Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Sobne cvjetajuće biljke
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Tillandsia
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Tillandsia

 Odgovori Odgovori Stranica  12>
Korisnik
Poruka
patriša View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 14 Ožujak 2008
Status: Offline
Bodovi: 1
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje patriša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Tillandsia
    Objavljeno: 14 Ožujak 2008 u 00:28
dobila je na poklon. moja još nema ovaj ljubičasti cvjetić sa strane kao ova na slici. please ako neko zna, koliko je zalijevati, najbolja temperatura, količina svjetla, presađivanje...iiiiiii kad će moja dobiti ljubičasti cvjetić
unaprijed tnx
 
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Ožujak 2008 u 18:07

Evo onako nesto kratko o  uzgouju. Uvjeti rasta trebaju biti : izravna ili prigušena svjetlost.
Tjekom zime ne smije biti na  temp. nižoj od  13 stupnjeva C,a  inaće normalna sobna temp. naraste visine do 30 cm.

Njega: presađivanje svake druge godine.
Zalijevanje dva puta tjedno.
Tijekom proljeća i ljeta povremeno navlažiti listove blagim tekućim hranjivom.
 
i to je to... nista pretjerano...
Na vrh
anagalis View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 13 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 324
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje anagalis Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Studeni 2008 u 22:26
I ja sam dobila ovu prekrasnu biljku, ima li kakvih savjeta?
Da li je ovo rozo cvijet ili ovaj ljubičasti dio?

Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Studeni 2008 u 07:42
ja bih rekao da je i jedno i drugo cvijet,  da je ovo ljubicasto samo "peteljka"iz koje izlaze cvjetici... a mozda i grijesim... to je moje misljenje
Na vrh
frida View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 17 Rujan 2007
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 3399
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje frida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Veljača 2009 u 23:53
 Veceras sam mojoj sveki kupila ovaj cvijet...bili smo u shopingu i ona platila svu spizu...stalno je ogledala oko cvijeca , ali nije nista uzela...onda sam ja otisla i rekla joj nek si izabete neki i izabrala je ovaj...
e sad...cvijet je u nekom jako malom pitariću i sav se ljulja ( meni izgleda kao da su ga danas stavili u taj pitar i stavili u prodaju)...kazem joj da bih ga ja presadila, ali je prodavacica rekla da ne...tu je sad nastala nedoumica..sveki kaze: ali ona je cvjecarica...ja joj odgovorim da mislim da nije, nego samo prodavacica u Konzumu...
ako mozete pomoci savjetom pomozite - presaditi ili ne? pitanje je sad....
Na vrh
hoya View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 26 Rujan 2008
Lokacija: rijeka
Status: Offline
Bodovi: 6573
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hoya Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Ožujak 2009 u 07:23
I ja sam je jučer kćeri kupila. Moram je slikati pa ću je staviti na moju temu.
Ovo sam našla na netu (nije nešto, ali za prvu pomoć):
 
Tillandsia, ili kako je Englezi zovu «zračna biljka», pripada porodici bromelija (Bromeliaceae).

Rod Tillandsia sadrži preko 400 vrsta epifitskih, zemljanih i kamenih (žive na kamenju) zelenih trajnica iz šipraga i šuma južnih dijelova Amerike, zapadne Indije, te Centralne i Južne Amerike. Cjeloviti, često ljuskavi listovi remenastog su, uskotrobridnog ili linearnog, izduženog oblika. Prema vrhu se ponekad sužavaju u sasvim tanke niti. Uglavnom rastu u obliku rozete, poredani oko tanke stabljike. Listovi mogu biti zeleni, srebrno-sivi, smeđe-crveni ili crveni. Većina vrsta ima cjevaste do lijevkaste cvjetove koji se sastoje od tri lapa i tri latice pri vrhu proširene. Cvjetovi cvatu uzduž napadno obojenih cvjetnih brakteja (pricvjetnih listova), otvaraju se danju i cvatu u proljeće ili u jesen. Cvjetovi mogu biti pojedinačni, a češće se nalaze u dva ili više nasuprotna reda, tvoreći male složene cvasti. U predjelima gdje se temperatura spušta ispod 7°C mogu se uzgajati samo u grijanim staklenicima ili kao kućne biljke. U toplijim krajevima epifitske vrste rastu na drveću, dok se kamene i zemljane vrste mogu uzgajati u kamenjaru, na kori ili na granama drveta postavljenima na tlo, ili ispod grmlja i drveća. Epifitske vrste koje rastu na kori drveta u stakleniku ili u kući traže puno indirektne svjetlosti i visoku vlažnost zraka, dok kamene vrste vole puno više sunčeve svjetlosti sa sjenom u popodnevnim satima, kada je sunce prejako, i podnose nižu vlažnost zraka.

