVLJAM LJUTE, A OVO SA BOBICAMA JE ZIMSKA TREŠNJA.
...i kad poželiš se ravnice, dođi u Vinkovce...
Na vrh
orhideja4 View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 22 Svibanj 2011
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 134
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje orhideja4 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Listopad 2012 u 16:37
Hvala
Na vrh
orhideja4 View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 22 Svibanj 2011
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 134
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje orhideja4 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Listopad 2012 u 16:42
Ova papričica je Capsicum annuum (ukrasna paprika, evo sam pronašla na netu :)
Na vrh
Mikica View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 25 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 3024
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mikica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Listopad 2012 u 12:23
Imam i ja nepoznanicu iz svog vrta.Naime prije jedno dvije sezone znam da sam nešto posadila i čuvala,ali to je sada naraslo u visine a ima i neobične gomolje. Da nije kakav krumpir,ili čičoka????Biljka naraste blizu 2 metra.






Na vrh
schumy View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 26 Kolovoz 2011
Status: Offline
Bodovi: 465
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje schumy Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Listopad 2012 u 13:30

Čičoka (HELIANTHUS TUBEROSUSL.) - TOPINAMBUR

Mikica to je Čičoka (lat. HELIANTHUS TUBEROSUSL.) - TOPINAMBUR

Čičoka je zanemareno i dosta nepoznato povrće, možda je lovci poznaju dobro, ali samo kao biljku koja će prehraniti divljač u zimskim uvjetima.
Preporučljivo ju je saditi i u šumama na čistinama, škarpama, tlima podložnim eroziji, jer vrlo brzo osvoji golu površinu. Čičoka je porjeklom iz Sjeverne Amerike gdje su je indijanska plemena uzgajala radi jela.

U Europu je prenesena 1616 godine.

cicoka1

Čičoka je gotovo neuništiva je jednom posađena trajno se održava i regenerira. Odlično podnosi klimatske uvjete. Jednom zasijana na istm zemljištu se održava i do 8 godina, bez ikakvh naknadnih radova osim žetve. Mlade biljke s lišćem visine do 30 cm mogu se koristiti u ishrani ljudi, kao zeleno povrćei varivo, a i domaće životinje rado ju jedu. Ljekoviti su gomolji, vratenasti i izduženi, koji sadrže polisaharid inulin (za razliku od krumpira koji sadrži škrob). Čičoka pomaže održavanju zdravlja i vitalnosti, a uvođenjem u prehranu bolesnika moguće je popraviti njihova stanja i olakšati tegobe. Čičoka pomaže kod visokog krvnog tlaka, povišene razine masnoća u krvi, kardiovaskularnih oboljenja, anemije, osteoporoze, posebno dijabetesa i pretilosti, a sudjeluje i u njihovoj prvenciji. Čičoka sadrži polisaharid inulin, koji sadrži fruktozu. Budući da neprobavljivo biljno vlakno, razgradnja inulina počinje tek u debelom crijevu. Inulin kao probiotik normalizira probavu, revitalizira crijevnu floru, kod primjene antibiotika, pomaže kod crijevnih infekcija. Normalizira razinu triglicerida u krvi, čime spriječava kardiovaskularna oboljenja i smanjuje masne naslage, kod ljudi s viškom kilograma. Kako razgradnjom inulina ne dolazi do porasta razine šećera u krvi,čičoka je odlična namirnica za dijabetičare.

cicoka4

Ima visoku energetsku vrijednost (79 kcal/100g) i visoki sadržaj vitamina i minerala, sadrži vitamine B-skupine, vitamin C,D i provitamin A (beta-karoten). Čičoka je također izvor esencijalnih aminokiselina. Čičoka se može jesti sirova kao salata ili kao krumpir, kuhana i pečena. Od čičoke se mogu raditi ekstrakti i rakija. Predlaže se prerada u brašno ili griz koji su zbog svog kemijskog sastava (polisamarid inulin) izuzetno zainteresirani u farmaceutskoj industriji i proizvodnji i proizvodnji dodataka hrani.

