Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Cvijeće foto... > Moj grad u slikama
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Rijeka
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Rijeka

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 2425262728 58>
Korisnik
Poruka
Mari,5510 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 30 Srpanj 2009
Lokacija: Hrvatska
Status: Offline
Bodovi: 12480
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mari,5510 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Studeni 2010 u 15:16
Vladimir Nazor ( iz zbirke Četiri arhanđela )

                  Uza stube

Kada će jednom da iz kliješta jakih
Moga bola sve se suze oslobode
I stuba ovih što do tebe vode,
Po jedna kapne na basanak svaki?
I kad ću moći da hitrih i lakih
Nogu ponesem uz to tijelo svoje
I moj duh k tebi - sve u njemu što je
Teško je a i plijen ala svakojakih.
Daj da pod stubam tvoje Kuće svete
Zaplačem jednom kao malo dijete.
Jer tad ću istom, meni u polaku
Hodu što vodi gore u visinu,
Bol jedna sahnut pri svakom koraku,
Cvijet jedan niknut
Na svakom skalinu.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
baka View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 14 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 14388
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje baka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Studeni 2010 u 15:29
Evo da ih malo oslikamo. Nekoliko slika iz moje arhiveWink
.....
 
 
Negdje na sredini, oko 360 stube pogled prema dolje
 
 
I s istog mjesta pogled prema gore, odnosno tu je najveća kapelica
 
 
Vrh stuba,odnosno zadnja kapelica prije završetka
 
 
Kad se vrijeme smiri slikat ću još malo...treba izać samo kroz vrata od vrta....
Na vrh
baka View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 14 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 14388
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje baka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Studeni 2010 u 09:44
Danas iz Novog lista:
 
 
VIŠE TRGOVINA NEGO ZELENILA NA PAPIRU NIČU PARKOVI, ALI U STVARNOSTI SAMO TRGOVAČKI CENTRI
Grad koji vapi za zelenim površinama
Kakav%20grad%20ostavljamo%20djeci%20u%20naslijeđe?Na nekom imaginarnom natjecanju ili barem pukoj evidenciji kvalitetnih zelenih površina po gradovima, nitko se Rijeku ne bi usudio proglasiti »zelenim gradom«. Svi, pa i oni koji ovdje ne žive, svjesni su da gradu na Rječini apsolutno i kronično nedostaje uređenih parkovnih površina ili barem manjih ozelenjenih ...
 
 
CryCryCry
Na vrh
baka View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 14 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 14388
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje baka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Studeni 2010 u 11:21

Kako među gornjim slikama ima i onih skinutih s neta, što se vidi po slabijoj kvaliteti, krenula sam slikati stube od početka.

Naglavce. T.j. od Trsata prema dolje.Za sad prve dvije trećine otprilike.

Stube u neprekinutom nizu sijeku dvije ulice kojima prolaze vozila.

Prva je J.Rakovca, kojom  voze i autobusi za Trsat.

Ovo je njihov završetak, kroz tu kapelicu se dolazi u perivoj Svetišta Gospe Trsatske
 
Na tom mjestu je i vidikovac.Klupe su postojale oduvijek. Novost je samo ovaj kip:
Skulptura “Majka” kipara Željka Kranjčevića, postavljenu upravo za blagdan Velike Gospe (2008.g.) na odmorištu i vidikovcu na vrhu Trsatskih stuba. Skulptura je nastala kao spomen na žene pomoraca. Trsatsko svetište, posvećeno upravo Majci Božjoj, u svojoj je povijesti postalo svetištem pomoraca, mjestom gdje su majke, žene i kćeri molile i palile svijeće za zaštitu svojih pomoraca. Skulptura je na vrh Trsatskih stuba postavljena privremeno, a želja je autora da o njezinoj vrijednosti i ostanku na tom mjestu presudi javnost
 
 
 

.

 
 
U pozadini lijevo vidi se nastavak stuba
 
Pogled na kišnu Rijeku
 
I krećemo prema dolje,do slijedeće ulice, koja ih siječe, Prijelaz Franje Paravića
 
 
 
 
 
 
 
Na vrh
baka View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 14 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 14388
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje baka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Studeni 2010 u 11:30
Evo nas na Prijelazu, pogled prema Trsatu
 
 
Pa prema dolje, gdje se stube nižu u sada neprekinutom nizu od cca petstotinjak njih
 
 
Tu se nalazi najveća kapelica, koja svojim gabaritom ulazi u privatni vrt.Sve kapelice su renovirane prije osamnaest (  ?) godina u povodu 700 obljetnice Svetišta....Ova je bila u potpuno derutnom stanju.Stube su tada cijelom duljinom dobile i rukohvate .... a kod svake kapelice na odmorištu je napravljen krov. 
 
 
 
 
Ploča na lijevom zidu u kapelici...
Mari se potrudila,na ploči se i vidi....:
Drugu kapelu dao je podići Karlo Wasserman rodom iz Trsta. Kapelu je skupa sa svojoj suprugom Ivanom podigao na čast sv.Karla.
Na tom mjestu nalazi se okrugli stup i na njemu kip Djevice Marije. Bilo je to mjesto odmora hodočasnika trsatske Gospe.

