Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Voće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Višnja
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Višnja

 Odgovori Odgovori Stranica  <123
Korisnik
Poruka
Mare11 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 28 Travanj 2014
Lokacija: kontinent
Status: Offline
Bodovi: 22
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (1) Hvala(1)   Citiranje Mare11 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Veljača 2015 u 09:55
Mozete mi pomoci pliz, kupili smo kucu ispred koje je visnja, malo previsoka za moj ukus. zao mi ju je porezati skroz jer ima puno plodova, ali bih je rado skratila. da li je to moguce, kada da to napravim i kako? ideja je otprilike ovako (oznaceno crvenim linijama)

http://s1308.photobucket.com/user/mare11222/media/2118ff52-4c8e-4e0b-bfe7-21b525f22004_zps5ec7b6d2.jpg. -

ako je netko voljan napraviti linije na kojima bih mogla odrezati visnju, saljem jednu neuredjenu sliku =)
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Glog View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 04 Veljača 2015
Lokacija: Osijek
Status: Offline
Bodovi: 55
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Glog Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Veljača 2015 u 08:54
Pozdrav!
Prema onome što biste željeli i izgledu višnje moj je savjet da je odrežete skroz.
Prema ovim crvenim linijama...kada bi ste višnju tako odrezali ona više ne bi imala puno crvenih plodova a niti bi bilo drvo koje privlači poglede ljepotom.
Razlog tome je što ovo najvjerovatnije nije kalemljena višnja i jako je bujna.
Zbog neredovite rezidbe i bujnosti sve najbitnije , rodne grančice stvarale su se visoko i pri krajevima krošnje..Ako to odrežete dobit cete samo ogoljele debele grane sa vrlo malo rodnog kapaciteta.
Najpovoljnije po meni je ovo drvo izbaciti i ako bas zelite visnju kupite kalemljenu sadnicu na slabo bujnoj podlozi.

Na vrh
Mare11 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 28 Travanj 2014
Lokacija: kontinent
Status: Offline
Bodovi: 22
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mare11 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Veljača 2015 u 09:15
hvala na odgovoru :) odlucila sam da ako stavimo novu fasadu da cemo je odrezati a do tada neka bude, fina je za kolace ;)
Na vrh
Glog View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 04 Veljača 2015
Lokacija: Osijek
Status: Offline
Bodovi: 55
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Glog Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Veljača 2015 u 09:31
Nema na čemu!
To je samo moje mišljenje, bilo bi lijepo da se još netko uključi sa drugačijim razmišljanjima...
Odličan izbor kuće!
Vidi se da je kvalitetno građena i na čvrstim temeljima!
Na vrh
pemica View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 03 Svibanj 2012
Lokacija: Požega
Status: Offline
Bodovi: 14
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje pemica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Veljača 2015 u 23:13
Mare11  višnju možeš skratiti kako si zamislila samo višlje na vanjske jače grane (grane koje rastu prema van a ne u unutrašnjost krošnje)  tako da raste u širinu a ne u visinu. Granu prema balkonu prikrati samo da ne smeta balkonu i to opet na vanjsku to jest doljnju (koja raste prema zemlji).  I tako svaku granu koju režeš na vanjsku. Nadam se da si shvatila  što sam mislila.........................samo nećeš imati puno ploda ove godine.....................i da možeš je porezati odmah......... i bilo bi dobro premazati rezove deblje od prsta voćarskim kitom........... ako nešto nije jasno pitaj. .......
Na vrh
Mare11 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 28 Travanj 2014
Lokacija: kontinent
Status: Offline
Bodovi: 22
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mare11 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Veljača 2015 u 09:40
da, mislim da sam shvatila. u principu da ove moje "crvene crte" budu na istim granama samo malo višlje, jel tako? =) moram pričekati da se snijeg otopi jer ga ima dosta ali čim se prikaže gola zemlja idemo u rezanje. ako baš ne uspije onda je režemo do kraja (izgleda da će bit nova fasada hehe)
Na vrh
pemica View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 03 Svibanj 2012
Lokacija: Požega
Status: Offline
Bodovi: 14
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje pemica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Veljača 2015 u 21:46
Da upravo tako.......nemaš što pogriješiti osim što će biti manje ploda ove godine..............a možeš je porezati i niže da se pomladi a neće smetati novoj fasadi.........
Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Veljača 2015 u 22:41
Ja bih ju orezala otprilike ovako:

Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Veljača 2015 u 00:01
Kako si to fino napravila, da sam mislila da si su ušuljala u njeno dvorište i odsjekla joj graneClap
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
dugi68 View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 05 Lipanj 2014
Lokacija: Vranovci
Status: Offline
Bodovi: 77
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dugi68 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Veljača 2015 u 11:06
I to je OK uz neke male finese ali njih svi imamo kao i narav. Voćku je najlakše posjeći a najteže odgojiti, zato ju ne reži do zadnjeg trenutka. Što se tiče napisa da višnja vjerovatno nije kalemljena itd., neka potpisnik dođe kod mene vidjeti veličinu plodova DIVLJE višnje pa da onda prodiskutiramo. Nemogu sada naći svoje slike da postavim ali imaju na forumu vinara i nigoradara. Stvar je samo rezidbe pa da vidiš. Zato me neke kolege i zovu Poglavica oštar rez.
Na vrh
Glog View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 04 Veljača 2015
Lokacija: Osijek
Status: Offline
Bodovi: 55
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Glog Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Veljača 2015 u 22:09
Komentarom da nije kalemljena ni jednom rijecju nisam govorio o kvaliteti i velicini ploda nego o bujnosti stabla.
Visnja je vocka poznata po tome da ne mora biti kalemljena kako bi plod bio kvalitetan i krupan.
Sadnice se mogu uzimati kao korjenovi izdanci ili iz sjemena.
Pri tome iz sjemena najvjerojatnije nece biti ista kao drvo iz cijeg je ploda sjeme.
Moze biti i bolja ali i losija.
Iz korjenovih izdanaka ce biti ista.
Kalemljenje sluzi kako bismo plodove visnje koji nam se svidaju uzgojili na podlozi koja diktira velicinu vocke i neke druge karakteristike...
Podloga se bira i prema tipu tla na kojem zelimo saditi vocku..
Na vrh
dugi68 View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 05 Lipanj 2014
Lokacija: Vranovci
Status: Offline
Bodovi: 77
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dugi68 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Veljača 2015 u 08:08
Točno, ispričavam se zbog naglog komentara. Mislimo isto. Višnja je Bogom dana voćka Smile
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <123
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,188 sekundi.