Početna stranica Početna stranica > Ostalo - Sve i svašta o biljkama i cvijeću > Dnevnik radova
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Dnevnik by xenia
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Dnevnik by xenia

 Odgovori Odgovori Stranica  123 12>
Korisnik
Poruka
xenia64 View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 27 Veljača 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 752
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje xenia64 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Dnevnik by xenia
    Objavljeno: 29 Veljača 2008 u 07:50
 Kako rekoh, vaši dnevnici su me nadahnuli i natjerali da se i ja okušam u pisanju. Zadnji puta sam ga pisala u srednjoj školi ,a koliko je drveće od tada naraslo...
Dakle, danas je 28. 2. Djeca su u školi i ja sam se dokopala kompa.Na "Dobro jutro Hrvatska" Vakula prognozira promjenjivo vrijeme . Molim Boga da ne pada kiša do ponedjeljka jer mi je prijatelj jučer konačno preorao vrt kod vikandice. Onaj glineni. Ja optimist pomislim kako ću samo malo prekopkati i posijati grašak jer ga trošimo na tone, a kad tamo Cry vidi jada. Ostavio mi je takve brazde da ču se ubiti od kopanja dok to ne dovedem u red. S tom zemljom nikako da se dogovorim . U proljeće i jesen je živi užas. Dok je mokro ništa ne možeš s njom . Na brdu je pa se ljudi boje gore ići s traktorom , a da prekopavaš ručno nemoguća stvar kad zatravni.Prošle godine nisam orala , dragi mi je spominja rodbinu dok je pokušavao frezati i na kraju mi je preostala samo motika. Na žalost te godine nisam ubrala niti jednu mrkvicu jer se nije mgla probiti kroz te buse. Rajčice su bile odlične, sama sam ih uzgojila na prozoru i dosta rano presadila u vrt. Prekrila sam ih lutrasilom, blagoslovila i rekla sebi da nije neka šteta ako se i smrznu kad ih nisam skupo platila.
Uglavnom , preživjele su, ubrala sam ogromnu košaru sredinom sedmog mjeseca i ponijela na more. Imala sam neku ranu sortu jabučara, nešto volovskog srca amerikanca. Svi su se dobro držali i jeli smo ih svih deset dana bez da su trunuli.
 Sada idem zaliti rasadu na prozoru. Ove godine sam dobila od prijateljice iz udruge " Živa zemlja" eko sjeme volovskog srca crvenog i roza, još nekog duguljastog , posijala sam i rani od lani. Uz to već su krenuli zečići i mirisna grahorica. Ako ne bude padala kiša možda orežem i voćke oko kuće.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
FranjicaZG View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 10 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 4567
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje FranjicaZG Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Veljača 2008 u 08:17
Stvarno si vrijedna ovako rano ujutro. Od svih paradajza najdraži mi je volovsko srce - navijam da ti opet uspije smile186
Na vrh
xenia64 View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 27 Veljača 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 752
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje xenia64 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Veljača 2008 u 11:19
 Hvala Franjica.
Na vrh
xenia64 View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 27 Veljača 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 752
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje xenia64 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Veljača 2008 u 11:29
     Evo ovo je moj ranč, kako ga ja zovem . Velik je otprilike 15 x50 m , barem su tako rekli kad sam kupovala. Ovo je slika od jučer, nakon oranja. Samo da vidite te brazde s kojima se moram boriti krvlju i znojem.
 
   To je mala gradica graška posijana jesenas. Bila bi veća da sam mogla zabosti motiku u zabetoniranu zemlju. Inače, to mi je druga godina jesenske sjetve, prošle sam oko prvog svibnja ubrala prve mahune.
 
 U mom dvorištu jedan od pokušaja da posadim nešto što moj dragi neće pogaziti autom.
 
  Još malo uz vikendicu, samo da vidite tu padinu prema šumi. 
 
  
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Veljača 2008 u 12:33

Hej pa ovo je super, mahune za 1.maj, a ja ih tek sijem oko 1.maja. Ovo imanje ti je super, a što se tiče oranja, meni susjedi izoru (u vikendici oko Josipdola), onda potanjuraju (ma što to značilo), pa pofrezaju, bude sitno, predivno. Freza je mala, kao kopačica, pa vjerujem da bi i tebi netko mogao to napraviti - ubit ćeš se s motikom.Kakav je paradajz volovsko srce-jer ja sadim onaj duguljasti (pelati), unuci su ludi za njim, a kako svi živimo u Rijeci, njima je to pravi doživljaj kad ih pošalješ u vrt po nešto.

Jednom je moje gradsko djete (unuk)    imao je onda 6 godina dotrčao i rekao: Nona zamisli pa ona teta (susjeda )vadi krumpir iz zemlje. Ostala sam "paf" i odlučila dječicu angažirati i napraviti si vrt. Znači imala sam ti već 55 godina kad sam prvi puta postala poljoprivrednik i sada u tome uživam.

RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
xenia64 View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 27 Veljača 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 752
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje xenia64 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Veljača 2008 u 21:53
Confused   Oprosti Triša, krivo sam se izrazila. Mislila sam na graškve mahune. Radi se o sorti Čudo Kelvedona. Što se tiče frezanja to ti je kod mene bolna priča. Da, imamo i mi frezu, ne znam koje marke , samo nije baš jako snažna. Uglavnom, moj dragi je prošle godine pokušao pofrezati u proljeće, nakon što smo najesen preorali. Kako je prošla zima bila topla, zemlja se nije smrznula i ostala je onako u velikim busama. Tvrda kao beton. (Ovo inače ne bih smjela iznositi u javnost ).Tako on zasukao rukave, uključio frezu i kaže da ugrijem pivo dok završi. Shocked Joj, da vam je to bio za vidjeti, ne znam bi li se smijala ili plakala. Juri freza niz ono moje brdo, trči dragi za njom i spominje mi rodbinu.smile43Uglavnom, zemlja je bila toliko tvrda da nije uspio ni zabosti motičice u nju. Nadam se da neću i ove godine tako proći.
 Volovsko srce ti je odlična sorta, krupan je, onako nekako trokutstog izgleda i ima malo sjemenki. Jako je ukusan za salate ali ja ga isto ukuhavam.Sad sam dobila sjeme roza i crvenog. Kažu da je to inače kasni paradajz ali ja posijem sve u veljači.
Na vrh
andrea01 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Svibanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 5238
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje andrea01 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Veljača 2008 u 22:41
Xenia, samo da te utješim nije tebi jedino tako...
Nadam se da ćeš imati veće sreće sa vrtom ove godine!
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Ožujak 2008 u 00:17
Xenia zato se poslije oranja "potanjura"(kako Triša veli-ma što to značilo)To isto traktorom prođe,slično frezanju je,time usitnjava zemlju.E onda poslije tanjuranja može lako i samo motikom nakopati.Ako dobro napravi ne treba ni frezanja.Zamoli onog ko je orao da ti i potanjura.
Na vrh
xenia64 View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 27 Veljača 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 752
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje xenia64 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Ožujak 2008 u 07:59
Thumbs%20Up   Hvala Shasha!
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Ožujak 2008 u 09:22
Xenia očito ima problem, jer se do njenog vrta teško dođe traktorom, a koliko sam shvatila još je i na padini, ali nema veze, bar me je nasmijala opisom kako muž freza, samo ti njega upregni, neka kopa, ako ne može frezati.
Tamo u mojoj vikendici je lako (malo selo se zove Skradnik)  uz cestu je imanje, i na velikoj ravnici, da nije ne znam kako bi.
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
xenia64 View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 27 Veljača 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 752
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje xenia64 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Ožujak 2008 u 14:35
Cool   Upregnula bih ja njega da ga mogu uloviti kod kuće, MM (napokon skužila skraćenice ) ti je obrtnik i gotovo stalno na terenu, a onda nemam srca tjerati ga na takve teške fizikanere.
 Ovi moji problemi će se jednom rješiti meni je ionako najvažnije da mogu kad me uhvati žuta minuta doći gore, sjesti na terasu i gledati prirodu. Zatvorim oči i samo dišem onaj čisti šumski zrak, slušam sokola kako klikće i vjetar u krošnjama hrastova.
Danas je subota, moj najbolji dan u tjednu. Vani puše nekakav hladni vjetar ali to me naravno nije spriječilo da s prijateljicom ne odem na pijacu. Nismo ništa kupile, samo smo onako iz navike bacile pogled na ponudu jaglaca, zumbula i tko zna čega sve ne. Čekamo sutra jer u Plodinama imaju 25 % popusta na cvijeće, zemlju i sjemenje pa ćemo se onda raspištoljiti. Ovako ružan dan stvoren je za pravljenje planova. Jučer sam uslikala vrt u dvorištu, predvrt i jedan krš iza kuće koji ove godine moram dovesti u red. Ljetos smo mijenjali krov pa još stoje ostaci greda, oluka i granje od obrezivanja malina i kupina.
Ovako u proljeće sve djeluje grozno sivo i jadno. Kad stavim slike morat ću se prihvatiti posla da ne ispadne kako samo pričam, a ništa ne radim. Pregledala sam sadnice tajberija (valjda se tako piše ) i pikberija od jesenas . Na moju veliku radost tjeraju mlade listiće. Jedva čekam da  vidim i probam prve plodove.  To malo poznato bobičasto voće sam tražila dvije godine po raznim rasadnicima, zvala telefonom ljude sa oglasa i uvijek zakasnila.I onda jednog lijepog dana sretnem susjedu koja živi par kuća od mene i onako u priči od trgovine do kuće dođemo na temu vrta. P ozove me ona na biljni čaj i razgledavanje.. Bašići se inače bave ekološkom poljoprivredom i vrlo  su aktivni u udruzi Živa zemlja. I kod njih užicam te sadnice.
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Ožujak 2008 u 14:46
Ma imaš pravo, ne mogu oni baš sve, a nemaju možda ni vremena, naročito ako je privatnik. Znam jer i moja kćerka, pa svi uskačemo i pomažemo joj oko posla.
Riješiti će se to već nekako, ali ništa ti ne treba lijepo si sve opisala zadnjom rečenicom, ponekad znam reći da je u prirodi dovoljna ležaljka, dobra knjiga  i radio mi rečemo "soto voce" .
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
xenia64 View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 27 Veljača 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 752
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje xenia64 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Ožujak 2008 u 10:19
 
