Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Sukulenti i kaktusi
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Jel vrijeme za iznošenje kaktusa
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Zatvorena temaJel vrijeme za iznošenje kaktusa

 Odgovori Odgovori Stranica  <1234>
Korisnik
Poruka
kika View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 22 Srpanj 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 969
Direktni link do posta Objavljeno: 25 Ožujak 2008 u 10:52
Ne bih se složila s Poison Ivi. Euphorbiama ne smeta selidba jedino im smeta nagla promjena temperature. One vole biti na konstantno približno istoj temp. i to malo višljoj za razliku od kaktusa koji vole zimovanje na hladnom. Imam 3 euphorbie i ne bune se na premještanje. Mislim da ni opuntiama kao ni aloama neće smetati premještanje ako to baš nisu velike temp. razlike. Od svih sukulenata, primjetila sam jedino da ne vole selidbu Božičnjaci, ali samo kada su u fazi cvjetanja.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Poison Ivi View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 10 Ožujak 2008
Lokacija: m
Status: Offline
Bodovi: 154
Direktni link do posta Objavljeno: 25 Ožujak 2008 u 16:39
ne smeta  jednom kad se premeste ali pitanje kad se stalnoo prenosi tamo vamoo što  nije dobro ....
Na vrh
idaei View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 20 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 40
Direktni link do posta Objavljeno: 26 Ožujak 2008 u 08:35
Slažem se s Kikom. Kaktusima je jedan od najvećih šokova uz cijepljenje i presađivanje, nagla promjena temperature. Sva ostala pomicanja im u pravilu ne štete. Mojima godi moja pažnja i ne smeta im što ih kod svakog zalijevanja malo ispremiještam. Ja to najviše činim zbog ravnomjerne izloženosti suncu. Ako govorimo o premiještanju s jedne lokacije na drugu udaljenu, šok bi mogla izazvati promijena temperature, ali ne i lokacije ukoliko uvjeti nisu totalno neprikladni. Realno...u vrtnim centrima posjetitelji ih stalno dižu, spuštaju, mijenjaju položaj, što potvrđuje njihovu prilagodljivost manje ili više ekstremnim uvjetima. Doma se sigurno u mirnijim okolnostima razvijaju...Preporučam poklanjanje pažnje tako da se vremenom naviknu i na vas i na tretmane u budučnosti. smile71
Na vrh
Vrijedni mrav View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 07 Prosinac 2007
Status: Offline
Bodovi: 59
Direktni link do posta Objavljeno: 26 Ožujak 2008 u 16:07
Originalno poslano od člana Triša Triša napisao:

Pozdrav veliki, ja sam ti iz Rijeke i moji su kaktusi vani a tu sunce prži ko ludo cjeli dan i mislim da to njima jako godi, naravno onda ih povremeno treba zaliti. Slobodno s njima na sunce, oni i potječu iz suhog podneblja.


Triša, oprezno s izjavama da SVI kaktusi vole puno sunce. Ne vole baš svi. Ja sam isto iz Rijeke i iskreno preko ljeta otvaram suncobran za vrijeme najjačeg popodnevnog sunca. Ružne opekline koje znaju nastati zbog sunca samo nagrde kaktus. Zato se treba vidjeti o kojim se kaktusima radi. Većina voli puno sunce, ali nikako svi. I slažem se, što su izloženije jačem suncu treba ih češće zalijevati ( neke čak i svaki dan za ljetne mjesece ), pod uvjetom da je i supstrat porozan. No, o svakoj bi se vrsti dalo raspravljati posebno.
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Direktni link do posta Objavljeno: 26 Ožujak 2008 u 17:20
Vrijedni mrave drago mi je da je tu još jedna riječanka, ako se ne varam, a kako o kaktusima znaš puno, odnosno o svemu znaš jako puno biti ćeš bombardirana s pitanjima, zato mi je strašno drago što si tu.
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
suharak View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 14 Ožujak 2008
Status: Offline
Bodovi: 60
Direktni link do posta Objavljeno: 26 Ožujak 2008 u 18:58

ma okrenem i ja svoje kadkad, popričamo ispremještam ih i tako to. al sad se radi o prenosu kroz jednu sobu, pa kroz drugu, pa u lođu pa natrag.

