Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Cvijeće foto... > Moj grad u slikama
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Babotok
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Babotok

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 34567 207>
Korisnik
Poruka
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Srpanj 2008 u 16:21
Super efekt!
Piši nam o proslavi Snježne Gospe, ako stigneš....i slike.....proštenja i hodočašća posvećena Gospi imaju poseban značaj za mene i moje, a vjerujem i za mnoge sa foruma.....Tongue
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
toni View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Veljača 2008
Lokacija: Babotok
Status: Offline
Bodovi: 13567
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje toni Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Kolovoz 2008 u 22:31
Dali i od Vas ima gusjenica.Kod mene je gdje koja.Susjeda neki dan ide u garazu i tamo ih je nasla  stotinjak.Toliko se bila uplasila da cijeli dan nije dosla k sebi.Kako sam procitao u lokalnoj stampi ima ih svuda.
toni

o Babotok,moj Babotok
Na vrh
vera4 View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 19 Svibanj 2008
Lokacija: American Samoa
Status: Offline
Bodovi: 2922
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje vera4 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Kolovoz 2008 u 23:11
U ovom dijeli Istre ih nema, ali skakavaca, onih velikih, koliko ti duša hoće, tj. neće. Angry
Na vrh
vule View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 31 Svibanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 401
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje vule Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Kolovoz 2008 u 03:10
v Đurđevcu ih ima ,ali samo po nekim kvartima i naručena je dezinksekcija iz KC-a
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Kolovoz 2008 u 10:38
Kod mene ima onih malih koje mi jedu ruže. luda sam od njih, ali puno ima i onih sapuno malih nogica (stonoga) moja su ih djeca zvala vlakić, kad su bile male, a smrde ko vrag kad je slučajno zgaziš.
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
skitnica View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 13 Travanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1556
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje skitnica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Kolovoz 2008 u 19:36
ja ih nisam vidio kod mene.nego,dolazim ti sutra na prostenje i naravno da malo obiđem tvoj kraj.
mi smo djeca cvijeća
Na vrh
toni View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Veljača 2008
Lokacija: Babotok
Status: Offline
Bodovi: 13567
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje toni Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Kolovoz 2008 u 20:19
Originalno poslano od člana skitnica skitnica napisao:

ja ih nisam vidio kod mene.nego,dolazim ti sutra na prostenje i naravno da malo obiđem tvoj kraj.
pa navrati malo i do kbr.16
toni

o Babotok,moj Babotok
Na vrh
toni View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Veljača 2008
Lokacija: Babotok
Status: Offline
Bodovi: 13567
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje toni Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Kolovoz 2008 u 20:49
 Regije   Podravina Bilogora   
31. 07. 2008. | 13:10
NAJEZDA Uvlače nam se u krevete, žare i stvaraju opekline
Gusjenice "travnatog prelca" zaposjele zgrade i obiteljske kuće
Autor Anđela Lenhard Antolin
Osjetila sam jako žarenje koje nije dugo prestajalo i nisam ga mogla ublažiti. Pojavila se oteklina, a tragove imam već dobrih desetak dana.Na tisuće sićušnih, tamno smeđih i crnih gusjenica "travnog prelca", zacrnilo je pročelja mnogih podravskih obiteljskih kuća i stambenih zgrada, uvuklo se u potkrovlja i dovratke, zaposjelo grmove i klupe u dvorištima i parkovima.

Opekline i ožiljci
Ima ih na poljoprivrednim površinama i kao rasute vjetrom, gmižu ne samo đurđevačkom i koprivničkom Podravinom, nego i Prekodravljem, kalničkim, bjelovarskim i ludbreškim područjema, a o najezdi ovoga rijetkog štetnika priča se čak i u Međimurju.

Možda bi sve i ostalo samo priča o njegovoj najezdi, kakva nije zabilježena još od početka 80-ih godina prošloga stoljeća, da gusjenica tek nešto veća od jednoga centimetra u dodiru s kožom čovjeka iza sebe ne ostavljaju bolan, dugotrajno žareći i crveni trag, pa se o njima govori s nelagodom. 

- Živimo na trećem katu stambenoga bloka Ledine u Đurđevcu u Ulici Tina Ujevića i mislili smo kako neće tako visoko dogmizati. Međutim, jako smo se prevarili. Te gusjenice se čak uvlače i u brodski pod, ima ih doslovno svuda - potužila nam se Marija Kokotić i dodala kako se po nesnosnoj vrućini zato boje otvoriti prozore kako se ne bi gusjenice uvukle.

A zabilježeno je već slučajeva da su se uvukle čak i u krevete ljudima za sna.
- Zbog toga ih neki stanari metlama skidaju sa zida i na tlu zaprašuju "pantakanom". U takvim akcijama skidanja jedna mi je pala prvi put na podlakticu, a drugi put na lakat druge ruke i njezine vidljive tragove imam već desetak dana - kazala nam je sugovornica Marija iz đurđevačkih Ledina.

Marija je dodala i da je osjetila jako žarenje koje nije mogla ni s čime ublažiti te da joj je na mjestu dodira nastala oteklina, a sada opekline ne može prekriti.  
Gusjenica je, međutim, sve više jer se uvlače u kuće radi prezimljavanja.

