Početna stranica Početna stranica > Drveće, živice, palme ruže i bonsa -Forum o drveću > Grmlje
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Hortenzija - Hydrangea
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Hortenzija - Hydrangea

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 3334353637 38>
Korisnik
Poruka
rajski vrtovi View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 26 Srpanj 2014
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 1789
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje rajski vrtovi Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Srpanj 2015 u 11:30
Ne znam kada si ju posadila na ovo mjesto, ali po općem stanju biljke meni izgleda kao da joj je vegetacija "presječena" presađivanjem. Hoću reći, izgleda mi kao da je presađena na ovo mjesto nedavno dok je već počela cvjetati. Malo mi je zbunjujuće ovo tjeranje novih listova u ovo vrijeme.
Biljke se presađivanjem šokiraju, a ako je ono u vegetaciji, onda još i više. Ona ne može samo tako nastaviti proces rasta i razvoja koji je imala prije presađivanja.

Ako sam krivo procjenila, svakao da mogu biti i opekline od sunca. Za hortenzije može sunčani položaj, ali najbolje onaj prijepodnevni , do 11 sati. One nisu osjetljive samo na sunce nego i na vrući zrak.
Cvjetove više vratiti ne možeš, ali generalno gledano cijela biljka dobro izgleda.
"I budi kao ruža koja daje miris svima, a ne samo dobrima, ili drvo koje daje hlad i onome koji želi da ga posječe." M.Selimović
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
24crogirl View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 13 Ožujak 2012
Lokacija: Zg
Status: Offline
Bodovi: 59
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje 24crogirl Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Srpanj 2015 u 13:03
Hvala na odgovoru,nije mi sad toliko do cvjetova koliko me brine hoce li se do zime naviknuti na zemlju i uvjete,i da,posadjena je ravno iz vrtnog centra u punom cvatu (mm je tako htio i popustila sam).Dobro se bio prilagodio ali ga je sunce spržilo,to sam primjetila po listovima,kad je jako žedan listovi se objese malo,pa se dignu kad dobije vodu.Ne znam trebam li mu dati nekakvu prihranu,jer me ti mladi izbojci zbunjuju...
Na vrh
rajski vrtovi View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 26 Srpanj 2014
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 1789
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje rajski vrtovi Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Srpanj 2015 u 13:46
Budi bez brige, već slijedeću godinu biti će to prava ljepotica. Wink
Ja osobno ne bih išla sa nikakvom prihranom jer ona definitivno još nije zakorijenjena na postojeće mjesto. Za taj proces treba nekoliko mjeseci (taman do zime). Samo redovito zalijevaj. Nemoj se samo orjentirati prema oklapljenim listovima (to je zbog sunca, vrućine i vrućeg zraka). Uvijek provjeri i zemlju da li je suha. Istina je da hortenzije vole vodu, ali ako nema dobru drenažu može doći do truleži korijena. Sretno !

