Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Voće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - koje voćkice imate u svom dvorištu?
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


koje voćkice imate u svom dvorištu?

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 34567 10>
Korisnik
Poruka
vule View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 31 Svibanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 401
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje vule Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Lipanj 2010 u 11:56
evo i "mandale"(kajsije) domača starinaska sorta,malo kasnija ali dobro radi smrzavanja i proljetnih mrazeva

Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Davor96 View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 12 Srpanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 71
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Davor96 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Srpanj 2010 u 13:27
ja imam 2 velike kajsije, 2 kruške, jagode (sve tri vrste). Iza imaju 2 velika šljivika  i jedan red šljiva i iza tri kajjsije,  dvje jabuke, marelica, trešnje i višnje ispred kuće 4 oraha, a iza isto 4 oraha imam iza vinograd od 5 redova svaki po 100 m , iza imam nekoliko kruški, breskvi, dunja, još svakokog grmolikog voća i pravog voća smile188.Kad dođe kupljenje šljiva ajme meni
Na vrh
baka View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 14 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 14388
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje baka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Srpanj 2010 u 18:14
Kud naiđoh na ovu temu!
Confused
Al' kad već jesam, evo:imam jednu krušku i jednu trešnju (one bijele).
Trešnju jedva uspjemo probati, sve pojedu kosovi a kruške MM jedva čeka  i neda ju nikako iako strši prilično na bezveznom mjestu.Stara je bar 12 godina a ima na sebi točno 6 krušaka ove godine.
Nekad smo imali i breskve i marelicu.... ali  su nakon prve godine rodile i onda "otišle".Naša zemlja naprosto nije za voćke.
Na vrh
gute Fee View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 23 Lipanj 2010
Lokacija: tu i tam
Status: Offline
Bodovi: 7699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gute Fee Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Kolovoz 2010 u 22:22
jabuke , kruske , orah

a sljiva vec nekoliko godina nece pa nece   smile60
Na vrh
gospina trava View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Svibanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 5954
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gospina trava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Rujan 2010 u 07:07
Originalno poslano od člana Gute Fee Gute Fee napisao:

jabuke , kruske , oraha sljiva vec nekoliko godina nece pa nece   [IMG]smileys/emot117.gif" align="absmiddle" alt="smile60" />


Možda je stara, onda ju treba malo pomladiti. Inaće ako je šljiva na vjetrometrini i ako dok cvate puše jak vjetar, onda sigurno neće biti ploda jer se ne može zbog vjetra oprašiti, vetar odnese pelud.


Na vrh
seneka View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 09 Siječanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 18
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje seneka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Siječanj 2011 u 20:32

Tongue pozz.Ja imam kaki ,nashi,ginko,trešnju,jabuku,šljivu itd..

Na vrh
Rumko View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 08 Lipanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 52
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Rumko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Siječanj 2011 u 12:32
Ja/mi imamo malu višnju koja je izuzetno rodna i mami mi osmijeh na lice svako proljeće svojim prekrasnim cvjetovima.
 
Osim toga tu su maline, jagode, a uskoro dolazi i ribizl te borovnica. stvaramo malu, zdravu oazu usred zagreba. Moram priznati da se i malešni vrtovi daju jako dobro iskoristiti Big%20smile
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Siječanj 2011 u 20:50
Molim za savjetSmile
Planiram više voćaki saditi ( u jednom redu, kao rub povrtnjaka), te me zanima koliki razmak između voćki treba biti?Embarrassed
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
ivančica flower View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 21 Siječanj 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 416
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ivančica flower Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Siječanj 2011 u 08:18
Dobro jutro svima!! Ja sam nova na forumu,iz Dalmacije sam,imam vrt onako kao svoj hobi. Osim raznog cvijeća,imam: 2 jabuke,2 limuna,grejp,trešnju,smokvu,jagode i šipak.
 Vrt i kuća se nalaze uz samo morei velik nam je problem jako jugo.
 
