Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Sukulenti i kaktusi
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Zemlja/gnojivo
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Zemlja/gnojivo

 Odgovori Odgovori Stranica  <12345>
Korisnik
Poruka
Baka Bea View Drop Down
Trajnica
Trajnica


Pridružen: 19 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2451
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Baka Bea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Studeni 2011 u 18:59
Pozdravljam svaki pokušaj da se izmjenjuju iskustva i da se priča o biljkama, bilo kaktusi ili neke druge, pa jesmo li cvjetni forum. Možda ipak zalijevanje u podložak ima svoje opravdanje, evo zašto. Kaktusi su najosjetljviji u području korijenovog vrata, zato i stavljamo kamenčiće ili krupni pijesak da ostane suh. Kod preobilnog zalijevanja prvi znakovi truljenja javljaju se baš u tom području. Ako ga zalijemo u podložak, vrat ostaje suh. Nakon nekoliko minuta naravno da suvišnu vodu treba odliti i ponovno zalijevati tek kad se supstrat osuši, otprilike jednom tjedno s jednom žlicom kišnice, destilirane ili u nedostatku ovih, onda prokuhane vode... 
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Studeni 2011 u 19:05
Hvala ti draga, volim kad se ti javiš i objasniš nam neke stvari, pa tako ovo o zaljevanju. Iznenadila sam se kad je predavač napomenuo da sve, ali baš sve biljke u vazama treba zaljevati u podložak, da je važnije orošavanje, pa skoro od zaljevanja, da treba biti jako dobra drenaža, da na površini treba rahliti zemlju, eto puno toga čujem, ali kad mi još to potvrdi netko poput tebe, e onda znam da sam na najboljem putu.
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
schumy View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 26 Kolovoz 2011
Status: Offline
Bodovi: 465
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje schumy Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Prosinac 2011 u 07:17

Dobro jutro Forumaši!
U ovo predblagdansko vrijeme spremio sam malo štivo o mojem načinu uzgoja kaktusa, prvenstveno što se tehnologije uzgoja tiče.....
Navesti ću vam redom moj način držanja i uzgoja kaktusa kako to već dugi niz godina radim. Krenimo redom:
1.) Kod kuće držim jednu količinu kaktusa koju nazivam "Baterija D" (doma)
2.) Drugu skupinu kaktusa držim u firmi - ona ima naziv "Baterija F" (firma).
Godinama sam slušao savjete i mudrovanja raznoraznih "stručnjaka" i onda sam počeo racionalno razmišljajući iz godine u godinu na svojim iskustvima, (a bilo je i "padova" i "uspona"!!!!), stjecati svoju filozofiju uzgoja ovih krasnih biljčica i naveo bih mojih par "postulata":
A.) Najvažnije je čim manje po njima "prčkati". Ja presađivanja i "čišćenje" malih i mladih izboja uz glavnu (matičnu) biljku radim svake 2÷3 godine. Za to vrijeme mladi izboji se razviju već u samostalne jedinice koje se nakon presađivanja već u prvoj godini "okite" cvijetom...
B.) Supstrat koji mnogi "naučno" dokazuju sebi i drugima je mojim pojednostavljenim metodama sveden na 3 vrste:
Prva vrsta: 2.1.) 1/3 pijeska granulacije 0÷4mm. To je kameni agregat koji svi kamenolomi melju i raspoznaju kao "0" (nulu). To ima smjesa od fine prašine do čestica od 4 mm što jako pogoduje kaktusima.
2.2.) 1/3 obične zemlje "sa komunala" tj. iz vlastitog vrta ili okruženja u prirodi koja se zatekne obično na mjestu stanovanja ili se iskopa na vikend-druženjima na mjestima okupljanja prijatelja.
2.3.) 1/3 humus iz uzgajališta, može za biljke koje cvatu i za one sa zelenim listovima, nije bitno.
Druga vrsta: 2.1.) 1/4 pijeska granulacije 0÷4mm.
2.2.) 1/4 obične zemlje "sa komunala"
2.3.) 1/4 humus iz uzgajališta 
2.4.) 1/4 usitnjene cigle (ja obično to usitnim od blok-opeke ili od crijepa)
Treća vrsta: 2.1.) 1/3 pijeska granulacije 0÷4mm.
2.2.) 1/3 zemlje "crvenice" koja je vulkanskog porijekla 
2.3.) 1/3 humus iz uzgajališta 
Naravno da su i varijacije ovih mojih supstrata zaživjele i kod mene i netreba robovati nijednom "receptu", uz godine iskustva dolaze i nove ideje same od sebe....... od-opeke ili od crijepa)  
C.) U kasnu jesen (zimu) obavezno kaktuse spremati u zatvorenu prostoriju u tzv. "zimovnik".
D.) Strogo paziti da se prije spremanja u zimovnik kaktusi ne "potope" u kišama koje najesen često padaju. Ako se to dogodi, onda ih treba staviti bez podložnog tanjurića da se ocijede...
E.) Prostorija u koju se pohranjuju kaktusi tj. "zimovnik" nesmije biti grijana, a svjetlost može biti od danje svjetlosti do polumraka
F.) Po mogućnosti oko kaktusa postaviti kamene oblutke (plaža, riječni), jer zadržavaju vlagu i u najvećoj suši.
G.) Ljeti češće zalijevati (2 puta na tjedan), ja kaktuse isključivo držim u podlošcima i vodu nalijevam u podložak.

