Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Sukulenti i kaktusi
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Zemlja/gnojivo
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Zemlja/gnojivo

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 345
Korisnik
Poruka
Mezcal View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 24 Siječanj 2013
Lokacija: Bgd
Status: Offline
Bodovi: 48
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mezcal Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Ožujak 2013 u 00:00
Glikice, to zvuci primaljivo, ali pitam se koji kaktus bi izdrzao tako intenzivno zalivanje (svaki dan ili svaki drugi dan - sa ili bez gnojiva, svejedno). Brzo bi svaki istrulio. Osim ako ne postoji neki specijalan preparat koji blokira truljenje, a maksimizira dotok mikroelemenata u samu biljku. Zvuci mi kao naucna fantastika, ali kad razmislim...mozda jedino Nizozemci imaju recept za to.:))
U kucnoj varijanti ta praksa bi sigurno rezultirala truljenjem kaktusa, osim ako nije uzgajan u hidrokulturi (kao neki Echinopsisi sto sam video), ali to je vec posebna prica i pretpostavljam da je to jedina vrsta koja podnosi takav uzgoj. Pitanje i koliko je to dugotrajno.
Mislim da je ipak najbolje gajiti kaktus u odgovarajucem supstratu (zemlji), ne treba forsirati rast po svaku cenu. Neka i sporo raste, nema veze, vaznije je da to bude zdrav i kompaktan izgled.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Glikica View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 31 Svibanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 6512
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Glikica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Ožujak 2013 u 13:14
Da, to bi bilo nabildavanje kaktusa. Najbolje ih je uzgajati onako prirodno. Kao i do sada, a ja počela izmišljati budalaštine.
No tu smo, pa diskutiramo.
Neka njih kao i do sada.
...i kad poželiš se ravnice, dođi u Vinkovce...
Na vrh
schumy View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 26 Kolovoz 2011
Status: Offline
Bodovi: 465
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje schumy Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Ožujak 2013 u 15:43
Dobar (kišni) dan, vidim (i čitam) da se ovdje stvarno vode "zimski" razgovori....
Nikada u životu nisam kupovao nikakvu posebnu zemlju, miješam "moju mišelu" u par (2÷3) varijante, a rezultat ste mogli vidjeti na fotićima mojih "bodljića"...
Već sam o tome pisao na ovome forumu, ako se kome čita i ako će poslušati moj savjet - ne treba pretjeravati ni u čemu pa tako ni na ovoj temi o zemlji za kaktuse.
U prirodi sigurno nema ovih "pikanterija" koje izmišljaju pojedini veliki "stručnjaci" koji mudruju od "novih" imena za kaktuse, supstrata za kaktuse ove-i-one, suzbijanja bolesti, i tako u nedogled....
Držimo se normalnih uvjeta (svih vrsta) kojim ćemo omogućiti našim "bodljićima" da se razmašu u prirodoj težnji za očuvanjem vrste...
Pozdrav..........schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Ožujak 2013 u 13:25

Pumica, cigla, zeolit, pijesak, . . . . što bi još trebalo zamiješati za dobar supstrat ?

Glavno da je supstrat propustan da ne zaostaje voda. Organsku materiju ne volim u supstratu. Organski materijal je dobra podloga za rast gljivica. Kada se stvore uvjeti za rast gljivica one će se početi razmnožavati hoću ja to ili neću. I ode pahić

Kompost ali stari kompost dodajem ako je to potrebno (adeniumi). Prije toga ga dobro namočim i prokuham u pećnici.

