Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Cvijeće foto... > Moj grad u slikama
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Zagorje uz Sutlu
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Zagorje uz Sutlu

 Odgovori Odgovori
Korisnik
Poruka
FranjicaZG View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 10 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 4567
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje FranjicaZG Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Zagorje uz Sutlu
    Objavljeno: 26 Listopad 2008 u 20:59

Velika smo obitelj a susrećemo se sve manje, nekako nas život razvlači na sve strane i sve manje radimo ono što želimo već  radimo ono što moramo.

Jedna od “obveza” koju imamo već dvadesetak godina a koju moram priznati svi sa oduševljenjem izvršavamo je putovanje u rodno mjesto naših majki.

Okupljamo se kod tete u Vrapču i krećemo put Zagorja. Prvo nam je zastajanje u Zelenjaku,

klanjcu kroz koji protječe Sutla,

mjestu gdje je postavljen spomenik Antunu Mihanoviću, pjesniku koji je ispjevao Lijepu našu

 

Ovaj je dio Zagorja izuzeno zanemaren, proteže se uz samu Sutlu, nekadašnje ceste i željeznička pruga vode dijelom kroz Hrvatsk a dijelom kroz Sloveniju i tako su danas na neki način izolirani od svijeta zbog prometne nepovezanosti(vlak davnih dana ukinut – nerentabilna pruga!!) a dijelom zbog namjernog izoliranja Kumrovca.

Veseli napredak iz godine u godinu, u razvijanju seoskog turizma, pratećih restorana no ne mijenjamo stare navike i naše uobičajeno ispijanje kavice u  predivnom restoranu

koji njeguje starine i diči se njima

Stalak za širajzl (žarač?) pretvoren je u stalak za kišobrane a prostorije ukrašavaju i vitrine sa različitim sitnicama koje su nekad bile upotrebljavane

 

na izlazu nas isprača predivan jesenski aranžman

Putujemo kroz i preko prekrasnih pitomih bregova

izmjenjuju se vinogradi i polja sa šumicama. Sve je u prekrasnim jesenjim bojama…

Odmah nakon izlaska iz kanjona Sutle proteže se divno selo Kumrovec, anatemizirano nakon uspostave nove Hrvatske. Šteta, moglo se pametno iskoristi postojeće eko selo, postojeće dvorane za kongrese, postojeću infrastrukturu a danas tako popularni izraz “brand” imamo – to je Titovo rodno mjesto, zanimanje postoji – samo treba dobro izreklamirati i zaposliti mnogo ljudi.

Davnih je dana u Harinzlaki, selu koje se proteže uz Sutlu sa hrvatske strane iz stijene procurila  ljekovita voda pa kako smo bili u zajedničkoj državi, sposobniji i organiziraniji Slovenci su  u drugoj polovici prošlog stoljeća bušili sa svoje strane Sutle, došli do vode i napravili bazene. Iz jednog drvenog bazena (i ja sam se kupala u njemu) napravili su Atomske toplice Podčetrtek sa svim pratećim objektima, izgradili hotele, evo i  dalje ih proširuju

 uredili dvorac Podčetrtek

 I napravili izuzetno puno za svoje ljude tog pograničnog područja.

Naši ljudi na žalost imaju problema sa prelazom granice, ostali su odsječeni od svijeta, nemaju gdje raditi i poznata priča – mladi odlaze za poslom, ne vraćaju se - tako da su sela na brdima iznad Sutle sve više pusta i prazna.