 
 
Jedna maca koja se upravo sprema na skok
 
 
I stube koje se nižu nizbrdo
 
 
Jedan malo osunčani pogled s tog mjesta
 
 
Nastavak slijedi.....
 
Na vrh
Mari,5510 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 30 Srpanj 2009
Lokacija: Hrvatska
Status: Offline
Bodovi: 12480
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mari,5510 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Studeni 2010 u 12:24
baka ovo je za čestitati uistinusmile58kako si krenula sa slikama
jedva čekam nastavak!
Inače ja sam puno puta u svom životu dolazila na Trsat tim stubama, od najranijeg djetinjstva i sad još uvijek volim penjati se njima kad me put nanese u Rijeku
Na vrh
baka View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 14 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 14388
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje baka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Studeni 2010 u 12:40
Ma sram me reći ali ja živim na njima i nisam uopće pomislila da bi se mogla napraviti cijela reportaža. Zahvaljujući tebi, sad otkrivam zanimljivosti, kao na pr. onaj kip koji je tamo već dvije godine a ja ga vidjela sad prvi put!Confused
Bit će još sigurno posjetitelja  i prolaznika koji će napraviti kakvu sličicu....
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Studeni 2010 u 14:08
Pa ja sam uživala u šetnji, obožavam ove skale i često mm i ja prolazimo njima, obično bar u jednom pravcu, a vidiš ideje, nekad idemo preko Bošketa, a nekad se preko Strmice spustimo na Banska vrata. Dakle slijedeći put poslikam i te mogućnosti .
Cure za opis i slikice sve pohvale s moje strane.
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Studeni 2010 u 14:11
No moram reći da zaista nije bilo potrebno otvarati novu temu, već staviti to pod temu Rijeka, koju već imamo, radi preglednosti tema, bilo bi bolje, pa ako se slažete preložite to administratoru.
ionako imamo već previše tema, pa zašto nam Rijeka nebi bila u jednoj temi.
 
Osim toga mislim da ima forumašica koje nisu čule za Trsatske skale i ne znaju da su one baš u Rijeci.
Ako se tema premjesti gdje joj je bar po meni i mjesto, ovaj moj post treba brisati.
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Studeni 2010 u 14:16
Svaki put me ulovi bjes kad vidim kako su uređeni neki drugi gradovi. Jer našlo bi se zelenih površina po gradu, koje su sve ali nisu zelene, a o nekom cvijeću niti "C", osim u najstrožijem djelu grada, a i to je jadno.
Ne znam zašto ali znam da se novci troše na masu neću reći nepotrebnih stvari, ali puno je i do samih građana, koji očito previše ne cjene zelenilo, što se vidi na svakom koraku. Uvijek treba reći "Čast pojedincima".
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
Mari,5510 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 30 Srpanj 2009
Lokacija: Hrvatska
Status: Offline
Bodovi: 12480
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mari,5510 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Studeni 2010 u 15:54
Trsatske stube Petra Kružića su povijesni spomenik, pa tako se mođe reći da pripadaju cjelokupnom povijesno kulturnom nasljeđu našeg naroda, samo što su smještene baš u Rijeci.Petar Kružić bio je kapetan utvrde Klis, značajne u ono doba u obrani ovih krajeva od najezde Otomanskog carstva, a on je i sagradio prvi dio. Može se dakle reći da su Trsatske stube naslijeđe i Klisa, kako i naše.
Na vrh
Mari,5510 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 30 Srpanj 2009
Lokacija: Hrvatska
Status: Offline
Bodovi: 12480
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mari,5510 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Studeni 2010 u 16:45
      Kapele na Trsatskim stubama
Prema svjedočanstvu Franje Glavinića na Ravnici prije spuštanja današnjih stepenica s Trsata u Sušak na desnoj strani i danas stoji kapela sagrađena od tesanog kamena, podignuta u čast sv.Nikole, podigao ju je kliški i senjski kapetan Petar Kružić koji je time htio iskazati svoju zahvalnost zaštitniku mornara, a istodobno potaknuti mornare da se utječu svečevoj zaštiti.

     Na vrhu zabata kapela stoji glagoljicom označena godina 1531. kao godina podignuća kapele, a prema pisanju Karla Pasconija, u to doba bila je slika Raspeća i Sv.Nikole, ali ne zna se tko ih je naslikao
Na vrh
baka View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 14 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 14388
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje baka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Studeni 2010 u 16:56
Triša, ova je tema bila na drugom mjestu i ja sam zamolila admina da ju preseli ovdje ali kao posebnu temu. Upravo zbog toga što je to opširna cjelina. Nije to "kako doći na Trsat" nego baš stube.Osim toga nije završena.... Ima još do dolje nekih četiristotinjak stuba, kapelice....Dakle, baš prolaznici po stubama, slikajte. Ja ću kad popusti vrijeme, kronološki škalu po škalu do kraja!Wink
Koga zanima i pogleda shvatit će da je to u Rijeci. Za Trsat  je veliki dio valjda čuo.
Na vrh
Mari,5510 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 30 Srpanj 2009
Lokacija: Hrvatska
Status: Offline
Bodovi: 12480
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mari,5510 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Studeni 2010 u 17:01
 Drugu kapelu dao je podići Karlo Wasserman rodom iz Trsta. Kapelu je skupa sa svojoj suprugom Ivanom podigao na čast sv.Karla.
Na tom mjestu nalazi se okrugli stup i na njemu kip Djevice Marije. Bilo je to mjesto odmora hodočasnika trsatske Gospe.