 
Molim za savjet-imam mladi grejp kojem je vjetar potrgao lišće. Što je najbolje napraviti na proljeće,kako da se najbolje oporavi?
Zahvaljujem
Na vrh
Rumko View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 08 Lipanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 52
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Rumko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Siječanj 2011 u 16:45
Originalno poslano od člana smrcko smrcko napisao:

Molim za savjetSmile
Planiram više voćaki saditi ( u jednom redu, kao rub povrtnjaka), te me zanima koliki razmak između voćki treba biti?Embarrassed
Ovisno koje voćke i koje sorte planiraš saditi, koliko su bujne i kakvog će uzgojnog oblika biti, al red veličina ide ovako nekako:
bobicasto voće (maline) do pola metra; jabuke i kruške 1,5-3 m;  trešnje i višnje 4-5 m
 
Al sve to varira, ako kaniš održavati malu višnju, može i manji razmak. Najbolje bi ti bilo kod same kupnje sadnice pitati kako se ponaša. Dosta ovisi i o tome kaniš li ostaviti voćnjak za vijekove ili bi ga s vremenom maknula.  
 
Na početku uvijek izgleda kako je sve rijetko i prazno, al biljke vole kako društvo, tako i osobni prostor. Wink
 
Na vrh
Rumko View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 08 Lipanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 52
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Rumko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Siječanj 2011 u 16:48
Ah da, jesenja sadnja je daleko najbolje vrijeme za sadnju voćkica. Mada može i u rano proljeće.
Na vrh
Mira K View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 16 Rujan 2009
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 5574
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mira K Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Siječanj 2011 u 22:55

Da nabrojim i ja voćke koje imam:

-mandarine, 2 stabla,
 -limun,
-trešnje 2 stabla ( jednazatečena i zapuštena, treba je srediti, to ću Vokija pitati za savjetWink),
- kaki
- dunje, 2 stabla,
- šljive 2 stabla
- smokve, punooo mladih sadnica, vlastita sadnja
- vinove loze , dosta prošle godine posađene
 
Za Vokija pitanje ako mi može pomoći ( po ovoj slici) kako i kada orezati trešnju koja nije mogla davati plodove, samo po koji komad,  jer nije imala svjetlosti od hrasta oko nje. Sada su hrastovi malo orezani pa će valjda i ona živnuti.
 
Na vrh
gospina trava View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Svibanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 5954
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gospina trava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Travanj 2011 u 14:56
Originalno poslano od člana smrcko smrcko napisao:

Molim za savjet[IMG]smileys/smiley1.gif" align="absmiddle" alt="Smile" /> Planiram više voćaki saditi ( u jednom redu, kao rub povrtnjaka), te me zanima koliki razmak između voćki treba biti?[IMG]smileys/smiley9.gif" align="absmiddle" alt="Embarrassed" />


Ovako draga, negdje, mislim da kod sanje sam sttavila podloge za voćne vrste.

Ukoliko ideš na sadnju voćkica koje trebaju armaturu, da ti izgleda kao živica, moraš birati voćke cijepljene na slabo bujnoj podlozi. Prednost tih voćaka je u tome što su mala stabalca, laka za održavanje, vrlo lako se uoče štetnici i bolesti.Treba ih malo više jer su mala pa imaju i nmanji prinos od većih stabala.
Nedostatak im je da trebaju čvrstu armaturu za stupove, jer ukoliko bi bio veliki urod a slaba armatura, pošto takve voćke imaju površinski korjen moglo bi se dogoditi da se jednostavno poruše pod teretom ploda, tj iščupaju sa korijenom, a to isto se može dogoditi kod jakoga vjetra.

Predlažem sadnju na srednje bujnim podlogama koje se isto tako mogu lako održavati, a stoje samostalno.

Treba također obratiti pažnju da li je voćka samooplodna ili joj treba ista vrsta, ali druga sorta kao opršivač.
Ako imamo mjesta samo za jedno stablo određene voćke onda ćemo paziti da bude samooplodna.

Preporučam svakako sadnju u jesen, jer će se sigurno primiti, dok kod proljetne sadnje je puno manji primitak, a i više posla zalijevanjem.

