Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Sukulenti i kaktusi
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Adenium obesum - Pustinjska ruža
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Adenium obesum - Pustinjska ruža

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 6162636465 407>
Korisnik
Poruka
 Ocjena: Ocjena teme: 2 Glasova, Približno 5,00  Tema Pretraga Tema Pretraga  Opcije teme Opcije teme
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Prosinac 2011 u 10:40

Mahuna na adeniumu je svaki dan sve veća. Počela se i puniti (debljati). Koliko dana traje to sazrijevanje mahuna na adeniumu ? Vidim na netu neke slike kada mahune omotaju gumicama da ne prasnu. To mi izgleda smiješno, zar je to potrebno uraditi ?
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
milica7 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 20 Listopad 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 10300
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje milica7 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Prosinac 2011 u 11:55
Ja nisam stručnjak  za te ljepotane ali možda  mahune prsnu pa se sjeme raspe pa to omotavanje  je da se sačuva sjeme da ne odleti bilo kuda.????
Sretni su ljudi kojima i mali cvijetak čini veselje....
Na vrh
Tea View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 20 Prosinac 2010
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3658
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Prosinac 2011 u 14:41
Pinus,slazem se sa milicom.Mislim da je to jedini moguci razlog.Budes i sam vidio kako funkcionira to sazrijevanje i dali ce i tebi sljedeci put mozda to trebati ako neces biti u blizini kad se cahura otvori.U svakom slucaju,drzim ti fige da sve uspije kako treba i kako si si zamislio
Hodaj pokraj mene i samo budi moj prijatelj
Na vrh
mememe View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 23 Lipanj 2010
Lokacija: ZG / PU
Status: Offline
Bodovi: 578
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mememe Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Prosinac 2011 u 15:10
Bio je neki video s youtube-a di je žena prvo s gumicom vezala, a kad je pretpostavila da bi čahura se trebala otvoriti namotala je "selotejp" oko čahure. Kad je skužila da je napukla, otvorila je i uzela sjeme.
Na vrh
bebolina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Srpanj 2011
Lokacija: Selendra b.b.
Status: Offline
Bodovi: 12672
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bebolina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Prosinac 2011 u 15:20
Sva ova teorija oko zaštite sjemena, nema nikakve veze s adeniumima koji su u zatvorenom prostoru kao pinusovi. Zaštita je potrebna samo ako sjeme dozrijeva na otvorenom, kad je i lagani povjetarac dovoljan da se sjeme rasije uokolo
Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovara, a fukara se obogati.   I. Andrić
Na vrh
Tea View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 20 Prosinac 2010
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3658
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Prosinac 2011 u 17:32
bebi,ovo što kažeš je isto točno ali ne znam koji onda drugi razlog bio.Možda nije stvar toliko u povjetarcu nego da sjeme općenito ne poispada van??Pinus će možda sam vidjeti kako to pucanje čahure funkcionira pa nam otkrije u čemu je poantaWinkJa sam općenito zamišljala tu zaštitu čahure u zatvorenim prostorima tek toliko da se to sjeme ako slučajno i izađe van,da ga se ne traži po teglici.Vidjet ćemoThumbs%20Up
Hodaj pokraj mene i samo budi moj prijatelj
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Prosinac 2011 u 19:17
Bebolina mislim da si u pravu. Ovu mahunu nemam namjeru dirati, neka dozori takva kakva je. Kupio sam i malo plastično klijalište u Baumaxu. Za sada imam ražanj, još samo da ulovim zeca.
Na vrh
bebolina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Srpanj 2011
Lokacija: Selendra b.b.
Status: Offline
Bodovi: 12672
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bebolina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Prosinac 2011 u 19:22
Sjeme adeniuma nije baš tako sitno da ga u zatvorenom prostoru ne bi bilo lako pokupiti, za razliku od otvorenog prostora. Mislim da sam baš na ovom topicu čitala da je netko od korisnika sjeme izgubio, što me ne čudi kad znam kako sjeme izgleda.

