Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Sukulenti i kaktusi
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Zemlja/gnojivo
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Zemlja/gnojivo

 Odgovori Odgovori Stranica  123 5>
Korisnik
Poruka
idae View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 10 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 9
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje idae Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Zemlja/gnojivo
    Objavljeno: 11 Ožujak 2008 u 10:37
hello!
Zanima me društvo kakvom se zemljom koristite kod presađivanja i koje gnojivo...može neki komentar na ona gnojiva za kaktuse koji se preporučuju? Meni se čini da sporije rastu s tim "baš za njih gnojivima"...
 
Prije neki dan sam presadila kaktuse koji su prerasli posudice i stavila ih u mješavinu zemlje za cviječe i pumice u omjeru 50:50. Pumica je propusna i ne zadržava vodu, već dozvoljava da voda procuri, a opet zadrži dovoljno vlage da se kaktus napije. Ovo sam prvi puta sada probala i kaktusi super napreduju - vidim to po novim bodljama i jastučičima iz kojih izbijaju. Čini mi se da im odgovara što nisu u zbijenoj zemlji jer pumica dođe kao sitni kamenčići pa je samim time propusnije. Zemlja se sama po sebi kad dobije vodu stisne i zadržava vodu a to smeta korijenju. 
Za sada ništa od zalijevanja, a kamoli gnojidbe...Koliko dugo čekate s gnojidbom nakon presađivanja?
Žao mi je što nemam slike da vam pošaljem...no potrudiću se pa za koji dan. 
P.S. Sasha vidjeh tvoje kaktuse, pa me zanima radiš li nešto posebno sa zemljom i gnojivima?
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
idae View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 10 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 9
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje idae Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Ožujak 2008 u 10:07
Ok kužim, vjerojatno ste ovu temu već prošli pa vam se neda komentirati... iako ja nisam našla ništa konkretno u ranijim diskusijama...mene fakat zanima ima li netko od vas iskustva s "pomicom" koja služi kao dodatak zemlji.
Na vrh
FranjicaZG View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 10 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 4567
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje FranjicaZG Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Ožujak 2008 u 22:37
Ja sam ti friški pelcer pa me zanima kaj je to "pomica"
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Ožujak 2008 u 23:15
Nikada nisam koristila tu zemlju za kaktuse a ni gnojivo(čemu gnojivo?) za njih,niti ih prihranjivala ičim.
Ovako radim: Posadim ih u zemlju koju imam,nekad je to obična kupovna za cvijeće a nekad nakopam u vrtu zemlju. Na dno stavim malo kamenja(sitnog naravno) a gore tek za dekoraciju.
Zimi su mi ,večina,na hladnom(oko 0).Kako nemam u garaži mjesta za sve neki su po kući.
One u garaži ne zaljevam NIKAKO do proljeća a one u kući  eventualno 1 mjesečno i to malo.
Trenutno su vani.Iznjela sam ih prije mjesec dana.Da je bilo preko noći jako u minusu sklonila bi ih. Znači ako je vani 0 ili -1,2 ne sklanjam ih.Ne stavljam ih,kad ih iznesem van,na sunce nego u hladovinu. Neki ostanu tamo preko ljeta a neke povučem na sunce no to radim postupno.Sad su u hladu,za tjedan-dva ću ih staviti tamo gje će poslijepodne tek doči sunce da se priviknu.Inače ih sunce spali.
Sve u svemu,ništa posebno im ne radim.Eh da,ljeti ih u principu kiša zaljeva.Kad nema dugo kiše onda ih ja jednom tjedno jače zalijem i to je sve.
Na vrh
ivan radoslovic View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 06 Ožujak 2008
Status: Offline
Bodovi: 12
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ivan radoslovic Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Ožujak 2008 u 21:18
kad sam kaktuse presađivao obicnjom zemljom oginuli su
sad koristim gnojivo za kaktuse ili u obicnu zemlju stavi tekuci gnoj
Na vrh
Vrijedni mrav View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 07 Prosinac 2007
Status: Offline
Bodovi: 59
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Vrijedni mrav Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Ožujak 2008 u 16:11
Ja koristim tekuće gnojivo od Florisa i jako sam zadovoljna. Mislim da je jedna od bitnih stvari sashinog uspjeha "zemlja iz vrta". No, kaktusi baš i ne vole običnu zemlju za cvijeće, posebno ako nije porozna. Treba uvijek dodati pijeska u zemlju radi bolje drenaže tako da se za ljepotu kaktusa treba malo i potruditi. No kod sashe može biti još jedan odličan faktor, a to je položaj gdje drži kaktuse i to njihovo postepeno privikavanje na vanjsku temperaturu. Čak i to zna pozitivno utjecati na razvoj biljke. 
Na vrh
suharak View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 14 Ožujak 2008
Status: Offline
Bodovi: 60
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje suharak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Travanj 2008 u 09:56
ja svoje stavljam u kupovnu zemlju pomiješanu sa šljunkom, ponekad i pijeskom. gnojila ih nisam nikad, ali probala bih, kaj da kupim i kad da im dam?
Na vrh
idaei View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 20 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 40
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje idaei Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Travanj 2008 u 10:49
Ja na 2litre vode stavim 5ml Haskon-a (za jačanje korijena i stabla) i 1 ml Drin-a (fiziološki bio stimulator). Kad zalijem kaktuse i kad se ocijede polijem ih gnojivom (ne onako obilno kao kad zalijevam - samo da zemlja upije i propusti). Mješavina je jako dobra i za ostale biljke. Moja družina pokazuje super rezultate, pa ja ostajem pri tome. Kad ih pognojiš nemoj ih staviti na jako sunce. Napravi to na večer i tokom dana ako je sunce jako, drži ih u sjeni. Mišljenja sam da su i gnojiva poput Floral-a dobra, dok ona namjenjena isključivo za kaktuse nisu osim ako ih želiš što dulje imali majušne.
Dobro je što u zemlju za cviječe miješaš šljunak jer je propusnost vrlo važna. kaktus popije vlage koliko može i treba, a sav višak mora iscuriti i ispariti da ne opterećuje korijen.
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Travanj 2008 u 14:33
Kaktuse imam u zemlji za kaktuse, pomješanoj s običnim pjeskom, zalijevam ih vrlo rijetko, a gnojim nekim gnojivom za kaktuse jednom u 15 dana.
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
Vrijedni mrav View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 07 Prosinac 2007
Status: Offline
Bodovi: 59
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Vrijedni mrav Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Travanj 2008 u 11:01
Originalno poslano od člana Triša Triša napisao:

Kaktuse imam u zemlji za kaktuse, pomješanoj s običnim pjeskom, zalijevam ih vrlo rijetko, a gnojim nekim gnojivom za kaktuse jednom u 15 dana.


Zemlja za kaktuse je preskupa, a zna često biti jako loša. MOžda bi bilo ekonomičnije, ali i kvalitetnije kupiti običnu zemlju ( ima u Brodokomercu 80l zemlje za 40 ak kuna koja je odlična ) i pomiješati je sa pijeskom ili sitnim šljunkom. Ja još naribam i stiropora i povećam drenažu tako da do sada mi je to uspješna formula. Ne mora značiti da ako netko prodaje "Zemlju za kaktuse" da je baš ona dobra za naše ljubimce. Bolje se sam potruditi i znati u koju si mješavinu zemlje stavila biljke. Naravno, ako ti napreduju ti ne mijenjaj način uzgoja. Ovo je samo moja sugestija svima onima koji misle da je zemlja za kaktuse najbolja z anjih. E pa nije.
Na vrh
suharak View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 14 Ožujak 2008
Status: Offline
Bodovi: 60
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje suharak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Travanj 2008 u 17:58

tek idući tjedan idem kupit negdje nešto. ako sam dobro shvatila tvoj prijedlog, idaei, ondak ako ne nađem ovo kaj ti koristiš, funkcionira bilo koje cvjetno gnojivo? zar svakih 15 dana da im dajem?

nije mi jako bitno da brzo narastu veliki (nemaju mi di stat) :)) ali sad su mi nekak bljedunjavi, nisu veseljaci ko prošle godine...pokazat ću kroz koji dan (doma mi se raspo komp) ja bi samo da su oni zdravi. 
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Travanj 2008 u 19:49
vrijedni mrave, pa imaš ti pravo, ali za sada neću mijenjati, jer mi je to sve u kamenjaru, pa neka ove godine stoji, a dogodine ćemo vidjeti.
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
Branka View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 27 Prosinac 2007
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 3031
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Branka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Travanj 2008 u 21:17
ja svoje kaktuse držim isto tako u mješavini zemlje i sitnog pijeska , kao što ste vidjeli na mojim slikicama , oni su odlični. gnojim ih jednom mjesečno sa gnojivom za cvijeće , ali ove sam godine kupila gnojivo za kaktuse ali ga još nisam upotrijebila , jer ih po zimi ne gnojim tek kad budu neko vrijeme vanismile162 
Na vrh
Zvjezdana View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar
DONATOR

Pridružen: 03 Siječanj 2008
Lokacija: Zg i okolica :D
Status: Offline
Bodovi: 2055
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Zvjezdana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Travanj 2008 u 21:41
kupovnu zemlju pomjesam sa sitnim pijeskom a gnojim obicnim gnojivom za sobno cvijece kad i ostalo cvijece gnojim i to je to... neznam sta radite zbrku i strku oko toga :)
Per aspera ad astra.



