Početna stranica Početna stranica > Drveće, živice, palme ruže i bonsa -Forum o drveću > Grmlje
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Vrtni hibiskus - Hibiscus syriacus
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Vrtni hibiskus - Hibiscus syriacus

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 34567 9>
Korisnik
Poruka
makk View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 26 Siječanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 1162
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje makk Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Veljača 2010 u 16:17
Ovo je moj baštenski hibiskus.
Čudno je da su mu cvjetovi na istoj biljci različiti.
Neki su ovaki

a neki ovakvi


Do danas sam mislila da ovaj hibiskus nema sjeme. Danas sam odrezala 2 ogromne grane koje prelaze ogradu i po prvi put vidjela nekoliko čahurica sa sjemenom.
Sve skupa je bilo 12 sjemenki.
     (")
    (\|/)
   __L_
   \___/http://cvjetnaoaza.blogspot.com
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
keeka View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 04 Lipanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 252
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje keeka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Kolovoz 2010 u 12:04
Pozdrav, imam onaj klasicni narančasti hibiskus, i eto uzela grancicu, posalila i dala mi je cak i cvijetak, bila su 3 pupa al taman kad su se trebala otvorit pukla su, vjerovatno od tezine, pa sam ovaj zadnji sto je ostao naslonila n list drugog cvijeta te je uspio ocvjetat.
Međutim muce me te rupice na lišću, jel zan netko od cega su i kako da ih se rijesim?http://i694.photobucket.com/albums/vv302/slavonkaa/S5005147.jpg
Na vrh
tanjica View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 07 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 235
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje tanjica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Siječanj 2011 u 15:20
Originalno poslano od člana katruža katruža napisao:

A moj je ovako isprepleten...


zanima me kako dobiti da bude ovako isprepleten?čula sam da se moraju cijepiti te grane a to mi zvuči prekomplicirano ..jel postoji neki lakši način?

e i jel taj vrtni hibiskus brzo raste?il mu treba tri gladne godine da dođe do visine recimo metar i pol?
Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Siječanj 2011 u 15:42

Pa zavisi koliko velikoga ćeš kupiti i posaditi! Normalno da je razlika ako posadiš biljčicu od 20 - 30 cm ili biljku od 70 - 80 cm. Ovo je jedan moj u prvoj sezoni poslije kupnje. Kad sam ga kupila bio je upola manji.




Inače po mome iskustvu treba mu godina - dvije da se dobro ukorjeni, a tada i snažnije raste.

Ali vodi računa o pravilnom orezivanju.

Na vrh
tikvić View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 08 Travanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 2349
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje tikvić Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Siječanj 2011 u 23:41
Možeš ga ispreplesti na dva načina i to nema nikakve veze sa kalemljenjem.
Prvi način je sa jednom sadnicim, kojoj otkineš vrh odmah iznad zemlje i kad udare zaperci ostaviš tri najsnažnija, ostale odstraniš.Kad mladice dostignu željenu visinu stabljike otkineš im vrhove, da bi se formirala krošnja. Zatim mladice ispreplateš i na vrhu zavežeš špagom da bi ostale u tom položaju. Špagu povremeno popuštaš da se ne bi urezala u stablo. Kad stabljika odrveni, slobodno ukloni špagu, isprepleteno stablo će ostat u tom položaju.
Drugi je način sa tri sadnice koje posadiš u zajedničku rupu, dalji postupak je isti kao u prvom slučaju. Kad stablo formiraš od tri sadnice onda je još bolje uzeti tri različite boje cvujeta, jer tad na kraju dobiješ jedno stablo u tri boje.
Nadam se da sam bila dovoljno jasna. Ako te još što zanima slobodno pitaj.

Na vrh
tanjica View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 07 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 235
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje tanjica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Siječanj 2011 u 00:17
jaaaao tikvić, veeliko hvala na iscrpnom objašnjenju smile211
skratila si mi sate istraživanja oko tog prepletanja!negdje sam i čula da se može tak s mladicama al ovo za isprepletanje različitih boja mi nije uopće palo na pamet, a tako dobra ideja!!! i sad uskoro kad kupim, sigurno ću imati još pitanja! fala još jednom Smile

cimifuga, mislim kupiti onda najvjerojatnije manje, odnosno mlađe sadnice tak da ih mogu ispreplesti kak je tikvić objasnila ..i fala i tebi Thumbs%20Up
Na vrh
Mira K View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 16 Rujan 2009
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 5574
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mira K Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Kolovoz 2011 u 22:41

Evo i ja imam plavi, roza i bijeli. Čitala sam o orezivanju pa ih moram na proljeće...