Ovo su moja iskustva u uzgoju kaktusa, htio sam ih podijeliti sa vama. Znam da mnogi od vas imaju sasvim suprotstavljene metode ovim mojima, ali to čini lijepim uzgoj ove lijepe biljčice.
Moje metode koristim dugi niz godina kada mi se događalo da gubim kaktuse najviše u najosjetljivijem trenutku za uzgoj koji pada u vrijeme spremanja kaktusa u zimovnik. Ako sam zakasnio i na njih su pale značajne količine kiše, velika je vjerojatnost da neće prezimiti.... Jedini „lijek“ u tome slučaju je da se metnu u „međuzimovnik“ na poluhladno, svjetlo mjesto bez podloška da se ocijede. Tek nakon cca 30 dana ja ih premještam u zimovnik kako sam gore opisao......

Volio bih vaše komentare, razmjena iskustava je prava stvar, zar ne??!!

Pozdrav.............schumy

 P.S. Sretna Nova Godina 2012!!!!!!








**za čistu prirodu i obilje pčelica
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Prosinac 2011 u 07:42
schumy baš sam čekala da nam staviš svoju "tehniku" uzgoja kaktusa i hvala ti što si s nama podjelio svoje znanje Thumbs%20Up,

ja sam još početnik, ima tek par godina da ih "skupljam" i svako iskustvo mi je dobrodošlo,

do sad sam pohvatala neke stvari, ali moram se malo više uhvatiti sa gradivom u vezi presađivanja i supstrata, znam da svaka biljka zahtjeva drugačije tlo - zbog porijekla, a ja ih manje više sve tretiram na isti način

s obzirom na svoje neiskustvo moram priznati da sam do sada imala stvarno malo gubitaka, najviše mi ih je otišlo ovo ljeto i to početkom ljeta, zbog nekih okolnosti, trebala sam izbivati iz kuće kraće vrijeme, u strahu da se ne osuše, malo sam ih više zalila pa su istrulili - ključnu je ulogu odigrao i položaj u polusjeni pa višak vode nije mogao ispariti

i ja svoje u pravilu zalijevam u podložak, tako je sigurnije, manji je rizik za truljenje vrata kaktusa

zimi ih spramim u zatvoren, negrijan prostor, do ove godine bi ih povremeno zalila, ali stvarno minimalne količine vode, tek koju žlicu u podložak, ali čitajući iskustva kaktusara odlučila sam ove godine veće kaktuse uopće ne zalivati ni špricati do kraja veljače,
imam maleckih beba koje se tek trebaju zakorjeniti ili su nedavno nabavljene pa ću njih ipak malo pošpricati, da se ne osuše

nadam se da će i moji u većem broju cvjetati dogodine

reci mi kako se boriš s štetočinama ?
npr. vunaste uši (kojih kod mene skoro redovito ima, valjda dođu s novim kaktusima) ili crveni pauk i ostale napasti

pretpostavljam da kemija kod tebe ne dolazi u obzir zbog pčelica
Na vrh
schumy View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 26 Kolovoz 2011
Status: Offline
Bodovi: 465
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje schumy Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Prosinac 2011 u 08:04
Natalija, znao sam da će doći mnogo pitanja!
Pojava štetnika ja najveća napast za kaktuse. Ja se protiv njih borim na način na kada je napad u začetku uzmem "baby"-štapić umočim ga u čisti alkohol (kupljen u ljekarni) ili domaću rakiju i namažem gamad po osnovi biljke.
Sve drugo je "kemija" koju nevolim, čak i da nemam pčele nikada je nebih koristio.
To mi je nešto najteže što mi pada u životu, jer sam inače brz i kolerik po naravi a nema "pipljivijeg" posla od ovoga, zar ne?
Pozdrav..........schumy   
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Na vrh
mali kaktus View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
DONATOR

