Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Začinsko i ljekovito bilje
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Ljekovito bilje
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Ljekovito bilje

 Odgovori Odgovori Stranica  123>
Korisnik
Poruka
andrea01 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Svibanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 5238
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje andrea01 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Ljekovito bilje
    Objavljeno: 07 Lipanj 2007 u 19:32
Budući nisam sa vama predugo, postavila bih pitanje:

Dali koristite koje od navedenog? Koje? Zašto?

Ima ga jako puno da ga sad nabrajam, ali evo već par godina za redom koristim sremuš - divlji luk, koji raste u mom kraju kao... Wink samo na salatu iako ga neki spremaju na isti način kao i špinat... a i koprivu naravno...

Naravno, radić isto tako...

Majčina dušica mi ne smije nnnniiiiiikkkkkaaaaakkkooo pobjeći, obožavam miris tog čaja, a ima i svoj učinak.... (pripadala sam prije nekog vremena skupini osoba sa dijagnozom laka depresija i jedan veliki pospanko koji još uvijek ne voli jutarnji zvuk budilice Tongue)!!!

Jedan događaj me jako iznenadio, ali nikako da nađem vremena proučiti zašto? Mnogi uzgajaju svinje, i tako isto su moji roditelji to radili. Jednom prilikom mama im nije imala dati lista repe, djeteline itd., jer ga ih je dosta prethodnih dana obrala, otišla je nekud... i donjela neko tada meni "čudno" lišće. Imalo je oblik ljudske ruke (mislim na samu šaku, ali ne stisnutu). Da ste vidjeli kako taj obrok "bedinaju" pajceki... LOL, isto kao kad čovjek dobije najdražie jelo/desert... Tek sam kasnije išla malo gledati čime ih je mama hranila... i ustanovila da je ta biljka ljekovita, da je mi zovemo "medvjeđa šapa"!!!

Ma, mogla bih ja o svojih događajima "daviti" puno, ali... ne želim.

Evo, ako netko možda zna nešto više o rudbekiji, to me strašno zanima! Kako bi iskoristila baš svoj cvijet???

Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Lipanj 2007 u 20:25
Andrea,ja se malo potrudila i našla sam ti nešto.
Ljekovita svojstva:Rudbekija dezinficira i smiruje upalu sluznice usta,te pospješuje zacjeljivanje rane nakon vađenja zuba.Pomaže kod prehlade,gripe upale sinusa, upale grla i krajnika,upale pluća,astme.
Čisti krv,smiruje upalu sluznice želuca i crijeva.Pomaže kod upale bubrega i mokraćnih kanala.Ima antifungalna,antiseptična i protuupalna svojstva,zaustavlja krvarenje i pospješuje brže zacjeljivanje rana .Pomaže kod nadražene kože,ekcema,lišaja,akna,upale kože,gnojnih upala kože,čireva,gljivica,ugriza i uboda kukaca.
Čaj od rudbekije:
2čajne žličice listova i/ili korjena rudbekije
2,5dcl kipuće vode
Usitnjenu suhu rudbekiju prleliti vodom i ostaviti 15-ak min.2-3 puta dnevno piti čaj.Može se koristiti i kao oblog ili kupka
Crvena rudbekija sadrži najviše aktivnih ljekovitih tvari
Još jedna bitna napomena:
Dugotrajno uzimanje pripravaka ili u večim količinama  može  uzrokovati poremećaj imunološkog sustava i gubitak imuniteta.
Ni unutarnja ni vanjska ptimjena pripravaka NE SMIJE TRAJATI DUŽE OD 8 TJEDANA.Tada treba napraviti jednu dužu stanku.
Unutarnja primjena pripravaka NIJE DOZVOLJENA KOD uznapredovale tuberkuloze,leukemije,reumatske groznice,reumatoidnog artritisa i multipla skleroze.
Na vrh
andrea01 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Svibanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 5238
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje andrea01 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Lipanj 2007 u 20:49
Nemam riječi shasha!!! Tongue Dok ja radila nešto drugo... ti mi poslala odgovor...

A zaboravila sam spomenuti kantarion - gospinu travu!!!!

