Početna stranica Početna stranica > Drveće, živice, palme ruže i bonsa -Forum o drveću > Grmlje
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Hortenzija - Hydrangea
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Hortenzija - Hydrangea

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 89101112 38>
Korisnik
Poruka
katrinca View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 26 Prosinac 2008
Lokacija: Slovenia
Status: Offline
Bodovi: 27
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje katrinca Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Siječanj 2009 u 13:01


Moje so več dugo plave. I ništa ne stavljam u zemlju.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Siječanj 2009 u 15:00
Prekrasne su, ali iako obožavam plavo cvijeće hortenzije mi djeluju nekako "umjetno"
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
kika View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 22 Srpanj 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 969
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kika Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Siječanj 2009 u 16:38
Katrinica, tvoje su plave zbog kiselog zemljišta na kojem rastu.
Na vrh
katrinca View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 26 Prosinac 2008
Lokacija: Slovenia
Status: Offline
Bodovi: 27
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje katrinca Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Siječanj 2009 u 17:13
Znam, kika a ja mislim da isto zbog toga jer raste u sjenci. Pred par godina bile su podpuno ruza. Možda i zato jer so stare.
Na vrtu mi raste još:







A crvena mi još fali.


Na vrh
rose View Drop Down
*Moderator Foruma
*Moderator Foruma
Avatar
Moderatorica

Pridružen: 16 Listopad 2008
Status: Offline
Bodovi: 5598
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje rose Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Siječanj 2009 u 12:52
ja sam preklani kupila jos 3 hortenzije,nisu mi jos ni jednom cvale pa neznam dali su razlicite ili su sve istih boja. ovu koju sam ranije imala cvjeta stalno i roze je boje
Na vrh
kiki+ View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 23 Siječanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kiki+ Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Siječanj 2009 u 14:44

Pozdrav.

Imam problem sa mojim hortenzijama, pa ako netko zna, upomoć.
Ljetos mi je maca vršila nuždu između dva grma. Oni su već dosta stari, ali ovo nisu mogli izdržati. Naime postali su jako tužni i bolesni. Bili su prepuni bijelih točkica koje su na dodir bile mekane i izgledale kao kukuljica sitnog leptirića. Takodjer su bili puni crnih točkica i po stabiljci i po listu. Zalijevala sam ih isto kao i ostale grmove, ali su se  stabiljke savijale, kao da su od gume.  Ne znam kako će biti  u proljeća, ali ako je netko imao sličnu pojavu,molim da mi pomogne.
 
Na vrh
baka View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 14 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 14388
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje baka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Veljača 2009 u 08:08

Imam 5 običnih roza hortenzija.Pred 46 godina smo iz ZG donijeli od svekrve dvije grane zasađene u piksi od hrenovki!

I malo po malo rasađivala. Prvobitno su bile u sjeni,jer je na tom zidu skroz bila željezna konstrukcija s bršljanom. Vjerojatno im je to pomoglo da očvrsnu. Onda se jedne "lijepe" godine sve srušilo, teški snijeg  8. ožujka a konstrukcija stara... i tako su moje hortenzije osvanule na jarkom suncu. I dalje uspjevale super.

Sve dok mi  jedne godine neki "stručnjak" nije dobro orezao!! I jedva su preživjele. Zadnja nikako. Mala je i neugledna , iako je ona podosta u hladu od velikog oleandra kraj nje, ostale su se oporavile.
Baš ovdje na forumu, ali portalu, sam čitala da ih se ne smije nikako orezivati. Samo suho cvijeće, što ja radim krajem ljeta i kasnije samo mlade grančice radi formiranja.Mislim da ovisi jako i o zemlji u kojoj rastu. Jer ni moje nisu sve jednake a praktično su isto "stare".
Vode zahtjevaju jako puno. Mi ih ljeti zalijevamo i dva put dnevno, ali u korijen, po lišću samo pošpricam.
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Veljača 2009 u 09:39
Eto baš mi je drago što si to napisala, jer moje su razmnožene lani, tako da ih imam 5 - doduše u teglama, ali nisam ih orezivala i pune su već lisnih pupoljaka. Na potpunom su suncu, iako kod moje sestre imaju samo jutarnje sunce, a od 13 dalje ništa, a isto su prekrasne i oni ih malo prikrate - e pa sad ti budi pametan.
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
OTOK View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Kreator Cvijet.info enciklopedije

Pridružen: 26 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 13777
Odgovor Odgovor
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje OTOK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Veljača 2009 u 10:09

Ako malo pregledate internet, bit ćete potpuno zbunjeni. Negdje piše da su hortenzije za sjenu, negdje da su za sunce. Što se orezivanja tiče naći ćete da se orezuju nakon cvatnje, ali i u proljeće.

E, pa moje su hortenzije u hladu, ispod stabla paulovnie. Ljepše su mi i bujnije one koje su u većoj hladovini. Orezujem ih nakon cvatnje i to uglavnom mlade grančice, stare samo toliko da oblikujem grm. Na proljeće orežem ako ima suhih grana.
Razmnožim ih u proljeće, te od prošlog proljeća su sada pune listova i cvjetat će ovog ljeta.
I treba im jako puno vode
 
Na vrh
baka View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 14 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 14388
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje baka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Veljača 2009 u 11:21
Originalno poslano od člana OTOK OTOK napisao:

Ako malo pregledate internet, bit ćete potpuno zbunjeni. Negdje piše da su hortenzije za sjenu, negdje da su za sunce. Što se orezivanja tiče naći ćete da se orezuju nakon cvatnje, ali i u proljeće.

