Početna stranica Početna stranica > Drveće, živice, palme ruže i bonsa -Forum o drveću > Egzotično grmlje i drveće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Cikas palma
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Cikas palma

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 56789 13>
Korisnik
Poruka
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Veljača 2011 u 20:51
Krasna je !!! Mi kontinentalci o takvoj cikasici možemo samo sanjati.

Kako je sa vodom preko zime? Zanima me i gnojenje ? Na jednom od gornjih postova netko je napisao da ju gnoji sa dušikom (znači KAN)?
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
jelsa_ View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 01 Siječanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jelsa_ Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Veljača 2011 u 21:14
Vrlo malo vode preko zime voli vlagu preko ljeta.Gnoidba je približno:
proljetni dio NPK 15:15:15 dok jesenski dio NPK 5:15:45 .
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Veljača 2011 u 21:34
Jelsa hvala na odgovorima.

Još nešto me muči. Imam dvije potencijalne prostorije primjerene za smještaj cikasice preko zime.
Prva je garaža temp. 5 – 10 C sa malo svijetla. Prozor   sjeverna strana .
Druga prostorija temp. 15 C +,- 5 C ovisno o vremenu , prozor zapadna strana malo više svijetla.
Koja prostorija bi bila primjerenija ?
Na vrh
jelsa_ View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 01 Siječanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jelsa_ Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Veljača 2011 u 22:18
Uvjek više svjetla..U koliko ti se listovi oštete,deformiraju ili na neki drugi način izgube na dekorativnosti,nakon iznošenja vani,oreži ih do kraja.Sa rezidbom potenciraš izbijanje novih listova koji će te oduševiti ljepotom.Ne zaboravi nakon iznošanja i rezidbe napraviti gnoidbu...Ipak bi ti preporučio neka od kristalnih gnoiva...
Na vrh
vesna34 View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 06 Veljača 2011
Status: Offline
Bodovi: 39
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje vesna34 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Veljača 2011 u 09:04
Cycas palme vole prihranu za kisele biljke (azaleje, rododendroni, gardenije, erice, skimije...)
LP
Na vrh
jelsa_ View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 01 Siječanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jelsa_ Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Veljača 2011 u 15:54
Vesna, bez loše namjere, ne postoje prihrane za kisele ili alkalne biljke.Postoje samo određene vrste gnojiva za određene vrste biljaka.Čak i za gore navedene biljke ne koriste se indentična gnoiva bez obzira što im je medij kiseli.Ako je biljka posađena u pogrešan ph medij neće biti u mogučnosti uzimati kvalitetno hranu bez obzira kako ga kvalitetno gnojili. Što se cycysa tiće u potpunosti mu odgovara ph 6,o-6,5 što znaći skoro neutralan
do vrlo blago alkalan što je u suprotnosti od kislog ph.
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Veljača 2011 u 20:29
Moja cikasica je za sada posađena u plastičnoj tegli promjera 17 cm. Poslušao sam tvoj savjet jelsa. Danas sam kupio glinenu teglu ručne izrade promjera 22 cm (porijeklo Vijetnam).   Što mislite o impregniranju tegle bojom sa unutrašnje strane ? Potrebna ili nepotrebna operacija ?

Evo ovako izgleda prije presađivanja:


Na vrh
jelsa_ View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 01 Siječanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jelsa_ Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Veljača 2011 u 21:28
Prekrasna je ,, jako lijep uzgoj,,nema potrebe za impregnacijom,možda ako si na kontinentu i možda ako je držiš na dosta hladnom mjestu preko zime obrubi unutrašnjost lonca stiroporom 0,5 cm,,,inaće je to dobro rješenje i za biljke u loncima protiv visokih temperatura na balkonima ,terasama
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Veljača 2011 u 17:37
Hvala za ovu ideju sa tankim stiroporom. Koristiti ču to i za druge biljke.   
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Ožujak 2011 u 19:56
Presadio sam cikasicu u novu teglu. Teglu sam iznutra obložio sa stiroporom. Malo sam zabrinut zbog njenog izgleda. Dva tjedna kasnije izgleda nešto slabije nego u trenutku kupnje. U vrtnom centru je izgleda rasla u boljim uvjetima. Prvenstveno se to odnosi na količinu svijetla i temperaturu. Dali je potrebno i dobro iznositi palmu van na otvoreno ako je sunčani dan ?