Za ublažavanje ožiljaka rana ulje od gospine trave je stvarno mrakač, ja se uvjerila osobno, i na sebi, a i na djeci...
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Lipanj 2007 u 20:55

Ja kupujem one novine"ljekovito bilje" i od tamo sam ti ovo izvukla,tako da ako te još šta zanima mogu pogledati. Iskreno,za tu rudbekiju nisam čula,ali sam je našlaWink

Na vrh
andrea01 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Svibanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 5238
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje andrea01 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Lipanj 2007 u 21:32
Ja koristila od rudbekije kapi imunal, i tako se začudila kad sam ugledala taj predivan cvijet! Sad čekam da ga imam dovoljno, toliko mi je lijep da ću ipak sačekati još koju godinu da baš od istog radim čaj!!!!
Imam rozu nijansu, a uskoro ću i bordo...
Moram biti iskrena još uvijek miješam rudbekiju i ehinaceuu! Wink
Na vrh
angi View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 02 Travanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1139
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje angi Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Lipanj 2007 u 14:55
samo da se javim da sam i ja tu, i moja kamilica na balkonu i tko zna koju još biljčicu neću imati,
a liječi svaki pogled na cvijet a tek osmijeh sretnog čovjeka koliko je ljekovit ???
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Lipanj 2007 u 22:06
E kad smo kod kamilice.Neki dan mi se pojavile uši na clematisu a bilo me strah sa nečim špricati i tako ja mislim čime a da mu ne smeta iLamp
Skuhala jaki čaj od kamilice(ak je za mene dobar mora i za njega biti) stavila par češnja češnjaka(navodno je antibiotik) i matičnjaka. Kad je odstajalo i ohladilo se ja procijedila i pošpricala,evo nema uši više
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Lipanj 2007 u 23:43
Ivane,nitko nas ne slušaErmm.No da ja počnemBig%20smile...Ovo je navodno,ljekovita biljka,znam da se zove santolina,ali ne znam ništa drugo o njoj osim da je preljepa.Ko zna(ako Ivan ne zna)nešto o njoj???Wink
Na vrh
Ivan View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar
Autor ljekovitog bilja

Pridružen: 24 Travanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1213
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ivan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Lipanj 2007 u 12:55
Originalno poslano od člana dina dina napisao:

joj drage moje vi ste pocele i ljekovito bilje da s
kupljate
pa ako vam treba ,nana,kamilica,preslica ,kunica (neznam vam latinske nazive)
javite se imam toga jako puno u vikendici
kunica je stolisnik
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Lipanj 2007 u 15:08
O santolini niko ništa ne znaCry.A jel  znate možda koja je ovo biljka? Malo je jadna jer je sad posađena.Dobila sam ju od kolegice a ni ona ni žena koja ju joj je dala ne zna kako se zove ni za šta je.Ja sam dobila najveći dio  ali da otkrijem nekako(pomoću vas) koja je to biljka.POMAGAJTE ondasmiley4
 
Na vrh
Ivan View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar
Autor ljekovitog bilja

Pridružen: 24 Travanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1213
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ivan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Lipanj 2007 u 08:27
Originalno poslano od člana shasha shasha napisao:

Ivane,nitko nas ne slušaErmm.No da ja počnemBig%20smile...Ovo je navodno,ljekovita biljka,znam da se zove santolina,ali ne znam ništa drugo o njoj osim da je preljepa.Ko zna(ako Ivan ne zna)nešto o njoj???Wink
 
 
mislim da nije ljekovita, više ukrasna ...
Santolina chamaecyparissus L.
Red Asterales   Porodica Asteraceae   Rod Santolina
MjestoObjavljivanja Sp. Pl. 842 (1753)
Autor(i) svojte:
1 Carl von,Carl von Linnaeus,Linné
Narodna imena: mirisni svetolin (Hr) , Domac, R. , 1994 4  ,  bakuk (Hr) , Šulek, B. , 1879 1256  ,  ciprež prava (Hr) , Šulek, B. , 1879 1256  ,  pelin mirisni ženski (Hr) , Šulek, B. , 1879 1256  ,  pustena svetolina (Hr) , Schlosser, J.C.K.; Vukotinović, Lj. , 1876 141
Status: Endem NE , Dvojbena NE


