Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Začinsko i ljekovito bilje
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Šipak - divlja ruža
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Šipak - divlja ruža

 Odgovori Odgovori Stranica  <12
Korisnik
Poruka
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Studeni 2013 u 00:04
Ne radi se samo o okusu nego o ekstrahiranju vrijednih sastojaka a zato ga je potrebno kuhati 10-ak min.Dokazano je da kuhanjem neće nestati C vitamin, dapače čak se pokazalo da se poveća.
Sadržaji o kojima pišem su informativnog karaktera.Za korištenje mojih savjeta i recepata pitajte svog liječnika ili ljekarnika.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
magadan View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 16 Studeni 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 141
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje magadan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Ožujak 2014 u 22:14
Radi brzeg susenja, samljela sam sipak nakon branja i rasporedila ga po papiru. Susila sam ga pomalo i na suncu. Prosle godine sam ga suhoga mljela, to je bila nemoguca misija; strgala sam si mlinac. Radije meljite sipak nakon branja.
Na vrh
eastcoast View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 07 Ožujak 2013
Status: Offline
Bodovi: 36
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje eastcoast Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Rujan 2014 u 12:25
A koliko dugo si ga sušila na suncu nakon mljevenja ? 

Eto brzo proletila godina i opet došlo vrijeme za šipakSmile
Na vrh
histrion View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 21 Veljača 2014
Lokacija: Istra
Status: Offline
Bodovi: 55
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (2) Hvala(2)   Citiranje histrion Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Listopad 2014 u 07:12
Iako nije eterično ... da ne otvaram novu temu.

Još nekoliko dana i prvi će mraz pripremiti šipak za branje. 
Vjerujem da mnogi koristite šipak za izradu čajeva i marmelada .... ali ste sjemenke bacali (što znači da ste bacali 70% ploda).

Evo "recepta" kako kod kuće napraviti hladno stiskano ulje divlje ruže.
Potrebna vam je staklena posuda (najbolja je ona od 2,5 litara za marmeladu) i onaj "alat" za gnječenje krompira.

Priprema:
Plodove šipka prerežite na pola i izvadite sjemenke. Nešto više ulja dobiti ćete ako sjemenke dodatno narežete.
Sjemenke stisnite u staklenu posudu i prelijte s malo maslinovog ili još bolje bademovog ulja.
Posudu pustite na toplom 20-ak dana. Ukoliko u tih dvadesetak dana upotrijebite pečnicu stavite posudu u pečnicu kad se ohladi na manje od 60-70 stupnjeva.
Svakih nekoliko dana sjemenke malo promiješajte.
Nakon dvadesetak dana sjemenke stavite u vrećicu od gaze i stisnite alatom za krompir pire.

Ulje divlje ruže regenerira kožu, cijeli opekotine, smanjuje bore i strije, pomaže kod liječenja psorijaze i ekcema ... 
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <12
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,172 sekundi.