Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Penjačice
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Ukrasni grasak - Lathyrus odoratus
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Ukrasni grasak - Lathyrus odoratus

 Odgovori Odgovori Stranica  12>
Korisnik
Poruka
Dalmax22 View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 665
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Dalmax22 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Ukrasni grasak - Lathyrus odoratus
    Objavljeno: 16 Ožujak 2008 u 11:49
Dobila sam sjeme ukrasnog graska i posijala . Da li neko ima iskustva sa ovom biljkom da mi da par savjeta, gdje da je poslje u vrtu premsjetim,da li je to penjacica itd.
Inace sjeme prilkom nicanja je dosta komplicirano-svo se upetlja i zacahuri u lupinu tako da sam evo danas morala odmotavati lupinu inace bi propale.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
iris View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 18 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4502
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje iris Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Ožujak 2008 u 12:00
UKRASNI GRAŠAK (Lathyrus odoratus)



Latinski naziv: Lathyrus odoratus

Domaći naziv: Ukrasni grašak, mirisna grahorica

Poreklo: Italija, Sicilija, Krit

Tip gajenja: jednogodišnja

Visina: do 250 cm

Cvetanje: leto

Pozicija: direktno svetlo ili polusenka

Zemljište: plodno, rastresito, vlažno

Razmnožavanje: semenom


Opis:
Osnovna forma ove vrste je penjačica izuzetno mirisnih cvetova u nijansama roze i ljubičaste. Danas postoje mnoge forme sa različitom bojom cveta koje se odlikuju manje ili više izraženim mirisom, a mogu biti žbunaste forme ili penjačice. Uglavnom su sorte sa veoma krupnim cvetovima tokom selekcije izgubile intenzivan miris. Sve forme se mogu koristiti za proizvodnju rezanog cveta jer se oni razvijaju na dugim cvetnim drškama.

Gajenje:Seme je srednje veličine, okruglo. Može se sejati od zime do proleća na dubinu od 1 cm sa razmakom od 5 cm. Tokom zime setva je u staklari a nakon klijanja potrebno je klijavce držati na svetlom i hladnom mestu. Kada zemljište napolju počne da se zagreva mogu se posaditi na stalno mesto na razmaku od 25-30 cm. U toku proleća seme je moguće posaditi na stalno mesto napolju s'tim da treba obratiti pažnju da se zemljište ne isuši. Nakon razvoja prvog ili drugog para listova potrebno je zakinuti vrh da bi se aktivirali bočni pupoljci i time dobilo više izdanaka, a samim tim i cvetova. Sortama koje su penjacice treba obezbediti potporu. Ona može biti od pruća ili bilo kog sličnog materijala, zatim ograda itd. Cveta tokom celog leta, a period i intenzitet cvetanja se mogu produžiti redovnim uklanjanjem precvetalih cvetova. Ovim postupkom se sprečava trošenje energije biljke na stvaranje semena već se ona usmerava na stvaranje novih cvetova.


http://www.tvorac-grada.com/forum/viewtopic.php?t=1777&view=previous&sid=6cbf3f98c8f849dd3bc53fd011df32d5
Na vrh
Dalmax22 View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 665
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Dalmax22 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Ožujak 2008 u 12:21
Ovo je bio brz odgovor!
Puno ti hvala a biljka stvarno djeluje fenomenalno. Bas mi je drago da sam sve ovo procitala.
Na vrh
iris View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 18 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4502
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje iris Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Ožujak 2008 u 12:22
dobila sam i ja 3 sjemenke pa sam tražila i radi sebe
sutra ću ih zabockati i pomoliti se Wink 
Na vrh
Dalmax22 View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 665
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Dalmax22 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Ožujak 2008 u 12:42
Kazem ti kad niknu potpuno su zapetljane u lupinu,dok nisam skuzila o cemu se radi par njih mi je vec propalo. A lupina je jako tvrda tako da bas treba oprezno noktom razdvojiti.
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Ožujak 2008 u 20:07
Sretno cure,i kako je jednogodišnja,ne zaboravite POKUPITI SJEMENKE.
Stvarno krasno izgleda,pa bi to i ja,dogodineWink
Na vrh
iris View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 18 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4502
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje iris Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Ožujak 2008 u 20:11
valjda će me neko na forumu na vrijeme podsjetiti da pokupim sjeme
jerbo sam malo skrelozna Embarrassed

