Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Lukovice i gomolji
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Perunike - Irisi
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Perunike - Irisi

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 1415161718 21>
Korisnik
Poruka
 Ocjena: Ocjena teme: 1 Glasova, Približno 5,00  Tema Pretraga Tema Pretraga  Opcije teme Opcije teme
FLORAMYE View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar
DONATOR

Pridružen: 14 Siječanj 2011
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 1321
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje FLORAMYE Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Svibanj 2013 u 21:32
Blue sky prekrasne su ti perunike!
Najsretniji ljudi ne posjeduju najbolje od svega. Oni samo naprave najbolje iz onoga, što im je na raspolaganju.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
jagoda View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Veljača 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 5241
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jagoda Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Svibanj 2013 u 23:58
Jako volim irise i perunike jer su nezahtjevne i jako lijepe biljke. Imam ih sad već priličan broj zahvaljujući dobrim ljudima sa CIFa i još nekim drugim prijateljima. Sada su već na prolazu, ali bogato su cvali. Moram se pohvaliti da sam zimus posijala sjeme perunika i da su nikle  male biljčice. Kakve će biti baš će biti interesantno čekati. Ne znam koliko godina treba da iz sjemena procvjeta perunika?
Vidim da imate jako lijepih primjeraka. Mimar tvoji  su irisi posebniClapClap. Floramye, Voki, Enrikova nona, Carol lijepe perunike imatesmile64
sutra je novi dan
Na vrh
jagoda View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Veljača 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 5241
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jagoda Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Svibanj 2013 u 00:37
Evo i malo mojih perunika...
















sutra je novi dan
Na vrh
SlavujVk View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt - Ljeto 2013

Pridružen: 13 Studeni 2012
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 5466
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SlavujVk Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Svibanj 2013 u 07:10
Jagoda, krasne su ti perunike.
Tvoj neobični i lijepi iris, sa posljednje slike, je čudnim CIFovskim putevima stigao i u moj vrt.

Sjeme perunike treba posijati u jesen.
Iz sjemena nastaju krasni križanci različiti po visini, boji i obliku.
Kakva će biti perunika, koja nikne iz sjemena, ovisi o tome kakve vrste imate u vrtu,kakvi su im bili roditelji, pa čak i kakve perunike ima vaš susjed.

Perunike iz sjemena cvjetaju za dvije do tri godine.

Na vrh
milica7 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 20 Listopad 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 10300
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje milica7 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Svibanj 2013 u 09:34
Jagoda, prelijepe su ti perunike.

 Da li svaka vrsta perunike  stvara sjeme? Ja sam samo jednom vidjela na jednoj biljci kod mene nešto slično sjemenki ali to je propalo pa ne znam kako izgleda sjeme.
Sretni su ljudi kojima i mali cvijetak čini veselje....
Na vrh
SlavujVk View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt - Ljeto 2013

Pridružen: 13 Studeni 2012
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 5466
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SlavujVk Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Svibanj 2013 u 11:59
Milice,
nema svaka perunika sjeme.
da bi se stvorilo sjeme mora biti oprašena, a pošto kratko cvjeta i pogotovo ako je toga dana kišno vrijeme to je malo teže.
ja imam velike grmove koji nemaju niti jedno sjeme.
ako želiš da stvori sjeme uzmi kist i budi pčela.tako ih možeš i križati i dobiti nove vrste i boje.

tobolac sa sjemenom je poput malog krastavca a kada sazrije pun je sjemenki.
Na vrh
blue sky View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 19 Svibanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 3013
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje blue sky Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Svibanj 2013 u 14:13
Jagoda perunike koje sam sijala niklo je ih oko pedeset komada ali sada poslje dvije godine cvalo ih je svega pet komada ,dok ove druge nisu ,mada jednako dobro izgledaju i imaju istu veličinu .Kako mi je mule rekao obično cvatu poslije treće godine ,J a se nadam da će moje preostale cvijetati na godinu.Smile
Na vrh
blue sky View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 19 Svibanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 3013
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje blue sky Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Svibanj 2013 u 14:15
i da nisam ti rekla da stvarno imaš lijepi izbor boja a ovu tvoju japoniku nikako dočekati da procvate i ona će vjerovatno na godinu
Na vrh
mimar View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 01 Veljača 2008
Lokacija: Srbija
Status: Offline
Bodovi: 2123
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mimar Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Svibanj 2013 u 00:03
Mislim da cu nekako morati da sklopim dogovor sa Rijeckom damom oko razmene
















Osecanje vremena zavisi od intenziteta zivljenja;jedan sadrzajan dan duzi je u secanju od prazne godine i ,sigurno,vredniji od nje
Na vrh
magnolija View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 08 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 691
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje magnolija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Svibanj 2013 u 13:07
možete li mi reći zašto se pupovi kod mojih preunika nisu svi otvorili, da li su možda razlog ove česte i velike kiše ovih dana.bilo je puno pupoljaka, ali se samo par njih otvorilo.čak sam na jednoj našla i neku zelenu gusjenicu i uhvatila je na djelu kako gricka pup i uništila je.
Na vrh
mimar View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 01 Veljača 2008
Lokacija: Srbija
Status: Offline
Bodovi: 2123
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mimar Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Svibanj 2013 u 15:20
I kod mene se jedan broj pupoljaka, od previse padavina ovog proleca nije otvorio, cak nije ni napupeo dovoljno pipoljak, samo je omeksao i propao, tako da to moze da bude razlog. Gusenice napadaju pupove, ali ih ostete nagrizanjem i ta ostecenja su drugacija od onih zbog vlage.
Osecanje vremena zavisi od intenziteta zivljenja;jedan sadrzajan dan duzi je u secanju od prazne godine i ,sigurno,vredniji od nje
Na vrh
magnolija View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 08 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 691
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje magnolija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Svibanj 2013 u 15:26
hvala ti mimar.u pravu si da su oštećenja nagrizanjem drugačija i nisam to dvoje povezala. lako mi je za tebe, ti ih imaš jako puno, pa kad poneki i ne procvijeta manje se primijeti nego kod mene gdje imam samo dvije vrste.
Na vrh
magnolija View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 08 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 691
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje magnolija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Svibanj 2013 u 15:27
mimar draga, pa ja neznam šta je ovdje ljepše od ljepšeg.u nesvijest ću pasti od ljepote.svaka ti čast na predivnoj kolekciji
Na vrh
magnolija View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 08 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 691
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje magnolija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Svibanj 2013 u 15:29
draga jagoda i tvoje perunike su prekrasne.ovaj bijeli iz tvog vrta dobro pamtim još od prošle godine.i tebi svaka čast na zlatnim rukama.ne umanjujem ljepotu ni ostalih tvojih biljaka
Na vrh
jagoda View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Veljača 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 5241
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jagoda Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Svibanj 2013 u 00:43
Originalno poslano od člana SlavujVk SlavujVk napisao:

