Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Lukovice i gomolji
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Oxalis
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Oxalis

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 23456 9>
Korisnik
Poruka
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Svibanj 2008 u 09:23

Evo oxalisi koji su zasađeni prošle jeseni u bašti. Proletos sam posadio u baštu i one trolisne crvene.
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Svibanj 2008 u 09:54
Predivni su, ali moji su oksalisi djeteline s 4 lista, pa koliko vrsta ima te biljke Voki?
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Svibanj 2008 u 09:58
Ja imam za sada 3 vrste, one sa 4 lista koje imaju kao lukovice držim u saksiji, oni su tek krenuli sa rastom, imam ove u bašti, a one sa krupnim ljubičastim listovima sam posadio u baštu, a imam ih i u jednoj saksiji na terasi.
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Lipanj 2008 u 15:17

Evo triangularisa u bašti.
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Srpanj 2008 u 17:01

Ovaj još nisam slikao.
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Kolovoz 2008 u 19:11
Rod oxalis sadrži oko 800 vrsta zeljastih višegodišnjih biljaka, polugrmova, rasprostranjenih u južnoj Africi, južnoj i centralnoj Americi, a nekoliko vrsta se sreće i u centralnoj Evropi. Naziv je od Grčke reči Oxys = kiseo i u vezi je sa kiselim okusom listova biljaka iz ovog roda.

Oxalis deppei je poreklom iz Meksika. Ovo je zeljasta biljka bez stabla, sa podzemnom lukovicom tamno smeđe boje i podzemnim izdancima. Listovi su na dugoj i tankoj lisnoj dršci oko 20 cm, složeni iz 4 listića, svetlo zelene boje sa crveno-smeđom pegom u osnovi. Listići su obrnuto srcasti, dužine oko 3,5 cm, skupljaju se u toku noći. Cvetovi su petočlani, na dugim cvetnim drškama, crveno-ljubičaste, roza do lila boje sa žutim ili belim središtem, promera do 2 cm. Plod je malena čaura Varijetet Iron cross nastao je 1969 godine i smatra se za jednu od najlepših biljaka iz skupine oxalisa. Smatra se da ova biljka donosi sreću.
Načini uzgajanja:
Traži mnogo svetlosti i vode, pored vlažne zemlje odgovara im i povišena vlažnost vazduha u toku vegetacije. U jesen se zalivanje smanjuje i prekida, jer biljka zimi ima period mirovanja. Zimi se lukovice čuvaju u suvoj zemlji na prohladnom mestu (8-10 stepeni). Ako postoje uslovi za dopunsko osvetlenje, ova biljka može se gajiti bez perioda mirovanja. U proleće se lukovice vade iz saksije, sade se u novi hranjivi supstrat na dubinu 3-4 cm i počinje zalivanje. Do pojave izdanaka zaliva se umereno. U jednu saksiju sadi se nekoliko lukovica radi lepšeg, grmolikog izgleda. U toku proleća i leta saksiju sa ovim biljkama poželjno je držati na balkonu, terasi ili u bašti. U slučaju nedovoljne osvetljenosti lisne drške su duge, usmeravaju se ka izvoru svetlosti, a listovi su mali i često deformisani. Usled prevlažavanja zemlje pri nižim temperaturama može doći do truljenja osnove lisnih drški, a pri isušivanju zemlje listovi venu. Ukoliko se lukovice u proleće posade u baštu u dobro dreniranoj zemlji, sa dobro razvijenim korenovim sistemom i uz zaštitu u toku zime mogu da prezime u bašti, a ukoliko se lukovice posade u baštu u jesen u kontinentalnim područjima izmrzavaju. Odgovara im bogata i rastresita, dobro drenirana zemlja, a u toku vegetacije prihranjuju se svake druge nedelje.
Načini razmnožavanja;
Delenjem mladih lukovica, retko semenom.
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
Šeflera View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Lokacija: Stankovo
Status: Offline
Bodovi: 2274
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Šeflera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Rujan 2008 u 12:04
Na kavici sam dobila djetelinu - četverolisnu.Obzirom da piše da mora mirovati - tj. ima period mirovanja, a ja ju posadila u teglu - tek je 1 dan u tegli. Da ju zaljevam ili ne?

Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Rujan 2008 u 21:05
Vidla da i moja miruje, doduše da ju je staviti malo na sunce možda bi procvjetala, pa mislim da će ti ju noćas kiša zaliti.
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Travanj 2010 u 08:16
U saksiji promera 14 cm prošle godine sam imao posađeno desetak lukovica Oxalis deppei "Iron cross" detelinu sa 4 lista. Prošle jeseni sam prestao zalivati biljke i ostavio da se zemlja osuši, a saksiju sa lukovicama ostavio u negrijanu prostoriju da prezimi. Pre nekoliko dana sam istresao saksiju da izvadim lukovice i posadim u novu zemlju i baš sam se iznenadio, u saksiji je bilo 144 lukovice različite veličine.
U drugoj saksiji je bilo mladih lukovica, ali ni približno ovom broju.
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
springy View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 05 Travanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 447
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje springy Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Svibanj 2010 u 13:10
Voki onaj triangularis je predivan! Zaljubila sam se u oxalise i voljela bi imati više vrsta, nadam se da ću ih naći. Ovi su zasad koje imam, svi su posađeni vani i super im ide...







 Iron cross lukovice sam posadila ove godine u trećem mjesecu pa je on još mali ali je svejedno lijep...




Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Svibanj 2010 u 09:35
svu djetelinu mi je napala neka bolest, po cijelom dvorištu ista stvar, i one u polusjeni i one na suncu...
pisala sam na bolestima, javila se baka bea sa dijagnozom - hrđa

evo i  slike pa možda još netko ima neko mišljenje i ideju kako da se rješim toga





za sada je samo na djetelini (i na par listova gaveza) i strah me da se ne raširi na ostale biljke
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Svibanj 2010 u 11:51
Fungicid... nema druge.
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Svibanj 2010 u 17:21
hvala voki,
morati ću do apoteke 
Na vrh
Mari,5510 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 30 Srpanj 2009
Lokacija: Hrvatska
Status: Offline
Bodovi: 12480
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mari,5510 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Svibanj 2010 u 12:40
kupila sam lukovice prije 2 god. i jako su zahvalne, rastu i vani u vrtu a tako i u tegli, samo što u vrtu treba više zalijevati
Na vrh
Mari,5510 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 30 Srpanj 2009
Lokacija: Hrvatska
Status: Offline
Bodovi: 12480
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mari,5510 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Svibanj 2010 u 12:41
Originalno poslano od člana Mari,5510 Mari,5510 napisao:


imam samo ovaj oxalis s četri lista, neke lukovice sam ostavila vano a neke u teglama, voljela bi nabaviti i obični koji cvjeta rozasto a uobičajen je kod nas (vidjela sam da se puno uzgaja u Istri oko kuća)
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Listopad 2010 u 10:25
ovog proljeća sam kupila djetelinu sa bordo listovima, mislim da je to ona triangularis, ima bijelo - roze cvjetiće
posađena je u posudi i ovog ljeta se dobro držala, odnedavna se malo ofucala pa me zanima nastupa li neko doba mirovanja ili je moram presaditi u veću posudu i hranjiviju zemlju?
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Prosinac 2010 u 15:30
Originalno poslano od člana voki voki napisao:


Evo triangularisa u bašti.



voki može pomoć smile58 - imam ovu djetelinu od proljeća i nisam sigurna što zimi s njom

sada ima samo 1 stabljiku sa listom pa je povremeno zalijem jer me strah da se ne osuši

ne znam griješim li i bi li je trebala prestati zalijevati i skloniti ili da je ostavim vani (u zadru sam, a posuda s biljkom je vani, na balkonu) i nastavim povremeno zalijevati?

lukovica je plitko posađena, vrh viri iz zemlje
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Prosinac 2010 u 13:23
Pozdrav Natalija!
Kod mene su u saksijama ove lukovice na toplom mestu i sa puno svetla. One ne izgledaju zimi baš reprezentativno, ali na proleće se one regenerišu. Imam ove deteline posađene i u bašti, njih sam posadio dublje i zimi nestane nadzemni deo, a u proleće krenu sa rastom. Ako su ti zimi na hladnom možda da samo dodaš zemlje da im rizomi ne vire iznad površine zemlje u saksiji. U saksiji pre izmrznu nego u bašti, ali ako prezime kod nas gde temperatura pada i do -20 onda ne bi trebalo biti problema za prezimljavanje u Zadru.
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Prosinac 2010 u 19:50
puno hvala na odgovoru smile99
Na vrh
ljubiteljica View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 21 Rujan 2010
Status: Offline
Bodovi: 48
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ljubiteljica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Veljača 2011 u 13:43
pozdrav svima, evo ja sam danas kupila lukovice Iron Cross.
Da li ih mogu odmah posaditi u tegle ili moram čekati 4.mjesec kako piše  na omotu, pa ravno na gredicu. Da li prezimljuju vani u kontinentalnim dijelovima?
hvala Wink
 
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 23456 9>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,328 sekundi.