Početna stranica Početna stranica > Drveće, živice, palme ruže i bonsa -Forum o drveću > Grmlje
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Oleandar
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Oleandar

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 56789 10>
Korisnik
Poruka
White View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 23 Veljača 2009
Status: Offline
Bodovi: 207
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje White Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Svibanj 2012 u 16:17
klara46 kako tvoji oleanderi?baš me zanima jer ću i ja svoje drastično orezati jer su mi bolesni,naaravno ako prežive do proljeća
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
moon View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2010
Lokacija: Kvarner,Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10501
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje moon Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Svibanj 2012 u 22:15
Na vrh
klara46 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 23 Studeni 2011
Status: Offline
Bodovi: 772
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje klara46 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Svibanj 2012 u 08:01
Originalno poslano od člana White White napisao:

klara46 kako tvoji oleanderi?baš me zanima jer ću i ja svoje drastično orezati jer su mi bolesni,naaravno ako prežive do proljeća


oprosti što ti tek sad odgovaram,
rijetko sam u ovom dijelu foruma,
uglavnom sam na decoupageu...

kako moji oleanderi?
ovog ljeta ništa od njih,
a ne znam hoće li preživjeti zimu...

nakon onog drastičnog orezivanja sada jedan izgleda ovako:




ostali se i nisu baš nešto pomaknuli... Confused  Unhappy


učiniti dobro, a zatim otići bez buke...
Na vrh
moon View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2010
Lokacija: Kvarner,Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10501
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje moon Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Svibanj 2012 u 10:32
klara 46, uopće nie izgleda jadno...izgleda odlčno i bit će ti potpuno pomlađen i bujan. Čitala sam inače da se svakih par godina treba na najstarija grana odrezati i tako olenadar očuva lijepu formu i izgled, a ne ono da gore ima par listova i cvijet, a odozdola gole grane.  Pomaknut će se i drugi, samo da zatopli, ove godine kišni oblaci su zakrili sunce, a čim grane evo i novih listića i krctih grana.
Bit će on jako lijep Thumbs%20Up
 
Ja sam jednog starog velikog dobila,  nije bio bolaestan, ali nije bio dobro održavan, gore krošnja,a ole ogplio, debele grane. U veljači ili ožujku potpuno sam ga orezala, odsjekla mu sve debele grane, ostavila dvije tanke kao prst i njih skratila na pola. Posadila ga kod mene u vrt. Evo da sad krcat novim mladicama koje izlaze iz tih batrljaka nakon što sam mu potpuno odrezala debele grane. Neke su već narasle petnaestak cm. Bit će lijep pun listova odozdola, a i imat će lijepo formiran grmoliki oblik.
Na vrh
klara46 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 23 Studeni 2011
Status: Offline
Bodovi: 772
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje klara46 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Svibanj 2012 u 12:34
draga mooon,
riječi ti se pozlatile... Smile  Heart

nadam se da će se pokrenuti...
ne mogu naći sliku kako su izgledali prošlo ljeto,
ali - bili su prekrasni...
svi su bijeli,
a u jednoj tegli se jedna od grana "prevrgla"
tako da je na jednoj grani pola bilo bijelih cvjetova
a pola roza...
baš sam bila ponosna na njih...