**preneseno u cijelosti od drugoga autora!

Pozdrav.....schumy

**za čistu prirodu i obilje pčelica
Na vrh
Mikica View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 25 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 3024
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mikica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Listopad 2012 u 19:48
Joj ljudi hvala vam puno!!!
Na vrh
Belina View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 26 Siječanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 3901
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Belina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Listopad 2012 u 20:07
Originalno poslano od člana Lovro Lovro napisao:

koja je ovo penjačica-puzačica, ml?


senecio angulatus-žute cvijetiće
"Mića rožica" sa otoka Krka - Omišalj
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Listopad 2012 u 23:02
Belinice, ne bi bilo....Ova biljka ima drukčije i na izgled mekše listove. Također ni oblik listova nije kao kod Senecia.
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
Mari,5510 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 30 Srpanj 2009
Lokacija: Hrvatska
Status: Offline
Bodovi: 12480
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mari,5510 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Listopad 2012 u 00:54
molim identifikaciju
Na vrh
Mari,5510 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 30 Srpanj 2009
Lokacija: Hrvatska
Status: Offline
Bodovi: 12480
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mari,5510 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Listopad 2012 u 09:28
i ovo ..neka grmolika biljka..
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Listopad 2012 u 19:32
Originalno poslano od člana Lovro Lovro napisao:

koja je ovo penjačica-puzačica, ml?



ako je iz vrta, moćžda se radi o dobričici

Na vrh
irenaidani View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 19 Siječanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 817
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje irenaidani Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Listopad 2012 u 08:34
Originalno poslano od člana irenaidani irenaidani napisao:


zna li tko sto je ovo?
smile68
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Listopad 2012 u 09:11
irena, je li lončanica ili vrtno?
možda da se vidi i oblik rasta cijele biljke...
ali bubnuti ću  da me list podsjeća na araliu
Na vrh
irenaidani View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 19 Siječanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 817
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje irenaidani Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Listopad 2012 u 10:05
Originalno poslano od člana natalija natalija napisao:

irena, je li lončanica ili vrtno?
možda da se vidi i oblik rasta cijele biljke...
ali bubnuti ću  da me list podsjeća na araliu
vrtno je,nisam mogla poslikat cijelu biljku jer mi je tocno iz korijena ruze nikla a ruza je bombasticna kod korijena,ova biljka je visoka oko 1,5m i ima prilicno debelu stabljiku Confused
neznam otkud to kod mene ali je jako lijepo za vidjeti iz daleka
Na vrh
OTOK View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Kreator Cvijet.info enciklopedije

Pridružen: 26 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 13777
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje OTOK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Listopad 2012 u 12:05
Meni liči na smokvu, možda je nešto iz te porodice.
Lošinj

Ne bojim se juga, ne bojim se bure, ne bojim se neba, dubine ni dna
Podivljali valovi me uzalud jure, na krilima vjetra poletjet ću ja...
Na vrh
milica7 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 20 Listopad 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 10300
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje milica7 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Listopad 2012 u 19:49
Da li netko zna što je ovo? Žute kuglice budu mali cvijetići ali sada kad je hladnije nisu se otvorili. Posijala sam a ne znam što je.....


Sretni su ljudi kojima i mali cvijetak čini veselje....
Na vrh
milica7 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 20 Listopad 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 10300
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje milica7 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Listopad 2012 u 19:51
Što je ovo, da li netko zna?


Sretni su ljudi kojima i mali cvijetak čini veselje....
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Listopad 2012 u 19:56
Originalno poslano od člana milica7 milica7 napisao:

Da li netko zna što je ovo? Žute kuglice budu mali cvijetići ali sada kad je hladnije nisu se otvorili. Posijala sam a ne znam što je.....




kasija - cassia
Na vrh
milica7 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 20 Listopad 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 10300
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje milica7 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Listopad 2012 u 19:59
Natalija, baš si smile84. , uvijek pomažeš. Ovo je sjeme poklon od tebe. Puno ti hvala.....
Sretni su ljudi kojima i mali cvijetak čini veselje....
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 151152153154155 243>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,313 sekundi.