Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Začinsko i ljekovito bilje
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Limunska trava, Lemongrass ( Cymbopogon citratus )
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Limunska trava, Lemongrass ( Cymbopogon citratus )

 Odgovori Odgovori Stranica  12>
Korisnik
Poruka
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (1) Hvala(1)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Limunska trava, Lemongrass ( Cymbopogon citratus )
    Objavljeno: 12 Veljača 2012 u 16:42



 
LEMON GRASS, limunska trava (Cymbopogon citratus )
To je višegodišnja tropska i subtropska  ljekovita i začinska trava.
Služi kao začin,čaj i za poboljšavanje ukusa drugih čajeva jer mu daje limunsko-citrusni miris i okus.

Dolazi iz Indije a puno se upotrebljava ne samo u njihovoj kuhinji nego i u kuhinji drugih azijskih zemalja, posebno vijetnamskoj.
Osim za čaj, služi i kao dodatak bezalkoholnim pićima, kolačima te u kozmetičke svrhe (sapuni, pjene za kupanje... ). Svima daje izvanredan limunsko-citrusni okus i miris.

Sije se od siječnja do početka ožujka u zemlju za klijanje.Sjemenke prekriti  tankim slojem zemlje od glista, staviti u plastičnu vrećicu ili pokriti prozirnom plastikom.
Smjestiti na toplo mjesto ali ne direktno na sunce
Klijati će na 20-25°C
Zemlju održavati vlažnom ali ne mokrom.Niče nakon 21-40 dana.

Kad su sadnice dovoljno velike, presaditi ih u čašice a poslje u veće kontejnere, staviti na sunce, održavati stalnu vlagu.
Zahtjeva puno vlage, sunca i topline.
Ne podnosi led pa se zimi mora pospremiti u svježi, ne prehladni prostor i smanjiti zalijevanje.

Čaj od limunske trave ima ljekovita svojstva:smiruje, olakšava prehladu, artritične bolove, poboljšava probavu.Čaj je bolji od svježe biljke.Stabljika se izreže i stavi u hladnu vodu dok uzavre.Ostavi se 20-ak min a onda procijedi.
Uz dodatak mente dobijemo vrlo ukusan i osvježavajući čaj.

Sigurna je za ljudsku upotrebu, čak i njeno eterično ulje.
Može poslužiti i kao repelent (odbija insekte )

Razmnožava se sjemenom i dijeljenjem korijena.

Sadržaji o kojima pišem su informativnog karaktera.Za korištenje mojih savjeta i recepata pitajte svog liječnika ili ljekarnika.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (1) Hvala(1)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Veljača 2012 u 17:05
evo i slika:



Kupila sam i sjeme.Nadam se da će uspjeti.

Sadržaji o kojima pišem su informativnog karaktera.Za korištenje mojih savjeta i recepata pitajte svog liječnika ili ljekarnika.
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Veljača 2012 u 17:18
hvala na ovome, jer nisam bio upoznat sa ovom biljkom :o))
 
svaki dan nešto novo
Na vrh
dado_84 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 20 Srpanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1031
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dado_84 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Veljača 2012 u 17:22
Odlicna je trava i kao ukras i kao miris, mene je posebno odusevila. Steta sto nemoze podnjeti niske temperature.
Spasimo Hrvatsku kupujmo domaće!
Na vrh
darijaz View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 20 Siječanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 138
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje darijaz Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Veljača 2012 u 13:13
FERMINA DAZA.smijem li znati ,koliko koštai kol grama.
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Veljača 2012 u 21:37
A zavisi koliko kupuješ, u koga kupuješ, šalje li besplatno itd.
Ugl., dogovaraš se.Ja sam kupila više vrsta sjemena pa mi nije naplaćena poštarina.Konkretno, 1 gr ove trave sam platila 1$.

Ne zaboravite da vam mnogi maheri na Njuškalu nude skupo sjeme koje su bagatela kupili na ebay. Wink
Sadržaji o kojima pišem su informativnog karaktera.Za korištenje mojih savjeta i recepata pitajte svog liječnika ili ljekarnika.
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Veljača 2012 u 11:54
Draga Fermi da je to samo na Njuškalu da skupo prodaju,tako je isto i na Aukcije .hr.Ima i tu ljudi koji drže cijene do neba,a poznavajući izvore otkud to sjeme dolazi nije ništa čudno ako gomila tog sjemenja ne nikne.Ja osobno već znam od koga ću nešto sa Aukcija kupiti,a od koga ne.   
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
viridarivm View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 22 Studeni 2010
Status: Offline
Bodovi: 224
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje viridarivm Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Ožujak 2012 u 10:49
Originalno poslano od člana monstera monstera napisao:

Draga Fermi da je to samo na Njuškalu da skupo prodaju,tako je isto i na Aukcije .hr.Ima i tu ljudi koji drže cijene do neba,a poznavajući izvore otkud to sjeme dolazi nije ništa čudno ako gomila tog sjemenja ne nikne.Ja osobno već znam od koga ću nešto sa Aukcija kupiti,a od koga ne.   
nisam ni znao da se kod nas kupuje sjeme na netu,a još manje da ljudi muljaju.žalosno
Na vrh
Vijavica View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 27 Veljača 2012
Status: Offline
Bodovi: 41
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Vijavica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Ožujak 2012 u 22:22

Limunska trava je zakon! Odlična je za lječenje gripe i općenito prefini dodatak čajevima, koktelima, piletini...

