Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Lukovice i gomolji
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Eucomis bicolor - ananas ljiljan
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Eucomis bicolor - ananas ljiljan

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 23456>
Korisnik
Poruka
Branka View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 27 Prosinac 2007
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 3031
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Branka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Lipanj 2008 u 17:16
što je netko rekao , ono što moje oči vide to mora biti moje .MOLIM DA mi se draga dušica smiluje i pošalje na bilo koji načinsjeme pelcerić ili bilo što od ove biljke , jer je prekokrasna , i ja je moram imati . zato dragi ljudi molim obavijet kako do nje doći ZAHVALJUJEM 
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
tropi View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 14 Ožujak 2008
Status: Offline
Bodovi: 745
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje tropi Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Lipanj 2008 u 22:02
Branka ,pričekaj do proljeća kad imaš lukovice u ponudi vrtnih centara i sjemenarni.Ima ih u standardnoj ponudi npr Bauhaus,baumax i dr

......za druge zainteresirane a naročito vlasnike Eucomisa može ih se umnožiti i preko lisne reznice.Zdravi list se izreže popreko ma širinu cca 5 cm i donji dio svake reznice uzakne se u dobar sjetveni kompost s primjesama pijeska(može i perlita),zatvori se u plastičnu vrečicu i čeka se da pusti korijenčić i mladu biljku.Naravno kompost nesmije biti prevlažan a i nikako se nesmije isušiti.......vrijedi pokušati
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Srpanj 2008 u 17:02

Evo ga u punom cvetanju.
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
Branka View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 27 Prosinac 2007
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 3031
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Branka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Srpanj 2008 u 21:59
voki nažalost mneke tvoje slikice nevidim ali vidim druge , ovu sad u pu nom cvatu momentalno ne vidim 
Na vrh
kat.rea View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Studeni 2008
Status: Offline
Bodovi: 5433
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kat.rea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Veljača 2009 u 19:13
Zanima me mjesto gdje ste sadili eukomis, sunčano ili hladovina?
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Veljača 2009 u 20:42
Kat,rea,jesi kupila i njega?Ja sam gledala i nisam se mogla odlučiti koju bi pa je eucomis otpao?
Na vrh
kat.rea View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Studeni 2008
Status: Offline
Bodovi: 5433
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kat.rea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Veljača 2009 u 20:46
Joj shasha, ja sam ti u subotu bila "pijani milijarder"smile96. Blažene kartice ....
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Veljača 2009 u 20:52
Vjerujem ti.Ko zna šta bi ja napravila da sam sama išla.Zato ja MM vodim sa sobom.
Što se mjesta tiče,ne znam no sad sam baš gledala postove prije i  tamo sam vidjela da ga,Donata,recimo posadila na sunčanom mjestu.Na terasi.Artemisija(čini mi se) je kontinentalka i u vrtu joj je.Ne znam ima li slika njenog vrta no kad sam ja vidjela,zadnji puta,to je pravi park pa je i eucomis u nekoj poluhladovini. Pogledaj malo prve stranice.Ne piše nešto konkretno(nije skinut neki tekst)no cure iz iskustva pričaju.
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Veljača 2009 u 07:27
Evo Shasha malo detaljnije o ovoj biljci.
Opis biljke
Eucomisi potiču iz vlažnih predela Kapske oblasti Južnoafričke republike, a naziv potiče od Grčkih reči eu=dobar i kome=kosa. Ovo su lukovičaste biljke, sa listovima dužine do 60 cm, koji formiraju rozetu na površini zemlje. Listovi i cvetna drška su tamno zelene boje, a mogu imati i purpurne šare. Cvetno stablo je visine 30-40 cm, bez listova, a iznad cilindrične cvasti nalaze se manji listovi zbog čega se ova biljka naziva baštenski ananas. Cvetovi su šestodelni, liče na zvezdice, gusto raspoređeni u cilindričnoj cvasti, cvetanje je od osnove cvasti ka vrhu. Latice su zelenkaste-krem boje sa purpurnim središnjim delom i osnovom prašnika. Stvorene su nove sorte sa belim cvetovima, kao i jarkih boja, crvene, tamno crvene i ljubičaste.
Eucomis se koristi za grupnu ili pojedinačnu sadnju u bašti ili kao saksijska biljka. Kada se otvori jedna trećina cvetova u cvasti koristi se kao rezan cvet. Mlade lukovice daju jednu cvetnu dršku, a veće, starije lukovice po 2-3 cvetne drške.
Neke sorte eukomisa koriste se u medicini, a u nekim plemenima južne Afrike koristi se protiv reumatizma. Lukovice sadrže alkaloide i treba ih držati dalje od male dece.
Način uzgajanja:
Eucomise treba saditi krajem marta i početkom aprila na toplo, svetlo, sunčano mesto, zaštićeno od vetra ili polusenku, u bogatu, laku zemlju sa dobrom drenažom, na dubinu od 10-15 cm. U periodu od nicanja do cvetanja 3-4 puta se prihranjuje. Odgovara mu vlažno zemljište, ali bez zadržavanja vode što prouzrokuje trulenje korena i lukovica. Između dva zalivanja treba ostaviti da se površina zemlje prosuši. Ne traži orošavanje listova. Nakon precvetavanja listovi žute, a lukovice se vade u kasnu jesen i zimi se ostavljaju na tamnom mestu pri temperaturi od desetak stepeni. U predelima sa blažim zimama lukovice mogu da prezime u bašti uz malčiranje.
Ako se gaji u saksijama sadi se tako da vrh lukovice bude u nivou površine supstrata. Saksije treba držati na terasi ili u bašti u periodu proleće-jesen, a u toku zime lukovice mogu ostati u saksijama bez zalivanja, na hladnijem mestu (6-10 stepeni). Buđenje lukovica je krajem februara i početkom marta, što treba imati u vidu zbog presađivanja lukovice. Umereno se zaliva dok se ne pojave listovi, a zatim se zalivanje povećava. Gajenjem u saksijama cvetanje Eucomisa je krajem proleća. Sadnjom u baštu lukovice se bolje razvijaju.
Razmnožavanje;
Razmnožava se mladim lukovicama koje se retko formiraju oko matične lukovice, a ređe semenom, setvom u rano proleće, pri temperaturi od 15-18 stepeni. Mladi ponici iz semena dobro podnose pikiranje, a cvetaju tek nakon 3-4 godine, dok mlade lukovice odvojene od matične biljke cvetaju nakon 2 godine. Lukovice imaju period mirovanja u toku zime na temperaturi koja ne bi trebalo da je veća od deset stepeni. Teži način razmnožavanja je reznicama lista, ali svakako vredi pokušati.
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
kat.rea View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Studeni 2008
Status: Offline
Bodovi: 5433
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kat.rea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Veljača 2009 u 17:46
Ma znala sam da će Voki opširno odgovoriti smile211duboko i smjerno.
Na vrh
kat.rea View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Studeni 2008
Status: Offline
Bodovi: 5433
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kat.rea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Veljača 2009 u 17:52
Originalno poslano od člana shasha shasha napisao:

Vjerujem ti.Ko zna šta bi ja napravila da sam sama išla.Zato ja MM vodim sa sobom.
smile96smile96
 Zato MM kada ja krenem u šoping ostaje doma, jer bi bilo tisuću i jedno pitanje, tipa a šta je to, a šta češ sa time....., onda ja smile207smile206i dođem doma praznih ruku.
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Veljača 2009 u 18:20
Da im treba dobra drenaža sam predobro naučila prošle godineCry  lukovica mi je najesen bila u prilično vlažnom djelu vrta i počela je truliti, nisam ju mogla spasiti, ali sam uzela par ljuskica lukovice koje nisu bila zahvaćene i zabocnula u zemlju...niču mlade biljčice. Istina, ovo bu potrajalo par godina, ali i nije bitno, ove lukovice koje se mogu kupiti kod nas su jako loše kvalitete, od 4 komada koje sam kupila prošle godine - samo je jedna niknula.



Inače zemlja je puna mačjih dlaka zato što tu teglu držim u "mačjoj sobi" LOL
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Veljača 2009 u 16:36
Gledao sam lukovicu mog eukomisa i vidim da je krenula sa rastom, a do polovine marta javljaju temperature oko nule, susnežicu i kišu. Ove godine će izgleda kasniti početak vegetacije ako se ostvare prognoze.
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
Mamaa View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 07 Veljača 2009
Status: Offline
Bodovi: 4461
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mamaa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Veljača 2009 u 18:24
Ja sam tek sada otkrila ovu jako lijepu biljku. Hvala vam dragi moji - bez vas bi i dalje bila u neznanju  Embarrassed
Ujedno ako će netko imati jednu lukovicu smile58
Kako odgojiti dva mala bića u pristojne muškarce?
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Ožujak 2009 u 07:34
Kod mene nikako da istera neka mlada lukovica pa sam posejao seme i za sada imam 4 mala ponika, koji su tek provirili iz zemlje.
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
iris View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 18 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4502
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje iris Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Lipanj 2009 u 16:16
raaaaaaste Smile
 
 
znači kad ocvate da ga vadim iz vrta ?
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Lipanj 2009 u 16:16
Ja lukovice vadim u jesen i čuvam ih u hladnoj, negrejanoj prostoriji do proleća.
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Kolovoz 2009 u 22:37
Danas sam otkrila kako izgledaju sjemenkeSmile Unatoč tome što je nakon cvjetanja ostalo na izgled puno punih zelenih čahura i kojima se razvija sjeme, kako se one postupno suše - ostale su potpuno prazne. Danas sam našla tek 3 sjemenke na prvoj ocvaloj biljci...točno se vidi u kojim je čahurama bila sjemenka, a na onom zelenijem liči kao da će svugdje biti sjemenki - tako je i prvi izgledao prije:



a ovo su sjemenke


Na vrh
iris View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 18 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4502
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje iris Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Listopad 2009 u 13:25
moj je bio posađen u vrtu....ali nikako da mu se osuši lišće pa da ga mogu spremiti....tek je počelo propadati
strah me da se ne smrzne
jel bi ga mogla sam presaditi u posudu i tako spremiti ?
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Listopad 2009 u 14:21
Možeš Iris, izvadi sve s lišćem pa posadi u teglu i pospremi u suhu i negijanu prostoriju, ili podrum.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 23456>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,266 sekundi.