Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Penjačice
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Plumbago, vranjemil - Plumbago auriculata
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Plumbago, vranjemil - Plumbago auriculata

 Odgovori Odgovori Stranica  123 11>
Korisnik
Poruka
lana2 View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
DONATOR

Pridružen: 21 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 4717
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (1) Hvala(1)   Citiranje lana2 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Plumbago, vranjemil - Plumbago auriculata
    Objavljeno: 09 Travanj 2008 u 15:10

Listopadna biljka porjeklom iz južne Afrike. Može se uzgajati kao penjačica ili je jakim proljetnim orezivanjem oblikujemo u grmoliki oblik.  Boja cvijeta je nježno plava, a postoji bijeli pod nazivom Alba te kobaltno plavi Royal cape. Cvjeta tijekom cijelog ljeta. Voli položaj na punom suncu ili u laganoj polusjeni. U krajevima gdje su hladnije zime treba ga posaditi u ne preveliki cvjetni lonac jer će bolje rasti ako ima sputano korijenje.  Zimi ga treba smjestiti u negrijanu, svijetlu prostoriju kako bi mu osigurali doba mirovanja.  Tijekom rasta ga treba redovito zalijevati dok ima listove, a s hladnijim danima s vodom treba biti oprezan da ne bi korijen gnjilio.
Razmnožava se reznicama tijekom lipnja i srpnja za što je potrebno nešto više strpljenja te sjemenom ili mladim izbojima koje niču pored stare matične biljke.
 
slika je s neta
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
andrea01 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Svibanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 5238
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje andrea01 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Travanj 2008 u 23:11
Ja sam dobila jednu biljkicu, mirovao je, ali sad nikako da uočim jeli će biti što od njega ili ne... Confused
Predivan mi je pa ću si ga opet nabaviti, kako tako!!! Wink
Na vrh
nbjelovu View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 30 Srpanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1582
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje nbjelovu Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Travanj 2008 u 10:34
Plumbago je predivna biljka! Cvate cijelo cjelcato ljeto, a boja, nebeska!
 

Na vrh
Branka View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 27 Prosinac 2007
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 3031
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Branka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Travanj 2008 u 21:36
pošto ja imam plave oči , i vilom plavu boju,smile143ako ima malečko za mene može li biti na kamenjaru, može zauzvrat nešto drugo 
Na vrh
lana2 View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
DONATOR

Pridružen: 21 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 4717
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lana2 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Travanj 2008 u 07:35
Branka budući si u unutrašnjosti morala bi ga ukopati zajedno s kalićem a kad dođe zima mora unutra u hladniju prostoriju. A boja mu je zaista preeeedivna
Na vrh
Marinn View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 29 Travanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 75
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Marinn Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Svibanj 2008 u 01:01
Voilim cvijeće plave boje pa kad sam vidija plumbago u žardinjeri jednog hotela nisam moga odoliti i jednu večer sam isčupao dvije mladice. Cvao je cijelo ljeto i mislim da je plava boja intezivnija ako plumbago raste u polusjeni!
Na vrh
andrea01 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Svibanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 5238
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje andrea01 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Svibanj 2008 u 22:06
Ovog se nisam sjetila! Super lana na prijedlogu!!!! Clap
Na vrh
Sensa View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 18 Ožujak 2008
Lokacija: Yugoslavia
Status: Offline
Bodovi: 51
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Sensa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Srpanj 2008 u 21:58
Plumbago i beli iplavi je prekrasna biljka. Imam ih oba. Potrebno mu je direktno sunce kada je u fazi cvetanja i umereno zalivanje. Svaki izdanak na kome je cvet procvetao trebalo bi otkinuti.
Evo mojih


Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Srpanj 2008 u 23:16
Da li ga netko ima u formi penjačice?
Na vrh
Sensa View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 18 Ožujak 2008
Lokacija: Yugoslavia
Status: Offline
Bodovi: 51
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Sensa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Srpanj 2008 u 13:27
Evo mog plavog. On i jeste vrsta penjacice i pozeljno ga je oblikovati /on ima tako nekako grane/ u slovo T. Cvet mu je bez mirisa osim sto bozanstveno izgleda i formira se na produzenim tubicama koje su lepljive kada procveta i otpada.



Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Srpanj 2008 u 13:50
Predivan je, rado bih ga imala, ali su se prodavali u Rijeci na sajmu cvijeća po 100 kn - doduše prekrasni, ali mi se činilo ipak malo previše. Mislim da bi se on mogao razmnožiti povaljenicom u zemlju, koja bi se ukorjenila, pa.........
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Srpanj 2008 u 19:17
Triša, kod nas ga ima u svakom nasadu i parkiću, pa tako i u parkiću kraj moje kuće.....noćna akcija i bit će reznica, samo mi treba uputa kakve reznice  -  vršne, donje, stare, mlade.....
 
 
Ja bi ga htjela uzgojiti kao penjačicu, jer dobro podnosi našu klimu....
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Srpanj 2008 u 23:00
Ja sam dobila jednu grančicu od Shashe koja joj se odlomila - upravo mi cvjetaTongue
Na vrh
hana View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 05 Srpanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 4007
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Srpanj 2008 u 18:30
ja ih odlomim i piknem u zemlju pokraj matčne biljke i zaboravim na nju. Dalje ide briga kao za matičnu biljku,90% mi tako uspije, ili na proljeće kod presađivanja jednostavno korjenovu grudu prerežem pažljivo na pola i imam već dvije biljke i td. Pokažem vam sutra svoje plumbagiće,prekrasni su
Na vrh
andrea01 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Svibanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 5238
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje andrea01 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Srpanj 2008 u 21:26
Ja sam već jednu grančicu zapiknula, ali onak u teglu sa mojim plumbagom, bez praška za zakorjenjivanje i slično, pa ćemo vidjeti. Planiram ih još, ali tek poslije 10.08. Wink
Na vrh
lana2 View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
DONATOR

Pridružen: 21 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 4717
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lana2 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Kolovoz 2008 u 20:04
u Osijeku je na tržnici bilo u prodaji svijetlo plavog i bijelog, kobaltni nisam vidjela.
Na Braču ga ima dosta ali sam vidjela samo onaj svijetlo plavi
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Kolovoz 2008 u 08:17
Našla sam grm bijelog plumbaga u nasadu kraj moje kuće.....pa u što sam prije gledala?
Uzela sam par grančica i stavila u zemlju.....
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Rujan 2008 u 12:50
Naravno da sam danas "poludila"- razmišljajući koliko puta 100 kn potrošim na razne gluposti da bi razveselila neke meni drage osobe, a što je samnom, zašto jednostavno ne bih razveselila samu sebe.
Misleći kako je 200 kn malo previše, šetala sam i zagledala neke druge biljke, no kad ja do plumbaga, a on 100 (petak je bio 200). i pogledajte što sam donijela doma.
Oprostite na količini slika, ali jednostavno moram......
 
 
 
 
 
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
iris View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 18 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4502
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje iris Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Rujan 2008 u 12:53
prekrasan je - neka si se počastila Smile
Na vrh
leonarda View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 28 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1121
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje leonarda Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Rujan 2008 u 14:40
Naravno da sam danas "poludila"- razmišljajući koliko puta 100 kn potrošim na razne gluposti da bi razveselila neke meni drage osobe, a što je samnom, zašto jednostavno ne bih razveselila samu sebe.
Misleći kako je 200 kn malo previše, šetala sam i zagledala neke druge biljke, no kad ja do plumbaga, a on 100 (petak je bio 200). i pogledajte što sam donijela doma.
Oprostite na količini slika, ali jednostavno moram......


........................................................................................................................

draga tako ti je to i kod mene........
ako se sama ne počastim s nečim...ne bih niš ni imala...smile48
The best an most beautiful things in the world cannot be seen or even touched. They must be felt with the heart. by leon@rda
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123 11>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,344 sekundi.