učiniti dobro, a zatim otići bez buke...
Na vrh
moon View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2010
Lokacija: Kvarner,Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10501
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje moon Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Svibanj 2012 u 20:55
klara 46...bit ćeš opet ponosna
Na vrh
Zelena_oaza View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 04 Srpanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 421
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Zelena_oaza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Srpanj 2012 u 14:50
Imala sam 38 saksija olijeandera koje sam sakupljala po Grckoj i Crnoj Gori. Bili su narasli preko dva metra, imali su bujno lisce, cvjetovi su bili jedan do drugoga, dupli, prosti, od bijele do tamnobordo. Uvece su mirisali i bili su pravi ukras moje male baste. Htjela sam napraviti kolekciju od spektra boja i razlicitog cvijeca, da svaki bude razlicit, a neke sam uspjela i sama ukrstiti.
Na vrh
Zelena_oaza View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 04 Srpanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 421
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Zelena_oaza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Srpanj 2012 u 14:50
Na vrh
Zelena_oaza View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 04 Srpanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 421
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Zelena_oaza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Srpanj 2012 u 14:52
Na vrh
Zelena_oaza View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 04 Srpanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 421
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Zelena_oaza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Srpanj 2012 u 14:53
Na vrh
Zelena_oaza View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 04 Srpanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 421
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Zelena_oaza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Srpanj 2012 u 14:54
Na vrh
Zelena_oaza View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 04 Srpanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 421
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Zelena_oaza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Srpanj 2012 u 14:56
Na vrh
Zelena_oaza View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 04 Srpanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 421
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Zelena_oaza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Srpanj 2012 u 14:57
Na vrh
Zelena_oaza View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 04 Srpanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 421
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Zelena_oaza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Srpanj 2012 u 14:59
Na vrh
Zelena_oaza View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 04 Srpanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 421
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Zelena_oaza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Srpanj 2012 u 15:00
Na vrh
Zelena_oaza View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 04 Srpanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 421
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Zelena_oaza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Srpanj 2012 u 15:03
Reznice se uzimaju kada je biljka u punom cvatu. Otkinu se vrsne grancice sa 8-10 listova. Grancicu je najbolje staviti u pivsku flasu jer ce se u mraku prije oziliti. Proces oziljavanja moze da potraje i nekoliko mjeseci sto ne bi trebalo da obeshrabri. Da bi skratili proces oziljavanja, prije uzimanja reznica olijander treba dobro zaliti vodom dan ranije da celije imaju dosta vremena da upiju vodu. Postoji i hormonski stimulans za ozivljavanje, on skracuje proces za najduze tri nedjelje dobice se mladi korjencici.
Na vrh
Zelena_oaza View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 04 Srpanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 421
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Zelena_oaza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Srpanj 2012 u 15:10
Kod olijandera je veoma vazno podesiti krecnjacku zemlju jer je on iz takvih predjela. U obicnu zemlju, na svakih kilogram treba dodati kasicicu obicnog gipsa ili kreca. Ako zemlja nije krecnjacka, olijander ce rasti ali nece tako raskosno cvjetati. Voli vodu i treba ga redovno zalijevati jer on u saksijama ne razvija korijen od 2,3 metra kao u prirodi pa se znaju grane objesiti usljed nedostatka vode. Cesto treba ispirati lisce vodom, da se sapere prasina i da listovi mogu da obavljaju svoju funkciju. U peridou intenzivnog rasta treba ga djubriti jednom sedmicno komplexom tecnog, mineralnog djubriva. Orezivanje se ne preporucuje, jer on tokom ljeta vec stvara pupoljke za narednu godinu, pa ako se oreze onda ce kasno procvjetati a mozda nece nikako te godine. Precvjetale cvjetove odstranjivati ostrim nozem da se biljka ne iscrpljuje i da brze potjera nove grane jer ce se samo na novim granama stvoriti cvjetovi. Dobro ga je nekad isprskati (lisce) industrijskim sapunom rastvorenim u vodi da se sprijece bolesti i stetocine.
Na vrh
Zelena_oaza View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 04 Srpanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 421
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Zelena_oaza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Srpanj 2012 u 15:12
E sad...najveci neprijatelj olijandera je zima i nasa glavobolja, kuda s njima zimi? Trazi hladnu prostoriju 0-8 stepeni, bez grijanja jer je jako osjetljiv na suv vazduh i zalijeva se tek da se ovlazi zemlja. U toplim prostorijama pocinje da odbacuje lisce ili tjera mlade grane koje su tanke i nece cvjetati. Sacuvati olijander zimi je najveci problem, veci nego uzgoj tokom ljeta.
Na vrh
Zelena_oaza View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 04 Srpanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 421
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Zelena_oaza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Srpanj 2012 u 15:15
@White...vidim spominjes drasticno orezivanje...moze da bi se biljka povratila, olijanderi tako orezani postaju grmoliki sa mnostvom lisca koje pocinje jos od zemlje, ali...moraces pricekati sa cvatnjom. U toj godini nece sigurno cvjetati (jer si orezivanjem vec uklonila spremljene pupoljke), ali u iducoj ce sigurno.
Na vrh
Zelena_oaza View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 04 Srpanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 421
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Zelena_oaza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Srpanj 2012 u 15:17
I na kraju...najtuzniji komentar...ja sam ih sve unistila jer nisam imala kuda s njima preko zime. A bili su prelijepi, dolazili su ljudi da ih vide, bila sam poznata u kraju po njima. Ali, garaza gdje sam ih drzala, je prodata tako da...propali su svi do jednog.
Da zivim u primorju ja bih cijelo dvoriste imala pod olijanderima.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 56789 10>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,188 sekundi.