 

 

Drugi razlog za zaštitu čahure je i to da se sjeme s jedne biljke ne zamijeni s sjemenom druge biljke, pogotovo ako je riječ o kultivarima. Nadam se da ću i ja imati prilike moje dečke oblijepiti ljepljivom trakom i budno pratiti kad se čahura raspukneEmbarrassed
 
Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovara, a fukara se obogati.   I. Andrić
Na vrh
Tea View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 20 Prosinac 2010
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3658
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Prosinac 2011 u 19:23
Pinus,samo da se zna,ja nisam ni mislila da tu čahuru trebaš dirati ili štitiWinkSamo sam napomenula zbog čega se to vjerojatno radi..Thumbs%20Up
Hodaj pokraj mene i samo budi moj prijatelj
Na vrh
bebolina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Srpanj 2011
Lokacija: Selendra b.b.
Status: Offline
Bodovi: 12672
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bebolina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Prosinac 2011 u 19:25
Originalno poslano od člana Pinus Pinus napisao:

Bebolina mislim da si u pravu. Ovu mahunu nemam namjeru dirati, neka dozori takva kakva je. Kupio sam i malo plastično klijalište u Baumaxu. Za sada imam ražanj, još samo da ulovim zeca.
Joooj, to klijalište tražim već odavnoCry ali uzaludThumbs%20Down
Ako želiš isprobati ražanjLOL javi se u pp-u s adresom. Pošaljem ti sjemenke kultivara, koje sam prije par dana dobila od kosookogWink
Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovara, a fukara se obogati.   I. Andrić
Na vrh
OTOK View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Kreator Cvijet.info enciklopedije

Pridružen: 26 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 13777
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje OTOK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Prosinac 2011 u 19:27
Moj adenium preživio je prošlu zimu zaboravljen u jednom kutku bez svijetla, a i skoro potpuno bez vode. Otpalo mu je lišće, ali se na proljeće probudio, prolistao, a ljeti je i cvjetao.
Sada mu ponovno otpada lišće.
Da li je to normalno ili bi lišće trebalo ostati i po zimi? 
Na vrh
bebolina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Srpanj 2011
Lokacija: Selendra b.b.
Status: Offline
Bodovi: 12672
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bebolina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Prosinac 2011 u 19:31
Originalno poslano od člana OTOK OTOK napisao:

Moj adenium preživio je prošlu zimu zaboravljen u jednom kutku bez svijetla, a i skoro potpuno bez vode. Otpalo mu je lišće, ali se na proljeće probudio, prolistao, a ljeti je i cvjetao.
Sada mu ponovno otpada lišće.
Da li je to normalno ili bi lišće trebalo ostati i po zimi? 
Ne brini, samo ide u mirovanje.
Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovara, a fukara se obogati.   I. Andrić
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Prosinac 2011 u 20:32
Za one koji žele probati sami oprašiti adenium: Adeniu obesum hibrid je samo neplodan, znači trebamo imati dva adeniuma. Prašnike je lagano uočiti ali je tučak skriveni približno 1-1,5 cm u trubi cvijeta. Ja sam upotrijebio tanki najlon za lovit ribu. Odrezao sam cca 10 cm najlona i sa vrhom najlona prenio cvjetni prah sa prašnika jednog adeniuma na tučak drugog. Učinio sam to na desetak cvjetova ali evo operacija je uspjela samo na jednom cvijetu.