Ažurirao Ivan - 22 Lipanj 2007 u 09:08
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Lipanj 2007 u 10:51
Šta znači"ENDEM-NE" i "DVOJBENA-NE"?
Hvala Ivane,bila ljekovita ili ne preljepa mi je,a ono drugo siroće na slici,to ne znaš šta je?
Na vrh
Ivan View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar
Autor ljekovitog bilja

Pridružen: 24 Travanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1213
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ivan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Lipanj 2007 u 09:23
Originalno poslano od člana shasha shasha napisao:

Šta znači"ENDEM-NE" i "DVOJBENA-NE"?
Hvala Ivane,bila ljekovita ili ne preljepa mi je,a ono drugo siroće na slici,to ne znaš šta je?
endemi su biljne i životinjske vrste sa  ograničenim arealom, na jednu, a vrlo često vrlo usku oblast.  Dvojbeno označava nešto što još nije istraženo , nesigurno....
Na vrh
Ivan View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar
Autor ljekovitog bilja

Pridružen: 24 Travanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1213
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ivan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Lipanj 2007 u 09:24
Originalno poslano od člana shasha shasha napisao:

O santolini niko ništa ne znaCry.A jel  znate možda koja je ovo biljka? Malo je jadna jer je sad posađena.Dobila sam ju od kolegice a ni ona ni žena koja ju joj je dala ne zna kako se zove ni za šta je.Ja sam dobila najveći dio  ali da otkrijem nekako(pomoću vas) koja je to biljka.POMAGAJTE ondasmiley4
 
pošalji mi sliku ali  ako možeš sa detaljima listova i vršnih pupova, a sada je je već vjerojatno i procvala, opiši nalazište.. rado bi pomogao, u dvojbi sam koja bi mogla biti pa želim biti siguran
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Lipanj 2007 u 10:36
Budući da sam ju dobila sa pupoljcima a vruće je tak kak je,malo se posušila.Zaljevam ja nju no mislim da od ovih pupova neće cvijeta biti.Ovo je najbolje što sam mogla uslikati stabljiku,ako pomaže.Odakle je,ne znam.Kad budem do mame išla moram tamo pitati jer sam je tamo dobila.Koliko znam ta žena ju je dobila od prijateljice iz Austrije.To he sve što znamConfused
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Lipanj 2007 u 23:37
Meni se čini da je to  ona moja biljka,po listu i pupoljcima.
Jedino što sam o njoj uspjela naći je da se zove"Thymophylla tenuiloba",da raste u USA i Mexicu.
2 sata traženja i to je ukratko tosmiley_45
Ok znam i osnovno nešto o njoj,da dugo cvate,budući da joj je Mojave  jedno od staništa paše joj suho i sunčano.U stvari nezahtjevna biljka u svakom pogledu.
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Srpanj 2007 u 22:00
Andrea,jel ti to ulje od gospine trave radiš doma ili kupuješ?
Na vrh
Ivan View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar
Autor ljekovitog bilja

Pridružen: 24 Travanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1213
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ivan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Kolovoz 2007 u 19:41
Originalno poslano od člana shasha shasha napisao:

Ivane,nitko nas ne slušaErmm.No da ja počnemBig%20smile...Ovo je navodno,ljekovita biljka,znam da se zove santolina,ali ne znam ništa drugo o njoj osim da je preljepa.Ko zna(ako Ivan ne zna)nešto o njoj???Wink
http://integral.blogs.sapo.pt/arquivo/Santolina%20chamaecyparissus.jpg
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Kolovoz 2007 u 21:29
Hvala za sliku,no sliku imam(i biljku imam).Sa gore navedenim(jel netko nešto zna) mislila sam nešto o biljciWink
Na vrh
andrea01 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Svibanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 5238
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje andrea01 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Kolovoz 2007 u 00:19
Originalno poslano od člana shasha shasha napisao:

Andrea,jel ti to ulje od gospine trave radiš doma ili kupuješ?

Tek sad vidim pitanje, a odgovor je radim sama...
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,188 sekundi.