ImageEpifitske i kamene vrste ne zalijevaju se kao zemljane vrste, već se od kasnog proljeća do sredine jeseni zamagljuju pomoću fine prskalice svakoga dana s kišnicom u koju jednom mjesečno treba dodati 1/4 propisane količine tekućeg mineralnog gnojiva s niskim sadržajem dušika (N). Zimi ih zamagljujte 1-2 puta tjedno. Zemljane vrste koje u trgovinama kupujemo posađene u supstrat, kao što su T. Cyanea i T. Lindenii, uzgajaju se u posebnom kompostu za uzgoj bromelija. Za rast im je potrebno dosta filtrirane svjetlosti, a za vrijeme rasta zalijevajte ih normalno po potrebi. Prihranite ih jednom mjesečno tekućim gnojivom s niskim sadržajem dušika (N). U vodu za zalijevanje stavite samo pola od propisane količine gnojiva. Zimi zalijevajte samo toliko da se supstrat ne osuši.

Prijateljstvo nije velika stvar,nego milion malih stvari. E. HABERT
Na vrh
hoya View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 26 Rujan 2008
Lokacija: rijeka
Status: Offline
Bodovi: 6573
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hoya Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Ožujak 2009 u 22:07
Evo je, bolje reći evo ih:
 
Prijateljstvo nije velika stvar,nego milion malih stvari. E. HABERT
Na vrh
andreaf View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 02 Veljača 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 3
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje andreaf Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Veljača 2010 u 07:29
Pozdrav svima! Ponosna sam vlasnica iste drage biljčice,međutim... u zadnjih par mjeseci ubrzano se suši iako ju zaljevam redovito, do dva puta tjedno i ima stalan izvor svjetlosti.( Da napomenem, ovo mi je već druga po redu-sram me bilo,prva je uništena od PREVIŠE ZALIJEVANJA,pazite na to,korijen je istrunuo...) A ova nova je doduše, bila je u pretoploj sobi ,nakon toga u hodniku,na svjetlarniku gdje je bilo i do minus 2... Cvijeta nema,odbacila ga je nakon cvata, i to je bilo i LJUBIČASTIH CVJETIĆA :) !!! I sada joj se suše listovi.... :( e sad bojim se da je moja biljčica doživjela šok! Ako itko od vas zna kako joj pomoći,molim vas pišite!!! HVALA
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Veljača 2010 u 10:35
Andreaf,na žalost,ja mislim da joj ne možeš pomoći,nadam se da  sam u krivu.
Ako možeš,ubaci sliku,no iz svog iskustva teško da će opstati.Izvadi je iz zemlje,provjeri korjen.Tu ćeš  vidjeti jel možda tjera mladu biljku,od korjena.Kad se list osuši,kako izgleda dio biljke di je bio list?
Na vrh
andreaf View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 02 Veljača 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 3
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje andreaf Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Veljača 2010 u 12:17
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Veljača 2010 u 23:33
Nitko se ne javlja a ni ja nebi htjela biti netko sa lošim vijestima no mislim da joj baš i nema pomoći.Da joj se listovi suše od vrha prema sredini onda bi se to i možda dalo nekako spasiti no ovako...Aj je izvadi iz zemlje,odvoji svo lišće koje se osušilo i onda ćeš vidjeti jel ima šta zdravog.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Veljača 2010 u 01:07
Evo i moja.Smile


Na vrh
zedok View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 15 Svibanj 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 5
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zedok Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Svibanj 2010 u 12:28

Bok!

