Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Voće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Borovnica
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Borovnica

 Odgovori Odgovori Stranica  12>
Korisnik
Poruka Obrnuti redoslijed
mismali View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 22 Studeni 2007
Status: Offline
Bodovi: 23
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mismali Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Borovnica
    Objavljeno: 14 Svibanj 2012 u 13:28
Divim se vašim uspjesima u uzgoju borovnicai malo sam ljubomorna! Imam mali voćnak s bobićastim voćem i sve je uspjelo osim borovnice iako sam išla u šumu po zemlju i iglice od borova!!!! Prema ovome što čitam trebala bih kupiti treset i pokušati ponovno, ne znam je li sada u svibnju prekasno za pokušati s novim sadnicama? I nemam hlada na tom djelu gdje mogu posaditi borovnice, može li to biti ključni problem? Inače živim u Požegi, ravnica..... Puno hvala za savjet!
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
gospina trava View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Svibanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 5954
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gospina trava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Rujan 2011 u 10:32
Borovnice, jedan od bogatijih izvora antioksidansa, mogu pomoći smanjivanju tumora raka dojke, tvrde američki istraživači. Uz to, ovo se voće preporučuje u prevenciji raznih bolesti, kao što su krvna oboljenja, srčane bolesti, regulaciji šećera i masnoća...

Ovim se ljubičastim bobicama pripisuju mnoge zdravstvene dobrobiti, što nije čudno jer su borovnice pravi rudnik antioksidansa, vitamina i minerala, pogotovo kalcija, fosfora i željeza i vitamina C.
Ovo se ukusno voće preporučuje u prevenciji raznih bolesti kao što su krvna oboljenja, srčane bolesti, regulaciji šećera i masnoća, bolesti urinarnog trakta, rak i sl.

Borovnicama bi se trebale okrenuti osobe koje muku muče s kilogramima jer su one korisne u dijetama zahvaljujući vlaknima koja daju osjećaj sitosti. Za razliku od svježih bobica koje blago čiste organizam, sušene borovnice zaustavljaju proljev.

Sada su istraživači Sveučilišta u Kaliforniji ustanovili kako one mogu pomoći u borbi protiv raka dojke.

Proučavali su tri skupine laboratorijskih miševa: jedni su imali uobičajenu prehranu, drugima je nadodano pet posto praha borovnica, dok su 'ispitanici' treće skupine konzumirali deset posto borovnica kroz razdoblje od dva tjedna. Nakon tog razdoblja su svim miševima ubrizgane agresivne stanice raka dojke.

Šest tjedana kasnije istraživači su zaključili kako su kod miševa koji su konzumirali pet posto praha borovnica uz svoju uobičajenu prehranu uspjela smanjiti veličina tumora za čak 75 posto u odnosu na kontrolnu skupinu.

Čini se kako veća količina borovnica ne znači bolju zaštitu, s obzirom da se veličina tumora smanjila za 60 posto kod miševa koji su konzumirali deset posto praha borovnica.

Ove se dobrobiti pripisuju flavonoidima iz borovnica, pogotovo antocijaninima i flavonolima. Istraživači su napomenuli kako bi borovnice mogle pomoći i ljudima, s time da njihov ekvivalent potreban za zaštitu, iznosi oko dvije šalice svježih bobica dnevno.
Na vrh
martina1306 View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao


Pridružen: 29 Kolovoz 2009
Status: Offline
Bodovi: 189
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje martina1306 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Srpanj 2010 u 13:10
Bok da li ko od vas ima borovnicu? ja sam je doblia i primila se lijepo pusta nove listove ali  stari joj jako zute
da li imate koji dobar savjet?

