Početna stranica Početna stranica > Drveće, živice, palme ruže i bonsa -Forum o drveću > Četinjače i zimzelene vrste
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Ariš
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Ariš

 Odgovori Odgovori
Korisnik
Poruka
osbourne View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 336
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje osbourne Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Ariš
    Objavljeno: 10 Veljača 2008 u 23:42
planinario sam i nisam imao baterije da slikam... to je neka jela ili tako nesto i iglice zimi otpadnu...tog drveca bila je cijela gomila i jos sam se cudio zasto je toliko stabala uvenulo kad sam otrgnuo grancicu bila je ziva. na grancici imaju mali "pupoljci" odakle ce izaci iglice. ne znam kako da objasnim bolje visoko je oko 5,6m!
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Ivan View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar
Autor ljekovitog bilja

Pridružen: 24 Travanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1213
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ivan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Veljača 2008 u 07:21
Najvjerojatnije  (sigurno)se radi o arišu. to je crnogorično drvo ali mu ujesen otpadnu iglice. 
Na vrh
on the cloud View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 24 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 258
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje on the cloud Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Lipanj 2008 u 08:40
   To je zacijelo ariš, rijetka četinjača kojoj iglice opadaju u jesen, a mlade nježne iznova izrastaju na proljeće.
Taj dio godine uistinu izgleda skromno i otužno, ni nalik raskošnim stablima ostalih četinara zbog čijeg ih modaliteta upravo i volimo.
No, tko želi imati raznovrstan asortiman neobičnih stabala zasigurno će i ariš uvrstiti u svoju vrtnu oazu.
Na vrh
kopriva View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 07 Ožujak 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 25
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kopriva Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Ožujak 2009 u 18:38
Pozdrav svima,

uvjerena sam da se radi o arišu, to je četinjača kojoj iglice opadaju ujesen. Iglice su raspoređene u pršljenovima, vrlo svjetle i meke u proljeće. U Hrvatskoj ga ima mnogo, naročito u javnim gradskim parkovima. Istina je da ga se rijetko viđa u okućnicama. Ima prekrasan maleni češer po kojem je lako determinirati je li riječ o običnom ili japanskom arišu. Naime, obični ariš koji je mnogo češći ima ravne ljuskice češera, dok japanski ariš ima ljuskice češera uvrnute prema van na vrhu, tako da liče na ružice. Razlika je i u boji izbojaka, naime, japanski ariš ima mnogo svjetliji izbojak (žut). Također, u pršljenu ima i više iglica, ali za determinaciju po broju iglica potrebno je izvježbati oko...
Na vrh
kami View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm


Pridružen: 23 Rujan 2009
Status: Offline
Bodovi: 1033
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kami Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Studeni 2009 u 13:08
Baš sam tražila koje drvo ima male češeriće i našla sam da ariš...
Gdje ga ima u ili oko Zagreba? Ima li tih stabala na Sljemenu ili u nekim višim predjelima?
JeL otpadaju ti češerići u ovo doba jer bi ih ja pokupila s poda, ne bi htjela trgati s grana Embarrassed
Na vrh
perussola View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 11 Ožujak 2011
Status: Offline
Bodovi: 33
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje perussola Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Ožujak 2011 u 12:32
Mi smo prije par dana na starom arisu nasli sisarkice pune sjemena.
Stavili na sloj zemlje i tanko prekrili prosijanom zemljom.
Drzimo ih unutra, na toplom i molimo se svaki dan nad njima Smile
Na vrh
perussola View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 11 Ožujak 2011
Status: Offline
Bodovi: 33
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje perussola Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Ožujak 2011 u 12:09


Ova svijetla tockica u sred slike je iznikla sjemenka arisa
 


Na vrh
d.i.n.a. View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 24 Lipanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 495
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje d.i.n.a. Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Svibanj 2011 u 16:55
Prelijepo drvo, samo mene bi živciralo gledati ga golog preko zime, iako je sad pahuljasto prekrasno!Smile
Tena 28.3.2010
Na vrh
Silvy View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 28 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2406
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Silvy Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Prosinac 2011 u 19:47
Da li je ovo ariš?



Možda japanski, jer ima ovakve vrhove češera, koji su otpali, a između "latica" ima ovakve sjemenke:





Na vrh
muhlenbergia View Drop Down
Trajnica
Trajnica


Pridružen: 18 Ožujak 2010
Status: Offline
Bodovi: 2241
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje muhlenbergia Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Prosinac 2011 u 01:16
Cedar...
Na vrh
anabistrica View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
4. Najljepši vrt - prijatelj životinja

Pridružen: 09 Studeni 2011
Lokacija: Marija Bistrica
Status: Offline
Bodovi: 4011
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje anabistrica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Prosinac 2011 u 08:33
Da, to je cedar. Nabrala sam takvih češerića u Puli za božićne aranžmane. Prekrasni su.
Ariš ima manje iglice i skroz sitne češeriće koji jedini krase grane preko zime.
Lepe ti je Zagorje zelene
Na vrh
enrikova nona View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Prosinac 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 6269
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje enrikova nona Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Prosinac 2011 u 08:44
ovi češeri su prekrasni izgledaju kao suhe ruže, ja sam kupila nedavno jedan cedar mali je , ne liči mi na ovaj sa slike , kad bi bar imao ovakve češere smile213
<ako nekom das ribu nahranit ces ga jednom, ako ga naucis loviti ribu nahranit ces ga zauvijek> narodna
Na vrh
Silvy View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 28 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2406
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Silvy Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Prosinac 2011 u 10:13
Hvala muhlenbergia, anabistrica, na brzom odg.

Ove ružice i skupim za aranžman.

Pozdrav znalci i smile78
Na vrh
 Odgovori Odgovori
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,250 sekundi.