Treća kapela, najveća, vjerojatno sagrađena 1410. kad se hrvatski ban Nikola IV ( Mikula ) Frankopan vratio sa svog hodočašća u Sv. zemlju. On je u tu kapelu uzidao ploču na uspomenu dolaska Nazaretske kućice na Trsat.

Natpis je na talijanskom i glasi: Vene la casa della beata Vergine Maria da Nazaret a Tersatto l anno 1291. alli 10 di Maggio et parti di decembre 1294. -
  Dođe kuća Bl.Dj.Marije iz Nazareta na Trsat 10.svibnja, 1291. i odavde otputova dne 10.prosinca,1294.


Na vrh
Mari,5510 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 30 Srpanj 2009
Lokacija: Hrvatska
Status: Offline
Bodovi: 12480
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mari,5510 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Studeni 2010 u 17:03
baka a nije ni Sušak uvijek bio dio RijekeWinkLOL
Na vrh
Mari,5510 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 30 Srpanj 2009
Lokacija: Hrvatska
Status: Offline
Bodovi: 12480
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mari,5510 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Studeni 2010 u 17:05
još samo da se Lantana javi i ostale Dalmatinke pa da pokrenemo raspravu o ostavindkoj raspravi, pa  i Splićani tu nešta imaju ( Klis ) ,a možda je i kamen s BračaLOL
Na vrh
Mari,5510 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 30 Srpanj 2009
Lokacija: Hrvatska
Status: Offline
Bodovi: 12480
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mari,5510 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Studeni 2010 u 17:20
Sad bi još spomenula četvrtu kapelu

koja je dolje prije završetka stuba, a podigao ju je 1725. god Franjo Gabrijel Aichelburg carski zapovijednik u Brinju, prijatelj franjevaca i osobit štovatelj Trsatske Gospe.
To su dakle 4 kapele.

Na podnožju trsatskog brijega, gdje počinju Trsatske stube, nalazila se nekad mala kapela s natpisom:" Hodi na pokoru."
Kasnije je na tom mjestu sagrađena veća kapela u obliku trijema s portalom
kroz koji se ulazi u stube.
Vrh portala je isklesana Marija s Djetetom uz natpis: Consolatrix afflictorum - Tješiteljica žalosnih.
Na samom pročelju ovog ulaza je natpis na latinskom koji u prijevodu glasi:
 Na vrh ovoga brijega sjaji trsatska Djevica i svojim pomoćima zaštićuje.
Na vrh
Mari,5510 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 30 Srpanj 2009
Lokacija: Hrvatska
Status: Offline
Bodovi: 12480
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mari,5510 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Studeni 2010 u 17:48
baka bravo za slike Akademije l.u. Sigurna sam da su likovnjaci zadovoljni, lijepi je to položaj u gradu Rijeci, na brijegu Thumbs%20Up
Na vrh
baka View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 14 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 14388
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje baka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Studeni 2010 u 13:38
Mali prilog gradu bez zelenila!Cry
Ovo je strogi centar. I tu je nekad bio park. Nije bilo puno  zelenila ali....onda su došle ideje. Pa je sagrađena podzemna garaža.Što je bilo potrebno naravski. Ali umjesto da na "krovu" garaže pokušaju (tko to?) bar djelomično vratiti park, igralište (osnovna škola), ostavljen je beton sa stupovima za buduću zgradu knjižnice ili još nečeg drugog. Od zelenila ni traga, od cvijeća također. Školarci imaju betonsko igralište dok ne nikne ogromna zgradurina.Confused
 
 
Na vrh
baka View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 14 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 14388
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje baka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Studeni 2010 u 16:37
Danas sam kritički raspoloženaAngry
Prolistala svih ovih 24 i nešto stranica. I naišla na jedan post od Rijeke53.
Pa datum objave i tekst kažu sve.
 
Objavljeno: 11 Travanj 2008 at 15:56

VIJEST DANA, nemogu vjerovati !!!!!!!!!!!!!!!!!!! 

Rijeka, 10. travnja 2008.
Gradsko vijeće Grada Rijeke donijelo je odluku o pokretanju izrade Detaljnog plana uređenja središnjeg gradskog parka Delta, koji bi s veličinom od čak 4 hektara trebao postati najveći riječki park. 

KONACNO da i Rijeka ima svoj Centralni park
 
A ja postavljam pitanje: Je l' netko vidio kakav park na Delti?Confused Ili bar radnike s lopatama!
Naravski pitam to danas 22.studenog 2010.
 
 
Možda ga još crtaju!
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 2425262728 58>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,195 sekundi.