Početna stranica Početna stranica > Drveće, živice, palme ruže i bonsa -Forum o drveću > Grmlje
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Pieris japonica
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Pieris japonica

 Odgovori Odgovori Stranica  12>
Korisnik
Poruka
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Pieris japonica
    Objavljeno: 10 Travanj 2007 u 21:03
 
danas sam ga kupila i ne znam dali da ga sadim u dvorište ili je lončanicaShocked.Piše da voli sunce i polu sjenu i da naraste do 1 metar.Ja sam ga posadila u veću teglu na terasuConfused


Ažurirao shasha - 11 Travanj 2007 u 20:51
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Donata View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 21 Ožujak 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2260
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Donata Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Travanj 2007 u 19:00
hort.net%20gallery

Family: Ericaceae 
Type: Woody plant 
Common: Japanese pieris 


Pieris%20japonica Pieris%20japonica Pieris%20japonica Pieris%20japonica
Pieris%20japonica Pieris%20japonica Pieris%20japonica Pieris%20japonica
Pieris%20japonica Pieris%20japonica Pieris%20japonica Pieris%20japonica

Vazdazeleni grm, naraste do 4 m. Boja mladog lista intenzivno crvena,
sazrijevanjem prelazi u tamnocrvenu, zatim u zelenu boju. Cvjeta u proljeće. Sitni, bijeli cvjetovi skupljeni u viseće cvati . Voli kiselo tlo i sjenovite i polusjenovite položaje.


Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Travanj 2007 u 20:55
Hvala Donata,no sad sam zbunjena skrozConfused.Uz biljku  piše nešto osnovno no to je suprotno od ovog šta ti veliš.I list nije crveni nego zeleni sa crvenkastim vrhovimaErmm
Na vrh
Donata View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 21 Ožujak 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2260
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Donata Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Travanj 2007 u 21:55
Originalno poslano od člana shasha shasha napisao:

Hvala Donata,no sad sam zbunjena skrozConfused.Uz biljku  piše nešto osnovno no to je suprotno od ovog šta ti veliš.I list nije crveni nego zeleni sa crvenkastim vrhovimaErmm


Nemam nikakvih iskustava sa ovom biljkom ali mi super izgleda.Ove informacije sam našla na internetu.
Piše da su listovi kao mladi crveni  dok se formiraju a da su poslije tamnozeleni. Dali je tvoja slikica ako je ima identična ovoj.
Možda ima više vrsta. ???Confused
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Travanj 2007 u 22:11
Slika uz biljku je ko i sama biljka.Ma ne brine mene hoće li listovi pocrveniti il pozeleniti,nego hoće li ona opstatiErmm.Brine me dali da bude u sjeni ili da je ipak ostavim ovako.Nije ni sad na cjelodnevnom suncu,popodne je hladovina.A vidjet ćemo,(bila na sniženju u PevecuCool),ako propadne kupit ću novu i u hlad sa njomLOL
Na vrh
Donata View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 21 Ožujak 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2260
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Donata Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Travanj 2007 u 22:37
Originalno poslano od člana shasha shasha napisao:

Slika uz biljku je ko i sama biljka.Ma ne brine mene hoće li listovi pocrveniti il pozeleniti,nego hoće li ona opstatiErmm.Brine me dali da bude u sjeni ili da je ipak ostavim ovako.Nije ni sad na cjelodnevnom suncu,popodne je hladovina.A vidjet ćemo,(bila na sniženju u PevecuCool),ako propadne kupit ću novu i u hlad sa njomLOL


Summer Foliage - ljetno lišće 
  • leaves are glossy green
  • moderate-sized, 1.5" to 3.5" long and 0.5" to 0.75" wide
  • leaves are widest at or above the middle
  • leaf margins with shallow serrations
  • foliage clustered in "whorls" at the tips
  • new stems are green and glabrous
  • emerging foliage is an attractive reddish color

Flowers - cvijet 
  • small, white, urn-shaped flowers; 0.25" long
  • held in pendulous, 3" to 6" long clusters
  • blooms early, in March and April
  • flowers last 2 to 3 weeks
  • flowers are weakly fragrant
  • naked flower buds are present through the fall and winter
  • winter flower buds are reddish

Light: Grow Japanese pieris in light shade in the south; partial shade further north.

Evo našla sam još nešto  na internetu -znači sjena na južnoj strani ili
mjestimična sjena na sjevernoj strani.
Klikni na prvu sličicu .
Isti kao na tvojoj slici. Clap



Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Travanj 2007 u 22:43
Hvala ti punoHug,samo ću je na drugu stranu terase staviti,tamo nema suncaThumbs%20Up
Na vrh
lana2 View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
DONATOR

Pridružen: 21 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 4717
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lana2 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Travanj 2007 u 12:17

Dobila na poklon lani Pierisa (Japanski kupido) lijepo je napredovao u loncu na lođi sve do odlaska na godišnji. Izgleda da ga je susjeda previše polijevala jer su novi listovi postali smeđi i počeli otpadati i na kraju je biljčica propala. Inače dok cvjeta je super.

