Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Balkonsko cvijeće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Razlika: surfinija i petunija?
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Razlika: surfinija i petunija?

 Odgovori Odgovori Stranica  12>
Korisnik
Poruka
Nina View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 30 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 233
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Nina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Razlika: surfinija i petunija?
    Objavljeno: 01 Svibanj 2007 u 15:15

može li mi netko, "po naški", objasniti koja je razlika između surfinija i petunija, ja to sve zovem jednim imenom - duvančići.

Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Donata View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 21 Ožujak 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2260
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Donata Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Svibanj 2007 u 19:18
Originalno poslano od člana Nina Nina napisao:

može li mi netko, "po naški", objasniti koja je razlika između surfinija i petunija, ja to sve zovem jednim imenom - duvančići.



Evo odgovora.. gospodarski vijesnik

Od 1992. godine na tržištu se nalaze novi hibridi petunija pod nazivom Surfinia dobiveni u Japanu.
Surfinia je ubrzo osvojila svijet - bogatstvom cvjetova i dužinom izboja do 1,5 m stvara prave cvjetne tepihe.

inače
PETUNIJA
(Petunija x hybrida)

Visina: 20-70 cm.
Opis: Jedna od najpoznatijih vrsta za uređenje balkona. Oplemenjivanjem je dobiveno mnogo različitih
oblika i boja cvjeta tako da petunije dijelimo u nekoliko grupa. «Nana Compacta»-grmić zbijenog rasta,
visine 20-30 cm «Pendula»-izboji dugi 40-70 cm, primjenjuje se za viseće posude «Grandiflora Nana»-veliki
cvjetovi promjera 8 cm, visina 20-35 cm «Grandiflora Fimbriata»-veliki cvjetovi kovrčava ruba promjera 7-9 cm,
visina 25-30 cm «Flore Pleno»-cvjetovi su puni, visine 25-40 cm.

Evo nešto sa izložbe iz Sv.Filip Jakova




Znači sulfrinija je dotjerana petunija, petunija"turbo".
Na vrh
Nina View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 30 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 233
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Nina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Svibanj 2007 u 19:33
hvala, ova zadnja rečenica mi je "otvorila oči", to je objašnjenje kakvo sam tražila.
Na vrh
flora View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 211
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje flora Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Svibanj 2007 u 20:28
A postoji i još jedna "caka" Petunije se razmnožavaju sjemenom, a surfinije reznicama. Surfinije se  obavezno kao mlade biljke moraju pincirati (zakidati vrh) kako bi se dobila lijepa biljka sa mnogo izboja kao npr. ove na Donatinoj slici.
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Svibanj 2007 u 21:34
i jedno i drugo se može sijati sjemenom.
a razlika je u tome što surfinija puže,visi ili kako već a petunija je grmolika i raste prema gore.!!!
 
 
Na vrh
flora View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 211
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje flora Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Svibanj 2007 u 22:44
Ako se koristi sjeme dobit će se biljka koja uopće neće imati karakteristike roditeljske biljke. Cvjetovi će biti manji, a uz to vjerojatno neće puzati. 
Na vrh
Nina View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 30 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 233
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Nina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Svibanj 2007 u 23:17
zanimljivo, nisam znala ništa od toga, jer kako rekoh, ja te biljke zovem duvančići jer imaju cvijet kao duvančići koje ja pamtim još iz djetinjstva i moja mama ima to sjeme odavno. njega ne moraš kupiti, nove biljke same izniču i uvijek su istog izgleda i uspravna rasta. čim prije uslikat ću jedan primjerak da vam pokažem na što mislim.
ne trebam naglasiti da ovi moji primjerci nisu tako lijepi kao surfinije i petunije ali ih ja volim jer me podsjećaju na djetinjstvo
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Svibanj 2007 u 21:18
Nina,bitno da je lijepo ma kako se zvaloWink
Mislim da su ovo petunije,boja mi je luda bila pa sam ih uzela
 


Ažurirao shasha - 08 Svibanj 2007 u 23:19
Na vrh
dina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Ožujak 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 5073
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Svibanj 2007 u 08:45
Na vrh
Nina View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 30 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 233
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Nina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Svibanj 2007 u 00:03

i ja mislim da su to petunije, a boja me podsjeća na dječije lizalice

Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Svibanj 2007 u 16:50
Ne mogu odoliti(makar i kritiku Admina.dobilaWink) ali moram ovu sliku tu staviti.Na žalost nije moja i nikako da skužim kako da to izvedemUnhappy
našla na netu neki dan...uživajte


Ažurirao shasha - 08 Svibanj 2007 u 23:20
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Svibanj 2007 u 16:51
ups ne piše šta je....Petunije,iako mi se čini da su to surfinije,million bells možda?