Kako ih suzbiti
Ljudi se bore protiv njih metlama, no to nije  nikakvo pravo rješenje. Može li i Đurđevac organizirati njihovo suzbijanje na učinkovitiji način, pitao je gradski vijećnik Stevo Babić na GV-u i dobio obećanje da će se odabrati pravi način.

toni

o Babotok,moj Babotok
Na vrh
toni View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Veljača 2008
Lokacija: Babotok
Status: Offline
Bodovi: 13567
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje toni Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Kolovoz 2008 u 20:08
Ove godine na kramu su izostali licitari nije bilo ni jednoga.Samo je bio jedan gverer. Do sada svake godine prostenje se odrzavalo prve nedelje nakon Snjezne Gospe.Ove godine je odrzano na sam  Gospin dan,pa valjda nisu znali.Zupnik ima puno posla jer ima preko sebe dvije zupe a k tome zamjenjuje velecasnoga iz Virja koji je na godisnjem.
toni

o Babotok,moj Babotok
Na vrh
toni View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Veljača 2008
Lokacija: Babotok
Status: Offline
Bodovi: 13567
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje toni Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Kolovoz 2008 u 20:17
tocenje gverca
toni

o Babotok,moj Babotok
Na vrh
vera4 View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 19 Svibanj 2008
Lokacija: American Samoa
Status: Offline
Bodovi: 2922
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje vera4 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Kolovoz 2008 u 21:03
Toni, oprosti, što je gverc?Smile Na slici n mogu prepoznati, samo vidim da je neko piće.
Na vrh
toni View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Veljača 2008
Lokacija: Babotok
Status: Offline
Bodovi: 13567
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje toni Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Kolovoz 2008 u 21:16
neka mjesavina sa medom jako slatko a pije se hladno
Pa to se odnekada prodaje na kramovima,a i na nekim priredbama
toni

o Babotok,moj Babotok
Na vrh
kika View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 22 Srpanj 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 969
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kika Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Kolovoz 2008 u 21:59
Za sve koji ne znaju što je Gverc, šaljem vam recept za izradu ukraden sa interneta. Wink
 
DOMAĆI GVERC

Za 60 l gverca potrebno je:

45 l vode
15 kg kestenovog (nikako bagremovog) meda
grožđice za aromu i
"Vrelko" (kvasac za pospješivanje vrenja) po potrebi

PRIPREMA:
U 3 l vode stavlja se kilogram meda u saću. Dobro je da saće bude s puno peludi ili, kako su stari Podravci govorili, hrđe. To se kuha u bakrenom kotlu dva sata. Prije nego se ohladi obere se vosak.
Nakon 3 dana: talog "sjedne" dolje, a gverc se odlije i stavi na toplo da zavri. Ako ne vrije, stavlja se "Vrelko". Prije vrenja mora u gvercu biti 18 – 20 posto sladora, što se mjeri posebnim mjerilom. Kad završi vrenje, poslije dvadesetak dana, bude 10 – 12% alkohola, onda je to "pravi gverc". U bačvi može stajati i godinu dana.
Gverc se ne pije bez leda.
Na vrh
toni View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Veljača 2008
Lokacija: Babotok
Status: Offline
Bodovi: 13567
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje toni Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Kolovoz 2008 u 22:17
hvala kikasad smo dobro informirani.Ja sam znao da ima meda ali kako se pravi nisam znao.Fino je za piti
toni

o Babotok,moj Babotok
Na vrh
toni View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Veljača 2008
Lokacija: Babotok
Status: Offline
Bodovi: 13567
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje toni Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Kolovoz 2008 u 20:22
Mjesec dana nakon oluje
toni

o Babotok,moj Babotok
Na vrh
toni View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Veljača 2008
Lokacija: Babotok
Status: Offline
Bodovi: 13567
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje toni Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Kolovoz 2008 u 20:30
toni

o Babotok,moj Babotok
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Kolovoz 2008 u 21:19
E, pa svašta sa tim gusjenicama!
Pocrvenila sam samo što sam člitala!!!
Pa to je strašno , u tolikom broju......
Kod nas na borovima čahuri se borov prelac i gusjenice u proljeće se spuštaju u kolonama niz stabla....vrlo neugodne opekline ako dođu na kožu ili oko.....sreća nema ih u velikom broju.....Stern%20Smile
 
 
Gverc mi se više sviđa!!!LOL
Na vrh
gioiaa View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 16587
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gioiaa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Kolovoz 2008 u 17:21
Grozim se i ja gusjenica,ali kad vidim sta oluja uradi od domova,toga se najvise plasim.
Gverc nisam nikad pila ali bas bi volela.Kestenov med jesam,i svidja mi se.
Na vrh
toni View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Veljača 2008
Lokacija: Babotok
Status: Offline
Bodovi: 13567
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje toni Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Kolovoz 2008 u 22:56
Danas predvece sam ju uspio snimiti.Nazalost nisam ju mogao uhvatiti cijelu.Cim sam se vise udaljavao od nje da ju cijelu snimim a ona se sve vise priblizavala  meni.
toni

o Babotok,moj Babotok
Na vrh
toni View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Veljača 2008
Lokacija: Babotok
Status: Offline
Bodovi: 13567
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje toni Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Kolovoz 2008 u 23:03
Ne da sam jednu snimio vec dvije.Bile su jedna do druge.Ovo jos nisam vidio.
toni

o Babotok,moj Babotok
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 34567 207>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,250 sekundi.