Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Povrće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Šparoge
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Šparoge

 Odgovori Odgovori Stranica  <123>
Korisnik
Poruka
proljeće View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Veljača 2008
Status: Offline
Bodovi: 7005
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje proljeće Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Svibanj 2008 u 12:55
Ja predlažem da nam stavite svoje recepte, jer ja ih osobno nisam nikada pripremala a voljela bih!!!
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
alterego View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 29 Lipanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 5
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje alterego Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Srpanj 2008 u 19:35
Di raste onaj lijepi vrt sa gornjih sličica. Zemlja mi se čini fenomenalna a ne ona moja žutulja.
Na vrh
Željka23 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 07 Travanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1567
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Željka23 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Travanj 2009 u 13:15
 Posijala sam šparoge  početko ožujka u žardinjeru. Sada su one već nekih cca 20 cm. Kada da ih presadim van u vrt ? Sada su tako nježne i sitne ?
Na vrh
Željka23 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 07 Travanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1567
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Željka23 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Svibanj 2009 u 10:05

smile43 Zar nitko nezna odgovor?

Šparoge su i dalje u tegli...
Na vrh
dugokosa View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 07 Svibanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 886
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dugokosa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Svibanj 2009 u 10:50
možeš ih i sada posaditi malo zalijevaj ali ne očekuj  ove god roda jer ti rod daju tek druge treće godine ovisno jel su iz sjemena ili mlade sadnice-korijenje
sutra je novi dan
Na vrh
Željka23 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 07 Travanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1567
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Željka23 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Svibanj 2009 u 08:13

Šparoge su iz sjemena...znam za urod da je  tek treće godine.Znači bacam se danas u presađivanje!!!

 
Hvala!
Na vrh
katruža View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 12 Kolovoz 2007
Status: Offline
Bodovi: 787
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje katruža Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Svibanj 2009 u 23:13
Željka23, ja sam šparoge uvijek sijala odmah van na gredicu, pazila sam da ih malo rijeđe posijem, a kasnije sam ih samo rasadila ako su bile preguste.
Na vrh
Željka23 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 07 Travanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1567
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Željka23 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Svibanj 2009 u 15:20
Katruža , mogu li ih i sada posijati na gredicu ,ili je malo prekasno ?
Na vrh
katruža View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 12 Kolovoz 2007
Status: Offline
Bodovi: 787
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje katruža Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Svibanj 2009 u 22:54
Željka, ja sam  sijala prošli tjedan, malo dulje im treba da niknu ali iduće godine će biti za presađivanje.

Na vrh
SLAVONKA View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 13 Listopad 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1489
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SLAVONKA Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Svibanj 2009 u 08:17
Imam šparoge u vrtu,tj posadila ih moja svekrva,neznam više dali im je druga ili treća godina a nekako mi se čine pregusto.Budem slikala da čujete mišljenje.
čovjek uči dok je živ
Na vrh
viridarivm View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 22 Studeni 2010
Status: Offline
Bodovi: 224
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje viridarivm Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Veljača 2012 u 14:54
Originalno poslano od člana katruža katruža napisao:

Evo baš danas sam ubrala prve ,ove godine, i skuhala sam juhicu od njih.
Inaće, najviše ih volim kuhane i prelijane sa prezlama preprženim na maslacu.
Ove slike su od prošle godine. Vide se stare (oko 17 god.) i mlade ispred, koje sam sijala prije tri godine. Danas sam od ovih mlađih ubrala prve dvije. Moram ih malo rasaditi jer su preguste.
 
 
 
 
 
 
katruža, gdje se nalazi ovaj predivni vrt?
Na vrh
martina123 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 03 Ožujak 2012
Status: Offline
Bodovi: 3
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje martina123 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Ožujak 2012 u 18:12
molim vas pomoć!
prošle godine posijala sam šparoge. izrasle su mi kojih 20 cm. na jesen nisam znala što bi s njima, pa su ostale tako u tegli, iako su mi se posušile. u 1. mjesecu počele su tjerati nove, ove suhe sam potrgala i sad su već visoke oko 20 cm i više, uglavnom veće su nego prošlo proljeće. ja bi ih u 4. mjesecu posadila van, no ne znam kako. dal da porežem ovo što je naraslo i posadim samo korijen ili posadim takve kakvu su sad? bilo kakav savjet mi je stvarno dobrodošao! hvala!
ps: evo slike



Na vrh
viridarivm View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 22 Studeni 2010
Status: Offline
Bodovi: 224
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje viridarivm Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Ožujak 2012 u 07:53
Originalno poslano od člana martina123 martina123 napisao:

molim vas pomoć!
prošle godine posijala sam šparoge. izrasle su mi kojih 20 cm. na jesen nisam znala što bi s njima, pa su ostale tako u tegli, iako su mi se posušile. u 1. mjesecu počele su tjerati nove, ove suhe sam potrgala i sad su već visoke oko 20 cm i više, uglavnom veće su nego prošlo proljeće. ja bi ih u 4. mjesecu posadila van, no ne znam kako. dal da porežem ovo što je naraslo i posadim samo korijen ili posadim takve kakvu su sad? bilo kakav savjet mi je stvarno dobrodošao! hvala!
ps: evo slike



