Početna stranica Početna stranica > Drveće, živice, palme ruže i bonsa -Forum o drveću > Ruže
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Orezivanje ruza
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Orezivanje ruza

 Odgovori Odgovori Stranica  123 6>
Korisnik
Poruka
gogica73 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2008
Lokacija: Canada
Status: Offline
Bodovi: 1
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gogica73 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Orezivanje ruza
    Objavljeno: 25 Ožujak 2008 u 02:32
Pozdrav svima. Javljam se iz hladne Kanade.Imam pitanje u vezi ruza. U Decembru prosle god. smo kupili kucu sa krasnim malim ruzicnjakom, no primjetila sam da ruze nisu obrezane. Posto je jos uvjek sve okovano snijegom i temperature su jos uvjek ispod nule iako je kraj marta, interesira me kada se ruze obrezuju i kako? Htjela bih dodati jos koju ali neznam dali da cekam jesen ili mogu poceti sa sadnjom cim vrijeme dozvoli? Unaprijed hvala
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
iris View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 18 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4502
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje iris Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Ožujak 2008 u 08:56
ruže možeš posaditi u proljeće i u jesen
znači možeš ih posaditi kad se zemlja odmrzne :)
a orezuju se u rano proljeće kod nas u Hr ali zavisi od vrste koju imaš
ako su grmolike ili penjačice njih se gotovo i ne orezuje
samo se uklone suhe grane i malo se formiraju
Na vrh
vrtlarica View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 21 Veljača 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 113
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje vrtlarica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Ožujak 2008 u 09:18
Eh to je opširna tema kako se režu a vjerojatno ni sama ne znaš kakve su, čajevke, floribunde grmolike.... Svaka se na drugačiji način režu.
Saditi na proljeće ti je najsigurnije kontejnirane ruže a nikako golim korijenom to je najbolje na jesen.
One koje su manje poreži na par 3-4-5 osnovnih grana na 2-3 oka a ove velike si samo skrati da ne bi bile grmolike.
Na vrh
ines View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 26 Veljača 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1095
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ines Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Ožujak 2008 u 18:45
Što se tiče orezivanja ruža ja imam sve čajevke i nekoliko floribunda i uvijek ih orezujem na jesen, a u proljeće samo uklonim grane koje su se osušile.
Što se tiče sadnje sadim ih kad stignem od 3.mj. pa sve do kraja listopada. Prošle godine sam dvije posadila u srpnju i super su se primile, samo ih treba malo jače zalijevati.
Na vrh
Plantlover View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 02 Siječanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 544
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Plantlover Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Ožujak 2008 u 12:37
Zna li netko kako se orezuju ruze penjacice?I da li se uopce orezuju jer sam od nekoga cuo da se one ne orezuju.
Na vrh
Plantlover View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 02 Siječanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 544
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Plantlover Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Ožujak 2008 u 12:50
Kupio sam nedavno sadnicu ove ruze pa me zanima da li treba ovegrancice koje su izrasle odrezati ili ih pustiti.Inace su smede boje,malo isusene.


Na vrh
vrtlarica View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 21 Veljača 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 113
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje vrtlarica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Ožujak 2008 u 15:54
Penjačice odrežeš samo da ih formiraš i odrežeš stare grane mislim suhe i to je to, ne previše
Na vrh
vrtlarica View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 21 Veljača 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 113
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje vrtlarica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Ožujak 2008 u 15:56
Plantlover ovo posadi pa vidi što će potjerati a što se sušiti prije sadnje nemoj ništa rezati

Na vrh
mima View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 320
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mima Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Ožujak 2008 u 22:19
Već par godina mi se događa da izbojci ne zametnu pupoljak, nego na kraju završavaju listom. To sve porežem i u drugom pokušaju se zametnu pupoljci. Pomislila sam da je možda problem u načinu rezanja ruža, jer prihrane ima sigurno dovoljno. Zna li mi netko to  objasniti?  Danas sam slikala to što se događa, možda slika bolje objasni moj problem.