Pridružen: 10 Ožujak 2010
Lokacija: Međimurje
Status: Offline
Bodovi: 9133
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mali kaktus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Prosinac 2011 u 10:42
I meni je drago što nesebično dijeliš svoja iskustva s nama.Ja još uvijek kupujem gotovu zemlju za kaktuse,a isto kao i ti ne presađujem ih često.
Zanimljivo mi je da i ti zaljevaš u podloške!To sam prvi put pročitala kad je Triša pisala kako je predavač rekao da se kaktusi tako zaljevaju.Uglavnom svi govore da se kaktusi drže bez podložaka i zaljevaju se odozgo.
Što se tiče vunastih ušiju,i ja ih kao i ti rješavam štapičima i alkoholom.Jedino što sam ove jeseni prvi put napravila,pošpricala sam ih s otopinom nikotina,odnosno cigareta i to najesen prije mirovanja.Kod mene je veliki problem najesen održati kaktuse suhim prije zimovanja,kod mene upravo najesen ima dosta kiše,pa ih onda znam odnijeti u toplu sobu da se zemlja dobro isuši prije mirovanja na hladnome.
Pozdrav MK
Nigder lepše kak je vu Međimurju
kam se zglednem ružice mi cvetaju.
Na vrh
schumy View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 26 Kolovoz 2011
Status: Offline
Bodovi: 465
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje schumy Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Siječanj 2012 u 17:37
Kaktusiću, pozdrav, vidim da si promijenila "moto" svojeg avatara - slika je ostala ista?
Puno sreće i kaktusića u Novoj 2012 godini želi...............schumy Smile
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Na vrh
mali kaktus View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
DONATOR

Pridružen: 10 Ožujak 2010
Lokacija: Međimurje
Status: Offline
Bodovi: 9133
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mali kaktus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Siječanj 2012 u 17:41
Originalno poslano od člana schumy schumy napisao:

Kaktusiću, pozdrav, vidim da si promijenila "moto" svojeg avatara - slika je ostala ista?
Puno sreće i kaktusića u Novoj 2012 godini želi...............schumy Smile
Promijenila,da se zna odakle sam,a kaktus ostaje kaktus.
I tebi puno sreće,kaktusa i zdravih pčelica.Tongue
Nigder lepše kak je vu Međimurju
kam se zglednem ružice mi cvetaju.
Na vrh
dzeni View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 07 Ožujak 2012
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 386
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dzeni Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Lipanj 2012 u 10:27
Juce sam bila kod jedne uzgajivacice kaktusa koja ima zaista zavidnu kolekciju.Sve kapitalci.I veli mi da ih zaljeva kokosijim izmetom,razrijedjenim!Ima li neko iskustva?
sutnja je zlato....
Na vrh
Mira K View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 16 Rujan 2009
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 5574
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mira K Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Listopad 2012 u 17:58
Originalno poslano od člana Triša Triša napisao:

Tražeći nešto među kaktusima i ostalim sukulentima, kako to znalci vole reći (jer i kaktusi spadaju u sukulente) naišla sam i na ovu temu, pa kako sa mojih predavanja iz hortikulture imam puno korisnih savjeta, evo jednog koji može koristiti za sukulente, a tiče se zemlje.
 
Kupovna zemlja za sukulente je svakako dobra, no ako imate već velike primjerke za presaditi zemlja će vam ipak biti preskupa.
 
Stručnjaci predlažu ovakav omjer.
 
1/4 humusne zemlje
 
1/4 kvarcnog pijeska (može i riječni pijesak)
 
1/4 "žute" zemlje - idealna je zemlja od krtičnjaka, koju su za nas već
      preradile krtice, a koje ima svuda po unutrašnjosti (ilovačasta je)
 
1/4 crvenice (to je zemlja primorskih krajeva iz naših vrtova)
 
Dobro je u takvu mješavinu pomješati samljevenu koru jaja.
 
Nadam se da će nekome ovaj savjet pomoći.
 