Na vrh
MermaidDreamer View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 10 Prosinac 2012
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 343
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje MermaidDreamer Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Ožujak 2013 u 17:28
kod sadnje adeniuma, uz zemlju za kaktuse, koristila sam usitnjene školjke, smrvljeni stiropor, usitnjenu i razbijenu keramiku, pijesak za papigice...
Na vrh
Glikica View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 31 Svibanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 6512
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Glikica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Ožujak 2013 u 12:20
Pinus, gledam ovaj tvoj supstrat......a hranjivi sastojci, humus, treset i sl?
Nadalje, gledano po granulaciji, jel ti to univerzalno?
Negdje sam čitala da granulacija mora biti ujednačena i ovisi o veličini kaktusa: manji kaktusi sa manje razvijenim korjenovim sustavom trebaju supstrat sa sitnijom granulacijom, i tako dalje po veličini.
I da supstrat ne smije sadržavati prašinaste elemente, jer oni "zabetoniraju" supstrat, naročito kad se polijevanjem slegnu na dno i začepe odvode.
Zapravo, ima jako puno mudrovanja i teorija, pa ne znam više kako uzgajati kaktuse.
Uzgajala sam kaktuse puno prije neg je internet postojao i bilo mi je sve super, a sad sam totalno zbunjena.


...i kad poželiš se ravnice, dođi u Vinkovce...
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Ožujak 2013 u 13:37
Originalno poslano od člana Glikica Glikica napisao:

Pinus, gledam ovaj tvoj supstrat......a hranjivi sastojci, humus, treset i sl?
Humus je bogat hranjivim sastojcima. No treset nije. Treset nema hranjivih sastojaka, ili recimo da ih ima vrlo, vrlo malo, skoro ništa. Ne znam od kuda si izvukla taj podatak o hranjivosti treseta? Humus, kod mene je to stari odležani kompost sa vlastitog kompostnika. Humus dodajem kada je to potrebno.


Originalno poslano od člana Glikica Glikica napisao:

. . . jel ti to univerzalno? . . .
Nije univerzalno , pa napisao sam :
Originalno poslano od člana Pinus Pinus napisao:

Supstrat prilagodim po potrebi. Božični kaktus jedan, Adenium drugi, astrofitum treći tip supstrata itd. Pazim na pH i sastav supstrata koliko se da.


Originalno poslano od člana Glikica Glikica napisao:

Uzgajala sam kaktuse puno prije neg je internet postojao i bilo mi je sve super, a sad sam totalno zbunjena.
Zašto si zbunjena? Kako te može internet zbuniti ? Tebi je u stvari puno lakše, ti imaš veliko iskustvo. Ja nemam neko hvale vrijedno iskustvo sa uzgojem sukulenta.Meni je internet pomoć pri uzgoju sukulenata.
Na vrh
Glikica View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 31 Svibanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 6512
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Glikica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Ožujak 2013 u 15:22
Ok, ajmo redom:
treset sam onako spomenula, mislila sam na humus.

Nadalje, kad sam rekla univerzalno, mislila sam, a i napisala, na granulaciju supstrata, nisi me dobro pročitao.

A to što sam zbunjena, ma ne baš zbunjena, ali....bojim se da , što više kompliciram, neće valjati.

Do sada sam uspješno kaktusarila, ali sad bih voljela mojim ljubimcima pružiti još više i još bolje, i frka me da ne pretjeram i da ih ne zeznem.
...i kad poželiš se ravnice, dođi u Vinkovce...
Na vrh
MermaidDreamer View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 10 Prosinac 2012
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 343
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje MermaidDreamer Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Ožujak 2013 u 15:43
Glikice, može pitanje?
Zašto nešto mijenjati ili "usavršavati" ako je do sada bilo dobro?
Iz iskustva znam, da ne treba oko ničega previše prtljati, a niti mijenjati ukoliko je sve dobro. Promjenom se može postići i bolje, ne kažem da ne može, ali se može i zeznuti stvar. Ako si do sada radila po nekom instinktu i receptura ti je odgovarala, možda nova receptura neće biti usklađena s tobom i jednostavno se niti ti niti tvoje biljčice neće moći prilagoditi novom receptu i novom režimu.
...to je samo moje skromno mišljenje
Na vrh
Glikica View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 31 Svibanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 6512
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Glikica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Ožujak 2013 u 15:52
Da tu si u pravu, i sama razmišljam na sličan način, jer već desetke godina uzgajam kaktuse na "svoj" način i izvrsni su.....dakle, ako im sad promijenim režim, moglo bi biti ne-dobro.