Skroz sam nova tu,a otvorila sam profil da vas upitam nešto o tilansii.
Dobla sam ju zimus, krasnu, s rozim središnjim dijelom, ali nije svala. Unazad nekoliko tjedana redovito izbacuje ljubičaste pupove. Jučer je izbacila pup i iz utora na samom vrhu. Na znam zašto, ali pupovi se u proncipu nisu rascvali, nego ubrzo posušili ne otvorivši se uopće. Ne razumijem u čemu je stvar.
 
I drugo, taj je središnji rozi dio počeo intenzivno zeleniti. To me također iznenađuje i ne znam šta to znači. Je li normalno da nakon cvatnje zeleni?
 
Biljka je na zapadnoj strani stana, nije na direktnom svjetlu i zimila je u toplom. Zalijevam ju otprilike jednom tjedno.
 
Hvala vam ako mi razjasnite njeno ponašanje. Jako mi je bitna jer sam ju dobila na poklon i htjela bih da je sretna. Heart
 
tenksSmile
 
Na vrh
SueZP View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 06 Prosinac 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 113
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SueZP Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Kolovoz 2010 u 21:48
Pozdrav!

Eto, od jucer sam i ja vlasnica jedne ovakve zanimljive biljcice.
Ova moja pridoslica je Tillandsia Xerographica punim imenom i prezimenom. Smile Tj. barem tako pise na deklaraciji.

Gledam ovdje vase slikice, i vidim da je manje-vise svaka zelenkasta, a moja je srebrno-siva...zanima me da li je to normalno, ili joj nesto nedostaje. Naime, biljku smo nabavili u Konzumu, bila je smijesne cijene i zanimljiva, a ja slaba, pa smo ju udomili. Zato me zanima da li je siva zbog posljedice loseg odrzavanja ili takva mora biti?

Ako netko ima takav primjerak, molim savjete sto voli, sto ne voli, kako i sto trebam znati da bi biljcica dugo bila sa nama. Smile

Thanks!
"...sećanje je smešna lupa, koja sitne stvari uveličava..."
Na vrh
Mira K View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 16 Rujan 2009
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 5574
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mira K Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Ožujak 2011 u 22:25
Bilo ih je na sajmu - Pordenone
 
 
Na vrh
Belina View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 26 Siječanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 3901
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Belina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Ožujak 2011 u 07:04
ClapMira K,ovo ti je prekpasno,baš lijepo izgleda,tek sada imam sliku,kako ih složiti.Vidjela sam ih,uzela par,podjelila,ali za drugi put ću znati.smile120 Ti si to ljepše složila,nego na sajmu.
Na vrh
Mira K View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 16 Rujan 2009
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 5574
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mira K Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Ožujak 2011 u 14:21
Ovo je slika sa sajma draga Belina, ja je nemam. Drugi puta ću je kupiti.
Na vrh
Belina View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 26 Siječanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 3901
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Belina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Ožujak 2011 u 12:21
Ja bila na sajmu,drugo sam cvijeće,sigurno gledala,kao naprimjer hoju,
očito bi trebala opet na sajam,draga Mira.
Na vrh
orhideja4 View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 22 Svibanj 2011
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 134
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje orhideja4 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Svibanj 2011 u 23:36
Dobila sam ovu vrstu bromelije koja se nalazi u velikoj staklenoj čaši u koji je smješten petnjak i postut onim geliranim kuglicama koje zadržavaju vodu. Korijen biljke zamotan je u vrećicu i u tom petnjačiću u kuglicama. Koliko i kako da ga polivam i da li može uspjeti u polusjeni?
Hvala puno unaprijed.



Uploaded with ImageShack.us
Na vrh
nbjelovu View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 30 Srpanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1582
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje nbjelovu Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Kolovoz 2011 u 08:06
Ovo je jedna neobicna tilandsia (usneoides), koja visi po granama, i hrani se samo vlagom iz zraka. Jako je zanimljiva, a njeguje se tako da je se jednom u nekoliko dana posprica vodom. To je ova paucina izmedju grana, razapela sam je po hibiskusu, Inace, zovu je Spanish moss, i u Floridi tvori cijele zavjese koje vise sa drveca, i mogu ga i slomiti, koliko su velike i teske
Uploaded with ImageShack.us
Uploaded with ImageShack.us
OPG 159365
http://free-st.t-com.hr/hibiskuskodnine/





Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  12>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,250 sekundi.