Na vrh
jelsa_ View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 01 Siječanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jelsa_ Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Ožujak 2011 u 20:43
Pinus , za podroban odgovor , reci mi gdje živiš
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Ožujak 2011 u 20:54
Slovenija, blizu Rogaške Slatine. Mislim da s obzirom na nadmorsku visinu Usda zona 6b. Evo danas je bio lijep sunčani dan, temperatura 6 C . Držao sam ju pred kućom od 12 h – 16 h. Ne znam dali joj to koristi ili šteti ?
Na vrh
Flavia View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 15 Veljača 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 3344
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Flavia Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Ožujak 2011 u 22:06
Pinus...meni se čini da si ti svoj cikas malo preduboko posadio, osim ako nema tako malo stablo. Naime, ne podnosi zemlju na stablu, trebalo bi je posaditi na način da je korijenje u zemlji, a stablo očistiti nekom četkicom od viška zemlje....ja ne koristim umjetna gnojiva za prihranu jer su mi tako savjetovali da ih ne podnaša, nego je prihranjujem eko-gnojivom kojeg ima za kupiti u svakom vrtnom centru. Zimi vrlo malo zalijevam, eventualno 1 mjesečno možda deci vode..na teglu veću od te tvoje...a prihranjujem jednom i to na proljeće. Čak ni ljeti ne zalijevam obilno...većinom je ostavim da je kiša zalije...
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Ožujak 2011 u 22:17
Posadio sam ga možda centimetar dva dublje nego što je bio prilikom kupnje. Skinuti ću tih recimo 2cm . Hvala na savjetu Flavia.
Na vrh
jelsa_ View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 01 Siječanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jelsa_ Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Ožujak 2011 u 23:08
Pinus,Flavia je u pravu što se tiće dubine.Trebao si je posaditi onako kako je bila u loncu.Mineralnim gnoivima možeš slobodno ići na način koji sam naveo u ranijim postovima,mada nije na odmet i eko gnojivo. Nije dobro da je iznosiš i unosiš...Pusti da hladnoće prođu te je onda iznesi ali ne odmah na direktno i jako sunce već negdje u blagu sjenu te je nakon par dana privikavanja iznesi na sunce
Na vrh
proljeće View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Veljača 2008
Status: Offline
Bodovi: 7005
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje proljeće Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Ožujak 2011 u 14:21
I ja sam ponosna vlasnica jedne cikasice. Hvala Otok!!!
 
Ja sam je dobila ( sada već ) pretprošlu godinu u jesen. Posadila je u obični zemlju za cvijeće, a prošle godine mi je podarila čak četiri lista. Sada se super drži, ali moje pitanje je: da li je trebam orezati ( i kako) da bih joj potaknula rast novih listova???
 
I kako često je treba gnojiti ( prošle godine to nisam radila) i sa čime bi bilo najbolje?
 
 
Na vrh
jelsa_ View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 01 Siječanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jelsa_ Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Ožujak 2011 u 15:48
Proljeće,Nije nužno da orežeš listove . Cikas može imati nekoliko redova listova i ako su neoštećeni i bez promjene boje lista slobodno je ostavi.Stare i oštećene skidaš te sa time formira deblo.Ukratko ako su listovi zdravi nemaš potrebe za rezanjem.Rezidbu možeš napraviti u bilo koje doba godine.Dugi niz godima uzgajam cikasice i približno gore/prijašnji post/ navadene formulacije gnojiva su sasvim ispravne.
Na vrh
cvetic View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 04 Studeni 2009
Status: Offline
Bodovi: 8
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje cvetic Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Ožujak 2011 u 18:28
sjajne su ove vase ljubimice, zaista vam zavidim Clap

moje su u stanu, duboko u kopnu, dakle nista od blagorodne mediteranske klime, i izgledaju prilicno lose. veca palmica je kupljena sa 4 liske i kroz par meseci je izbacila 2 nove, ali potpuno izdebilisane, duplo duze ali krhke i kilave liske. Izgledala je kao čudo pa sam te debilne liske osekla. Sad je opet spala na 4, bledunjave liske, ali je i vazduh u stanu kritično suv, pa joj pripremam iznošenje na zaklonjenu terasu čim prođu mrazevi. Ne znam šta bih drugo. Na rubu sam da dignem ruke od ovih leoptica, jer već dugo nema uspeha sa njima Cry

Manji primerak, kupljen prošle god na moru, takođe sa 4 liske, se suši skroz. Dead Sve liske se suše Confused

Ako preživi do proleća i nju ću kod mame na terasu, tamo su se mnoge cvećke oporavile, pa se nadam da će i ona...

eto, budite ponosni na svoje lepotuške, ja bih... veOOOOOOma...
smile171
Na vrh
proljeće View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Veljača 2008
Status: Offline
Bodovi: 7005
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje proljeće Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Ožujak 2011 u 10:21
Jelsa veeeliko hvala na odgovoru!!!Smile
 
A gore spomenuti post ću si još jednom pročitati, da utvrdim gradivo.Thumbs%20Up
Na vrh
jelsa_ View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 01 Siječanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jelsa_ Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Ožujak 2011 u 13:35
Cvetic,pred kraj 4. mj. ukloni/oreži sve listove iznesi je na sunce i dobro pognoji.Zaljevaj je jednom u 10 dana i za nekih mjesec dana iznenadit će te preljepom novom rozetom listova.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 56789 13>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,203 sekundi.