...i kad poželiš se ravnice, dođi u Vinkovce...
Na vrh
mali kaktus View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
DONATOR

Pridružen: 10 Ožujak 2010
Lokacija: Međimurje
Status: Offline
Bodovi: 9133
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mali kaktus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Ožujak 2013 u 17:08
Glikica,još jutros sam ti htjela napisati,ti godinama uzgajaš kaktuse i svi su ti lijepi i zadovoljni,na tvom mjestu ja ne bi ništa mjenjala,uzgajaj ih na svoj način kao i do sada.
Nigder lepše kak je vu Međimurju
kam se zglednem ružice mi cvetaju.
Na vrh
Mezcal View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 24 Siječanj 2013
Lokacija: Bgd
Status: Offline
Bodovi: 48
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mezcal Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Ožujak 2013 u 19:45
Glikice, za vecinu obicnih (siroko dostupnih ili komercijalnih) kaktusa kakve svi imamo sasvim je dobar i obicni supstrat za kaktuse, dobro ce napredovati i ne moramo posebno komplicirati.

Treba jos reci da postoje i retke, 'teske' raritetne vrste koje nece tolerisati bilo kakvu kaktus-zemlju i njima stvarno treba praviti posebne ugodjaje.

Vecina nas tako 'teske' vrste, pretpostavljam i nema, ili ih ima malo.
Mislim da je za dobar deo kaktusa koje mi nalazimo po garden centrima i kod vecine domacih uzgajivaca, obicna kaktus-zemlja u redu.

A ko ima ekstremno osetljive vrste (npr. Yavie, Blossfeldije, Pseudolithose, Pelecyphore, pojedine vrste iz roda Eriosyce, Ancistrocactuse, Geohintonije, Sclerocactuse, Navajoe i jos puno njih...)taj ce sigurno znati u sta da sadi i sta da dodaje jer to nisu biljke koje slucajno nadjemo u trznom centru.

U 90% slucajeva, za 'obicne' kaktuse ce biti ok i obicni supstrat za kaktuse, posebno ako si zadovoljna kako napreduju, ne trebas nista menjati. Ako imas bas neke raritetne vrste, razmiljaj o finesama.

Inace, Pinusov supstrat, na oko (bar meni) izgleda odlicno. Ne bih se mnogo brinuo da nema hranljivih sastojaka (verovatno ima i vise nego sto kaktusu treba, plus ako redovno djubrimo u sezoni rasta - nema problema), mada i inace vise naginjem propusnom, a ne hranjivom supstratu. Tako da eto...i ja kad pravim supstrat bude nesto slicno tome, ali umesto komposta (kog nemam), dodam kvalitetniju uvoznu zemlju (Terra Magma) i domacu ilovacu, na neorganskim sastojcima ne stedim, natrpam bas bas dosta, ali vec sam pricao, pa da se vise ne ponavljam:)
Na vrh
schumy View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 26 Kolovoz 2011
Status: Offline
Bodovi: 465
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje schumy Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Ožujak 2013 u 09:53
Glikice, što se to događa s tobom??!! Ako si godinama imala uspješne uratke sa kaktusima primjenjujući svoje metode, zašto najednom sada bojazan i želja "da dotakneš nebo"? Usdedotoči se na uzgoj po vlastitim metodama "garniraj" ga sa uočenim korisnim savjetima sa foruma i neta i-to-je-to!
Nisam stekao dojam kroz ova naša forumska druženja da si osoba koja lako odustaje i mijenja svoja razmišljanja, naprotiv...
Želim iskreno vjerovati da ću uskoro uočiti tvoj "povratak" u normalu i sretno u novoj sezoni kaktusarenja, proljće je na samom pragu....
Pozdrav............schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Ožujak 2013 u 11:45
zemlja za mačju kakicu i piš piš

