Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Trajnice
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Božur - Paeonia
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Božur - Paeonia

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 1617181920 35>
Korisnik
Poruka
moon View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2010
Lokacija: Kvarner,Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10501
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje moon Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Travanj 2012 u 20:51
Niču i moji božuri
 
 
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
ajama View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 30 Siječanj 2012
Lokacija: slavonija,
Status: Offline
Bodovi: 5957
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ajama Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Travanj 2012 u 21:47
imam veliki drvenasti božur.Može li mi netko reći kako i kada da ga razmnožim.pokušala sam reznicama,ali mi nije uspjelo
Na vrh
Baka Bea View Drop Down
Trajnica
Trajnica


Pridružen: 19 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2451
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Baka Bea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Travanj 2012 u 22:22
Drvenasti božuri se ne razmnožavaju reznicama nego se cijepe.
Na vrh
milica7 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 20 Listopad 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 10300
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje milica7 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Travanj 2012 u 22:47
Moj božur dobro raste, samo ako mu ne našteti led koji je malo prije padao....


Sretni su ljudi kojima i mali cvijetak čini veselje....
Na vrh
Lovro View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 18 Rujan 2010
Lokacija: Varaždin
Status: Offline
Bodovi: 4174
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lovro Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Travanj 2012 u 22:54
 Ovo je ovogodišnji pupoljak božura kojeg sam lani dobila od Malog kaktusa!  Jako me iznenadil, jer sam mislila da neće skoro cvasti!


Varaždin, stari moj grad!
Na vrh
Lovro View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 18 Rujan 2010
Lokacija: Varaždin
Status: Offline
Bodovi: 4174
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lovro Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Travanj 2012 u 23:02
..a kaj se tiče drvenastih..baš nedavno sam selila jednog starog, jer na tom mjestu gdje je sad uvijek dobije sa kosilicom...i primijetila sam da svi oni mali okolni izdanci imaju svoje  korijenje, tak da bi se i tak mogli dijelti!
Varaždin, stari moj grad!
Na vrh
viridarivm View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 22 Studeni 2010
Status: Offline
Bodovi: 224
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje viridarivm Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Travanj 2012 u 16:36
Originalno poslano od člana ajama ajama napisao:

imam veliki drvenasti božur.Može li mi netko reći kako i kada da ga razmnožim.pokušala sam reznicama,ali mi nije uspjelo

božur se ramnožava na slijedeće načine:
sjeme-najjeftinija metoda
dijeljenje-zeljasti božuri
cijepljenje-najčešća metoda
reznice-rijetko,iako nije problematično
mikropropagacija  kulturom tkiva-u laboratorijskim uvjetima
Na vrh
ajama View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 30 Siječanj 2012
Lokacija: slavonija,
Status: Offline
Bodovi: 5957
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ajama Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Travanj 2012 u 17:22
hvala ti viri na tako iscrpnom odgovoru.samo mi još reci kad da ga odjelim.pretpostavljam u kasnu jesen
Na vrh
viridarivm View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 22 Studeni 2010
Status: Offline
Bodovi: 224
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje viridarivm Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Travanj 2012 u 22:18
Originalno poslano od člana ajama ajama napisao:

hvala ti viri na tako iscrpnom odgovoru.samo mi još reci kad da ga odjelim.pretpostavljam u kasnu jesen
evo kako ja radim dijeljenje ( ne samo božura,ali opisati ću božur)
drvenasti božur je dosta dugovječan,i prije ili kasnije na dnu stabla pojave se pupoljci.iz njih će isto izrasti grana,ali ta grana će uvijek biti u sjeni i slabo razvijena.zato je i za biljku dobro da se od nje učini nova biljka.kod diobe je bitno da se ne brza.kod božura dioba traje i nekoliko godina.meni se nikad ne žuri,imam u vru puno posla i uvijek je nešto o finalnoj fazi koja je zapravo najslađi dio razmnožavanja.ja na ne pupoljke nasipavam polako zemlju,i nekad nakon godinu,dvije to su već izboji koji bi se mogli odvojiti od matične biljka.to tu i tamo provjerim tako da razgrnem zemlju.tu se mnogi prevare i kad vide prvu bijelu žilicu misle da je grana spremna da se odreže.ja je čvrstim za tlo žicom,i lagano zarežem voćarskom pilicom.tako da grana postane sve više samostalna.ove godine sam to napravio sa jednim božurom koji ima sa strane dvije grane pri tlu.slijedeće godine pogledam ako je ta žilica postala korijen koji se drži u tlu.onda pilom do kraja odrežem granu ali je još ne vadim.slijedeće godine je lopatom izvadim i presadim.to dakle traje dobrih cca 5 godina.ali nije li lakše čekati da grana pusti korijen dok se još drži za matičnu biljku nego odrezati granu i čekati hoće li se primiti.vrijeme na kraju traje isto,a rezultat je garantiran.ta metoda se zapravo zove grebenjičanje,dijeljenje je u biti dijeljenje busena koje se primjenjuje kod zeljastih božura.baš kod grebeničanja je rezultat uvijek bolji ako se ne brza
Na vrh
ajama View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 30 Siječanj 2012
Lokacija: slavonija,
Status: Offline
Bodovi: 5957
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ajama Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Travanj 2012 u 18:04
puno ti hvala na tako iscrpnom odgovoru.moj se grm baš nešto pustio prema zemlji pa će vjerojatno biti takvih grana.moram to pogledati odmah poslije blagdana.Ako je tako za par godina bit će još grmova
Na vrh
alisa View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 07 Prosinac 2007
Lokacija: Sarajevo
Status: Offline
Bodovi: 2545
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje alisa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Travanj 2012 u 21:11
Ja sam danas dobila dva drvenasta božura,od moje drage prijateljice!!Stigli su čak iz Zagreba..Kod nas ih nema.Kako je zahladilo sa sadnjom ću pričekati koji dan..