Evo užicala sam sina da mi stavi sličice. Ovo je taj krš  koji je ostao od limarskih radova. Obećala sm da ću to ove godine rasčistit. Malo je problematično zbog hladovine gotovo cijeli dan, tla gotovo i nema, večinom šuta i komadići cigli. aaaaaaaaauz ogradu sam prije dvije godine ugurala malu grančicu maline koja stalno rađa. Prošog ljeta se raširila, izgleda da joj ni škrta zemlja ne škodi. Planovi za budućnst je dalje širiti maline ( moja djeca ih obožavaju), posaditi hoste i paprati.
 
Predvrt slikan s lijeve strane, od ove maline uz ogradu. stojim ispod stabla kruške, uz ogradu do ulice posadila sam višnju marasku, a do kolnog prilaza je već stara kajsija.Vidi se i bijeli susjedov zid.
 
Povrtnjak u nastavku kolnog prilaza. Sad zbilja izgleda jadno , tu je plstenik sa salato i lukom srabrencem,dvije breskve, vinova loaza uz zid, nasadi malina na početku i kraju povrtnjaka.Slijeve strane su stepenice za ulaz u moj dio kuće, kraj njih je cvjetnjak , ruža penjačica i pavit. Kao što vidite,nagurala sam svakog čuda na to malo mjesta. A da, imam još i jedan grm kupine bez bodlji pokraj višnje do ulice. Ne volimo ih jesti ali super su za sokove. Sad čekam da urode prvi plodovi tajberija i pikberija pa da ih probamo . Nadam se već ove godine.
 
 
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Ožujak 2008 u 10:23
Ovo izgleda zgodno, jer je ograđeno - meni se čini sa svih strana- ali sad ne kužim ništa, ovo nije vrt nego neka okućnica-dvorište, daj malo teksta, pobogu.
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
xenia64 View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 27 Veljača 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 752
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje xenia64 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Ožujak 2008 u 12:20
Da to je moja okućnica. Kako su mi djeca veća prisiljena sam mijenjati prioritete.Sadim manje cvijeća, a više jestivih biljaka. Nadam se da me zbog toga sada nećete izbaciti iz svog cvjetnog društva. Imam ja i cvijeća , to ću vam uslikati kad bude najljepše. U kući mi se dosta teško održava zbog centralnog grijanja, a ono balkonsko niti ne stavljam previše jer me srce boli kad se vratim s mora , a moj svekar koji se onda brine o mačku, zlatnim ribicama i cvijeću sve upropasti. Ili se osuši ili sve utopi. Zato sadim više trajnica jer se one lakše bore s muškom brigom.( Sorry Miha, čast izuzecima)
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Ožujak 2008 u 12:47
Da slične probleme imamo svi, sa zalijevanjem, odlascima. Ja odem u vikendicu nekoliko dana i tamo imam cvjetnja i vrt, onda svaku večer moram zvati kćer, koja živi na katu iznad (u istoj smo kući-što bi bilo da je na drugom kraju grada) da ne zaboravi zaliti.
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
xenia64 View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 27 Veljača 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 752
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje xenia64 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Ožujak 2008 u 10:29
Danas me baš nešto sve zeza, ovo šugavo vrijeme, ovaj miš koji se ispraznio i moja blentava ruka koja je stisnula krivu tipku i sve napisano izbrisala pa moram pisati ponovo. Ubija me ova kiša i ova vjetar vani. A jučer je bilo tako super da sam cijeli dan nešto čačkala po vani. Malo dotjerala maline ,malo prorahlila zemlju oko cvijeća, posijala one sitne dalije, prebacila hrpu nedozrelog komposta, zapravo mi se uopće nije išlo u kuću.Sad idem posijati lupine ili vučjak i onda pariti oči na vašim slikama.
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Ožujak 2008 u 10:41
Xenia,krasno dvorište.Bez obzira što još ništa ne cvate i što su tamo one olupine,ja to odmah gledam kako će biti za koji mjesec.Tamo di je hlad(sa onim olupinama) i meni su hoste prve pale na pamet.Posadiš nekiborić ili čempres(imaš onih spororastućih),hoste paprati pa i hortenzije vole hlad.Bit će to prekrasnosmile186
Na vrh
xenia64 View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 27 Veljača 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 752
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje xenia64 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Ožujak 2008 u 10:48
Hvala, Shasha, sad ću morati sve to srediti inače ćete me popljuvati da sam se samo hvalila a ništa ne napravila.
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Ožujak 2008 u 10:52
Vjerujem ja da ćeš ti to urediti.Ako ništa drugo,znam kako ovaj forum djeluje na ljude(iz iskustva).Jednostavno te"tjera" da napravišWink
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123 12>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,203 sekundi.