a za sad će se nadati da će narasti Smile
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Ožujak 2008 u 20:53
Sjetit ćemo vas mi tu,pogotovo kad procvate i slike stavite...ma i same ćete se sjetitiSmile
Na vrh
dina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Ožujak 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 5073
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Ožujak 2008 u 17:04
kako izgledaju sjemenke da li zna neko
Voli vjeruj i daj ali pazi

koga ,kome i šta...
Na vrh
iris View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 18 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4502
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje iris Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Ožujak 2008 u 17:19
Na vrh
dina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Ožujak 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 5073
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Ožujak 2008 u 18:57
hvala iris
Voli vjeruj i daj ali pazi

koga ,kome i šta...
Na vrh
Dalmax22 View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 665
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Dalmax22 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Ožujak 2008 u 21:37
sjemenke su bas ljepe,crne sa bijelim kao cupercima-nesto neobicno
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Kolovoz 2008 u 22:23
Evo mojih mirisnih grahorica:



Uz žičanu ogradu pentraju se bez problema, kod bambusovih štapova problem im je uhvatiti im se za njih, tako da sam ih morala povezivati koncem za stupove. Zeznula sam što nisam trgala mahune da daju više cvjetova, tako da nisu cvaje baš obilno, ali će biti dosta sjemenki. Na drugoj gredici ispred kuće su mi se počele sušiti, tamo sunce bije cijeli dan i mislim da sam ih trebala više zalijevatiCry
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Kolovoz 2008 u 22:30
Nije mi jasno što se je dogodilo s grahoricama ispred kuće, mislila sam prvo da ih nisam dosta zalijevala, ali oko njih sve buja, a one se totalno osušile, neke čak tek da su počele cvjetati, i drugi dan totalkaConfused Sumnjam na neku bolest, dal se je to još kome dogodilo? Ovako izgledaju:totalno suhe:



I promjetila sam već par godina da ih napadaju zelene uši, pa ih dobro pratite.
Na vrh
iris View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 18 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4502
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje iris Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Kolovoz 2008 u 23:10
moje su se osušile još prije 2-3 tjedna...možda tako mora biti ?
a bila sam ljuta i nisam pokupila sjeme Shocked
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Kolovoz 2008 u 23:17
Na ovima iza kuće sam primjetila da ih je napala pepelnica, ali se drže i možda budu čak još i cvale, nešto sjemenki sam skupila, ali jedan dio je jednostavno gotovConfused
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Kolovoz 2008 u 08:59
Baš mi je žao , bile su tako lijepe!
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Kolovoz 2008 u 21:26
Evo još jedne vrste ukrasne mirisne grahorice, na identifikaciji je zaključeno da je to Dolichos lablab ili Lablab purpureus. Ako joj uvjeti odgovaraju, jako se razraste (na slici je samo 1 biljka), a cvjetovi cvatu u više nijansi ljubičaste-roza i mirišu:



sjemenke su plosnate, slika s net-a:


Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Kolovoz 2008 u 22:13
smile55
Na vrh
Anaida View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Travanj 2007
Lokacija: Hr
Status: Offline
Bodovi: 7297
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Anaida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Srpanj 2010 u 07:32
Ja imam ove godine prvi put mirisnu grahoricu (sjeme sam kupila) u tri boje - nježnoj lila, crvenoj i bijeloj.
 
 
"Više nego iz tvojih usana neka govori ljubav iz nježnosti tvojih ruku, iz srdačnosti tvojega smiješka i iz pažnje tvojega srca."
P.Bosmans
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  12>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,227 sekundi.