Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Voće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Nešpula
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Nešpula

 Odgovori Odgovori Stranica  123 4>
Korisnik
Poruka
mima View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 320
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mima Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Nešpula
    Objavljeno: 13 Ožujak 2008 u 19:45



Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
iris View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 18 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4502
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje iris Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Ožujak 2008 u 20:01
jako mi se sviđa to drvo ali iz nekog razloga koji nisam otkrila ne uspjeva ovdje kod mene...i meni i susjedi su propali...meni 2 puta :(
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Ožujak 2008 u 20:30
Dali ima kakve plodove???
Na vrh
Mikica View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 25 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 3024
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mikica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Ožujak 2008 u 20:48
Pa šta je nisi donijela na kavicu,kako sada da dođem bar do jedne sadnice.Koliko ja znam to je stara autohtona voćka našega kraja.
Na vrh
mima View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 320
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mima Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Ožujak 2008 u 21:28
U jesen ima ukuksne plodove.

Mikica, danas sam pored stabla našla masu sadnica, same se usadile.
Mi se lako nađemo, blizu smo. Ostalima šaljem poštom.
Na vrh
kika View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 22 Srpanj 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 969
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kika Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Ožujak 2008 u 00:26
Shasha, rekla bih da nije to biljka koje se sjećaš iz djetinjsta osim ako nisi djetinjstvo provela u Dalmaciji. Ovo je tzv. Japanska mušmula koja uspješno raste i rodi u Dalmaciji. Ostali naši nazivi su joj Nespola, Nešpola...Imam je i ja tu kod nas u kontinentalnom dijelu, uspjela sam je nekako sačuvati od smrzavanja, ali nije nikad rodila. Mislim da ona cvate zimi i ne znam kako bi se kod nas mogao zadržati i oprašiti njen cvijet.
Na vrh
frida View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 17 Rujan 2007
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 3399
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje frida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Ožujak 2008 u 23:51
 plodovi su zreli ljeti, a ne u jesen....
 okrugli, žutonarančasti, veličine većeg oraha, s velikom košticom u sredini koja je izuzetno sjajna kad je izvadiš i nalikuje na veliku drvenu perlu...
  kažu i da je bogata vitaminima...
stavit cu sliku plodova ove godine...valjda cu se sjetiti...
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Rujan 2008 u 08:01
Ja imam nekoliko malih biljčica iz semena koje sam posijao ove godine. Zna li neko gde da ih držim preko zime, pošto su biljke jako male?
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Rujan 2008 u 14:54
...ja sam u Dalmaciji, ne znam za kontinent....mi ih odmah stavljamo u zemlju.....
Na vrh
kika View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 22 Srpanj 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 969
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kika Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Rujan 2008 u 16:50
Originalno poslano od člana voki voki napisao:

Ja imam nekoliko malih biljčica iz semena koje sam posijao ove godine. Zna li neko gde da ih držim preko zime, pošto su biljke jako male?
 Svakako u kući, na hladnom.
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Rujan 2008 u 17:03
Hvala na odgovoru, tako sam i mislio da ostavim biljčice negde na hladnije mesto, ali gde ne smrzava.
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
Duda-Lave View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 27 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 3007
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Duda-Lave Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Rujan 2008 u 21:29
manči s obzirom da smo iste klime vjerovatno više znaš,moja nešpola je nečim zaražena .Krasno cvate a kad se zametnu plodovi kad narastu do veličine lješnjaka napadne ih nekakva crna koprena,čak i listovi dobiju te pjege i na kraju plodovi nemogu narasti Cry da li možda znaš šta joj se događa i imaš li možda kakav ljek smile173 jer bih ju htjela spasiti .Sutra ću je slikati pa da ju vidiš kakva je da li moram možda štogod odrezati.Hvala
Na vrh
OTOK View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Kreator Cvijet.info enciklopedije

Pridružen: 26 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 13777
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje OTOK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Siječanj 2009 u 17:39

loquats

Ovako izgleda plod nešpule, naravno nema ga sada nego ljeti. Kod nas ima puno nešpula, ali je raširena neka bolest - na plodu se pojave crne mrlje, zahvate veliki dio ploda.
 
Da li netko zna o čemu se radi i kako se boriti protiv toga?
Na vrh
Lantana View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 31 Listopad 2008
Lokacija: Bol
Status: Offline
Bodovi: 6857
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lantana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Veljača 2009 u 11:13
Otok, tu kod susjeda je bila jedna velika i stalno joj se to događalo, baš mi je nekako omrznula radi toga jer je ružno za vidjeti, jednom sam nekoga pitala i rekli su mi da joj fali željeza.
život je more
Na vrh
OTOK View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Kreator Cvijet.info enciklopedije

Pridružen: 26 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 13777
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje OTOK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Veljača 2009 u 11:51
Hvala, probat ću prihraniti, možda pomogne
Na vrh
Magister vitae View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 12 Ožujak 2009
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 685
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Magister vitae Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Ožujak 2009 u 20:48
evo kako cesto pratim prognozu za tlo da budem spreman zastititi biljke naletio sam na ovo http://klima.hr/agro.php?id=agro_zanimljivosti&param=1

Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Ožujak 2009 u 22:39
....plod sazrijeva u 6. mjesecu, predivan okus, meni nešto najljepše od voća, ali nema puno mesa, to je onako za malu degustaciju.....mnogi se žale na  tu crnu maču na plodovima....nažalost tretiraju je nekim kemijskim sredstvom ili ako stablo ima dovoljno sunca i zraka, da nije pokraj nekog većeg, onda ima šanse da mu plodovi budu zdraviji....
 
.....gledam  svake godine   susjedinu   nespolu...pola stabla je ispod trešnje, grane na toj strani imaju crne zakržljale plodove, tek par grana koje su na suncu i slobodne,  donesu zdrave narančaste plodove.... i to baš  meni kraj balkona...ha,haLOL  
Na vrh
inaja View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2009
Status: Offline
Bodovi: 1007
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje inaja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Ožujak 2009 u 00:52
e ovo se u bosni zove mušmula
Na vrh
OTOK View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Kreator Cvijet.info enciklopedije

Pridružen: 26 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 13777
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje OTOK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Ožujak 2009 u 08:06
mušmula i nešpula su dvije različite biljke
 
ovo je mušmula
 
Common%20Medlar%20foliage%20and%20fruit
Na vrh
Renatka View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 10 Svibanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 12
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Renatka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Svibanj 2009 u 20:51
Imam u vrtu nešpulu preko 20 godina. U početku je bila krasna, plodovi svi veliki, čisti, bez mrlje, listovi gubavi. Onda smo je skoro cijelu izrezali. Ponovo je bacila mladice i 1 - 2 godine sve je bilo ok. sada je plod ponovo pun crnih mrlja, a neki plodovi ne stignu ni sazrijeti, potpuno pogubave. Ako netko zna rješenje za to ili je imao sličan slučaj, neka javi rješenje.

Što se tiće sadnje nešpule, ne treba Vam sadnica. Dovoljno je da negdje na tržnici kupite plodove i koštice bacite u vrt ili ako baš hoćete bacite u vrt. Odmah se primi. Tako je i moja nastala. Ako nadjem koji plod koji se može jesti, ja košticu bacam u vrt i uvijek imam po nekoliko sadnica. Onda im moj pametni muž isčupa jer mu smetaju. Tako Vam je najbolje dobiti stablo.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123 4>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,266 sekundi.