Ažurirao shasha - 05 Svibanj 2007 u 17:25
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Svibanj 2007 u 18:12
ovo gore šareno, crveno bijelo je petunija 100$ a ovo dole je milijun civjetova. koji je napravit kao umjetni bor od 3 nivoa. na svakom nivou po 3 ili 4 posude koje su međusobno ukrižene.
 
 
Na vrh
angi View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 02 Travanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1139
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje angi Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Svibanj 2007 u 21:00
u čemu je kvaka kod uzgoja million bellsa;?,
ok sve već rečeno i napisano,sve sam primjenila ali mi ne ide,
 da li je možda u pitanju kvaliteta ''sadnice'', ??? kako prepoznati kvalitetnu,
ovaj cvijet je prosto neodoljiv
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Svibanj 2007 u 21:00
Znači treba mi neki stalak na koji ili objesim ili stalak koji ima posudu u koju sadim?Hmm di da nabavim takav stalak? Ja bi to radilaBig%20smile,samo ne znam gdje bi ih stavilaErmm
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Svibanj 2007 u 21:24
pri kupovini sadnica milion bellsa treba obratiti pažnju da je mlada i da joj stabljika nije udrvenita nego sviježa i elena!!!
bolje je i manja i kraća biljka od one dugaćke i udrvljenjene koja je starija .
 
nakon kupnje biljke i posto smo ju posadili treba biljku pincirati( otkinuti vrhove od granćica- zadnja dva listića na grani.) te isto to ponoviti nakon 2 do 3 tjedna. i kada biljka bude imala bujnost i puno grana treba prestati s pinciranjem i kreniti s forsiranjem raste.
 
ponajprije kada posadite biljku treba ju ostaviti tjedan ili bolje dva tjedna da se privikne i krene s rastom te tada krenuti sa prihranom. ponajprije jednom tjedno, pa dva puta tjedno kada se biljka razgrana i bude puna cviejta. . a da stvarno dobijete "čudovište" od biljke, možete i svaki puta prilikom poljevanja dodati malo prihrane.
 
naravno nemojte preterivati i prelazizi doze koje su preporućene od proizvođća. bolje je ćak metniti i malkice mnje pa češće. nego preterati pa spaliti biljku.
Na vrh
angi View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 02 Travanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1139
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje angi Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Svibanj 2007 u 21:36
hvala na detaljnoj poduci,
krećem iznova u osvajanje ovog predivnog cvijeta
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Svibanj 2007 u 21:37
Ja vjerujem da je Administrator u pravuBig%20smile,no...mislim da je Anqi tek sad zbunjena i uvjerena da ih nikada neće imatiErmm.
Moje surfinije i million bells su sasvim uredu cijele godine.Naravno da gledam kod kupnje da je biljka lijepa i zdrava,no kad je presadim u veču lončanicu(kupujem one male,ne već gotove u velikim lončanicama) zaljevam je prvih tjedan do deset dana samo vodom.Nakon toga im jednom tjedno dajem prihranu za surfinije i to je sve.
Poslušat ću savijet administratora i davati im češće prihranu kad počnu jače cvastiWink
Na vrh
angi View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 02 Travanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1139
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje angi Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Svibanj 2007 u 21:49
 
cvijet je neodoljiv a i i usvajanje novih znanja bi trebalo pomoći u uzgoju,
zato,
tek je svibanj počeo i još je dovoljno vremena za uživanje u ovom cvijetu ,
čini mi se da je sem
 clematisa  i million bells favorit ovog ljeta
 
 
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Svibanj 2007 u 21:54
hehe,možda,no možda samo o njima više pričamoWink
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  12>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,250 sekundi.