Početna stranica Početna stranica > Vrt - Forum o vrtovima > Moj vrt > Moj povrtnjak
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Biovrt
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Biovrt

 Odgovori Odgovori Stranica  <1234 43>
Korisnik
Poruka
MGrubi View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 31 Ožujak 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 137
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje MGrubi Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Veljača 2008 u 17:01
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
MGrubi View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 31 Ožujak 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 137
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje MGrubi Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Veljača 2008 u 17:05
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Veljača 2008 u 18:00
Sto se tice kadifica ... probajte nabaviti one starinske vrste. jer ovi danasnji hibridi nisu toliko korisni, sada vise mirise nego sto imaju onaj stari prepoznatljivi jaki miris. Zbog kojega su ga nase beke i djedovi zvali smrdljivci a ne kadifica...
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Veljača 2008 u 20:58
Hvala na ovom zadnjem savjetu, uopće mi to nije palo na pamet.Clap
 
Xenia64, inače nije ti neophodan stajski gnoj da bi imala plodno tlo, možeš i kupiti gnojivo u granulama. Preporučila bi ti da obavezno na tlo dodaš u rano proljeće ili jesen drveni pepeo - on sadrži kalij koji je bitan za rast. I obavezno imaj plodored i malčiraj, pa nećeš imati problema s zemljom.
 
Da se nadovežem na planiranje vrta, ja sam prve godine imala baš povrtnjak s nešto malo nevena i kamilice (joj kak je to uredno izgledalo...), ali od prošle godine maximalno kombiniram cvijeće i povrće. Dakako, cvijeće ima svoju svrhu - privlači kukce, tjera kukce i poboljšava tlo, ali iskreno - i uživam u njemu. A vrt je ludilo boja i veličina. Zašto bi povrtnjak bio klasični povrtnjak? Čak već ove godine mislim na nekim gredicama između kultura posaditi i grmlje (ribiz, ogrozd, bazga...) - npr s šumskim jagodama - i njima bu to bolje pasalo.
I još jedna mala primjedba - ne mislim da je biološki uzgojeno nužno manje od "špricanog". Moje povrće je svih ovih godina izgledalo fenomenalno... (no dobro, jedan je paradajz prije ličio na pinokia, ali ostali su bili "normalni"... Na kraju krajeva, podsjećam da je po 10-godišnjem istraživanju bilo zaključeno da organski uzgojena hrana ima daleko više hranjivih sastojaka i mikroelemenata od one uzgojene na "klasičan-kemijski" način.
Na vrh
MGrubi View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 31 Ožujak 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 137
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje MGrubi Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Veljača 2008 u 21:06
kvaliteta na 1. mjestu
Na vrh
xenia64 View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 27 Veljača 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 752
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje xenia64 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Veljača 2008 u 22:35
smile157 A ja ne znam kud bih sa silnim pepelom!!!
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Ožujak 2008 u 09:44
Ja ti sav pepel nosim u vrt, u ruže i sve ostalo. Nažalost to je u vikednici, gdje se grijemo na drva, ali kako je to kontinen, nekad ložimo i u ljeti, jer su noći hladne. Sve se iskoristi. Talog od kave i kore od banane (to sam naučila na ovom forumu), a za pepel znam od prije.
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
MGrubi View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 31 Ožujak 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 137
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje MGrubi Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Ožujak 2008 u 17:48
ali samo pepel od drva (kalij), nikako od ugljena

gredice su izorane,
u prvu sam posijala špinat i ranu salatu, te 4 reda mladog luka, kasnije za jedno 6-8 tjedana po sredini tu sadim rajčice
u drugu sam posijala samo blitvu , kasnije će tu doći i kupusnjače
a u treču sam naizmjenice sijala tikvice (pod staklenku) i visoki grah

sad sam u međufazi između klasičnog vrta i vrta pod steljom
fali mi sijeno, a ni biljke nisu narasle za presad

kupila sam sjeckalicu, i super je, budem isjeckala 50:50 zelene trave i sijena (i malo grančica) pa će to biti prvi sloj malča (da brže truli), a na to ču staviti klasik sijeno (kad mi stigne)
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Ožujak 2008 u 18:59
Ja ću očigledno morati pauzirati s radovima - najavljuju snijeg kod nas...Cry