Treba još naglasiti da je kod sadnje ovih prekrasnih biljaka u posude neophodna dobra drenaža, da ih je poželjno zaljevati u podložak i gnojiti gnojivima koja su za njih namjenjena.
Kao i kod svih drugih biljaka najbolja su folijarna gnojiva (znači prskanjem preko lista) jer biljka na taj način iskoristi gotovo 80 % hranjiva, dok  je inače iskoristivost puno, puno manja.
 
Ovaj sastav zemlje bio bi idealan, no ako vam je to komplicirano mješajte pijesak sa humusnom zemljom u omjeru 50 : 50 isto nećete pogriješiti.
 
Kolekcija kaktusa i sukulenata kod svih nas nije baš zanemariva pa ovo moram pribilježitiBig%20smile
Rijeka

Na vrh
Glikica View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 31 Svibanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 6512
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Glikica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Listopad 2012 u 20:06
Ljudi moji, i žene !!! Nemojte se zavaravati i komplicirati sa zemljom za kaktuse. Uzmite trećinu kupovne zemlje za cvijeće, trećinu sitnog šljunka i trećinu tucanog crijepa. Ja imam kaktuse već 100 godina i jako mi dobro idu, valjda ste ih i vidjeli. Uvijek su mi pod vedrim nebom, od proljeća, pa do sada, još uvijek su vani. Da , dobra drenaža je potrebna uvijek....ma pustite gnojiva, neka rastu sami od sebe, pa nismo Nizozemci da bildamo biljke  !
Sa kaktusima treba strpljenja.
Baš me zanima ko ih u prirodi zalijeva nekim gnojivom ?
...i kad poželiš se ravnice, dođi u Vinkovce...
Na vrh
mali kaktus View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
DONATOR

Pridružen: 10 Ožujak 2010
Lokacija: Međimurje
Status: Offline
Bodovi: 9133
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mali kaktus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Listopad 2012 u 20:10
Baš me zanima ko ih u prirodi zalijeva nekim gnojivom ?
 
Mnoge kaktuse u prirodi ne bi ni pogledali kako su neugledni,zato se i slažem s Glikicom,neka rastu sami bez dopinga!
Nigder lepše kak je vu Međimurju
kam se zglednem ružice mi cvetaju.
Na vrh
Wolfsbane View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm


Pridružen: 11 Ožujak 2012
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 708
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Wolfsbane Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Listopad 2012 u 12:24
ok, ja ne uzgajam kaktuse, ali mogu malo doprinijeti raspravi na osnovu drugog znanja. stvari su daleko kompliciranije nego sto mislite.

ne znam da li znate, ali pustinjsko tlo u vecini slucajeva uopce nije siromasno nutrijentima, dapace cesto je vrlo bogato (to je sad geoloska prica), siromasno je vodom i diverzitetom (napomena, diverzitet i kolicina nisu isto) mikroorganizama koji dolazi sa njom. medjutim, to ne znaci da tlo nije bioloski aktivno, dapace.
Postoji nesto sto se zove kriptobiotička kora, to je sloj na povrsini pustinjskog tla, debeo od 0.5 do 4 mm, koji je izuzetno bogat bioloskom aktivnoscu, jedna vrlo osjetljiva ali vrlo povezana zajednica cijanobakterija, zelenih algi, mikrogljiva, bakterija, lisajeva i mahovina. taj tanki sloj, koji je usto izuzetno osjetljiv na poremecaje povrsine, je odgovoran za vecinu vezanja dusika,preradu organske tvari, sprecavanje erozije i cuvanje vlage. drugim rijecima to je zivotna linija manje vise svog pustinjskog zivota, i postoji u svim vrucim, hladnim i vrlo hladnim susnim podrucjima svijeta. Vise biljke, kao npr kaktusi koje vi uzgajate, zive u bliskoj simbiotskoj vezi sa tom korom.
usporedbom biljaka koje zive okruzene kriptobiotickom korom, i onih koje zive odmah do ali je kora poremecena ili odstranjena, pronadjeno je da ove prve imaju puno vecu koncentraciju i/ili akumulaciju razlicitih esencijalnih nutrijenata.
kod pustinjskih biljaka u loncima, znaci ovako kako ih vi doma uzgajate, kada je tlu dodana SAMO odgovarajuca kultura cijanobakterija, suha tezina biljaka je bila 4 PUTA veća nego kod istih biljaka bez cijanobakterija.
Suha tezina biljaka oko kojih kora nije uzurpirana (ne u teglama nego u tlu) je obicno oko dva puta veca nego kod biljaka oko kojih jest.

