Početna stranica Početna stranica > Ostalo - Sve i svašta o biljkama i cvijeću > Savjeti
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Puževi - upomoć!!!
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Puževi - upomoć!!!

 Odgovori Odgovori Stranica  123 4>
Korisnik
Poruka Obrnuti redoslijed
bugicaza5 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Siječanj 2014
Lokacija: Karlovac
Status: Offline
Bodovi: 8291
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bugicaza5 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Puževi - upomoć!!!
    Objavljeno: 25 Veljača 2014 u 10:58
Protiv ptica? Geek stavljala sam, odnosno objesila stare cd-e iznad graška kad su mi ga napadali i jeli njegov cvijet. A protiv puževa uspješno djeluju metode koje sam opisala par postova iznad. Međutim, tako je u povrtnjaku, kad je riječ o cvijeću, nema im prepreke...Wacko , ne pomaže ništa osim pužomora, koji ne želim stavljati zbog djece. 
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
petit View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 31 Siječanj 2013
Lokacija: s
Status: Offline
Bodovi: 349
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje petit Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Veljača 2014 u 10:50
Ja sam primijetila da su mi "nestale" maćuhice - sve lišće je pogrickano. Kako imam more vrabaca koje su  nadobudni penzić,i koji ne stanuju kraj mene a  koji ih dolaze hranit, i  vrapce naselili u mom dvorištu okrivila sam ih da su mi  oni pojeli maćuhice jer puževe nisam vidjela. A opet  dva-tri metara  dalje maćuhice su nedirnute.  Ne znam ni sama šata da napravimCry  
Na vrh
kamenjar View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 10 Svibanj 2011
Lokacija: Vir
Status: Offline
Bodovi: 3340
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kamenjar Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Veljača 2014 u 17:31
puno stete urade i skakavci,bar meni..izbuse mi dosta listova ,a protiv njih neznam dali ima lijeka..ja muku mucim sa tim bestijama...
pas je jedino živo biće koje te voli više od samoga sebe ...



Vir
Na vrh
moon View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2010
Lokacija: Kvarner,Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10501
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje moon Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Veljača 2014 u 13:33
Kamenjar, tog je i mene strah, Moj Leo zna da ne smije među biljke, a ako ostavim hranu pa i na kratko, odmah će ju prokužiti  i mislim da će tako pasti u vodu ono što je naučio, a to je da se u vrt ne ulazi. Meni su i listovi azaleja i rodića irešetani, sad da li su od puževa ili skakavaca kojih ima za poluditi, nisam sigurnaConfused
Na vrh
kamenjar View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 10 Svibanj 2011
Lokacija: Vir
Status: Offline
Bodovi: 3340
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kamenjar Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Veljača 2014 u 06:11
pedigre za puzeve ...nebi to mogla izvest nikako,jer bi tim pojeo svaki pedigre koji stvaim u vrt...ja cu opet pokusat sa pepelom i piljevinom...ili cu definitivno odustat od biljki koje vole puzevi,jer mi nije fora imat hoste rupičaste i echeverie ..ma echeverie su mi pojedene neke cijele
pas je jedino živo biće koje te voli više od samoga sebe ...



Vir
Na vrh
moon View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2010
Lokacija: Kvarner,Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10501
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje moon Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Veljača 2014 u 19:19
histrion, zgodano, probat ću, kod mene je i sad neka najezda puževa, penju se i na terasuUnhappy
Na vrh
histrion View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 21 Veljača 2014
Lokacija: Istra
Status: Offline
Bodovi: 55
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje histrion Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Veljača 2014 u 17:20
Originalno poslano od člana moon moon napisao:

histrion, ako sam dobro skužila, ti nahraniš puževe pasjom hranom i ne diraju biljke, ako ostavim pedigre u vrtu, doći će mi hra pasa iz susjedstva pa ću imati problem i pasa i puževa LOL

Pa ne moraš ih hraniti (poput mene).
Dovoljno je da svakih nekoliko dana (pred mrak) ostaviš nekoliko briketa u vrtu i nakon pola sata pokupiš puževe i preseliš ih ... Smile

Jedan briket nahrani tri-četiri puža ... odnosno .... jedan briket postaviš na svakih 5 metara vrta.
Na vrh
moon View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2010
Lokacija: Kvarner,Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10501
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje moon Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Veljača 2014 u 16:30
histrion, ako sam dobro skužila, ti nahraniš puževe pasjom hranom i ne diraju biljke, ako ostavim pedigre u vrtu, doći će mi hra pasa iz susjedstva pa ću imati problem i pasa i puževa LOL
Na vrh
histrion View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 21 Veljača 2014
Lokacija: Istra
Status: Offline
Bodovi: 55
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje histrion Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Veljača 2014 u 13:08
Ovi moji puževi više vole pasje brikete .. biljke ih ne zanimaju dok imaju Pedigree

