Početna stranica Početna stranica > Drveće, živice, palme ruže i bonsa -Forum o drveću > Bonsai
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - bonsai
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


bonsai

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 23456 7>
Korisnik
Poruka
Mario View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 17 Listopad 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 88
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mario Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Listopad 2007 u 08:00

Nisam margotirao no spremam se na proljeće izvesti jedan takav zahvat na javoru. Evo i fotke javora kojeg mislim margotirati.

http://img99.imageshack.us/my.php?image=img8510vyf5.jpg

Na fotki se vide dvije krošnje, od kojih donja ima odličan nebari a gornju mislim margotirati. Vjerujem da će uspjeti, a ti pitaj ako te zanima nešto. Iako to nisam radio, dobro sam informiran i pripremio sam sve potrebno za taj zahvat.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Listopad 2007 u 08:38
Ma mene ti sve zanima.Za ovo sam čitala i i činilo mi se zanimljivim.Sad ne znam koliko je to komplicirano no uvijek se nađe zanimljivo drvce(ko tvoje na slici) koje je zgodno za bonsai ali previsoko.Znači ti ćeš time odvojiti gornji od donjeg djela.I onda radiš na oba ili samo na donjem?
Na vrh
angi View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 02 Travanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1139
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje angi Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Listopad 2007 u 08:46
nije da nema radoznalih a tek kad na scenu stupi nepoznati pojam;
 
margotiranje smile48  , ipak bi bilo zgodno u jednoj rečenici reći što je to,
premda iz predhodnog Shashinog posta je očito da se redi o ''polovljenju'' ili ti skračivanju a dalje ...? 
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Listopad 2007 u 09:01
Da,Anqi,ukratko ,od veće ,starije, biljke se ukorjeni(nekako pomoću mahovine i ko zna čega sve ne)jedan dio koji ima neki oblik.Time se relativno brzo dolazi do nekog osnovnog oblika.Vidiš na slici od Maria.Kad bi htio takav oblik i jačinu treba mu valjda 10 godina a ovako od velike biljke uzme ,aj recimo pola,i skrati vrijeme čekajući da naraste do te veličine.
Al se pravim pametna a jučer sam tek prvi puta to pročitala.Mislim ipak da sam osnovno rekla relativno točnoWink
Nadam se da će nam Mario pokazati kako on to radi pa da i mi počnemo
Na vrh
angi View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 02 Travanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1139
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje angi Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Listopad 2007 u 09:05
   hvala Shasha
 
 
smile182 ljudi moji, kako je bogat i čaroban taj biljni svijet


Ažurirao angi - 30 Listopad 2007 u 09:06
Na vrh
Mario View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 17 Listopad 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 88
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mario Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Listopad 2007 u 12:55

Kako je Sasha rekla margotiranje je odvajanje dijela drva u namjeri da od njega dobijemeo novo drvo. Pristup je različit od vrste drveta, pa se kod nekih ostavljaju mostići od kore, a na drugima se reže prsten u širini drva .

Kod javora se reže prsten, dakle ja ću na javoru malo ispod gornje krošnje oguliti prsten kore u širini od 3 cm, gornji rub kore ću naprašiti hormonom za ukorjenjavanje sve to omotati sphagum mahovinom koju kod nas i ne možete nabaviti, no bit će dobra i neka domača mahovina. Grumen namotane mahovine, veličine dvije manje ili jedne veće šake, smjestit ću na dno teglice za cvijeće  koju ću nadopuniti ekspandiranom glinom. Postoji i varijanta da se to sve omota nepropusnom folijom, no moj javor je pod nadzorom i  moči ću ga svakodnevno kontrolirati kako bi imao dovoljno vlage na margoti. Nadam se da će kroz 2-3 mj javor pustiti novo korijenje na margoti i tako ću ga odvojiti i posaditi u novu posudu ili u vrt. Donji dio drva će ostati sa jednom krošnjom kojoj ću odpiliti nepotreban štap i od njega početi oblikovati drvo za bonsai jednog dana.

Javoru treba 2-3mj, grabu 5-6, glogu isto tak, no dosta podataka ima na netu pa koga zanima nek googla, a ja ću pomoči oko detalja koji nigdje ne pišu a padnu vam na pamet :)

Ažurirao Mario - 30 Listopad 2007 u 12:59
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Listopad 2007 u 15:33
Ajde,ako ti nebude teško,kad to napraviš da uslikaš.
Ja sam malo daleko od toga još ali tražit ću neko prikladno drvce od sad.
Reci,jel se to u jesen radi ili se može i u neko drugo doba godine?
Na vrh
Mario View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 17 Listopad 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 88
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mario Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Listopad 2007 u 15:51
Originalno poslano od člana shasha shasha napisao:

Ajde,ako ti nebude teško,kad to napraviš da uslikaš.
Ja sam malo daleko od toga još ali tražit ću neko prikladno drvce od sad.
Reci,jel se to u jesen radi ili se može i u neko drugo doba godine?
 