Ta kora je takodjer glavni mehanizam kojim se u pustinjsko tlo veze dusik, s obzirom da vise biljke koje imaju tu sposobnost generalno ne rastu u tako susnim uvjetima. dokazano je da iz kore od 5 do 88% dusika difundira u okolno tlo, gdje ga mogu koristiti vise biljke. ostecivanje kore dovodi do gubitka sposobnosti vezanja dusika cak i do 100%, znaci potpuni prestanak. kolicina dusika se moze provjeriti medju biljakama koje zive okruzene korom, naspram onih bez, i uvijek je mnogo veca.

usput, jasno je da ljudska aktivnost u pustinjama jako devastira taj osjetljivi sustav, zato se danas intenzivno istrazuje kako ga zastiti.

ima tu jos puno detalja, ali generalno, poanta je da nema teoretske sanse da vi dobijete u loncima uvjete koji postoje u pustinji i iste kulture s kojima su kaktusi i ostalo pustinjsko bilje u simbiotskoj vezi,pa da im ne treba pomoc. za pocetak sastav tla nije isti, niti je vlaznost i kolicina svjetlosti. maksimalno sto mozete je pruziti im koliko toliko nutrijenata umjetnim putem (preuzimate donekle funkciju simbionata), imajuci na umu i prilagodjavajuci ostale uvjete, da barem to imaju. bez umjetno dodanih nutrijenata i bez njihovih simbionata koji im pomazu, nemaju sanse za uspjesan rast. kilav mozda i neko vrijeme, ali uspjesan ne.
nadam se da je ovo malo pomoglo.


velika gorica
Na vrh
Glikica View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 31 Svibanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 6512
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Glikica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Listopad 2012 u 18:15
Dobro zboriš Wolfsbane, ne možemo mi kaktusima pružiti uvjete ni blizu njihovom prirodnom staništu. Mslim da su se oni adaptirali na uvjete koji im mi pružamo, moji zasigurno jesu. Ove sezone sam ih "velikodušno" počastila hranom dva puta. Zapravo se i ja pitam da li ih redovno prihranjvati ili ne i nikako da se odlučim. Svake 2-3 godine dobiju novu zemlju, već prema potrebi, ovisi koliko narastu. Iskreno da kažem, ja baš i ne titram oko njih puno, redovno ih pregledavam da se ne bi naselili kakvi nametnici i mogu reći da ni njih nemam (kuc-kuc u drvo).
...i kad poželiš se ravnice, dođi u Vinkovce...
Na vrh
Wolfsbane View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm


Pridružen: 11 Ožujak 2012
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 708
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Wolfsbane Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Listopad 2012 u 15:54
o da, sigurno su se adaptirali. i selekcija je ucinila svoje, npr uzgajas dva ista kaktusica, isto ih zalijevas i sve (po svom nahodjenju jel, znaci neki tvoj set uvjeta), jedan krepne, drugi prezivi. i sad naravno kad ovaj drugi izbaci mladice ti frendicama podijelis te mladice, znaci sad svi uzgajate biljke koje su bolje prezivjele u tvojim uvjetima, koji su opet sigurno blizi onima kod tih tvojih frendica nego u pustinji. i tako pomalo evolucija radi svoje, ali to je kap u moru jer su oni prvo prosli milijune godina iste takve evolucije da bi mogli prezivjeti u pustinji ;)

ovo kaj sam napisala ne znaci da ih treba utopiti u gnojivu, nego da im treba pronaci mjeru. ali od samo vode i sunca niti jedna biljka ne moze zivjeti, pa ni oni. vec ovo kaj im dajes svake godine zemlju im donese nesto novih nutrijenata i to isto treba uzeti u obzir.
zanimljivo je kako u pustinji biljke rastu ili jako sporo (kao kaktusi) ili jako jako brzo (ako postoji kratak period vlage/topline - ima i hladnih pustinja, pa ima vrsta koje su prilagodjene da u jako kratkom roku izrastu, ocvjetaju i bace sjeme, prije nego se uvjeti opet pogorsaju). njihove su potrebe zbog toga sigurno jako razlicite, kaktusici i ostalo bilje sa dugim zivotnim ciklusom je naviknuto na vlagu rijetko, a nutrijente ovisno o tome sto im dodje sa kore i koliko vlage ima za apsorpciju.
velika gorica
Na vrh
kamenjar View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 10 Svibanj 2011
Lokacija: Vir
Status: Offline
Bodovi: 3340
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kamenjar Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Listopad 2012 u 20:58
nisam neki strucnjak za kaktuse ,nemam ni veliko iskustvo,al sam zadovoljna svojim kaktusima i njihovim rastom..posađeni su mi u običnoj zemlji za cvijeće ,imaju kamencice na dnu za bolju drenazu i zalivam ih po ljeti 2 put tjedno ,obilno ..primjer kaktusa posađenih u 5 mjesecu