Na vrh
Lily89 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 21 Siječanj 2014
Lokacija: Zadar
Status: Offline
Bodovi: 6
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lily89 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Siječanj 2014 u 20:49
bugizaca5 hvala ti puno na dobrodošlici Smile Smile

ja sam tek na počecima vrtlarstva i ne mogu dočekati sezonu sijanja, ovo će biti moja prva prava sezona vrtlarstva....prstići me svrbe al nekako se pokušavam strpiti hehe Big smile 
Na vrh
bugicaza5 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Siječanj 2014
Lokacija: Karlovac
Status: Offline
Bodovi: 8291
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bugicaza5 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Siječanj 2014 u 19:25

Originalno poslano od člana Lily89 Lily89 napisao:

Da se ne ureknem kod sebe ih još nisam vidila...cijelo selo se prošle jeseni bunilo da su im puževi pojeli svu blitvu i salatu, a kod mene ni traga puževima, ne znam jel ima kakve veze al vrt mi je ograđen u suhozid Smile Al korisno je viditi ovakve savjete u svakom slučaju Smile


Lily, dobrodošla na forum Smile !

Želim ti da niti ne "upoznaš" probleme s puževima. Imala sam ih prvu godinu, u počecima mog vrtlarenja. Međutim, otada sam otkrila dobru stvar - malč. Malčiram i bude ih svega par cijelu sezonu. Naravno, uz sve mjere napisane u mom gornjem postu.

Na vrh
Lily89 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 21 Siječanj 2014
Lokacija: Zadar
Status: Offline
Bodovi: 6
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lily89 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Siječanj 2014 u 14:56
Da se ne ureknem kod sebe ih još nisam vidila...cijelo selo se prošle jeseni bunilo da su im puževi pojeli svu blitvu i salatu, a kod mene ni traga puževima, ne znam jel ima kakve veze al vrt mi je ograđen u suhozid Smile Al korisno je viditi ovakve savjete u svakom slučaju Smile
Na vrh
bugicaza5 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Siječanj 2014
Lokacija: Karlovac
Status: Offline
Bodovi: 8291
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bugicaza5 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Siječanj 2014 u 17:01
Moja protupužna kombinacija:

- drvenim pepelom posipati vrt ujesen i zimi - protiv puževa u zemlji

- na među sa travom posipati pedalj širok sloj piljevine debljine par cm - njena oštrina skida sluz sa puževa pa se ne mogu kretati

- sloj piljevine po potrebi obnavljati

- umjesto piljevine može bilo što oštro, npr. sitni šljunak

- gadna mjera - ranojutarnja inspekcija, pogotovo nakon kiše - ručno skupljanje uljeza i humano preseljenje ili uništavanje


Zadnje, naravno, ne "pali" kod velikih vrtova, moj je mali pa stignem obaviti detaljan nadzor.

Na vrh
mimi46 View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 20 Veljača 2011
Lokacija: moslavina
Status: Offline
Bodovi: 386
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mimi46 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Svibanj 2013 u 21:10
...ja jednostavno pred mrak krenem sa rukavicama i kanticom i skupljam ih jer toliko bilja imam da ne stignem sve posipavati ...ako je vrijeme suho zaustavlja ih malč od trave ili slama ali čim padne kiša ništa ne vrijedi jer se opet po tome mogu kretati...sol je isto dobra ali posipavati toliku površinu baš i nije jednostavno...
Na vrh
khan View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 03 Siječanj 2013
Lokacija: Marsonia
Status: Offline
Bodovi: 91
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje khan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Svibanj 2013 u 18:15
ovo sam našao u jednoj kanadskoj brošuri o permakulturi, nije za puževe nego za golaće, ali eto...

