Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Voće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Jabuka
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Jabuka

 Odgovori Odgovori Stranica  12>
Korisnik
Poruka
Malky View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 14 Studeni 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 94
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Malky Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Jabuka
    Objavljeno: 17 Ožujak 2008 u 09:41
Imao sam doma dok sam bio jos klinac jednu vrstu jabuke, koja se kasnije posjekla al se nitko pametan nije sjetio uzeti cijep.
 
koliko sam uspio naci po domacem se ta jabuka naziva"Kraljevna ili rajska jabuka" a latinski bi bilo ako se ne varam Malus pumila ili Malus domestica.
 
 
pa ako znate da netko ima tu jabuku, susjed, familija bilo tko da mi javite jer bih volio ponovno imati tu sortu jabuke.
 
 
 
 
Odranski Obrež, N.Zagreb
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
mima View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 320
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mima Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Ožujak 2008 u 21:09
Da nije malo kasno za cijepljenje jabuke? Mislim da sam u onoj drugoj  prepoznala jabuku koju imaju moji riđaci.
Na vrh
Malky View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 14 Studeni 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 94
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Malky Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Ožujak 2008 u 23:58
Originalno poslano od člana mima mima napisao:

Da nije malo kasno za cijepljenje jabuke? Mislim da sam u onoj drugoj  prepoznala jabuku koju imaju moji riđaci.
 
ma sad je kasno za cijepljenje ali volio bih saznat tko ima da si mogu isplanirat za jesen. u rasadnicima ih nema ali su culi za nju
Odranski Obrež, N.Zagreb
Na vrh
monna-1 View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 18 Travanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2598
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monna-1 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Srpanj 2008 u 22:47

Evo, da ne otvaram novu temu: Jabuka, ovdje ću napisati što me zanima...

Ako netko zna, da napiše, koje sorte jabuka dozrijevaju koji mjesec??
Želim proširiti malo vočnjak, pa bih posadila po vremenu dozrijevanja, tako da svaki mjesec nešto mogu i ubrati.
Na vrh
josip150 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 29 Ožujak 2009
Status: Offline
Bodovi: 9
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje josip150 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Ožujak 2009 u 15:48
Ako ova tema vec postoji unaprijed se ispricavam jer sam novi na forumu

U vrtu imam divlju jabuku staru cca. 2-3 godine. Nalazi se na dobrom polozaju veci dio dana izlozena suncu. Jos nikako na njoj nije bilo uroda obicno ju napadnu neke gusjenice (ili tako nesto) koje pojedu lisce i ostanu samo neke mreze (kao paukova). A i nisam se trudio da je zastitim od nametnika.
Sad sam odlucio da ju kalemim odnosno cijepim pa me zanima
- koliko je divlja jabuka dobra podloga
- koji kalem da odaberem (mogu stati max. 3)
- je li bolje da stavim sva 3 pa koji uspije ili samo 1
- koju vrstu oplemenjivanja da odaberem
- smijem li ju okrečiti kad ju kalemim

Nadam se da nije previse pitanja
hvalaWink


Na vrh
ivančica flower View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 21 Siječanj 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 416
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ivančica flower Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Veljača 2011 u 11:13
U svom vrtu imam 2 mlade jabuke posađene u jesen 2008.,zlatni delišez i idared,lani su imale plodove po 3-4 velike jabuke svaka.
U jesen smo ih malo porezali i zagnojili.
Što bi trebalo sad u proljeće napraviti,kako ih gnojiti?
Ako netko zna,molim da mi kaže.
Na vrh
gospina trava View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Svibanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 5954
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gospina trava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Veljača 2011 u 12:12
pogledajte malo ovdje, oni imaju kalendar dozrijevanja voća po mjesecima :

http://www.rasadnik-milic.hr/
Na vrh
jasss View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 27 Siječanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 39
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jasss Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Ožujak 2011 u 13:06
evo i ovdje imate vrijeme dozrijevanja voća, ali i jos neke korisne savjete, poput kalemljenja.
nadam se da ce nekom pomoći

http://www.stare-sorte-voca.com/
Na vrh
gospina trava View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Svibanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 5954
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gospina trava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Ožujak 2011 u 19:21
Pogledajte tablicu sorata jabuka na ovoj stranici :