Jagoda, krasne su ti perunike.
Tvoj neobični i lijepi iris, sa posljednje slike, je čudnim CIFovskim putevima stigao i u moj vrt.

Sjeme perunike treba posijati u jesen.
Iz sjemena nastaju krasni križanci različiti po visini, boji i obliku.
Kakva će biti perunika, koja nikne iz sjemena, ovisi o tome kakve vrste imate u vrtu,kakvi su im bili roditelji, pa čak i kakve perunike ima vaš susjed.

Perunike iz sjemena cvjetaju za dvije do tri godine.



Slavuj Vk drago mi je da je moj iris japonica stigao i do tebe. Ako imaš mjesta poslati ću ti još...Ja sam sjeme posijala negdje početkom godine dok je bilo hladno i lijepi broj ih je niknuo. Već su narasle prave male perunikice. Nadajmo se cvjetanju za cca 2 godine, a živo me zanima kakve će biti boje...Ove godine opet vidim da će biti dosta sjemena. Ako netko od ljubitelja perunika bude želio poslati ću mu sjeme...smile48
sutra je novi dan
Na vrh
jagoda View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Veljača 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 5241
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jagoda Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Svibanj 2013 u 01:44
Originalno poslano od člana milica7 milica7 napisao:

Jagoda, prelijepe su ti perunike.

 Da li svaka vrsta perunike  stvara sjeme? Ja sam samo jednom vidjela na jednoj biljci kod mene nešto slično sjemenki ali to je propalo pa ne znam kako izgleda sjeme.


Draga Milice7 očito da sve ne stvaraju sjeme, kao što ti je već odgovorila SlavujVk. Kod mene bude puno sjemena, a vidim da će ga i ove godine biti. Kada sjeme sazrije poslati ću ti da vidiš kako izgleda i da malo posiješ i čekaš cvijetove iz sjemena...WinkWink
sutra je novi dan
Na vrh
jagoda View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Veljača 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 5241
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jagoda Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Svibanj 2013 u 03:14
Originalno poslano od člana blue sky blue sky napisao:

i da nisam ti rekla da stvarno imaš lijepi izbor boja a ovu tvoju japoniku nikako dočekati da procvate i ona će vjerovatno na godinu


Hvala ti lijepa na pohvali Blue sky. Žao mi je da ti iris japonica još nije cvjetao, nadajmo se da hoće dogodine...Ne znam koliko mu treba godina , da bi procvjetao.. Ja ih imam puno pa uvijek neki cvateWinkWink
sutra je novi dan
Na vrh
jagoda View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Veljača 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 5241
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jagoda Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Svibanj 2013 u 03:24
Dobro si napisala draga Mimar, morale bi sklopiti dogovor o razmjeni naših perunika. Bilo bi mi jako drago da to učinimo... Morati ćemo naći nekog poštara, a to bi bilo jedino ako tvoja kći dođe u naše krajeve ili moj sin u tvoje...Ali o tom potom....Moram ti reći  da imaš prekrasne perunike, sve jedna ljepša od drugeTongueTongue.
Magnolija hvala ti na pohvali. Ukoliko još nemaš ovu malu iris japonica, javi se pa ću ti je poslati.WinkWink
sutra je novi dan
Na vrh
sunceeee View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 22 Kolovoz 2010
Lokacija: Hrv. zagorje
Status: Offline
Bodovi: 1634
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sunceeee Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Svibanj 2013 u 11:58
Svaka čast ljudi! Imate zavidnu kolekciju perunika i irisa, mnoštvo boja i oblika.
 
Ja imam problem s njima, na lišću se prilikom cvatnje ( znači u ovo vrijeme ) pojave neke svjetlo smeđe točkice, lišće na vrhovima počne žutjeti... i to sve zajedno jako ružno izgleda.
 
S čim bi ih trebalo tretirati da se to ne pojavljuje? Što im se uopće događa?
 
LP, hvala!
Nemoj da te život inpresionira, inpresioniraj ti njega!   Život je san - učini ga stvarnim! (Majka Tereza)
Na vrh
blue sky View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 19 Svibanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 3013
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje blue sky Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Lipanj 2013 u 15:36
sunceeee  i moje su dobile te flekice, ja mislim da je to od prevelike vlažnosti, inače one vole sušno mjesto -mislim na ove bradate  .M ožda nisam u pravu ali to se događa prvi puta sa mojim perunikama pa sam to onako laički prosudila ako grešim drugi će me ispravitiSmile
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 1415161718 21>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,203 sekundi.