Sretno


Na vrh
milica7 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 20 Listopad 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 10300
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje milica7 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Travanj 2011 u 19:58
Kod mene u dvorištu ima slijedeće:
3 višnje  -  Najviše ih volim
1 kruška
1 jabuka
1 iglica -žižula
7 loza - grožđe

Imam i jagode mjesečarke i obične, ne znam kuda se one svrstavaju.
Imam i nekoliko  malina.
Ovih dana sam dodala još ribizli a imam od prije borovnicu koja će  za nekoliko dana prvi puta procvjetati.
Sretni su ljudi kojima i mali cvijetak čini veselje....
Na vrh
perussola View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 11 Ožujak 2011
Status: Offline
Bodovi: 33
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje perussola Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Svibanj 2011 u 11:13
Kad sam vec naisla ovdje, ajd da ostavim traga Smile
Od starijih vocaka su
dvije jabuke
dvije kruske
dvije dunje
tri tresnje
dva oraha
pet ljesnjaka
dvije visnje
sljiva

Novozasadjene su
tresnja rana
tresnja kasna
musmula
marelica
kruska
visnja
tri smokve
dva grma ogrozda
i nekih stotinjak jagoda

Mislim da je to sve sto imamo od voca od voca Smile
Na vrh
Gordana102 View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao


Pridružen: 06 Studeni 2010
Lokacija: Slatina
Status: Offline
Bodovi: 244
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Gordana102 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Svibanj 2011 u 19:48
pridružujem se i ja popisu 3.višnje,2.badema,3.kajsije,36.lješnjaka,7.bresaka2.trešnje,5.krušaka,10.jabuka,20šljiva,30malina,20kupina,3 kivija,200.loza,
Na vrh
Fifi View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 27 Ožujak 2008
Status: Offline
Bodovi: 759
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fifi Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Lipanj 2011 u 08:01
Originalno poslano od člana perussola perussola napisao:

Kad sam vec naisla ovdje, ajd da ostavim traga Smile
Od starijih vocaka su
dvije jabuke
dvije kruske
dvije dunje
tri tresnje
dva oraha
pet ljesnjaka
dvije visnje
sljiva

Novozasadjene su
tresnja rana
tresnja kasna
musmula
marelica
kruska
visnja
tri smokve
dva grma ogrozda
i nekih stotinjak jagoda

Mislim da je to sve sto imamo od voca od voca Smile


ajmeee prekrasno...

mi imamo:

dvije jabuke
krušku
marelicu
tri šljive
trešnju
tri višnje
dvije ribizle
nešto malo grožđa-virnica
 sad nam dolaze trešnje...baš je jako rodna ove godine...bit će i za đem!
Na vrh
enrikova nona View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Prosinac 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 6269
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje enrikova nona Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Srpanj 2011 u 13:20
šljiva stenly
<ako nekom das ribu nahranit ces ga jednom, ako ga naucis loviti ribu nahranit ces ga zauvijek> narodna
Na vrh
ivane View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 20 Kolovoz 2011
Status: Offline
Bodovi: 64
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ivane Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Kolovoz 2011 u 22:20

Kao prvo pozdrav svima na tom forumu. Kao što čete primjetiti sam novi član porodice voče i cviječe. Moj smjer u tom smislu je egzotično voče i rijetkosti voča iz EU i dalje.
Živim u Sloveniji bolje rečeno u Mariboru i okolini-vočnjak imam kod Šentilja.
Tu imam razne sorte eksota od jabuka, šljiva, kakija, hrušaka, više sorti našija, saturn breskava, mesembina, cherrykosa, pflaumikosa, više sorti ASIMINA teiloba-Paw Paw, žižula, taiberry, bromberry, kamčatka berry, am,borovnice, kiwi arguta isai i ruske kajsije.
Još nešto o mom statusu sam penzioner i oženit star nešto preko 6 banki.
Molim forumaše ukoliko nebudem precizan u hrvatskom pismo, da mi to ne zamere. Hvala.

Za početak evo jedne fotografije moje Asimine koja daje drugo godinu plodove.

L.P. ivane
Na vrh
milica7 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 20 Listopad 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 10300
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje milica7 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Kolovoz 2011 u 22:56
Ivane, najbolje bi bilo da plodove manje poznatih voćkica naslikaš i staviš ovdje slike  da makar tako upoznamo neke vrste voća.


Sretni su ljudi kojima i mali cvijetak čini veselje....
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 34567 10>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,203 sekundi.