Citiranje Can you tell me a safe, effective way to control the slug population
in my new sheet mulch?
Harold Waldock suggests the following... the slug solution.  “Get a beer.  Get a large yogurt
container with a lid.  Cut a hole near the top of the container, large enough for a slug to fit
through. Pour in a teaspoon of sugar, 1/2 teaspoon of yeast, several tablespoons of flour, then
fill to the top with water and stir. Place in the whole container in the mulch and cover it so it is
out of the sunshine with the hole to the north.  This solution and trap will kill slugs for weeks at
a time with out having to check on it.  Then drink the beer yourself - why give slugs your hard
earned beer?”  Another option is to collect the maurauding slugs in a bucket each evening and
transport them to a wild area near your home (i.e, NOT your neighbour’s yard).  Continue this
for about two weeks.  Slugs are supposedly quite territorial, so once they have been activley
removed from their territory over an extended period of time and no young slugs are allowed to
establish your garden as theirs, you will no longer have a slug problem.  This method has been
used by many gardeners with much success.
Ako ne možeš biti visok dva metra, budi pametan dva metra.

-Miles Vorkosigan
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Ožujak 2013 u 16:58
nisam probala, ali sam čula da je jako uspješan način za tjeranje puževa bakrena žica ili bakrena pločica - oko biljke se stavi lim ili žica (može se namotati u spiralu pa okružiti biljku) i puževi joj neće prići
Na vrh
Mira K View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 16 Rujan 2009
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 5574
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mira K Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Ožujak 2013 u 01:47
Originalno poslano od člana MGrubi MGrubi napisao:

prijavljujem uspijeh ovog recepta:
-10-20 puževa skupiti i potopiti u vodu (poklopiti da ne mogu izaći) , za par dana sa tim podliti oko biljke koju štitiš i uz rub gredice
ujutro sam vidjela sluz koja ide do mjesta polijevanja i natrag, paprike nisu više jeli

u orginalnom receptu (biodinamička poljoprivreda) stoji da se puževi skupu pred pun mjesec i da u vodi stoje do slijedećeg punog mjeseca
meni se nije toliko čekalo

poanta je da se ubije mali broj puževa, da se otjera veći broj
ubijanje otrovima ne bira, ubija ih sve i tako se remeti ravnoteža sa njihovim predatorima
kad ih se samo otjera,, broj predatora će se povećavati i doći ćemo da stanja ravnoteže
 
Ovo sam tražila i našla Tongue
Rijeka

Na vrh
Anaida View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Travanj 2007
Lokacija: Hr
Status: Offline
Bodovi: 7297
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Anaida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Ožujak 2012 u 12:58
Kamenjar i Cvjetomanijak,preporučam vam bio preparat (Ferramol,  na bazi željeznog-fosfata)  koji ne šteti ostalim životinjama, samo puževima. Ima ga za kupiti kod nas u boljim ljekarnama ili cvjećarama. Bitno je da je bio i ekološki prihvatljiv! Naravno, i on ima (sigurna sam u to) neke manje prihvatljive sastojke, ali manje je opasan od drugih otrova.
"Više nego iz tvojih usana neka govori ljubav iz nježnosti tvojih ruku, iz srdačnosti tvojega smiješka i iz pažnje tvojega srca."
P.Bosmans
Na vrh
Cvijetomanijak View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar
*moderator - povrća

Pridružen: 31 Svibanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 496
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cvijetomanijak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Ožujak 2012 u 21:45
Originalno poslano od člana Ketty Ketty napisao:

nevole ni majčinu dušicu ili timijan. al moje mišljenje je, što nam to vrijedi kad oni samo zaobilaze te biljke i napadaju one koje vole.


O vole timjan ,bar moji ovi ludi puzevi ...

moja sveki svoje hoste stiti s veeelikom podlogom ljuski od jaja ...sva jaja odu na hostu ...cak i sad od Uskrsa pocne skupljat ...

Ja imam peseka i koristim puzomor uzmeme onu malu teglicu mekanu,koju dobite uz bilo koju boljku koju kupite ,i sa skalperom odrezem izmedju dna i vrha 4-5cm rupe ,ukopam malo u zemlju ,stavim direkt ispred biljke ,i gore nekaj tek toliko da ne gura njusku i da kisa ne pada ...i do sad joj nije palo napamet do dirat .
Velika gorica
Na vrh
kamenjar View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 10 Svibanj 2011
Lokacija: Vir
Status: Offline
Bodovi: 3340
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kamenjar Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Ožujak 2012 u 21:35
hoste izlaze a ja jos nisam smislila kako da ih zastitim od puzeva ..osim taloga od kave i pepela kojeg sam skupljala ...puzomor ne dolazi u obzir ,jer ne zelim riskirat zbog psa 
pas je jedino živo biće koje te voli više od samoga sebe ...



Vir
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123 4>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,234 sekundi.