Već sam posadila i posijala dosta cvijeća, nadam se da im neće naštetiti.
Na vrh
MGrubi View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 31 Ožujak 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 137
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje MGrubi Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Ožujak 2008 u 21:06
meni bi dobro došao kakav mediteranski kalendar sijanja i sadnje
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Ožujak 2008 u 21:20
Ima jedna odlična knjiga koju ja koristim, mogla biti nešto dostaviti, ali mi je u vikendici, jer tamo imam vrt, a ona je na kontinentu. Zove se Povrće iz mog vrta. Tamo ima kalendar za mediteran i za kontinent. Ako se  ne snađeš ići ću gore za jedno desetak dana, pa ti pošaljem kopiju.
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
MGrubi View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 31 Ožujak 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 137
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje MGrubi Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Ožujak 2008 u 09:13
super, nema je u gradskoj knjižnici
bila bih ti jako zahvalna :)
Na vrh
xenia64 View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 27 Veljača 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 752
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje xenia64 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Ožujak 2008 u 10:55
Daj stavi i koju sličicu da malo patim kad kod tebe vidim ono što ja tek želim imati
Na vrh
iris View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 18 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4502
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje iris Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Ožujak 2008 u 11:17
Triša mogla bi to uploadat negdje da i mi drugi nešto naučimo :)
 
a i ja navijam za slikice :)
Na vrh
osbourne View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 336
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje osbourne Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Ožujak 2008 u 17:48
evo i mene ovdje kako sam ovo mogao propustiti:)
super je tema ali moram priznati da nista ne znam o nametnicima osim ono malo znanja sta sam skupio "usput" kad bi ovako nesto procitao i slucajno zapamtio a sve iz razloga jer u mom vrtu nema nametnika. hehe da vrag ne cuje, jednostavno nema.
musice kod mene ne postoje, zlatice nisu do sada bile jedini problem bila je hrđa na malinama i nisam naao bi rjesenje te sam ih poprskao. ali jendomu u sezoni.
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Ožujak 2008 u 19:38
Blago tebi Osbourne....Ma ni ja nemam previše nametnika, ali zato zlatice dolete od drugog susjeda...Inače skupljam ih ručno, a trudim se ih preduhitriti - pa od početka godine provjeravam ispod lišća krumpira i uništavam jajašca. Za one koji neznaju - tu treba jako paziti da se ne bi uništija slučajno jajašca bubamare - polažu ih na isti način kao krumpirova zlatica, jedino su njihova jajašca malo blijeđa i mrvicu manja - lako ih je zamijeniti (slike ovo ljeto). I paziti treba na ličinke bubamare - male plave s žutonarančastim točkama - one su glavni žderači biljnih uši.
Na vrh
osbourne View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 336
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje osbourne Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Ožujak 2008 u 20:08
božje ovčice su nama biovrtlarima korisne jer se hrane lisnim ušima dakle one su predatori.
red:  coccinella
 
zlatice, s jednakim pravom na život, nama ipak malo manje drage
red: leptinotarsa
 
redovi nikako nisu one bajice koje nađete u vrtu, to je mjesto u sistematici konkretno kukaca. ispod reda ima i familija, vrsta, podvrsta i sl...
tu sam napisao redove jer se unutar istog reda jedinke vrsta malo razlikuju.
pa na primjer imamo kupusnog bjelca pieris brassicae i slicnog leptira ali druge vrste pieris napi (nas naziv ne znam jer mi nije bitan). vidite da imaju istu prvu riječ a to je pieris, pieridae= rod leptira bjelaca.
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Ožujak 2008 u 21:47
Super Osbourne što si stavio slike! Još samo na proljeće moram staviti slike jajašca jednih i drugih. Inače slažem se da i zlatice imaju jednako pravo na život kao i božje ovčice i imam strašnu grižnju savjesti kad ih uništavam, ali što drugo mogu - ako ih ostavim, za par dana se mogu oprostiti s krumpirom - surov zakon prirode - ili one ili ja.  Postoji još jedan način da ih se preduhitri - prskati krumpir s vodom u kojoj je odstajala bazga - time se kamuflira miris krumpira za zlatice te ga one teže pronalaze. No u doba dok mi je nicao krumpir baš i nije bilo previše lišća bazge o prirodi...
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Ožujak 2008 u 21:54
Strpite se malo, sad je gore pao snijeg, neka malo zatopli, sve ćemo srediti.
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
mima View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 320
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mima Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Ožujak 2008 u 22:47
Dok sam sadila krumpir, oko njive sam posadila biljke koje tjeraju krumpirove zlatice. Niti jedna zlatica se nije pojavila. Svake godine mi ta biljka ponovno nikne i pustim je da se razvije, jer je malo neobičnog, dekorativnog izgleda. Može narasti do 1 m visine, ima zelene cvjetove, a zatim se iz toga razviju sjemenke, koje sakupim i dam  nekome. Pogledat ću ako mi se pojave mlade sadnice, prije nego ih počupam, dogovorit ću se s vama, bio-vrtlarima, pa ću vam nekako poslati da probate još ove godine. Ako mi ništa ne nikne, bit će sjemenke ove jeseni, pa ćete biljku imati za iduću godinu. U svakom slučaju slikat ću stabljiku odrasle biljke i postaviti ovamo da je vidite, možda znate o čemu se radi.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1234 43>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,328 sekundi.