http://www.vinogradarstvo.com/index.php?s=705
Na vrh
mirna View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 07 Svibanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 231
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mirna Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Svibanj 2011 u 15:03
Zna li mi netko reći  je li normalno da su nam prošle godine od tri jabuke sve tri obilato rodile, a ove godine ni na jednoj nema ni j od jabuke? Jel to ide od godine do godine ili kako?
Na vrh
gospina trava View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Svibanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 5954
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gospina trava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Svibanj 2011 u 22:12
Noramlno je, jer imaju alternativnu rodnost. Da ste prorijedili lani plodove bilo bi ih manje i bili bi krupniji, a i ove godine bi rodile. No neke sorte su podložne alternativnoj rodnost, pa se ni prorjeđivanjem ne postiže previše.
Na vrh
mirna View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 07 Svibanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 231
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mirna Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Svibanj 2011 u 12:29
Hvala na odgovoru.
Fućkaj ga, mi smo amateri. Jabuke su starinske sorte i godinama su bile zapuštene. Proljetos smo ih dali orezati, a prošle smo bili sretni kak imamo svoje vlastite jabuke! Alternativna rodnost-vezano uz koje sorte jabuka? Za iduću godinu (ak procvjeta), u koje doba prorjeđivati i koliko?
Na vrh
gospina trava View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Svibanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 5954
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gospina trava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Lipanj 2011 u 08:08
1. Sredinom petoga mjeseca,dok su već formirani plodovi.

2. Alternativnoj rodnosti ti podliježe od strih sorti Bjeličnik (Petrovka) i moram još provjeriti koje. Ja još imam summer red i liberty, spadaju u novije sorte i isto imaju alternativnu rodnost.

Voćnjak smo kupili zapušten pred 4 god, do sad su imale dva roda.

Vaše su ove godine orezane mislim da ne bi trebalo iduće biti problema.

Krivac izostranka uroda može biti i nedostatak oprašivača, jer malo je voćki samooplodno i ukoliko nema odgovarajućega oprašivača urod će izostati.

Urod može izostati ako su naglo jako orezane. Onda se voćka kak bi po domaći rekli srdi.

Malo proučiti literturu, malo pogledati na net-u, pitati gdje se stigne bez srama i sve bu u redu.

Ja isto tako učim.


Na vrh
mirna View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 07 Svibanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 231
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mirna Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Lipanj 2011 u 11:21

Hvala na iscrpnim informacijama.

Mi smo isto kupili zapušteni voćnjak, a baš se puno ne razumijemo u to. Tek smo počeli učiti. Još uvijek pokušavamo dokučiti o kojim sortama se radi.
Od svega navedenog bih rekla da se srde na nas jer smo ih omeli u njihovoj kolotečini.
Na vrh
enrikova nona View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Prosinac 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 6269
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje enrikova nona Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Srpanj 2011 u 13:04
ajdared zlatni delišez
<ako nekom das ribu nahranit ces ga jednom, ako ga naucis loviti ribu nahranit ces ga zauvijek> narodna
Na vrh
enrikova nona View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Prosinac 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 6269
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje enrikova nona Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Kolovoz 2011 u 13:04
summer redgrenysmithsummer red
<ako nekom das ribu nahranit ces ga jednom, ako ga naucis loviti ribu nahranit ces ga zauvijek> narodna
Na vrh
gospina trava View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Svibanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 5954
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gospina trava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Siječanj 2012 u 10:33
moja mlada jabuka zlatna zimska parmenka je prolistala. Ak se smrzne ne znam kaj bu.
Na vrh
enrikova nona View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Prosinac 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 6269
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje enrikova nona Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Siječanj 2012 u 20:03
ništa čudno pri ovim temperaturama, kod mene su breskve nabubrile a garant će biti zime , bojim se da ove sezone neće baš biti puno voća ,a k tomu je i suša ovo malo kiše što paducka nije ništa, mm nekidan pognojio sve voće gnojivom 7-14-21
<ako nekom das ribu nahranit ces ga jednom, ako ga naucis loviti ribu nahranit ces ga zauvijek> narodna
Na vrh
gospina trava View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Svibanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 5954
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gospina trava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Siječanj 2012 u 22:38
Ja sam isto sa tim, pred mjesec dana, krajem veljače budem sa vapnom.
Na vrh
enrikova nona View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Prosinac 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 6269
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje enrikova nona Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Siječanj 2012 u 23:38
dali krečiš deblo ili posipaš vapno oko njih ?
<ako nekom das ribu nahranit ces ga jednom, ako ga naucis loviti ribu nahranit ces ga zauvijek> narodna
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  12>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,266 sekundi.