odlučih, rasporedila sam ih u 2 grupe, ali zasad nitko vani ne noći (ZG) al svi malo na sunčanje, osim velke euforbije
pazit ću da to bude kad temp. bude slična nutra i vani
meni se jedan kaktus GADNO opekao i od onda su unutra preko ljeta
Na vrh
ines View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 26 Veljača 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1095
Direktni link do posta Objavljeno: 26 Ožujak 2008 u 19:41
Ja svoje držim uvijek na istom mjestu. Zimi su na dasci s unutrašnje strane prozora, a ljeti na vanjskoj. Tuče dosta jako sunce, ali vidim da im ne smeta jer tako funkcioniraju već tri godine
Na vrh
Vrijedni mrav View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 07 Prosinac 2007
Status: Offline
Bodovi: 59
Direktni link do posta Objavljeno: 27 Ožujak 2008 u 08:12
Originalno poslano od člana Triša Triša napisao:

Vrijedni mrave drago mi je da je tu još jedna riječanka, ako se ne varam, a kako o kaktusima znaš puno, odnosno o svemu znaš jako puno biti ćeš bombardirana s pitanjima, zato mi je strašno drago što si tu.


Embarrassed pa sad znam li puno ili ne to ćete sami prosuditi, ali vidim da ovdje ima mnogo stručnih ljudi i pametnih savjeta. No, ipak hvala na komplimentu sugrađanko.Tongue
Na vrh
idaei View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 20 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 40
Direktni link do posta Objavljeno: 08 Travanj 2008 u 08:16
Društvo s kontinenta pitanje za vas...
Moji kaktusi su svi u posudama i kućni. Spremam se iznijeti ih van, no vrijeme me rastužuje pa sam u nedoumici. Pročitah da su neki svoje već iznijeli van no kod nas u zadnje vrijeme tako puše da ni sama neznam. Netko je spomenuo postepeno prilagođavanje...kaj je to? Malo ih stavim van pa u nutra? OK za nekoliko kaktusa...a za više? Svoje kaktuse neću saditi u vrtu kao neki jer mi je važno kako izgledaju i zato trebam savjet o pravovremenom izlaganju vanjskim uvjetima. Pa ak vam nije teško, odgovorite Smile. (nama će ovo biti prvi izlet van jer smo tek ove godine dovoljno veliki za takav izlet Embarrassed)
Na vrh
suharak View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 14 Ožujak 2008
Status: Offline
Bodovi: 60
Direktni link do posta Objavljeno: 08 Travanj 2008 u 10:48
ja sam pokusno izbacila dva, ne izgledaju mi baš naj, imaju zavjetrinu i pola dana hlada, al nekak bi ih najradije vratila unutra
Na vrh
Vrijedni mrav View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 07 Prosinac 2007
Status: Offline
Bodovi: 59
Direktni link do posta Objavljeno: 08 Travanj 2008 u 11:18
Ja sam u Primorju, ali još ni ne pomišljam izbaciti ih vani pa ni na privikavanje. Nagle promjene u temperaturama kakve su sada mogu dovesti do groznih posljedica. Još ću se malo naoružati strpljenjem.
Postepeno prilagođavanje je zapravo prilagođavanje kaktusa na sunčane periode nakon doba hibernacije ( još ako su bili u mraku tokom zime, treba im malo više ). Ukratko : kad se iznesu vani - prilikom najjačeg sunca treba ih zaštiti nečime. Najbolje je s nečime natkriti. Ja za takvu svrhu koristim suncobran jer je ogroman i može mi pokriti veći dio kolekcije. Ili ako imaš neko veliko cvijeće pa manje primjerke staviš pored velikih vaza pa one tako stvaraju sjenu. I početi ih zalijevati s malenim količinama vode, a s rastom temp. nešto večim. Nije preporučljivo ih tramakati sim-tam jer se oni isto moraju prilagoditi novom mjestu. Brža prilagodba, dovodi do bržeg početka razvoja biljke. Stoga, ako ih iznesete, a najave hladnu noć možete ih na njih slobodno " baciti " neku dekicu ili deblju krpu ( kuhinjsku ) primjerice.  I neće im biti ama baš ništa.
Na vrh
idaei View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 20 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 40
Direktni link do posta Objavljeno: 08 Travanj 2008 u 11:38
Zahvaljujem Vrijedni mrav. Pričekat ću.
Na vrh
Poison Ivi View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 10 Ožujak 2008
Lokacija: m
Status: Offline
Bodovi: 154
Direktni link do posta Objavljeno: 08 Travanj 2008 u 11:47
Ja sam moje iznela..rekli su da će biti ovih dana i do 25 stepeni....
Na vrh
suharak View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 14 Ožujak 2008
Status: Offline
Bodovi: 60
Direktni link do posta Objavljeno: 09 Travanj 2008 u 10:45
smile39a ja svoje unijela, počeli su se sumljivo ponašat, blijedi su i letargični
Na vrh
kika View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 22 Srpanj 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 969
Direktni link do posta Objavljeno: 09 Travanj 2008 u 20:12
To im je reakcija na proljetno sunce. Bilo bi im za početak bolje u sjeni, ali unatoč blijedilu, boja im se povrati kroz neko vrijeme. Bitno je samo da ne dobiju trajne i dublje opekline.
Na vrh
Zvjezdana View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar
DONATOR