"I budi kao ruža koja daje miris svima, a ne samo dobrima, ili drvo koje daje hlad i onome koji želi da ga posječe." M.Selimović
Na vrh
ajama View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 30 Siječanj 2012
Lokacija: slavonija,
Status: Offline
Bodovi: 5957
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ajama Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Srpanj 2015 u 17:47
moja je do danas bila prekrasna,ali kad sam prolazila danas autom pokraj nje vidim da su cvjetovi sprženi.kad malo zahladi idem ju viditi
-poslije igre i kralj i pijun idu u istu kutiju-
Na vrh
Azriel View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 10 Kolovoz 2015
Lokacija: Ilok
Status: Offline
Bodovi: 4
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Azriel Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Kolovoz 2015 u 15:02
Pozdrav!
Molim pomoc! Kupila sam 5 loncanica Hortenzija u Kauflandu (sad su na akciji 28 kn, ako nekoga zanima), kupila sam dvije bijele, dvije plave i jednu prekrasnu jarko roznu, jako zelim imati hortenzije u svom dvoristu. Odabrala sam i polusjenovito mjesto sa malo poslijepodnevnog sunca no ono sto me muci je kad da ih posadim? One sada cvjetaju, svih 5, prekrasne su i naravno da zelim da takve i ostanu pa me strah da sada nesto ne pogrijesim. Citala sa i temu ali nitko nije postavio ovakvo pitanje, uglavnom se govori o reznicama. Dakle, sto mi je ciniti? Da cekam jesen (koje doba?) i za sada ih odgajam i zalijevam u tim loncicima ili da ih presadim u zemlju no da otkinem cvjetove da bi se bolje ukorijenila? (to sam negdje procitala, ne znam da li je istina).
To su mi prve hortenzije i tek sam pocela sa sadnjom svoga cvijeca pa mi je svaka pomoc i savjet dobro došao.
Hvala!
Na vrh
bugicaza5 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Siječanj 2014
Lokacija: Karlovac
Status: Offline
Bodovi: 8291
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bugicaza5 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Kolovoz 2015 u 18:21
Azriel, dobro nam došla. smile169 Mislim da se kontejnirane sadnice koje kupujemo po vrtnim centrima i ostalim trgovinama mogu saditi u bilo koje doba godine i da im ništa neće smetati, uz naravno dovoljno zalijevanja jer je vrućina. Smile Lijepo polako izvadiš sve skupa sa zemljom i posadiš na željeno mjesto. 
Na vrh
milica7 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 20 Listopad 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 10300
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje milica7 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Kolovoz 2015 u 19:10
Azriel, da ti plave ostanu plave, trebaš ih polijevati posebnim sredstvom za plave hortenzije......
Sretni su ljudi kojima i mali cvijetak čini veselje....
Na vrh
rajski vrtovi View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 26 Srpanj 2014
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 1789
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje rajski vrtovi Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Kolovoz 2015 u 19:35
Pozdrav Azriel, dobro nam došla. Tongue
Baš mi je drago što si se naoružala hortenzijama i vjeruj mi, uživat ćeš u njima.
Osobno, ne bih ih sad presađivala jer su temperature ekstremno visoke i nikako im ne idu na ruku. Pričekala bih da se malo "normaliziraju". Ovako kupljene bih stavila u hladovinu i redovito zalijevala do presađivanja.
Kada budeš sadila bilo bi dobro, ako si u mogućnosti,  da im dodaš kisele zemlje (zemlja za rododendrone i sl). Redovito ih zalijevaj, a pred zimu ipak  ih malo zaštitit (borove grane, slama, sijeno i sl).
Što se tiče uklanjanja cvjetova kod presađivanja, ne znam što bih ti rekla. Istina je da cvjetovi opterećuju presađenu biljku, ali isto tako ako se radi o hortenzijama koje cvjetaju na prošlogodišnjim granama, taj isti cvijet štiti "buduće" cvjetne pupove od hladnoće i smrzavanja. Zato kažu da stari cvijet ne treba uklanjati do proljeća.
Dakle, trebala bi znati koje si hortenzije kupila da bi ih znala pravilno orezati tj. ne orezati na proljeće jer hortenzije se dijele na one koje cvjetaju na starim granama i one koje cvjetaju na novima.
"I budi kao ruža koja daje miris svima, a ne samo dobrima, ili drvo koje daje hlad i onome koji želi da ga posječe." M.Selimović
Na vrh
Azriel View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 10 Kolovoz 2015
Lokacija: Ilok
Status: Offline
Bodovi: 4
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Azriel Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Kolovoz 2015 u 10:33
Hvala vam svima na odgovorima!
Poslusat cu rajski vrt, ima mi smisla presadivanje kad budu manje vrucine. Bas sam ih juce stavila u debelu hladovinu jednog oraha i potopila u vodu jer su se objesile preko dana.
U vezi kisele zemlje kod presadivanja - nece li ona promijeniti boju hortenzija u plavu? Zeljela bih da mi boje ostanu kakve jesu, a jarko rozna je bas prekrasna!
Razmisljala sam da ih ne orezujem mozda sljedece dvije-tri godine, osim ocvalih glava, da bi vidjela kako rastu i da ih nesto ne poremetim. Ne znam koja su vrsta ali cvjetovi su im kao mali leptirici, puna okrugla glava. (!?)
Na vrh
rajski vrtovi View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 26 Srpanj 2014
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 1789
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje rajski vrtovi Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Kolovoz 2015 u 12:04
Naravno, što se tiče orezivanja, prvih nekoliko godina uklanjaj samo suhe i oštećene grane i neka se grmovi lijepo formiraju.
Cvijet hortenzije reagira na ph vrijednost tla, pogotovo Macrophylla, u većini slučajeva. Dakle, u kiselom tlu cvijet poplavi, u alkalnom ide od ružičaste ka crvenoj, a u neutralnom tlu na jednom grmu hortenzije javljaju se i ružičaste i plavo-ljubičaste nijanse.
Puno je lakše boju Macrophylle održavati u cvijetnjaku, nego u vrtu. Ako su tvoje plave i roza hortenzije iz ove vrste, vjerojatno možeš očekivati oscilacije u promjeni i intenzitetu boje kada ih presadiš u vrt.
Bijele su vjerojatno Annabelle ili Incrediball i kod njih nema nikakve promjene, one su uvijek bijele.
"I budi kao ruža koja daje miris svima, a ne samo dobrima, ili drvo koje daje hlad i onome koji želi da ga posječe." M.Selimović
Na vrh
Azriel View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 10 Kolovoz 2015
Lokacija: Ilok
Status: Offline
Bodovi: 4
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Azriel Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Kolovoz 2015 u 16:36
Hvala ti rajski vrt! Imam jos pitanja
Posadila bi ih svih 5 u nizu do jednog zida, (plave/roza/bijele) - koliko trebam napraviti razmak izmedju sadnica? Mozda oko 50-100 cm? Trebam li ipak pri sadniji dodati zemlju za rododendrone ili obicni kompost ako ne zelim promjenu boje?
Na vrh
rajski vrtovi View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 26 Srpanj 2014
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 1789
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje rajski vrtovi Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Kolovoz 2015 u 06:57
Ako ti prostor dozvoljava, možeš slobodno saditi na razmak 1-1,2 m.