Na vrh
suharak View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 14 Ožujak 2008
Status: Offline
Bodovi: 60
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje suharak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Travanj 2008 u 11:02
samo razmjenjujemo iskustva i NEiskustva
smile85
Na vrh
ines View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 26 Veljača 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1095
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ines Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Travanj 2008 u 15:43
Ja uvijek kupujem zemlju za kaktuse i mislim da nije skupo dati 12kn za 5l. Potrošim puno više na veće gluposti.
Na vrh
idaei View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 20 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 40
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje idaei Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Travanj 2008 u 08:12
Vidim da imamo različita iskustva! Upravo zato je dobro razmjenjivati ih! Mislim da je manje bitno "tko je u pravu", a važnije dati prijedlog, savijet, vlastito iskustvo, pa nek ostali procijene koja kombinacija je za njih bolja.
Suharak - ako ne nađeš onaj mix slobodno počni sa gnojivom za ostalo bilje. Ja ih dobro zalijem, pa dobro pognojim (ne gnojiti na suhu zemlju da ne izgori korijen koji je osjetljiv), ostavim 5-7 dana bez vode i opet dobro zalijem (time ujedno i isperem "višak gnojiva od prošli put) i tek idući tjedan ponovim proceduru "zalijevanje-gnojenje". Ja ti ne želim nametnuti svoj način, ali ću bez zadrške napomenuti da moji kaktusi napreduju predivno. Ja sam ih gotovo sve kupila kao bebe, a oni svi imaju svoje izdanke i rastom su napredovali za jednu trećinu. Na moji kaktusi možeš vidjeti neke moje primjerke, pa procijeni sama.
Vrijedni mrav - sviđa mi se tvoj skroman pristup temama, a uvijek kažeš nešto poučno i korisno! Znam ja..ti imaš puno iskustva i znanja Wink
Pozdrav svima!

Na vrh
Vrijedni mrav View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 07 Prosinac 2007
Status: Offline
Bodovi: 59
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Vrijedni mrav Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Travanj 2008 u 08:44
Originalno poslano od člana ines ines napisao:

Ja uvijek kupujem zemlju za kaktuse i mislim da nije skupo dati 12kn za 5l. Potrošim puno više na veće gluposti.


Ja mislim da je to malo ako imaš skromnu kolekciju kaktusa i dovoljno ti je dvije tri vrećice godišnje. No, ako imaš cca. 150 ak velikih biljki mislim da je onda preskupo. Ja nikome ne sugeriram da ne kupuje zemlju za kaktuse, ali taj mix je puno NEkvalitetniji od onog koji sami možete napraviti za puno manje novaca, a biljka će vam dati iste ili čak bolje rezultate. Kao što govorite, ovdje se raspravlja o razmjeni iskustava i mislim da je onome tko je u stanu puno praktičnije kupiti zemlju za kaktuse nego se igrati s mixevima zemlje i pijeska. No, kao što sam rekla, ako koristite neki provjereni recept za biljke od kojeg oni napreduju, ne vidim razloga zašto ga mijenjati. Kome god odgovara zemlja za kaktuse, Bože moj, samo naprijed. Ovi savjeti mogu biti više neka vrsta smjernice za početnike da se okušaju sa svim savjetima i sami steknu vlastita iskustva. Wink
Na vrh
idaei View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 20 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 40
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje idaei Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Travanj 2008 u 09:02
Opet bravo vrijedni mravac!
Svi vi koji živite na selu ili u kućama van i kopajte zemlju i miješajte sa šljunkom ili pijeskom (ja preferiram pomicu jer je šljunkasta). Pazite samo da zemlja nije glinasta jer će se zbiti kad zalijete i zatvoriti korijen.
U principu, što god stavili za početak će biti dobro, a kasnije kad se saživimo više sa svakim kaktusom znat ćemo što im paše a što ne (tako barem radim ja). Sve ove kombinacije koje sam vam predložila rezultat su mog promatranja i očekivanja rezultata od kaktusa, slušanja savjeta iskusnih hortikulturaca ali i čitanja literature.
Osobno svaki novi kaktus doživljavam kao novi početak pa ću i dalje pratiti vaše savjete i iskustva bez obzira koliko sama do sada naučila!
Vrijedni mrav HVALA za imenovanje kaktusa u temi moji kaktusi!
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Travanj 2008 u 22:36
Slažem se sa Mravom,svatko radi drugačije što ne znači da radi krivo. Ja kaktusima ne posvećujem puno pažnje,koliko ostalom cvijeću, i ok su mi.Oni ni ne traže puno tako da nije problem sa njima. Ja sam davno,davno radila po nekim knjigama i bili su mi onako...preživljavali su.Sad radim po svom i ,prema onima, su super. Cvatu,rastu,šta više tražiti od njih. Kako su oni meni cijelo ljeto vani nekad ih tuča udari malo,nekad ih vjetar baci ili sunce sprži no nije da im previše smeta.Ne izgledaju ko na izložbi,onako mjestimice opečeni,no meni su lijepi.Možda baš zato jer nisu"izložbeni" nego onakvi kako se sami  oblikuju.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123 5>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,219 sekundi.