Uz samu cestu ima lijepih i novih kuća, prekrasno uređenih okućnica sa zanimljivim detaljima

 

 

 

 

Na bregima samuju  starci na starim gospodarstvima

 

Ova vrata su nekada bila često otvarana i zatvarana

I zaključavana ovim ključem

Ova “starica” već više od 250 godina  stoluje ovim brijegom uz svoju  gospodarsku zgradu

Sjećam se kako smo kao djeca na štaglju spavali u sijenu, danas samo lutamo napuštenim prostorima i podsjećamo jedan drugog kako je to nekada bilo

U kutu samuje napuštena preša za vino

muljača (odvaja bobice grožđa od peteljke)

a  vedrica za mošt raspada se od starosti i neupotrebljavanja

S jedne strane iz kuće puca pogled na Tabor grad (već tri godine za redom imamo isto vrijeme i iste fotke, malo maglovite)

jedino što smo ove godine otkrili u z grad i veliku dizalicu – ipak se kreće

pa onda kad pogled skrene malo u desno vidimio kapelicu Marije Madalene

pa onda posve desno  šuma uljepšana jesenjom skalom boja

krene li pogled na lijevo kroz mladi voćnjak vide se i nove zgrade – da, samo što su vikendice!

Obavezno prošećemo stazama našeg djetinjstva i pronalazimo uz samu stazu

ni njih nema tko pobrati

 
 

 

 

Puno nas je na okupu  vrijeme prebrzo prolazi i vjerujem da će nam ova ljepotica i slijedeće godine pokazati vrijeme za povratak u Zagreb

Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
OTOK View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Kreator Cvijet.info enciklopedije

Pridružen: 26 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 13777
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje OTOK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Listopad 2008 u 21:32
E, pa ovo je pravi putopis iz predivnog kraja. Hvala ti na tome
Na vrh
andrea01 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Svibanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 5238
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje andrea01 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Listopad 2008 u 22:37
Franjice, predivne slike!
Davnih dana gledala sam kako izgleda jezero na toku Sutle, negdje ispod Huma na Sutli prema Kumrovcu. Predivno je bilo! A sada sve vrbe i trstika raste. Morala se brana i nestati predivno jezero... Cry
Vjerujem da znaš o čemu pričam!
Na vrh
Šeflera View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Lokacija: Stankovo
Status: Offline
Bodovi: 2274
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Šeflera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Listopad 2008 u 13:44
Hvala !

Tu se igramo

http://satyninabajka.blogspot.com/
Na vrh
korijenko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 27 Kolovoz 2008
Lokacija: Hrvatska
Status: Offline
Bodovi: 6701
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje korijenko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Listopad 2008 u 14:27
Za svih nas koji nismo još tamo bili - predivno
Pup do pupa,do ruže ruža, uberi što priroda ti pruža

(zgora Opatije)
Na vrh
gioiaa View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 16587
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gioiaa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Listopad 2008 u 18:26
Predivno Franjice, kraj je prelep,opet sam uzivala
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Listopad 2008 u 20:28
Franjice kao i uvijek pravi putopis predivnim krajem. Zagorje me uvijek oduševljavalo svojim predivnim brežuljcima, pa baš mi je drago da sam malo prošetala tim divnim krajem.
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
rijeka53 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 26 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1517
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje rijeka53 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Listopad 2008 u 20:20

.....lipi pozdrav, freelensiciWink

Čips - umjetnost prodavanja jednog krumpira po cijeni cijelog kilograma
Na vrh
skitnica View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 13 Travanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1556
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje skitnica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Listopad 2008 u 19:43
slike su ti predivne,ali što se tabora tiće ja bih ipak dodao da se tamo godinama radi a to znam jer sam i sam radio na njemu.ali sa starcima je škakljivo .mora se raditi polako i pažljivo.
mi smo djeca cvijeća
Na vrh
dugokosa View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 07 Svibanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 886
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dugokosa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Listopad 2008 u 22:00
Franjiceeee pa oni imaju još mušmule ,tako ih rijetko viđam tj ne sjećam se kad sam ih zadnji put vidjela
sutra je novi dan
Na vrh
andrea01 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Svibanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 5238
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje andrea01 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Listopad 2008 u 22:10
Originalno poslano od člana dugokosa dugokosa napisao:

Franjiceeee pa oni imaju još mušmule ,tako ih rijetko viđam tj ne sjećam se kad sam ih zadnji put vidjela

Ja skoro svaki dan vidim u našem gradu je!!! Wink
Ćak sam je i probala!!! Zimus ćemo zajedno na isprobavanje, može? LOL
Na vrh
 Odgovori Odgovori
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,297 sekundi.