Jupiiiiiiiiiii
Na vrh
bromelija View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
No.3 Najljepše orhideje2014

Pridružen: 09 Svibanj 2009
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 3292
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bromelija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Travanj 2012 u 21:13
preljepi su neka ti dugo cvijetaju...

Na vrh
bromelija View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
No.3 Najljepše orhideje2014

Pridružen: 09 Svibanj 2009
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 3292
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bromelija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Travanj 2012 u 21:15
ovo je pupoljak moga žutog drvenastog božura sa nestrpljenjem očekujem da se rascvijeta




Na vrh
alisa View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 07 Prosinac 2007
Lokacija: Sarajevo
Status: Offline
Bodovi: 2545
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje alisa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Travanj 2012 u 21:23
Draga moja,hvala ti na dobrim željama!!Ovaj tvoj  je žuti koliko vidim,dupli,jedva čekam da procvjeta da uživamo u slikama!

Jupiiiiiiiiiii
Na vrh
makk View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 26 Siječanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 1162
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje makk Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Travanj 2012 u 22:58
Divni bozuri. Pozdrav tebi i prijateljici.
     (")
    (\|/)
   __L_
   \___/http://cvjetnaoaza.blogspot.com
Na vrh
zribal View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 29 Listopad 2011
Lokacija: tu blizu Vas
Status: Offline
Bodovi: 822
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zribal Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Travanj 2012 u 23:45
Iako sam ga greškom posadila na neuvjetno mjesto (sjena od šupe i hladovina oraha - susjedno dvorište), moj u jesen posađeni božur me razveselio sa čak 7 lijepo formiranih pupova. Nadam se da će svi lijepo procvjetati, a ako primjetim da mu preko ljeta ta hladovina bude smetala, prenijet ću ga na sunčani položaj u kolovozu. Do tada ću uživati u njemu ovdje, a tko zna, možda mi pokaže kao tulipani da uživa u hladovini. Sličnu sam grešku napravila i s tulipanima. Isti dan sam posadila jednu skupinu na sunce, a drugu na gredicu u dvorištu ne vodeći brigu o sjeni od garaže. Ovi koji su na suncu već su prošli, ali ovi u hladovini kao da ne namjeravaju venuti.
Evo sličica moga božura. Inače je tamno crveni s veeeliiikimmm cvjetovima.

Tko ne voli cvita ne voli ni svita.
Na vrh
emka View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 07 Ožujak 2011
Status: Offline
Bodovi: 82
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje emka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Travanj 2012 u 10:50
Molim za savjet, nisam osobno sadila, nego naslijedila u vrtu božur no svake godine već druga, izađe samo 30-tak cm visine lišće i ne cvate. Kako je okućnica godinama pod cvijećem, pretpostavljam da je star bar 5-6 godina pa me čudi što je tako malen, ne znam što uraditi. Jedan kad niće ima crvenkaste stabljike a druga vrsta je neki koji ranije pozelene listovi, onako je u obliku rozete. Svaki savjet je dobrodošao
Na vrh
milica7 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 20 Listopad 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 10300
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje milica7 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Travanj 2012 u 11:04
Vjerujem da je posađen preduboko. trebaš ga izvaditi i dosta plitko posaditi . Iskopaj rupu da mu skoro jedva stane korjenje i malo stavi zemlje po korjenju i onda bi trebao cvjetati.Tako je bilo kod mojih božura i sada cvjetaju. 
Sretni su ljudi kojima i mali cvijetak čini veselje....
Na vrh
ajama View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 30 Siječanj 2012
Lokacija: slavonija,
Status: Offline
Bodovi: 5957
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ajama Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Travanj 2012 u 11:25
baš krasno moj je dupli roza i upravo je počeo cvijetati
Na vrh
emka View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 07 Ožujak 2011
Status: Offline
Bodovi: 82
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje emka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Travanj 2012 u 13:29
Mislim da ga ne bih trebala sada dirati nego u kolovozu pokušati posaditi pliće
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 1617181920 35>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,281 sekundi.