Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Trajnice
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Orijentalni mak - Papaver orientale
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Orijentalni mak - Papaver orientale

 Odgovori Odgovori Stranica  <123
Korisnik
Poruka
dado_84 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 20 Srpanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1031
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dado_84 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Ožujak 2013 u 21:02
Vrtne orijentalne makove zapravo cini skupina triju vrsta: Papaver orientale, P. bracteatum i P. pseudo-orientale. Mnogi vrtni kultivari orijentalnih makova su zapravo krizanci P. bracteatuma i P. pseudo-orientale. Prirodno rastu na podrucju Kavkaza, Turske i sjevernog Irana (od tuda ime orijentalni). To su trajnice za suho, skrto i vapnenacko tlo koje je uglavnom suho tjekom ljeta sto se podudara sa njihovim sezonskim "odmorom" kada odbace lisce i povuku se u tlo. Sa prvim jesenjskim kisama ponovno pocinju rasti.

Ove koje ti spominjes mozda su himalajski makovi - Meconopsis cambrica i sl sa plavim, bijelim, zutim i dr. cvijetovima koji prirodno rastu u Buthanu no prosili su se i na druga podrucja. Oni su nesto zahtjevniji za uzgoj a i nicu jako testo no i to je relativno buduci da se u nekim regijama postali korov. Tu postoje i debate da li se meconopsis uopce moze nazivati makom buduci da samo ime govori da "slici maku", no sigurno pripada porodici makova Papaveraceae.

Nasi domaci makovi za razliku od ostalih spomenutih su jednogodisnje biljke (osim Papaver alpinum koji je trajnica) koji nakon cvatnje stvore sjemenke pa onda uginu. Kod nas rastu P. somniferum, P. dubium, P. rhoeas, P. strigosum, P. hybridum, P. apulum i P. argemone.
Spasimo Hrvatsku kupujmo domaće!
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
MermaidDreamer View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 10 Prosinac 2012
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 343
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje MermaidDreamer Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Ožujak 2013 u 22:45
dado84, svaka čast.
Meconopsis je u pitanju, himalajac :).
Što se tiće klijanja, to sam i čitala na stranim forumima i svjesna sam rizika, no bio mi je gušt posijati ih, pa ako niknu, niknu, a ako ne pokušat ću ponovno sljedeće godine, a od ovog posijanog sjemenja ne odustajem do sljedećeg proljeća.
Na vrh
sanjalica4 View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 30 Lipanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 257
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sanjalica4 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Ožujak 2013 u 09:30
Originalno poslano od člana MermaidDreamer MermaidDreamer napisao:

dado84, svaka čast.
Meconopsis je u pitanju, himalajac :).
Što se tiće klijanja, to sam i čitala na stranim forumima i svjesna sam rizika, no bio mi je gušt posijati ih, pa ako niknu, niknu, a ako ne pokušat ću ponovno sljedeće godine, a od ovog posijanog sjemenja ne odustajem do sljedećeg proljeća.


Meconopsis zahtjeva hladnu stratifikaciju pa se prije sadnje cuva u hladnjaku, ai sto tako i nakon sadnje ako sjeme nije bilo u hladnjaku...ne znam kako ce ti uspjet kod nas jer zahtjeva vlazna i hladna ljeta
Na vrh
alisa View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 07 Prosinac 2007
Lokacija: Sarajevo
Status: Offline
Bodovi: 2545
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje alisa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Ožujak 2013 u 09:38
Moj orijentalac još nije provirio iz zemlje.Prošle godine sam ga kupila,kao kontenjiranu sadnicu i cvijetao je.Sada ga ne vidim,još uvijek.Imala sam i Papaver somniferum danish flag,ali taj je jednogodišnji.Nisam skupila sjeme i nemam ga više.Meni je taj jedan od ljepših makova,a volim makove općenito.
Jupiiiiiiiiiii
Na vrh
enrikova nona View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Prosinac 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 6269
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje enrikova nona Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Ožujak 2013 u 22:03
evo mog danas


<ako nekom das ribu nahranit ces ga jednom, ako ga naucis loviti ribu nahranit ces ga zauvijek> narodna
Na vrh
belica View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 14 Ožujak 2012
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 2763
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje belica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Ožujak 2013 u 05:30
Super Nona, fino se već razbudio !
belica,zagreb
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <123
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,187 sekundi.