kvarcni oprani pijesak za žbukanje, granulacije do 4 mm



Ništa nismo pisali o zemlji u kojoj mačke rade kakice. Ako možete nabaviti zemlju za mačke koja se ne lijepi kada je mokra to je sigurno još jedan prvoklasni materijal za supstrat. Važno je da se mokra ne gruda.
Kvarcni pijesak upotrebljavam granulacije do 4 mm. Tvornički je opran i očišćen od praha . No, svejedno ga još jednom operem tako da se temeljito riješim praha i jako sitne frakcije.
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Ožujak 2013 u 15:15
pinus svaka čast Hug, puno ti hvala za ove slike
pratim temu, mada se ne javljam, nemam ni ja puno iskustva s kaktusima, tj. dugog iskustva, ali pokušavam pobrati štogod od stručnijih

riječi i iznesena iskustva mi puno znače, ali ove tvoje "konkretne slike" su mi... neprocjenjive Wink

Na vrh
Glikica View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 31 Svibanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 6512
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Glikica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Ožujak 2013 u 16:44
Schumy, baš si me nasmijao, ali u pravu si. Ostajem ja na starom sistemu, kod mene sve štima sa uzgojem.
A ovo sam malo onako pisala, čisto da vidim ima li koja bolja mogućnost. A "garniranje" će dobiti u obliku expandirane gline pod nazivom "liapor" i "floreopor" koji ću ubuduće stavljati u supstrat umjesto šljunka i tucane cigle.

...i kad poželiš se ravnice, dođi u Vinkovce...
Na vrh
rajski vrtovi View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 26 Srpanj 2014
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 1789
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje rajski vrtovi Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Siječanj 2016 u 08:55
Da li prihranjujete sukulente ? Ako da, s čime, koliko često ? Pretpostavljam da je možda individualno s obzirom na vrstu sukulenta, ali barem nešto s čime im neću nauditi. Molim vas vaša iskustva. Tongue
"I budi kao ruža koja daje miris svima, a ne samo dobrima, ili drvo koje daje hlad i onome koji želi da ga posječe." M.Selimović
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (1) Hvala(1)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Siječanj 2016 u 10:06

Nema tu univerzalnog pravila ili recimo jednostavnog odgovora. Puno tu zavisi i o supstratu u kojem  sukulenti rastu.

 Ako mi sukulenti rastu u supstratu bogatom hranjivim tvarima npr. dodani glistanjak ne prihranjujem ili gnojim rijetko. Ako rastu u hranom siromašnom supstratu npr. pumici ili kokosovim vlaknima prihranjujem često ali podrazumjeva se da tu  govorim o gnojenju samo u sezoni rasta.  

Aztekim riteri nema iste potrebe za gnojenjem kao npr. schlumbergera i na to pazim. Pazim i na pH vrijednosti supstrata. Važno je znati dali sukulent ima CAM metabolizam ili govorimo o klasičnoj fotosintezi. 

Sve su to bitne stvari. Evo sjetio sam se nije isto dali biljka kreče sa vegetacijom ili se sprema cvjetati. Bitne su to razlike koje moramo uzeti u obzir prilikom gnojenja.

Na vrh
rajski vrtovi View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 26 Srpanj 2014
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 1789
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje rajski vrtovi Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Siječanj 2016 u 15:35
Hvala ti Pinus na odgovoru.
Ovisnost supstrata i gnojenja mi je jasna, sezona rasta isto ok. Pretpostavljam da se gnojenje izbjegava i u vrijeme visokih ljetnih temperatura !?
Ove vrste fotosinteze su mi dosta nejasne (guglala sam i ako sam dobro shvatila ovi cam-ovci što rade noću vjerojatno trebaju manje prihrane Confused).

Da li i za sukulente vrijedi gnojivo sa manjim udjelom dušika +Me ?
"I budi kao ruža koja daje miris svima, a ne samo dobrima, ili drvo koje daje hlad i onome koji želi da ga posječe." M.Selimović
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (1) Hvala(1)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Siječanj 2016 u 17:55
Originalno poslano od člana rajski vrtovi rajski vrtovi napisao:

Da li i za sukulente vrijedi gnojivo sa manjim udjelom dušika +Me ?
to je osnovno gnojivo za sukulente Smile

Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 345
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,266 sekundi.