Ps. Ovo je po meni najjednostavniji način da oprašimo cvijet. Umjesto najlona možete koristiti i dlaku sa velikog kista, onog kojeg upotrebljavaju pituri – moleri.
Na vrh
bebolina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Srpanj 2011
Lokacija: Selendra b.b.
Status: Offline
Bodovi: 12672
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bebolina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Prosinac 2011 u 20:40
Evo jedne zanimljivosti u svezi gnojidbe adeniuma, koju sam pokupila od iskusnog uzgajivaća.
Jedna žlica kokošijeg gnoja rastopljena u 10l kišnice, svaki tjedan u vrijeme vegetacije i gospoda adenijumi bujaju kao velikiThumbs%20Up
Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovara, a fukara se obogati.   I. Andrić
Na vrh
Tea View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 20 Prosinac 2010
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3658
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Prosinac 2011 u 21:37
Dragi moji,hvala na informacijama
Hodaj pokraj mene i samo budi moj prijatelj
Na vrh
jagoda View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Veljača 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 5241
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jagoda Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Prosinac 2011 u 23:07
PINUS moj adenium koji je uginuo imao je sjemenke. Sazrijevanje jako dugo traje, mjesecima...Meni su preporučili da stavim najlon čarapu za zaštitu da se mahuna ne raspukne a sjemenke ne razlete, što sam i stavila...Međutim to se ne dogodi preko noći tako da možeš sazrijevanje držati pod kontrolom i uloviti raspuklu mahunu..Sjeme sam dugo držala spremljeno pa je nažalost ostarilo, treba ga čim prije posijati...WinkWink
sutra je novi dan
Na vrh
jagoda View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Veljača 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 5241
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jagoda Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Prosinac 2011 u 23:44
Bebi kako je prošao susret sa kosookim? Vjerujem da je savjet za gnojenje potekao od njega i još puno dobrih i korisnih savjeta...Što se tiče mini rasadnika koje tražiš ima ih nekoliko veličina i u Bauhausu...Ukoliko imaš višak 2 sjemenke kultivara....WinkWink
sutra je novi dan
Na vrh
Tea View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 20 Prosinac 2010
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3658
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Prosinac 2011 u 23:49
jagoda,odlicno,budem i ja probala potrazit.To bi bilo korisno imati,pogotovo ako ima i raznih velicina
Hodaj pokraj mene i samo budi moj prijatelj
Na vrh
jagoda View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Veljača 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 5241
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jagoda Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Prosinac 2011 u 00:09
Ima Tea, većih i manjih, baš su zgodni, barem u našem Bau...u  Rijeci-Kukuljanovo...Wink
sutra je novi dan
Na vrh
bebolina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Srpanj 2011
Lokacija: Selendra b.b.
Status: Offline
Bodovi: 12672
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bebolina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Prosinac 2011 u 00:54
Originalno poslano od člana jagoda jagoda napisao:

Bebi kako je prošao susret sa kosookim? Vjerujem da je savjet za gnojenje potekao od njega i još puno dobrih i korisnih savjeta...Što se tiče mini rasadnika koje tražiš ima ih nekoliko veličina i u Bauhausu...Ukoliko imaš višak 2 sjemenke kultivara....WinkWink
Draga jagodaSmile susret s dotičnim gospodinom je bio vrlo konstruktivan, puno sam informacija dobila i zaista šteta što sam saznala u posljednji trenutak da dolazi, jer bi sigurno organizirala susret s forumašima zainteresiranim za uzgoj adeniuma. Gospodin i njegov poslovni partner su zainteresirani da svoju djelatnost s uzgojom adeniuma presele na tlo Europe i naravno, lobirala sam za lijepu našu. Kao dobar domaćin, upoznala sam ih s procedurom, prošetala po institucijama zaduženim za registraciju poslovnih subjekata i pokrenula proceduru registracije. Thumbs%20Up Pored svega ovoga, postavila sam tisuću pitanja i dobila vrlo korisne odgovore po pitanju adeniuma, koje ću vrlo rado podjeliti s Vama, baš kao i ovo o gnojidbi.Wink
Tebi veliko hvala na informaciji o klijalištima u Baumaxu, samo što je to meni van rukeCry ali nikad ne reci nikad, možda i potegnem do prvog Bau i to u Rijeci.
Što se sjemenki kultivara tiće, imam ih, samo mi pošalji svoju adresu u pp-u i imaš ihWink
Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovara, a fukara se obogati.   I. Andrić
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 6162636465 407>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,422 sekundi.