Najbolje je u proljeće kad krenu sokovi kroz biljku, nema puno koristi sada kad je sezona mirovanja za biljke.
Na vrh
tinka View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 07 Travanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 35
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje tinka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Travanj 2008 u 08:10

Trebam vaš savjet forumaši. Dal se može napraviti bonsai sa stabiljkom limuna? Naime, posadila sam košticu iz limuna i nikla je, pa bi je htjela kada stabiljka odrveni pretvoriti u bonsai.

Na vrh
salidocarpus View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 01 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 22
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje salidocarpus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Travanj 2008 u 13:39
naravno da možeš,al treba vremena i jako puno strpljenja
Na vrh
tinka View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 07 Travanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 35
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje tinka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Travanj 2008 u 16:06
da znam čekam već dulje vrijeme da izraste jer izgleda da raste 1cm u 6 mjeseci, ali nema veze ja ću biti strpljivija i čekati, samo pitanje je koliko godina će mu trebati da odrveni :)
Na vrh
tinka View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 07 Travanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 35
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje tinka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Travanj 2008 u 16:06
Smile
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Travanj 2008 u 23:43
Ako toliko sporo raste,onda je to viša matematika izračunati kad će odrvenitiWacko
Pogledaj tu  neke teme,Mario ti piše kako on uzima u prirodi drvce za bonsai.Možda uspiješ i ti naći neko zgodno u šumiWink
Na vrh
Zvjezdana View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar
DONATOR

Pridružen: 03 Siječanj 2008
Lokacija: Zg i okolica :D
Status: Offline
Bodovi: 2055
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Zvjezdana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Travanj 2008 u 00:02
wow ovo mi je skroz novi pojam :) a jel se može to npr u prirodi napraviti? ono odem do nekog drveta odaberem neki zgodni dio tog drveta i to napravim? ili mi je lakše nać prirodni bonsai pa ga išćupat? btw mario našla ja drvaca ko u priči jedan dan se vozikali za uskrs dolje na moru i ja u autu mužu e vidi ovo bi bio dobar bonsai i ovaj i ovaj poludio jadan samnom, nakraju nismo niti jednog isčupali jer nismo ništa sa sobom ponjeli :( ali budem drugi put u autu imala sve spremno hehe
Per aspera ad astra.



Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Travanj 2008 u 00:05

Tu pod Yamadori imaš i opis i slike kako Mario to radi po žumberku,pa tako možeš ti i po jadranuWink

http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=512&PN=1

Na vrh
cvjetoljubac View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 29 Lipanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 152
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje cvjetoljubac Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Kolovoz 2008 u 21:52
vidjela sam na prodaju CRASSULU, oblikovanu kao drvo bonsai, pa ako želite možete se okušati, cvijet nije skup ima ga u svim cvjećarnama, a onako oblikovan izgleda fantastično, pa ko želi nek proba.
Na vrh
CherryBlossom View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 20 Srpanj 2009
Lokacija: United Kingdom
Status: Offline
Bodovi: 1
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje CherryBlossom Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Srpanj 2009 u 16:06
Pozdrav svima...drago mi je sto sam naisla na vas,jer imam ogromnu zelju da uzgojim bonsai...potrudil sam se da procitam sve teme koje ste pisali o njima i naucila sam mnogo toga i svjesna sam u sto se upustam!

Nedavno sam od bake odrezala dvije grancice nekog,kako ona kaze,indijskog  grma i ostavila u vodu da pusti korijen...to bi trebao biti moj buduci bonsai!
Naravno,jos je rano da razmisljam o tome,jer te grancice jos uvijek stoje u vodu i treba ih se posaditi kada puste korijen,a zatim cekati da se oporave i pocnu rasti,ali nije kasno da pocnem uciti o bonsai uzgoju!

E sada...iz postova sam naucila da se korijen reze svake 2-3god,oko toga vas necu gnjaviti,jos je rano..zanima me..u kakvu cu zemlju posaditi te grancice i da li cu ih odmah saditi u bonsai posudu?
Cime je najbolje da njegujem tu biljku?
Gdje da ju cuvam?
Nakon sto pusti korijen kada treba prvi put da ga obrezem?

hvala

Na vrh
Željka23 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 07 Travanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1567
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Željka23 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Listopad 2009 u 23:09
Bor-doneš iz šume.Za sada je posađen u ovu teglu.Htjela bi od njega oblikovati bonsai.
Molim vas pomoć, kako uspjeti u tome?
Na vrh
tanjica View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 07 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 235
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje tanjica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Listopad 2009 u 22:08
Pitanje :)
Koliko bi trebala biti velika krasula dok je ne počnem orezivati itd.?
Pretpostavljam da dok ne odrveni al s obzirom da nemam pojma o
tome, bolje da pitam :)
Na vrh
OTOK View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Kreator Cvijet.info enciklopedije

Pridružen: 26 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 13777
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje OTOK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Listopad 2009 u 14:12
Ja, bar za sada, pojma nemam o bonsaiu, osim što mi se jako sviđa.

Naletila sam tu na pitanje o bonsai krasuli. Ja sam jednoj svojoj krasuli
neko vrijeme otkidala grančice (ne misleći na bonsai) i ona sada izgleda ovako




Što bi sad trebalo raditi?
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 23456 7>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,234 sekundi.