Na vrh
dina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Ožujak 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 5073
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Travanj 2007 u 17:27
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Kolovoz 2007 u 10:25
Da se na stare teme malo vratimo.Evo moje japonice danas sa novim vrhovimaHug
Na vrh
artemisia View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 25 Travanj 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 137
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje artemisia Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Kolovoz 2007 u 09:30
Krasan jeHug!!! Pieris je biljka "šumskih vrtova" što znači da traži iste životne uvjete kao i rododendron - kiselo tlo - treset, relativno vlažno i lagana sjena. Ako ga ostaviš ovako u tegli mislim da bi ga trebalo zaštititi preko zime od smrzavanja.
Na vrh
Donata View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 21 Ožujak 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2260
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Donata Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Kolovoz 2007 u 10:41
Shasha prekrasna jeClapClap
Na vrh
maria View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 28 Veljača 2008
Status: Offline
Bodovi: 12
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje maria Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Travanj 2008 u 20:31
Lijep pozdrav nakon dužeg vremena svim forumašima.Moje pitanje je slijedeće:da li je nekome poznat cvijet Piers japonika.Lončanica je ali mislim da se može saditi i na otvoreno.Htjela bih znati nešto više o njoj.Unaprijed hvala svima koji nešto jave.
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Travanj 2008 u 21:01
Pozdrav Maria!
Ne mogu ti previše pomoći jer ni ja nisam nešto puno saznala o njoj.Imam je godinu dana. Navodno se može saditi van na otvoreno no ,kao mlada biljka, ne podnosi jako niske temperature pa bi je prvih par godina trebalo zaštiti. Ja sam,u strahu od smrzavanja,nju ostavali u tegli.Bila je na terasi preko zime,no zaklonjena od snijega(natkriveni dio) i ok joj je bilo.Sad sam je stavila na sunčani dio terase i vrhovi su joj se počeli crveniti.(to bi trebalo značiti da je ok)
Ja ću je ipak još ove godine držati ko lončanicu.
Eto,ne znam jesam li ti pomogla no ni ja nisam nešto znala o njoj pa je ovo samo moje iskustvo.
Na vrh
dada28 View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 06 Lipanj 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2265
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dada28 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Travanj 2008 u 21:02
Tekst s interneta:


Pieris je vazdazelen grm koji nas u svako godišnje doba očarava svojom ljepotom, posebno je dragocjen u periodu mirovanja vegetacije jer od ljeta do kasne jeseni očarava svojim plodovima, a u kasnu zimu i rano proljeće svojim cvijetom. Pripada porodici Ericace, a pradomovina su mu zemlje dalekog istoka: Japan, Tajvan, Istočna Kina. Krase ga eliptični nazubljeni listovi, dugi oko 10 cm. Dok su mladi, bakrenocrvene su boje, a kasnije postanu srebrnozeleni. Cvatovi su grozdasti bijele ili ružičaste boje, a nakon cvatnje, krase ga plodovi poredani u niti.

Za dobar rast pieris traži dobro drenirano, ali ipak vlažno tlo, poželjno je da se supstrat oko biljke nikada ne isuši do kraja. Tlo mora biti kiselo i slabo opskrbljeno humusom pa možemo reći da ima slične zahtjeve kao kamelije i rododendroni. Pieris cvate na prošlogodišnjim mladicama pa se stoga orezuje tek nakon cvatnje u proljeće, nikako prije, jer bi u tom slučaju ona izostala. Razmnožava se zelenim reznicama u proljeće ili odrvenjelima (ključićima) u jesen. Ovaj zimzeleni grm traži polusjenu, osobito mu odgovara ona četinjača (bor, smreka, jela) , jer iglice koje padnu na tlo zakiseljuju supstrat. Niži kultivari se koriste za kamenjare i žardinjere, a oni najmanji za bonsai. U hladnijim krajevima kasni mrazevi mu mogu naštetiti, ali se biljka obnovi.
Sometimes you want to go where everybody knows your name and they're always glad you came..
Na vrh
Palmark View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 06 Veljača 2008
Lokacija: Yugoslavia
Status: Offline
Bodovi: 46
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Palmark Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Travanj 2008 u 14:22
Evo mog pierisa,prvo prolece mu je kod mene,nadamse da ce mu biti dobro!

USDA zone: 7b/8a
Na vrh
Božikovine View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 28 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 13142
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Božikovine Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Svibanj 2008 u 10:18
Piers japonika je krasna biljka no treba imati na umu da su listovi Piers japonike otrovni za životinje i ljude !!!
Na vrh
dada28 View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 06 Lipanj 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2265
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dada28 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Svibanj 2008 u 22:03
Popriličan broj biljaka je jako otrovan za ljude i za životinje, ali mislim da ne treba oko toga dizati veliku prašinu. Velika većina ljudi je toga itekako svjesna, a što se životinja tiče, čini mi se da one imaju instinkt ili tako nešto. Naravno, posebno treba paziti na dječicu jer oni ne mogu prepoznati opasnost koja im prijeti od otrovnog bilja, ali zato smo mi tu da ih zaštitimo!
Sometimes you want to go where everybody knows your name and they're always glad you came..
Na vrh
Lavandablue View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 25 Travanj 2008
Lokacija: Yugoslavia
Status: Offline
Bodovi: 601
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lavandablue Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Svibanj 2008 u 01:11
Na vrh
Jasenka View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 24 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 505
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Jasenka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Listopad 2008 u 22:16
Pardon kaj izvlačim ovu temu iz zaborava... danas u Pevcu našla ovaj grmić na sniženju i nisam mogla odoljeti smile99
 Shasha, s obzirom da ga ti imaš već godinu i pol, može malo savjeta? Planiram ga posaditi ispod borova (kad ionako drugdje nemrem LOL ), pa me zanima jel pametno saditi ga sada ili čekati proljeće? Velik je cca 20-ak cm i zdravo izgleda.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  12>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,234 sekundi.