isti kaktusi slikani u 9 mjesecu








pas je jedino živo biće koje te voli više od samoga sebe ...



Vir
Na vrh
Mira K View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 16 Rujan 2009
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 5574
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mira K Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Siječanj 2013 u 22:48
Hvala na savjetima cure i dečkiSmile
Rijeka

Na vrh
trava View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 08 Kolovoz 2010
Lokacija: Zadar
Status: Offline
Bodovi: 657
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje trava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Siječanj 2013 u 23:36
Wolfsbane,odličan post,sad su mi neke stvari jasnije,npr. i ono što schumy kaže da ih ne treba puno uznemiravati,vjerujem da u dobro pogođenom supstratu seisto tako može stvoriti mikro zajednica koja onda hrani naše mikro ljubimce.jedna od stvari na koju ja volim paziti da su mi kaktusi ,kao i ostale biljke uvijek jednako orijentirani,nastojim ih što manje seljakati,osim nekih koje sklonim zimi.Treba šokove izbjegavati.Supstrat je vrlo bitan,ono na što ja uglavnom nastojim postići da mi je supstrat dovoljno propustan,ne držim se nekih recepata,često izmiješam što mi se nađe pri ruci,pijesak kvarcni,pijesak morski,pijesak tkz pržina koja se kopa u zaleđu Zadra,kaktusi kod naše kamenjar rastu u tom pijesku,treset,humusna zemlja kupovna,koji put malo crvenice ili pjeskovite ilovače,perlit.Na dno pitara obavezno stavim tucanika.Ne držim nikad katuse u podlošcima već ih zalijevam direktno sa nekom čašicom u pitare,a često ih i orošavam iz crijeva,davno sam u nekoj knjizi o katusima čitao kako je vrlo bitno za većinu kaktusa da ih se zalije umjetnom kišom.Naravno,orošavam ih a i zalijevam kad sunce zađe,ili ranije ujutro,bar dok se još nisu previše ugrijali.Najlošija mi se pokazala čista zemlja-humus,ona se presuši,pa ako zalijevaš jednom sedmično kaktuse voda samo prođe kroz ili oko zemlje,kad u supstratu ima pijeska ili perlita(ili cigle)on lakše primi vodu i katusi je mogu imati na raspolaganju dan -dva,vjerujem slično kao i u pustinji.Prihranjujem ih povremeno,ili nekim tekućim gnojivom za biljke ili sa otopinom stajnjaka ili sa otopinom od korova iz vrta.One vrste koje imaju potencijal za veličinu,malo bolje hranim,neka rastu kad mogu.Eto to su moja iskustva,u principu iz dosad viđenog kako drugi rade kaktusi rastu uspješno u puno različitih supstrata,zaboravio sam reči da svi kaktusi i nisu sa istih područja,i da i u prirodi rastu na raznoraznim tlima,uspijevaju dobro na raznim režimima svtla vode i prihrane,pa sve mislim da je njima možda najvažnija naša pažnja i briga koju im posvećujemo.
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Veljača 2013 u 17:07
Pachypodium brevicaule, P. cactiples, P. densiflorum, P.eburneum, i P. rosulatum rastu najbolje u mineralnom ali kiselom supstratu. Koliko dušične kiseline (38 %) moram dodati u 20 litara vode da dobim kiselu vodnu otopinu - pH 5. Recimo da sam nekada u gimnaziji to znao izračunati. Ali sada ne ide pa gotovo.   
Na vrh
antonija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Travanj 2010
Lokacija: župa dubrovačka
Status: Offline
Bodovi: 5001
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje antonija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Veljača 2013 u 08:19
Pinus, 20 x 38 % = 7,60
jučer je samo san,a sutra samo vizija: no ako danas živiš dobro, svako jučer postaje san o sreći, a svako sutra vizija nade. Stoga se pobrini za danas.

Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <12345>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,219 sekundi.