 
Prezimi vani na krajnjem jugu, u Zg-u u negrijanoj prostoriji s dosta svjetla i malo zalijevanja. Još tražim recept kako da buja, uvijek se nešto kilavi, a tako ju volim koristiti....
 
Nego, dijeljenje busenova, kojeg promjera bi trebao biti da se smije podijeliti?
Preko trnja do zvijezda...
Na vrh
viridarivm View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 22 Studeni 2010
Status: Offline
Bodovi: 224
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje viridarivm Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Ožujak 2012 u 09:46
Originalno poslano od člana Vijavica Vijavica napisao:

Limunska trava je zakon! Odlična je za lječenje gripe i općenito prefini dodatak čajevima, koktelima, piletini...

 
Prezimi vani na krajnjem jugu, u Zg-u u negrijanoj prostoriji s dosta svjetla i malo zalijevanja. Još tražim recept kako da buja, uvijek se nešto kilavi, a tako ju volim koristiti....
 
Nego, dijeljenje busenova, kojeg promjera bi trebao biti da se smije podijeliti?
busen se sam razdijeli,samo treba dijelove odvojiti
Na vrh
Vijavica View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 27 Veljača 2012
Status: Offline
Bodovi: 41
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Vijavica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Ožujak 2012 u 23:45
Hm, al kad je to kod mene tak kržljavo (ali žilavo) da ne znam šta bi razdvajala, ima mjesta za širit se, pa se ne širi... moguće da ipak nije za teglu. Možda da u 5. mjesecu zasijem direktno van?!?
Preko trnja do zvijezda...
Na vrh
viridarivm View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 22 Studeni 2010
Status: Offline
Bodovi: 224
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje viridarivm Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Ožujak 2012 u 10:05
mislim da ne bi stiglo od tog sjemena u jednoj sezoni ništa narasti,zima brzo dodje
Na vrh
dado_84 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 20 Srpanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1031
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dado_84 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Ožujak 2012 u 11:28
Stigne stigne narasti iz sjemena, to je biljka trkacica :) Vijavica to nije biljka koja se uzgaja vani, tropskog je porijekla pa stoga nemoze izdrzati ni blagi mraz - pogotovo ne mlade biljke.
Spasimo Hrvatsku kupujmo domaće!
Na vrh
Vijavica View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 27 Veljača 2012
Status: Offline
Bodovi: 41
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Vijavica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Ožujak 2012 u 14:59
Hvala, meni je u tegli, ali izgleda otužno, ljeti je vani, a zimi u garaži. Pokušat ću ove godine ponovno zasijati, samo što ću potražiti baš zemlju za nju. A s vrtom onda neću ni pokušavati...
Preko trnja do zvijezda...
Na vrh
mememe View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 23 Lipanj 2010
Lokacija: ZG / PU
Status: Offline
Bodovi: 578
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mememe Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Travanj 2012 u 14:56
Danas kupio mladicu, nadam se da će narasti. Mislio sam nabaviti veliku i široku teglu kakvu koristim za papirus - ako mi svake godine papirus preživi spremanjem u zaštićen prostor moglo bi i ovo. Koristi li ju tko u jela baš?
Na vrh
dado_84 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 20 Srpanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1031
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dado_84 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Travanj 2012 u 23:00
Ja sam ju jeo i okus je kao da se jede kuhana kora limuna.
Spasimo Hrvatsku kupujmo domaće!
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Rujan 2012 u 00:12
Evo moje lemongrass.
Treba puno vode a vjerojatno i veći pitar.
Ja je stavljam u moje čajeve sad kad nemam limuna.Dobra zamjena:



Sadržaji o kojima pišem su informativnog karaktera.Za korištenje mojih savjeta i recepata pitajte svog liječnika ili ljekarnika.
Na vrh
ivna View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 24 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 2773
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ivna Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Listopad 2012 u 13:59
Nabavila sam si ovu korisnu ljepoticu Smile! Znači, ona se na kontinentu ne može saditi u zemlju ?
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Listopad 2012 u 15:52
Ne može čak ni kod nas, na moru.Ne trpi nimalo led.
Na zimu ću je i ja morati odnijet na tavan skupa sa alojama.Smile
Sadržaji o kojima pišem su informativnog karaktera.Za korištenje mojih savjeta i recepata pitajte svog liječnika ili ljekarnika.
Na vrh
dado_84 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 20 Srpanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1031
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dado_84 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Listopad 2012 u 20:26
u hladnom plasteniku opstaje bez problema, jedino je sta krene u vegetaciju tek kada se temperature jako dignu.
Spasimo Hrvatsku kupujmo domaće!
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  12>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,188 sekundi.