a ovako sam to odrezala danas


grmovi inače izgledaju ovako

Na vrh
ines View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 26 Veljača 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1095
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ines Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Ožujak 2008 u 06:27
Pa kaj nije to normalno? Tako je i na mojim ružama, prvo idu izbojci pa tek kad oni malo narastu onda pupovi. Ja to ništa ne režem.
Na vrh
vrtlarica View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 21 Veljača 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 113
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje vrtlarica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Ožujak 2008 u 06:40
To je zato jer i ovu i prošlu godinu rano zatoplilo pa su zbog iznenadne topline ruže pustile listiće a nije dovoljno da se razviju i pupovi ali budu, moj savjet je da kupite specijalno gnojivo za ruže i sad već šakom do dvije pognojite, to gnojivo osigurava ružama pravu hranu za bujnu cvatnju!!!smile169 
Na vrh
vrtlarica View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 21 Veljača 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 113
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje vrtlarica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Ožujak 2008 u 06:44
mima a koje su ove ruže koje imaš grmolike ili???
Na vrh
mima View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 320
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mima Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Ožujak 2008 u 21:54
grmolike su
Na vrh
frida View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 17 Rujan 2007
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 3399
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje frida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Ožujak 2008 u 23:10
 I ja trebam vaše mišljenje i pomoć....
 Moje ruže rastu blizu mora...već godinu i pol ja ih orezujem i sve za sad dobro funkcionira ( to su stare ruze - naslijedila sam ih u vrtu) . Orezala sam ih u siječnju i dobro su se razlistale i razgranale, ali...ovih blagdana jednu je noć puhalo orkansko jugo i plima je bila velika i kazu mi susjedi da ih je more polilo, ali ja mislim da ipak nije more bas u vrt nalijevalo nego su ruze stradale od tog vjetra i mozebit posolice..nekoliko grmova izgleda kao da su poliveni vrućom vodom...Cry

   sto sad da napravim..da ih opet porežem na kratko? mislim da ce imati vremena opet izbaciti nove grane ili da cekam da vidim hoce li se ovo oporaviti u sto sumnjam....
Na vrh
ines View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 26 Veljača 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1095
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ines Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Travanj 2008 u 06:20
 Tako si blizu mora??? Joj, hoću ja to Cry 
Probaj ih isprati s običnom vodom, možda ih je stvarno more malo zasolilo pa ako ne dođu k sebi onda ih oreži. Jesi razmišljala da staviš neki zaklon ili sli.
 
Kažeš tako blizu morasmile70
Na vrh
frida View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 17 Rujan 2007
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 3399
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje frida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Travanj 2008 u 09:07
  evo vidiš koliko su blizu...iza magnolije, na kraju travnjaka uz rub su grmići ruza, ali sad izgledaju prilično jadno... a niti nikakav zaklon ne dolazi u obzir koji bi bio efikasan za zaštititu od mora....takvo se jugo dogodi mozda jednom u par godina, ali eto, dogodilo se sad...
 
Na vrh
ines View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 26 Veljača 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1095
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ines Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Travanj 2008 u 11:37
Pa ti doslovno iz dvorišta bućneš u more. Uf kako sam ljubomorna smile193
Jel ovo iza ruža puteljak ili mali zidić, ja bi ga možda malo povisila tek toliko da malo zaštiti.
 
Jesam već spomenula da sam ljubomorna.... Embarrassed
Na vrh
frida View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 17 Rujan 2007
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 3399
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje frida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Travanj 2008 u 12:29
put je, a vrt je izdignut od puta jedno pola metra i zidić je...
 
istina je da iz kuće izlazim u kupaćem i bućnem s etu na mulu u more...u ZD se uglavnom ne kupam jer se ne moze usporediti s ovom divotom od čistog mora....ali zato je ovo ipak otok "Bogu iza nogu" i dva i pol sata se voziš brodom do njega i loše su veze ( jednom u danu, osim nedjeljom ), nešto sad pokušavaju dobit više pruga, ali se to valjda "Jadroliniji ne isplati zbog 50 ak staraca na otoku...naša politika...
Na vrh
hana View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 05 Srpanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 4007
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Travanj 2008 u 15:41
Frida ako hočeš idi pogledaj forum Mojcvijet/forum,tamo na pitanja odgovaraju stručnjaci a za ruže Goga Horvat iz vrtlarije Horvat.Ona bude ti znala točno odgovoriti a ima i za ove tzv. jalove vrhove članak  i zašto dolazi do njih i kako dalje postupiti sa njima
Na vrh
frida View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 17 Rujan 2007
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 3399
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje frida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Travanj 2008 u 19:05
hvala Hana....
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123 6>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,141 sekundi.