Jadne biljke....ima ih barem 200 komada u tako maolm prostoru?zar nisi predvidjela da ce svaka sjemeka koja nikne imati užasno mali prostor za sebe?CCC...potpuno su etiolirale.Treba ih prvo postepeno iznositi van na svjetlo, ne na sunce, nego na zaklonjeno mjesto,i par dana samo kad je najljepši dio dana,navečer unutra,s vremenom mogu ostati i biti na full svjetlu,kad pozelene dodavati malo gnojiva u vodu za zalijevanje.U jesen to more biljaka izvaditi i svaku posaditi posebno.kako god znaš i umiješ:)drugi put posij 10 sjemenki sa kojima ćeš moći baratati:)
Na vrh
martina123 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 03 Ožujak 2012
Status: Offline
Bodovi: 3
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje martina123 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Ožujak 2012 u 09:54
znam da sam zeznula količinu, mislila sam da je to kao i rajčica, kad izraste, prorijediš. one jesu na svijetlu tj. u negrijanoj sobi kraj prozora. na jesen ih presaditi svaku zasebno? kud? u vrt ili opet u posudu? one su sađene prošlo proljeće, znači stare su godinu dana sad. nebi trebale drugu godinu van u vrt?
Na vrh
viridarivm View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 22 Studeni 2010
Status: Offline
Bodovi: 224
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje viridarivm Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Ožujak 2012 u 10:12
Originalno poslano od člana martina123 martina123 napisao:

znam da sam zeznula količinu, mislila sam da je to kao i rajčica, kad izraste, prorijediš. one jesu na svijetlu tj. u negrijanoj sobi kraj prozora. na jesen ih presaditi svaku zasebno? kud? u vrt ili opet u posudu? one su sađene prošlo proljeće, znači stare su godinu dana sad. nebi trebale drugu godinu van u vrt?
Misliš valjda SIJANE su prošlo proljeće.Posadi u vrt.(odrasle sadnice se sade naravno, na razmak pola metra jedna od druge,trebaš imati popriličnu njivu za tolike sadnice)Rajčica je jednogodišnja biljka,a šparoga je trajnica,ali ja niti rajčicu ne bi tako kaznio da je POSIJEM tako gusto.Ako uspiješ to sve raspetljati posadi svaku posebno na ejdnu gredicu,pa slijedeće godine opet svaku posebno rasadi na razmak od pola metra
Na vrh
martina123 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 03 Ožujak 2012
Status: Offline
Bodovi: 3
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje martina123 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Ožujak 2012 u 11:40
da, sijane, krivo sam napisala, na poslu sam i u gužvi, a brinu me te šparoge pa mi je promaknulo. jako dobro znam razliku između sijanja i sađenja. mi uvijek tako sijemo rajčicu, i onda ju prorijedimo, ne vidim u čemu je problem. ok, shvatila sam da sam pogriješila, to sam već napisala, ja samo molim ako mi netko može dati nekakav konstruktivan savjet na trenutnu situaciju bez osuđivanja jer ne mogu vratiti godinu unatrag i posijati ih rjeđe.
Na vrh
katruža View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 12 Kolovoz 2007
Status: Offline
Bodovi: 787
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje katruža Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Ožujak 2012 u 11:30
viridarivm  vrt se nalazi u Međimurju .
martina123 ja bi ove šparoge posadila van i malo porezala stabljike . Zalijevaj ih. Svoje sam uvijek sijala direktno u vrt, i to rano u proljeće,  nikad u tegle. . Kasnije sam ih rasadila ako su bile preguste . 
Ako ne možeš to rasaditi, stavi ih ,za sada, s teglom u zemlju na vrtu, da malo ojačaju.
Na vrh
anabistrica View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
4. Najljepši vrt - prijatelj životinja

Pridružen: 09 Studeni 2011
Lokacija: Marija Bistrica
Status: Offline
Bodovi: 4011
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje anabistrica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Ožujak 2012 u 23:57
Jel zna netko gdje se mogu kupiti sadnice šparoga. Imam tri komada koje sam kupila kao sadnice za probu. Lijepo mi uspjevaju ali ih je malo pa bi sad htjela kupiti još koju ali ih ne mogu nigdje naći. Probala sam ih posijati ali mi to neide od ruke.
Ili možda netko zna kako mogu rasaditi ove tri postojeće, stare šest godina
Lepe ti je Zagorje zelene
Na vrh
Silvy View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 28 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2406
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Silvy Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Travanj 2012 u 14:34
anabistrica,
ja samo berem šparoge.
Netko je pitao kako se spremaju: meni su najbolje na salatu sa jajima i lukom, a nisu loše i u kajgani, kao rižot, sa paštom.

Kako kaže Frida, treba imat dobro oko:





Na vrh
jele984 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 24 Srpanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 10
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jele984 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Srpanj 2012 u 20:56
Pozdrav svima!

Ove godine, negdje u 3 mjesecu u Konzumu sam kupila 4 vrećice sjemena šparuga. Posadila sam ih u kalenice, i sad su negdje 10-ak cm, pa me zanima kada se trebaju presaditi u zemlju, kakve su u preživljavanju zime, pošto se nalazim u istočnoj Slavoniji gdje se  poslijednjih par godina temperatura spuštala i do -20 stupnjeva, te me zanima da li treba posebna priprema tla za njih!?
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <123>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,172 sekundi.