Na vrh
Jellenna View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 23 Studeni 2009
Status: Offline
Bodovi: 15
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Jellenna Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Lipanj 2010 u 08:53
Izgleda da borovnica voli zasjenu..kako se ponaša na izravnom suncu?
Što mislite može li se borovnica saditi u kombinaciji s kestenom? Jer i on voli kiselo tlo (ne jako kao borovnica) a davao bi sjenu..
Na vrh
anči39 View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 05 Ožujak 2010
Status: Offline
Bodovi: 3042
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje anči39 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Ožujak 2010 u 21:24
ja imam aroniju tj sibirsku borovnicu posadila sam je prošlog prolječa u vrt
cvjetala mi je i sazrela
jela sam njezine plodove znači prve godinesmile57
"pravi prijatelj je ona osoba koja te drži za ruke i dodiruje tvoje srce!"
Na vrh
jelika View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 17 Travanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 509
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jelika Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Ožujak 2010 u 23:09
Pozdrav, kako vam napreduju borovnice, ja danas kupila sadnicu i jako je malo ... baš sam se iznenadila, izgleda dosta osjetljivo i nježno... ima tko kakav savjet, za sadnju, zalijevanje i sve ostalo?
Na vrh
Markos1 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 06 Travanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 13
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Markos1 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Travanj 2009 u 22:10
Jel netko provjereno zna koja sorta borovnice ima najbolji okus ? Naime vidim da ih u dućanima ima nekoliko sorti no ako netko ima koju već doma posađenu i da zna kakvi su joj plodovi ..
Na vrh
tajčica View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 05 Ožujak 2009
Status: Offline
Bodovi: 385
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje tajčica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Travanj 2009 u 14:54
Hvala
 
baš se veselim
 
Na vrh
Željka23 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 07 Travanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1567
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Željka23 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Travanj 2009 u 13:57
Ja sam ih ove godine zasadila,u ožujku...Iskopala rupu cca 40 cm. na dno stavila komposta ,malo zemlje ,borovnicu, pa onda zemlju u koju sam izmješala piljevine i iglica od bora (kiselost tla). Zaljevam kišnicim ,ne podnose klor(negdje sam tako pročitala).I oko biljke stavila mix piljevine i iglica-time ujedno i "ubijam"travu. Za sada vidim da se uhvatila ,pušta pupove ,listiće .
Sretno!
Na vrh
tajčica View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 05 Ožujak 2009
Status: Offline
Bodovi: 385
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje tajčica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Travanj 2009 u 13:35
da li netko ima iskustva s uzgojem američkih borovnica.
 
Danas sam kupila u Baumaxu, pa ako može netko pomoći savjetom bilo bi super!
 
 
smile143
Na vrh
Ivan View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar
Autor ljekovitog bilja

Pridružen: 24 Travanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1213
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ivan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Lipanj 2008 u 12:13
JOŠ O BOROVNICAMA I BRUSNICAMA
 
Pripadnici roda borovnica i brusnica (Vaccinium) obuhvaćaju približno 200 listopadnih ili trajno zelenih vrsta pretežno nisko, a rijetko veće grmlje ili manje drveće. Rasprostranjene su u arktičkim, umjerenim i suptropskim područjima sjeverne polutke.
OBIČNA BOROVNICA - Vaccinium myrtillus
CRETNA BOROVNICA - Vaccinium uliginosum
BRUSNICA - Vaccinium vitis-idaea
MAHOVNICA - Vaccinium oxycoccus
GOLA MAHOVNICA - Vaccinium microcarpum
 
Obična borovnica raste  do 40 cm, listopadni grmić, rjeđe polugrm. Intenzivno zeleno lišće dugo je do 3 sm, jajoliko do eliptično, fino napiljena ruba. Na vrhu je ušiljeno. Zelenkasti cvjetovi dolaze pojedinačno u paušcima listova. Plodovi su jestive modrocrvene bobe koje se upotrebljavaju za pravljenje vina i različitih vrsta napitaka, a mogu se i sušiti.
 
Cretna borovnica je listopadni grmić do 80 cm visine, okruglastih izbojaka. Javlja se u planinskim područjima. Listovi su obrnuto jajoliki, modrikastozeleni, do 2,5 cm dugi, s cijelim ili nešto podvinutim rubom, odozdo sivi, s mrežastom nervaturom. Po 2-4 cvijeta oblikuju paštitaste cvatove koji su smješteni u pazušcima ovogodišnjih izbojaka. Plod je modro-crna, jestiva, sivo nahukana duguljasta boba, trpkog okusa, dozrijeva u kolovozu i rujnu.
 
