Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Začinsko i ljekovito bilje
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Čubar, satureja - Satureja hortensis L.
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Čubar, satureja - Satureja hortensis L.

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 23456>
Korisnik
Poruka
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Rujan 2008 u 11:30
Po listovima se zbilja jasno vidi da je vrisak a cvjetići su -koma.
I ja bih ga volila imati.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Rujan 2008 u 11:37
Ja sam našla dva različite veličine listova.Onaj kojega sam našla na 400-500 m visine ima manje listove a ovaj u podnožju, blizu mora veće.Probat ću to pokazati digitalcem ali nije mi baš tako dobar da mogu uhvatiti takve detalje (ili ja nisam dobra  u fotografiranju )Unhappy.
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Rujan 2008 u 12:36
...provaj maksimalno umiriti ruku, dugo čekati da se aparat sabere i nađe najoštriju sliku , prestat disat  i  klik!!!Tongue
...imaš li opciju MAKRO  ili cvjetić?
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Rujan 2008 u 12:48
Imam, da, sad si me sjetila da mi je to sin pokazao.
A joj , Alzheimer na putu, jadna li sam.
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Rujan 2008 u 23:19
Originalno poslano od člana Fermina-Daza Fermina-Daza napisao:

Imam, da, sad si me sjetila da mi je to sin pokazao.
A joj , Alzheimer na putu, jadna li sam.




onda virsak i lan!!  :O))))))
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Rujan 2008 u 12:00
Stavit ću popodne slike čubra koje sam napravila a dotle, ti griva, smisli mi terapiju za bolje pamćenje ali na temi  "Poremećaji, konkretni recepti".smile173
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Rujan 2008 u 12:05
smile134može, da opet ne zabrazdimo! :O))
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Rujan 2008 u 12:15
... nego si mislim.... kopajući po znala sam naići na znanstvena usklađivanja biljaka.... netko nađe neku biljku i misli da je nepoznata i neimenovana i imenuje ju lat. i prijavi ... negdje....a onda netko drugi i treći nađe istu tu biljku i isto ju imenuje lat ali drugačije i prijavi na neko 10-to mjesto....i ondak nakon xy godina kad znanstveni krugovi uoče zbrku ( ako ju uoće jer je šuma bilja :O))...imaju te skupove gdje ukidaju neka imena a dogovorno biljku proglase jedinstvenim latinskim naravno imenom....

...možda je ta spicata liburnika koju je taj ameikanac našao zapravo neka druga....  :O)))... a bio negdje jeda takav rad baš o saturejama!!!
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Rujan 2008 u 21:42
Evo i mojih slikica čubra.Obratite pozornost na veličinu lista a i grma.Ovaj većeg lista raste blizu mora.


A ovaj je sa visoravni 400-500 m nadmorske visine (prenešen u moj vrt i tu slikan):


Ne čini vam se neka razlika.To je radi slikanja, bliže-dalje..Ali pogledajte kad su zajedno na jednoj fotografiji:


Slika nije nešto kvalitetna ali se dobro vidi da ovaj desno ima manje listove i ćvjetići su manji pa i cijeli grm.
Da li je on u tim surovim uvjetima (visina, sami kamen, sunce prži ) stvorio novi varijetet )? Ili je nešto drugo u pitanju ?Miris je isti, rekla bih.
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Rujan 2008 u 21:50
Kakvi su cvjetovi....cvjet je presudan u određivanju...koje su boje, ima li razlika osim u veličini?
...na stranici prije sam izvukla glavne značajke za 3 vrste  -  hortensis, montana i subspicata...
 
I još kakva je stabljika  -  okrugla ili četvero bridasta??
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Rujan 2008 u 22:25
Stabljika je u obadvije okrugla, cvijet isti, malo manji u ove druge, boja ista.
Jedina je razlika u veličini lista i cijelog grma.

I ima još jedna očigledna razlika: ova sa manjim listićima, s visoravni ne raste baš sasvim uspravno.Grančice su tanje pa od težine padaju prema tlu dok u ove prve rastu uvis, potpuno uspravno.

Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Rujan 2008 u 22:53
...ako su stabljike okrugle i bjelkasti cvijet  onda su to  -  montane....subspicata ima 4-bridastu stabljiku  i  tamni cvijet.....očito su ovi tvoji  različiti zbog različitog staništa....... a čitali smo da postoji i više oblika montane.......
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Rujan 2008 u 09:01
Tako je.Thumbs%20Up
Sada treba naći subspicatu.
Kod nas je nema, barem  je ja nisam srela.Ako netko sumnja da zna tu vrstu čubra (slika ima na predhodnoj stranici sa roza-ljubičastim cvjetićima ,u mančinu postu ), neka je slika.
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Rujan 2008 u 21:37
Originalno poslano od člana manči manči napisao:

...ako su stabljike okrugle i bjelkasti cvijet  onda su to  -  montane....subspicata ima 4-bridastu stabljiku  i  tamni cvijet.....očito su ovi tvoji  različiti zbog različitog staništa....... a čitali smo da postoji i više oblika montane.......




Oho ho!!!! sad provjerila, onaj moj možbitni subspicata ima 4- bridnu stabljiku!!!!!...ubrala 10-tak stapki , eve ih suve i 4-vero uglaste!!!! :o)))...

...no ako je ono na slici cvjetića stvarno subspicata ....onda ovo moje nije...ili je nešto treće slično jer ima drugačiju formaciju cvijetića...isti oblik usnatice ali  im je smiještaj različit...ovi imaju više kuglastu formaciju...poglečte slike..
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Rujan 2008 u 16:35
...evo te možebitne subspicate.... daklem 4-verobridna, istog lista ali drugačijeg  cvata....i punooo slabijeg mirisa.....

....manči imali ste pravo!!!! slikala sam i nju u ruci!!! :O))))






Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Rujan 2008 u 17:50
Juhu!
Po meni je to subspicata.
.....cvat ti izgleda drugačiji jer još ima pupoljaka, a možda je na osunčanijem mjestu pa je ponešto  zbijen .......ako raste više u sjeni onda se i  cvat izduži kao i cijela biljka.....
Bitna razlika je 4-bridasta ili okrugla stabljika.....a to jest, 4-brid...
 
..ko prvi nađe nešto slično neka javi pa ćemo dalje u "istraživanje".......
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Rujan 2008 u 15:10
... :o) a jeste li našli nešto o mirisu? ...razlika njega i montane... buni me ogronma razlika več u intenzitetu...... ali hmmm..izgleda da je :O))))))))))))))))))
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Rujan 2008 u 19:27
Moram opet na internet ,  pronać stranicu tog kalifornijskog botaničara , a i neke naše bot. iz Splita su analizirale razlike u kem sastavu montane i subspicate......proguglaj i ti pa ćemo nešto zaključit!
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Rujan 2008 u 21:08
Griva, gdje si je našla?
Ako je to subspicata, što mislim da jest, može li se dobiti jedna biljčica za moj ljekoviti i začinski vrt?smile143
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Rujan 2008 u 00:40
... fermina, našla ju na velebitu i pod platkom ( to naše lokalno riječko malo višlje brdo :o))) ....

... sad dal je ili nije, ne znam...zaista... može biti da je.... ovu šaku  što sam nabrala je već suho...aaaaliiii, tamo pod platak idem u gljive pa ću vjerojatno jednom i na tu stranu u sljedećih mj dana :o)))) pa ti isčupam, pošaljem  :o)))))))))
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 23456>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,250 sekundi.