Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Sobne cvjetajuće biljke
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Aehmeja
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Aehmeja

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 34567>
Korisnik
Poruka
lana2 View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
DONATOR

Pridružen: 21 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 4717
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lana2 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Veljača 2009 u 19:10
Mimar neće ti više cvjetati. Kao i kod ostalih bromelija i aehmea ugiba nakon cvatnje. Obično prije toga stara biljka istjera mlade koje možeš odvojiti od matične biljke kad budu otprilike 15 cm.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
niho View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 08 Siječanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 9297
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje niho Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Veljača 2009 u 12:30
Dina pa tvoj je više velik , znači trebalo bi uskoro i biti nešto, Tongue, a ja sam svoj tek presadila u 11 mjesecu . i jako je mali , znači kad vidim tvoj koliki je onda za svoj nesmijem ništa upitati. Krasan je stvarnoClap
Na vrh
vikica46 View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 21 Rujan 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 114
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje vikica46 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Svibanj 2009 u 12:01

Učlanjujem se među ljubitelje aechmea!

Bio mo je u četvrtak rođendan i svekar me obradovao s ovim primjerkom:
 
 
 
Da li bih ju trebala presaditi u veću teglu?
Na vrh
vikica46 View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 21 Rujan 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 114
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje vikica46 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Svibanj 2009 u 12:15
Ovako izgleda na stolu:
 
Na vrh
azovko7 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 31 Kolovoz 2009
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 1
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje azovko7 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Kolovoz 2009 u 17:30
Imam pitanje vezano za ovu biljku. Na poslu gdje odnedavno radim vidjela sam da na jednoj polici stoji upravo ehmeja, ali u prilično lošem stanju. Kako se ranije vjerojatno nije brinulo o njoj, imam potrebu da nešto učinim i da postignem taj prekrasan cvijet. Imam jako malo iskustva o presađivanju, općenito o uzgoju sobnog bilja, ali molim vas ako je ikako moguće da biljci vratim prijašnji sjaj, recite.
Confused
Na vrh
Uriah View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 07 Srpanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 25
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Uriah Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Listopad 2009 u 16:23
Zanima me kako odvojiti i presaditi novi izdanak Aehmeje?  Pitam zato jer ne želim oštetiti biljku, a vidim da novi izdranci rastu iz biljke. 
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Listopad 2009 u 19:35
Azovko,kasnim no možda još zatrebaš savjet.Prvo je presadi,ako je stara,pogledaj ima li tih mladih pelcera pa ih možeš odvojiti no i ne moraš.Otuširaj je,vjerojatno je prašnjava i stavi je na neko svijetlo mjesto.Na tamnom joj listovi nebudu onako čvrsti i prošarani.Nakon 2-3tjedna(kad se malo oporavi)prihrani je.Možeš tekućim gnojivom za sobne cvatuće biljke ako ti se ne kupuje baš prihrana za nju.
 
Uriah,odvoji je ko i bilo koju drugu biljku.Izvadi iz tegle,otresi zemlju i lagano odvoji pelcer od matične biljke.
Iako ja to nisam nikada radila kod nje.Stara biljka bude još dugo lijepa i ne smeta mladima.Kako stara s vremenom ugiba,ja mlade ne diram jer će ionako prije cvatnje ostati sami u toj tegli.
Na vrh
kami View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm


Pridružen: 23 Rujan 2009
Status: Offline
Bodovi: 1033
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kami Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Studeni 2009 u 23:32
Inače sam hobistica pretežno pa se ne snalazim u glavnom cvjetnom dijelu foruma Embarrassed
Molim pomoć i upute i to hitno...
frendica je na poklon dobila biljkicu kojoj nije znala ime niti kako da se brine o njoj i ništa nije uspjela naći na webu...
Onda mi ju je spomenula i rekla sam joj da ako itko zna, znat će netko s ovog foruma...
Ona je ipak uspjela prepoznati da se radi o biljci aechmea blue tango s ovog linka... biljkica je počela propadati, tj. posmeđio je ovaj ljubičasto-rozi cvjetni dio i nekoliko donjih listova se posušilo...
Hitne savjete treba, ne zna više što da radi s njom, bit ću jako zahvalna i ponosna na vas ako korisno odgovorite Approve

Na vrh
frida View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 17 Rujan 2007
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 3399
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje frida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Svibanj 2010 u 19:13
 Evo moje nove sobne biljke...od Tanjice stigla mlada aehmeja..

Na vrh
lorica10 View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 21 Svibanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 740
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lorica10 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Srpanj 2011 u 16:19
pozdrav. imam pitanje vezano uz ovu biljku, nadam se da će mi netko odgovorit kome one uspjevaju. vec 3 godine moja aehmeja ne cvjeta, al redovno pusta svake godine mlade izdanke,uvjek odvojim al opet nista, neznam bas sa njom, na prozoru je stalno, dali voda mora biti uvjek u sredinu do nekih 2 cm ili povremeno nadoljevam tako da je uvijek ima, ili svaka tri tjedna ulijem vode unutra, ili kako to? svatko drugačije kaže. kako ju prihranjujem? opet preko sredine ili ju onako lagano odozgora zalijem, koliko cesto ju je potrebno zaljevati i dali stavim vodu u podložak da ona sama uzme vode ili opet odozgora, procitala sam da voli prskanje, sada kako imam mlade biljcice svako jutro malo pospricam po listovima sa destiliranom vodom...
Ruka koja daje uvijek je iznad one koja prima.

Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Studeni 2011 u 12:24
Lorice i ja sam pročitala sve od početka do kraja, jer kćerka ima ovu predivnu biljku (mislila je da je kaktus), ali se uglavnom ja brinem o njenom cvijeću kad ga treba presaditi.
Baš sam to neki dan napravila i sada čekam rezultat. Moram joj reći da treba minimum vode, da voli špricanje i da mora imati vode u  sredini .
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
lorica10 View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 21 Svibanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 740
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lorica10 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Studeni 2011 u 12:40
evo mojih za sad napreduju


Ruka koja daje uvijek je iznad one koja prima.

Na vrh
lorica10 View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 21 Svibanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 740
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lorica10 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Studeni 2011 u 12:41
ja sam pročitala da voli i malo pijeska pomiješano sa zemljom
Ruka koja daje uvijek je iznad one koja prima.

Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Studeni 2011 u 15:55
Ja inače svim kućnim biljkama na cca 1 litru zemlje dodajem dvije šake kvarcnog pijeska i toliko vrtne zemlje, ostalo je kupljena zemlja, recimo malo skuplja, ne ona baš najjeftinija.
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
MermaidDreamer View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 10 Prosinac 2012
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 343
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje MermaidDreamer Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Siječanj 2013 u 15:35
Svekrva mi je poklonila za rođendan (ljeti, bila u viksi) u cvatu...kako ju je donjela tako ju je i polomila tj. pukla cvat... :( Bilo to prije 3 i pol godine.
Jadna žena se skoro rasplakala od muke i rekla mi je da mogu odmah baciti biljku jer cvate jednom u životu...
Bilo mi je žao baciti biljku, donesla sam je nakon GO u ZG. Od tada ta je biljka i dan danas živa, ima dvije uspješno presađene bebe i jednu koju planiram kroz par mjeseci presaditi. Mama biljka se odlično drži (nedavno sam i nju presadila-zajedno sa bebom koje je od presađivanja pospješila svoj rast).
Kod mene su udaljene od istočnog prozora oko 1,5 m...zalijevam ih jako rijetko, pazim da u tuljcima ima uvijek vode, povremeno špricam.
Mix zemlje: orhideje(70%), palme(15), rododendron(7%) i pijesak (koristim isključivo pjesak, iskorišten, ostavim malo Ćikinih (tigrica papigica) hmmm; govanca (ne znam kako bi to ljepše rekla). Sve dobro izmiješam. Posadim biljku (ukoliko režem od mame, pripazim kako zarežem i da mlada biljka ima dobro razvijeno korjenje). Malo zalijem, ne puno, tek toliko da se zemlja slegne...

Nažalost, bebe još nisu cvale...planiram sa najstarijom bebom pokušati onaj neki trik sa jabukom i vrećicom preko nje, samo još ne znam kada.

Zimska temp oko 20°C, ljetna između 25-26°C, vlaga zimska oko 75%, ljeti oko 65%
Na vrh
Zelena_oaza View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 04 Srpanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 421
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Zelena_oaza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Veljača 2013 u 17:59
Ja imam Aechmeju koju sam dobila na poklon i od tada uzgajam mlade biljke. Ima jedan trik...Kada mladica dostigne polovinu biljke, sa korjencicima se odvoji od maticne biljke, zasadi u zemlju, na zemlju se stavi nekoliko kriski jabuke, ubode se nekoliko bambusovih stapova i sve prekrije celofanom. Naravno, prije toga se dobro zalije. Etilen, gas koji nastaje raspadanjem jabuke, pospjesuje cvatnju Aechmeje. Ustvari, etilen je faktor koji najvise utice na to hoce li Aechmeja cvjetati ili ne. A najvise etilena se dobija raspadanjem jabuke. Probajte, vidjecete uspjeh je zagarantovan.
Na vrh
Zelena_oaza View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 04 Srpanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 421
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Zelena_oaza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Veljača 2013 u 17:59
Na vrh
Zelena_oaza View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 04 Srpanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 421
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Zelena_oaza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Veljača 2013 u 18:00
Ovo je Aechmeja koju sam ja proizvela uz pomoc tog trika. Nista nije manje raskosan cvijet nego onaj koji je stigao iz staklenika.
Na vrh
MermaidDreamer View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 10 Prosinac 2012
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 343
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje MermaidDreamer Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Veljača 2013 u 23:39
Zelena oaza, super ti je Aechmeja. Probat ću i ja sa jabukom i celofanom :). Hvala na detaljnom opisu kako se to radi.
Zanima me da li ostaje u tuljcu voda ili se voda mora isprazniti?
Na vrh
Zelena_oaza View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 04 Srpanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 421
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Zelena_oaza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Veljača 2013 u 00:12
Trebala bi biti voda, ali kasnije, kada ona pocne lijepo da raste, ali dok je pod celofanom ima vlage dovoljno i bez vode u tuljcu. Naravno da ces sipati prije nego zatvoris. Zaboravila sam reci da se celofan ne smije skidati tri nedjelje.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 34567>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,188 sekundi.