Budući da ne znamo o kojim se hortenzijama radi, niti ph vrijednost tla u koje ćeš ih presaditi, možda je najbolje ne dodavati ništa. Zemlja za rododendrone će povećati kiselost tla, a to isto će učiniti i kompost. Kada ti prvi puta procvjetaju na novom mjesto, one će ti biti indikator ph vrijednosti tla. Možda ne promijene boju od ove trenutne koju imaju (mali broj macrophylla je ipak stabilne boje), a ako ipak počnu mijenjati boju i naknadno se može korigirati ph vrijednost tla. Smile
"I budi kao ruža koja daje miris svima, a ne samo dobrima, ili drvo koje daje hlad i onome koji želi da ga posječe." M.Selimović
Na vrh
Azriel View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 10 Kolovoz 2015
Lokacija: Ilok
Status: Offline
Bodovi: 4
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Azriel Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Kolovoz 2015 u 16:04
Hvala ti! Mislim da cu sa sadnjom ipak pricekati 9-ti mjesec. Imam dovoljno prostora pa cu ih saditi na veci razmak, zelim da se lijepo razgranaju i da imam puno cvjetova. Moram jos pronaci koje su vrste da se pripremim za orezivanje.
Na vrh
24crogirl View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 13 Ožujak 2012
Lokacija: Zg
Status: Offline
Bodovi: 59
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje 24crogirl Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Kolovoz 2015 u 19:58
Mogu li sada reznice posaditi,dobila sam dosta dobre i velike...2 kom,pa je li moram staviti neku teglu preko reznice ili ju samo zapiknem u zemlju vani?
Na vrh
rubensica View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 16 Srpanj 2013
Lokacija: Zagorje
Status: Offline
Bodovi: 325
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje rubensica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Kolovoz 2015 u 22:45
Uvijek je sigurnije s teglom
“Nije dovoljno samo živjeti!” – reče leptir, “Potrebno je imati malo sunca, malo slobode i malo cvijeća!” (H.C.Andersen)
Na vrh
enrikova nona View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Prosinac 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 6269
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje enrikova nona Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Prosinac 2015 u 11:10
Hrastolika ima u ovo vrijeme dekorativnu boju listova

<ako nekom das ribu nahranit ces ga jednom, ako ga naucis loviti ribu nahranit ces ga zauvijek> narodna
Na vrh
AdrijanaM View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 11 Svibanj 2014
Lokacija: Čakovec
Status: Offline
Bodovi: 384
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje AdrijanaM Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Prosinac 2015 u 14:21
Predivna je. 
Na vrh
bugicaza5 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Siječanj 2014
Lokacija: Karlovac
Status: Offline
Bodovi: 8291
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bugicaza5 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Prosinac 2015 u 18:29
Moram priznati da je vidim prvi put i zaista je posebna. smile76
Na vrh
NinettA View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 27 Listopad 2010
Lokacija: Fiume
Status: Offline
Bodovi: 1030
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje NinettA Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Prosinac 2015 u 23:27
Današnji "papirnati" cvjetovi


Što ne možeš promijeniti, prihvati. Ako ne možeš prihvatiti... odkantaj...
Na vrh
enrikova nona View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Prosinac 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 6269
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (1) Hvala(1)   Citiranje enrikova nona Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Travanj 2016 u 16:39
Hrastolika ima pupove

<ako nekom das ribu nahranit ces ga jednom, ako ga naucis loviti ribu nahranit ces ga zauvijek> narodna
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 3334353637 38>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,223 sekundi.