Pridružen: 03 Siječanj 2008
Lokacija: Zg i okolica :D
Status: Offline
Bodovi: 2055
Direktni link do posta Objavljeno: 09 Travanj 2008 u 22:30
ja sam svoje iznesla ali cini mi se da mi jedan nece prezivjeti inace i presadjivala sam ih... a taj mi je prosle godine bio procjetao smrc....
Per aspera ad astra.



Na vrh
TILjO View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 11 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 546
Direktni link do posta Objavljeno: 10 Travanj 2008 u 01:28
Ja sam samo iznio agave na natkrivenu terasu.

Ostali kaktusi su mi još uvijek unutra na prozorskoj dasci
i čekaju ipak još toplije vrijeme, barem što se noćnih temperatura tiče.
Na vrh
Branka View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 27 Prosinac 2007
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 3031
Direktni link do posta Objavljeno: 10 Travanj 2008 u 07:53
danas ti šaljem pošiljku  tiljosmile151
Na vrh
Vrijedni mrav View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 07 Prosinac 2007
Status: Offline
Bodovi: 59
Direktni link do posta Objavljeno: 10 Travanj 2008 u 13:49
Originalno poslano od člana Zvjezdana Zvjezdana napisao:

ja sam svoje iznesla ali cini mi se da mi jedan nece prezivjeti inace i presadjivala sam ih... a taj mi je prosle godine bio procjetao smrc....


Daj da vidimo toga koji misliš da neće preživjeti možda pomognemo. Što se tiče cvjetanja resadjivanje nema nikakve veze s time. Ako si mu osigurala propisano zimovanje i nisi ga zalijevala trebao bi ponovno cvjetati bez ikakvih problema. Jedino, ako ti je prezimio na toplom, nemoj se nadati cvjetanju.


Na vrh
ines View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 26 Veljača 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1095
Direktni link do posta Objavljeno: 19 Travanj 2008 u 07:03
Halo Zagrepčani, jeste li već iznijeli svoje kaktuse van? Ja se još predomišljam, a opet sumnjam da će više biti mrazaConfused
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1234>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,215 sekundi.