 
 
 
 
 
 
 
Rijeka

Na vrh
Silvestra View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm


Pridružen: 02 Ožujak 2011
Status: Offline
Bodovi: 1661
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Silvestra Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Rujan 2011 u 20:41
smile71
Na vrh
baka View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 14 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 14388
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje baka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Rujan 2011 u 18:19
Čitala i naučila. Znači orezati na proljeće. A ispreplitanje... e ja sam na početku napravila "grešku u koracima". Dobila dvije grančice, ubola u zemlju, sve misleć: pa jedan će se primiti. A primila se oba i sad rastu jedan uz drugog.Bijeli i... ovaj drugi će izgleda biti roza. Da li ih pustiti da ovako rastu ili ih pokušati ispreplesti. Visoki su sada 60 i 80 cm cca.Čitajući Tikvić ispada da sam slučajno napravila baš pravu stvar!Wink
Na vrh
laural View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 02 Prosinac 2009
Lokacija: Požega
Status: Offline
Bodovi: 76
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje laural Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Studeni 2011 u 11:21
Pozdrav svima ,evo da vam pokazem kakve sam si nove hibiskuse nabavio......

Plavi dupli


rozi dupli
Na vrh
enrikova nona View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Prosinac 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 6269
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje enrikova nona Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Studeni 2011 u 12:40
prekrasni su Thumbs%20Up
<ako nekom das ribu nahranit ces ga jednom, ako ga naucis loviti ribu nahranit ces ga zauvijek> narodna
Na vrh
milica7 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 20 Listopad 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 10300
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje milica7 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Studeni 2011 u 13:43
Lijepi su . .....
Sretni su ljudi kojima i mali cvijetak čini veselje....
Na vrh
ivančica flower View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 21 Siječanj 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 416
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ivančica flower Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Veljača 2012 u 10:44
Moj vrtni hibiskus je star 3 godine i visok je preko 2 metra,također je dobro razgranat. Tek sada sam saznala da ga treba rezati,ja to još nikada nisam radila.Molim vas da mi napišete kako da to učinim.
Postoji li neko određeno pravilo,smijem li odrezati samo one grane koje su previsoke ili rastu preširoko,ili ga mogu oblikovati kako želim?
Hvala
Na vrh
Lovro View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 18 Rujan 2010
Lokacija: Varaždin
Status: Offline
Bodovi: 4174
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lovro Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Veljača 2012 u 12:54
IF, ja ga režem kak mi paše!
Varaždin, stari moj grad!
Na vrh
Mira K View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 16 Rujan 2009
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 5574
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mira K Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Veljača 2012 u 00:03
Neznam dali da ga orežem već sada ili da još malo pričekam?
Rijeka

Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Veljača 2012 u 00:54
Originalno poslano od člana ivančica flower ivančica flower napisao:

Moj vrtni hibiskus je star 3 godine i visok je preko 2 metra,također je dobro razgranat. Tek sada sam saznala da ga treba rezati,ja to još nikada nisam radila.Molim vas da mi napišete kako da to učinim.
Postoji li neko određeno pravilo,smijem li odrezati samo one grane koje su previsoke ili rastu preširoko,ili ga mogu oblikovati kako želim?
Hvala

Hibiskus se može oformiti da raste u obliku grma ili malog stabla. Ne cvjeta na starim granama, već na novim, godišnjim granama. Da bi bio gušći i da više cvjeta orezuje se u 2. ili 3. mjesecu tako da se sve prošlogodišnje grane skrate na 2 - 3 pupa (6 - 8 cm).
U toku godine uvenule cvijetove i tobolce sa sjemenom treba odrezivati da se produži cvatnja i da se biljka ne iscrpljuje stvarajući sjeme.

Mira, mislim da bi se kod vas već mogao orezati.

Na vrh
Belina View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 26 Siječanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 3901
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Belina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Veljača 2012 u 09:04
Originalno poslano od člana laural laural napisao:

Pozdrav svima ,evo da vam pokazem kakve sam si nove hibiskuse nabavio......

Plavi dupli


rozi dupli
Pozdrav,dali ih obrezuješ?prekrasni su ti! Dobro došao!
"Mića rožica" sa otoka Krka - Omišalj
Na vrh
Mira K View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 16 Rujan 2009
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 5574
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mira K Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Veljača 2012 u 10:19
Hvala Cimi. Danas ću ih orezati.
Belina, svaki se orezuje pa i taj sa slike.
Imaš ih, ako ne da ti na kavi donesem reznice rozog, jednostrukog, kao gore sa slike?
Rijeka

Na vrh
Nina22 View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 20 Veljača 2012
Status: Offline
Bodovi: 215
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Nina22 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Veljača 2012 u 07:39
Ožilila ovaj s plavim duplim cvijetom.Iz male grančice izrasle su 4 duge oko metar.Ne znam da li da skratim grančice,da bolje cvate ili da ga ostavim da još naraste.
Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Veljača 2012 u 11:32
Skrati grančice na jedno petnaestak centimetara. Tu će ti onda iz svake pojedine orezane grančice potjerati dvije nove, koje onda slijedeće godine skrati isto tako (samo na nešto kraće, tako da na orezanom dijelu ostane 2-3 pupa, što otprilike bude 6 - 8 cm) pa će iz svake od njih izrasti opet dvije nove... - i tako dobijaš gusti grm od baze. Ako bi ga na višoj razini orezivala, onda bi se gušća krošnja oformila gore, a u donjem dijelu bi ostali samo goli "štapovi" - tako se slično oformljuje stabalce.

Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 34567 9>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,250 sekundi.