E, pa moje su hortenzije u hladu, ispod stabla paulovnie. Ljepše su mi i bujnije one koje su u većoj hladovini. Orezujem ih nakon cvatnje i to uglavnom mlade grančice, stare samo toliko da oblikujem grm. Na proljeće orežem ako ima suhih grana.
Razmnožim ih u proljeće, te od prošlog proljeća su sada pune listova i cvjetat će ovog ljeta.
I treba im jako puno vode
 
Mislim da je tvoj tretman najbolji.Baš orezivanje.
Očito i mjesto. Što oni s vazama mogu birati. Ja nažalost više ne, jer je zaštita "pala".
Na vrh
jasminaaa View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 03 Prosinac 2008
Status: Offline
Bodovi: 534
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jasminaaa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Travanj 2009 u 18:17
Ovo je moja najnovija hortenzija-hydrangea quercifolia.Kupljena je kao vrlo mala i veoma dobro napreduje.Ovako trenutno izgleda
 
 
 
A kada izraste trebala bi da izgleda ovako (slika sa neta)
 
Na vrh
OTOK View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Kreator Cvijet.info enciklopedije

Pridružen: 26 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 13777
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje OTOK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Travanj 2009 u 18:21
Ova je za mene nova, i predivna
Na vrh
rose View Drop Down
*Moderator Foruma
*Moderator Foruma
Avatar
Moderatorica

Pridružen: 16 Listopad 2008
Status: Offline
Bodovi: 5598
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje rose Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Travanj 2009 u 20:24
predivna je smile71
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Travanj 2009 u 18:39
Ovo je moja.




Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
frida View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 17 Rujan 2007
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 3399
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje frida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Travanj 2009 u 19:13
smrcko bas je lijepa...podsjecamalo na lantanu samo s većim cvjetnim glavama...
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Travanj 2009 u 20:38
Hvala Frida. I lantana je jako lijep cvijetWink
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
OTOK View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Kreator Cvijet.info enciklopedije

Pridružen: 26 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 13777
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje OTOK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Travanj 2009 u 13:34
ova nažalost nije moja, nego je iz jednog kataloga, ali je neobična i prekrasna
hortensia pinky winky
a druga je hortensia bavaria
 
 
Panicle%20Hydrangea%20Pinky%20WinkyPatio%20Hortensia%20Bavaria
Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Odgovor Odgovor
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Siječanj 2010 u 20:13
Sve naprijed napisano odnosi se na velelisnu ili vrtnu hortenziju (Hydrangea Macrophylla). Ponovit ću da se hortenzije u pravilu NE orezuju - osim održavanja "higijene" grma (proljetno odrezivanje suhih cvatova, smrznutih i starih uzdužno raspucanih grana, tankih kržljavih izbojaka, gornjih dijelova zimom oštećenih izboja).

Prirodno ima roza cvijetove (za postizanje plave boje tlo mora biti kiselo pH 4 - 4,5 sa  dovoljno željeza - da bi mogla asimilirati dovoljno aluminija u obliku al. sulfata potrebnog za stvaranje plave boje. Ako je tlo alkalno, neće se moći postići plava boja). Preparat za plavljenje hortenzija može se naći u trgovačkim centrima koji imaju odjele za vrt.
Uz gore navedenu vrstu, evo nekih značajnijih koje se i kod nas sve češće sreću:
Šumska hortenzija (H. arborescens) - krembijela.
Metličasta hortenzija (H. Paniculata) bijela, naraste i do 3 m, cvate od 7. mj.
Penjačica (H. Petiolaris) - bijelog cvijeta
Treba napomenuti da za razliku od prve vrste, H. Arborescens i H. Paniculata cvatu na mladim ovogodišnjim granama - stoga ju treba u rano proljeće drastično orezati.

Sve hortenzije se mogu prihranjivati gnojivom za rododendrone - prihranjivanje završiti najkasnije krajem kolovoza - da stignu sazreti vršni dijelovi grančica, jer će inače zimi stradati.

Iako dobro podnose kontinentalnu zimu, zbog relativno plitkog i osjetljivog korjenja dobro je staviti malč (može i od suhog lišća) i ne saditi ih na izložene i  mokre položaje.
Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Odgovor Odgovor
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Siječanj 2010 u 20:28
Zabotravila sam napisati o svom iskustvu sa "farbanjem" hortenzija kojih imam više grmova.
Kako obožavam plavu boju, htjela sam i njih pofarbati - i pretprošle godine kupila preparat za plavljenje. Toliko sam ga sipala kroz cijelu sezonu rasta da sam se pobojala da će ih spržiti. I ništa- bile su roza.
Prošle godine sam ponovila istu stvar - i dalje su ostale roza. Kako sam do sada potrošila sigurno 2 -3 kilograma tog preparata, a tamo se govori o par žlica svakih mjesec dana, to sam shvatila da ih neću moći pofarbati - JER RASTU NA ALKALNOM TLU!
Na vrh
hamara View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 25 Veljača 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 3204
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hamara Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Veljača 2010 u 23:45
ja imam 4 hortenzije: 2 u teglama (velikim) na popriličnom suncu - recimo 80% dana - i cvatu prekrasno, prepune su cvjetova. Ne orezujem ih - samo u rano proljeće odrežem lanjske, sad suhe, cvjetove. Ostale 2 (bile su čak 3, jedna nestala) swu po preporucu posađene u polusjeni, naše tko je ionako kiselo - i jedan il nijedan cvijet! Ovo proljeće ih presađujem. Vidjet čemo dalje... inače sve su "obične" roza 
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 89101112 38>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,688 sekundi.