Brusnica naraste kao trajnozeleni grmić do 30 cm. visine. Ima gusto dlakave izbojke, obrnuto jajoliko i kožasto lišće, dugo do3 m, cjelovita i neznatno povinuta ruba. Na vrhu je zaobljeno ili neznatno usječeno. Listovi odozgo tamnozeleni i sjajni, odozdo sa sitnim i tamnim žljezdastim točkicama. Cvate u svibnju ili lipnju, a u niskim predjelima ponovno cvate u razdoblju od kolovoza do listopada. Bijeli ili crvenkasti cvjetovi javljaju se u vršnim grozdovima, četveropali, a jestiva boba poput zrna graška je grimiznocrvena i trpko kiselkastog okusa. Ima više sitnih  i na oba kraja ušiljenih sjemenki. Od boba se spravlja domaći kompot.
 
Mahovnica uspjeva kao puzav grmić i zaštićena je biljna vrsta. Ima nitastu stabljiku dugu do 50 cm, jajolike do duguljasto-jajolike listove, ušiljene na vrhu, s izrazito povijenim rubom. Odozgo su tamnozeleni, odozdo modrikastozeleni, s mrežastom nervaturom. Cvate od svibnja do srpnja, cvjetovi su crveni, po 4 su skupljeni u vršne grozdiće. Kuglasti do kruškoliki plodovi su crvene boje, promjera 6-8 mm, vrlo ugodna, sočna i kiselkasta okusa. Dozrijevaju od rujna do zime.
 
Gola mahovnica je 30 cm visoko stabalce, većih listova i plodova.
Na vrh
cilj View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 06 Lipanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 3
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje cilj Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Lipanj 2008 u 14:04
Hvala Dugokosa! Tongue
Na vrh
dugokosa View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 07 Svibanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 886
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dugokosa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Lipanj 2008 u 09:40
evo ti link
http://www.cvijet.info/savjeti/kategorije/11/savjet/164.aspx
sutra je novi dan
Na vrh
cilj View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 06 Lipanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 3
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje cilj Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Lipanj 2008 u 08:42
a na portalu sam pisao o njoj.. pogledaj a na portalu sam pisao o njoj.. pogledaj
 
a koji portal Ivane ?
Na vrh
dugokosa View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 07 Svibanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 886
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dugokosa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Svibanj 2008 u 09:23
ok hvala bum pogledala
sutra je novi dan
Na vrh
Ivan View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar
Autor ljekovitog bilja

Pridružen: 24 Travanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1213
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ivan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Svibanj 2008 u 09:17
onda je borovnica.. a na portalu sam pisao o njoj.. pogledaj
Na vrh
dugokosa View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 07 Svibanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 886
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dugokosa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Svibanj 2008 u 09:16
lišče,visoka oko 20-cm i bude je bilo negdje krajem mjeseca ili početkom 6
sutra je novi dan
Na vrh
Ivan View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar
Autor ljekovitog bilja

Pridružen: 24 Travanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1213
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ivan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Svibanj 2008 u 09:13
ima iglice ili lišće ?
Na vrh
dugokosa View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 07 Svibanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 886
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dugokosa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Svibanj 2008 u 09:11
nemam pojma i kod nas ne raste u crnogoričnoj šumi 
sutra je novi dan
Na vrh
Ivan View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar
Autor ljekovitog bilja

Pridružen: 24 Travanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1213
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ivan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Svibanj 2008 u 09:05
Originalno poslano od člana dugokosa dugokosa napisao:

da li tko zna di ima sadnica i kako uzgojiti šumsku borovnicu-mi u Samoboru zovemo i crne jagode ima ih kod nas samo u ponekim šumama probala sam i doma nositi i saditi ali mi nikako ne uspjevaju
znaš latinski naziv ?
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  12>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,234 sekundi.